čustvene zlorabe

Sextorsion pri najstnikih: spolno izsiljevanje in čustvene stiske
V času napredne tehnologije in poplave družbenih omrežij se pojavljajo tudi številne oblike spletnega nasilja. Eno teh je spolno izsiljevanje, pri katerem je otrok zaradi groženj o razkritju prisiljen v pošiljanje nazornih slik, videoposnetkov ali celo v samo spolