človekovih

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?
Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv
''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča
Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

Zakaj je tako pomembno, da se otroci naučijo spoštovati živali?
Učenje otrok o spoštovanju živali je več kot le spodbujanje prijaznosti do drugih bitij. Gre za temeljni korak pri razvoju empatije, sočutja in občutka odgovornosti, ki so ključnega pomena, da postanejo celovita in čustveno inteligentna človeška bitja. Vzgajanje spoštovanja do živali lahko močno vpliva na moralni razvoj otrok in oblikuje njihove interakcije ne le z živalmi, temveč tudi z drugimi ljudmi in svetom okoli njih.

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč
V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Vse o parazitu, ki je eden največjih človekovih škodljivcev
Za razliko od večine drugih parazitskih bolezni so gliste v razvitem svetu zelo razširjene, slabe higienske razmere ter toplo in vlažno podnebje pa so jim izjemno naklonjeni. Preverite, kakšni so simptomi in kako se jih znebiti.

Ta zvezdnik je daljni sorodnik ameriškega predsednika Lincolna
Hollywoodski zvezdnik George Clooney je dobro znan po tesnem prijateljstvu z bivšim ameriškim predsednikom Barackom Obamo, toda mnogi ne vedo, da obstaja povezava tudi med njim in legendarnim predsednikom Abrahamom Lincolnom.

Sara: 'Takrat je priletela prva klofuta, ki me je dobesedno odnesla v steno'
Klofuta, brce, poniževanje in ustrahovanje pa tudi siljenje v spolnost in kaznovanje s tišino so le drobci nasilja, ki jih lahko ženska doživlja v partnerskem ali katerem koli drugem odnosu. Za zunanjega opazovalca je nekaj čisto samoumevnega, da je treba takšen zlorabljajoč odnos končati, a za tistega, ki pri njem vztraja, ta korak nikakor ni lahek – celo obratno – žrtev vedno znova odpušča in čaka, da bo nekoč vse lepše, le potrpeti je treba. Pa je res tako?

'Nikoli si nisem mislila, da bom sama kdaj naredila splav'
Splav - eni so proti, drugi pravijo, da bi morala biti vedno možnost izbire. Dejstvo je, da odločitev zanj ni sprejeta zlahka. Idealen bi bil svet, če bi bila vsaka nosečnost zaželena, če bi vsaka potekala brez zapletov, če bi se vsi otroci v maminih trebuščkih zdravo razvijali. A idealnega žal ni in ga nikoli ne bo. Lahko pa stremimo, da bo vedno, povsod in vsem na voljo varna izbira. Na vseh področjih življenja.

Kako podpreti ali nadomestiti besedno komunikacijo otroka?
V istem trenutku, ko se rodimo na svet, začnemo s svetom tudi komunicirati. Z mimikami, kretnjami in kasneje tudi z glasom. Komunikacija je ena najpomembnejših človekovih veščin. S pomočjo komunikacije človek pove, o čem razmišlja, kako se počuti, česa si želi. Če ne govorimo, pa to še ne pomeni, da ne razumemo, ne slišimo, ne vidimo, ne opazujemo, ne sledimo dogajanju, ampak le da komuniciramo na drug način. Več o tem pa si preberite v spodnjem prispevku.

'Otroku nikoli ne smemo kritizirati drugega starša, niti o njem neprimerno govoriti'
Vzgoja otroka je lahko preizkušnja za vse starše, še posebej, če se razlikujejo v svojih željah. Ali lahko postaneta starša "dober team" kljub razlikam, ki ju ločujejo, in kako? O tem smo se pogovarjali z dr. Saro Jerebic, ki je specialistka zakonske in družinske terapije.

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Nadomestilo staršev malih borcev bo višje, a treba je še marsikaj spremeniti
"Mame in očetje malih borcev, ki z vso ljubeznijo vseh 365 dni na leto, 24 ur na dan, brez praznikov, vikendov in dopusta dan in noč skrbijo za svoje otroke s skrajno hudimi in težkimi življenjsko ogrožajočimi boleznimi, si ne zaslužijo, da so zato zapuščeni, pozabljeni in na socialnem dnu ter da morajo za svoje otroke zbirati plastične zamaške," so opozarjali v Društvu Viljem Julijan. Pozivi, pobude in opozorila tudi drugih staršev, društev in iniciativ, ki delujejo v dobrobit otrok s posebnimi potrebami in redkimi boleznimi, so končno naleteli na plodna tla. Julija bodo predvidoma prvič prejeli višje nadomestilo za izgubljeni dohodek, a njihov boj še ni končan.

Sporočila staršev otrok, ki imajo avtizem
Generalna skupščina ZN je leta 2008 2. april razglasila za svetovni dan zavedanja o avtizmu, da bi tako spodbujala k boljšemu razumevanju te motnje. Mi pa vam posredujemo nekaj sporočil staršev avtističnih otrok.

Ne pozabimo nanje. Tako mali borci živijo v času novega koronavirusa
Ukrepi ob novem koronavirusu so še posebej prizadeli družine z otroki s posebnimi potrebami in zdravstvenimi težavami, ki so se morali čez noč sprijazniti z omejitvami pri zdravstvenih storitvah, terapijah, obravnavah, do zdaj običajne dodatne pomoči. Pomislimo nanje, ko nam je kot staršem sicer zdravih otrok včasih težko.

"Otroci slišimo stvari, jih vidimo, novice, govorice, vse ...''
Ob svetovnem dnevu otroka sta poslanke in poslance nagovorila predsednik DZ Dejan Židan in junior ambasadorka Unicefa Arja Ela Hvala. V 30 letih po sprejetju konvencije o otrokovih pravicah se je marsikaj izboljšalo, a je po Židanovih besedah dela še mnogo. Mlada ambasadorka je poslance pozvala, naj pri grajenju sveta prihodnosti mislijo na otroke.

Ta teden so v središču otroci!
Danes se bo pod okriljem Zveze prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) začel Teden otroka. Ker letos mineva 30 let od sprejetja Konvencije o otrokovih pravicah, so se v ZPMS odločili, da bodo ravno pravice otrok predstavljale osrednjo temo letošnjega Tedna otroka.

Bodo dobili neizplačan dodatek za nego otroka?
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je pripravilo predlog zakona o izplačilu neizplačanega dodatka za nego otroka, ki rešuje problematiko dodatkov za nego otroka za pomoč in postrežbo, s katero so se srečali starši slepih in slabovidnih otrok. Ministrstvo ocenjuje, da bo za izplačila potrebnih dobrih pet milijonov evrov.

SURS navaja najpogostejši imeni za novorojenko in novorojenca
Z novelo zakona o osebnem imenu sta v imenu in priimku dovoljeni več kot dve besedi. Trenutno ima le en državljan priimek, daljši od šestih besed, dva državljana pa imata ime, daljše od šestih besed. Najdaljši zapisan priimek ima 49 znakov, ime pa 53 znakov. Za daljša imena in priimke pa je treba tudi prilagoditi pisavo na dokumentih.

Zelo veliko družin živi pod pragom revščine ali na njenem robu
Letošnji mednarodni dan družin, ki ga zaznamujemo danes, se osredotoča na 13. cilj trajnostnega razvoja – podnebne ukrepe. V Zvezi prijateljev mladine Slovenije so se dnevu pridružili že 25. leto zapored, v tem času pa so ga razširili na teden družin, ki bo potekal do 22. maja. Na pomen dneva družin so opozorili tudi v Slovenski karitas.

Luka Dončić podaril podpisani dres za bolne otroke. Dražite lahko tudi vi!
V Skladu Viljem Julijan poteka posebna licitacija lastnoročno podpisanega dresa izjemnega košarkarja Luke Dončića. "Licitacijo bova spremljala in želiva, da se izpelje čim bolj uspešno," je povedala njegova mama Mirjam Poterbin.

Zavrnili obravnavo zakona o umetni prekinitvi nosečnosti
Britansko vrhovno sodišče je zavrnilo obravnavo severnoirskega zakona o umetni prekinitvi nosečnosti. Štirje od sedmih sodnikov so sicer menili, da je obstoječa zakonodaja v nasprotju z zakonodajo s področja človekovih pravic, ko gre za primere zarodkov z usodno okvaro ali zločine s spolnim nasiljem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Za večjo zaščito otrok
Pri obravnavi nasilja v družini in zaščiti otrok v sodnih postopkih je ključen ustrezen odziv pristojnih služb. Slovenija na tem področju dela korake v pravo smer, eden od njih bo tudi hiša za otroke, so pojasnili organizatorji dvodnevnega posveta Družinski odnosi v medosebni odvisnosti, ki se je začel na Brdu pri Kranju.

DAN ŽENA: Odločene, da ne bodo več molčale
Letošnji mednarodni dan žensk, 8. marec, sovpada z odločenostjo žensk po svetu, da ne bodo več molčale o spolnem nadlegovanju. Letos je priložnost, da se to spremeni v akcijo, so pozvali v ZN. Spolna enakost in opolnomočenje žensk je še nedosežen cilj in največji izziv na področju človekovih pravic, opozarja generalni sekretar ZN Antonio Guterres.

Varuh človekovih pravic naklonjen predlogu novele zakona o nalezljivih boleznih
Varuh človekovih pravic je naklonjen predlogu novele zakona o nalezljivih boleznih, po kateri bi javni vrtci in vrtci, financirani iz javnih sredstev, morali zavrniti vpis otrok, ki niso cepljeni v skladu z zakonom. Meni, da varovanje javnega zdravja utemeljuje omejitev dostopa do javnega vrtca in tudi ne predstavlja prekomernega posega v pravice.

Zaradi nasilja vsakih pet minut na svetu umre deklica
Namen mednarodnega dneva deklic je opozoriti na njihovo zapostavljenost in diskriminacijo ter pozvati k uresničenju njihovega potenciala. Slovenija ob tem letos izpostavlja predvsem izzive, s katerimi se deklice soočajo v kontekstu humanitarnih kriz, in pripravlja aktivnosti pod sloganom Okrepimo MOČ deklic (EmPOWER girls): pred, med in po krizah.

Če učitelj želi, da učenci prihajajo k pouku točno, k uri tudi sam ne sme zamujati
Šola ima poleg izobraževalne tudi vzgojno nalogo. Vzgojne cilje tako zasledujejo pri različnih osnovnošolskih predmetih, pa tudi med odmori in pri drugih dejavnostih izven pouka. Tako predstavniki učiteljev kot predstavniki staršev so prepričani, da učitelj vzgaja predvsem z zgledom.

Varuh ugotavlja, da so razmere v ljubljanski porodnišnici neprimerne za vse
Varuh človekovih pravic je v okviru vsakoletnih preverjanj poletnih temperatur v nekaterih ustanovah meril temperature na ljubljanski urgenci in porodnišnici. Kot so pokazale kontrolne meritve na različnih lokacijah, izmerjena temperatura v porodnišnici ni nikjer padla pod 28 stopinj, ponekod pa je dosegla tudi 30 stopinj Celzija.

Znani Slovenci združeni za dober namen
Nocoj bo s koncertom Otroci za otroke vrhunec dosegla dobrodelna akcija Pomežik soncu, s katero Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) zbira sredstva za brezplačna letovanja otrok iz socialno ogroženih družin. V Cankarjevem domu bodo ob 19. uri z Rock mulčki zaigrali in zapeli znani slovenski glasbeniki, so sporočili organizatorji.

V soboto začne veljati nov družinski zakonik
Družinski zakonik, ki bo začel veljati v soboto, prinaša več novosti, od nove opredelitve družine do prenosa pristojnosti za odločanje s centrov za socialno delo na sodišča. Podobno kot že veljavna zakonodaja pa omogoča izvajanje starševske skrbi obema staršema tudi po razvezi, pri čemer bodo za pomoč na voljo mediatorji in centri za socialno delo.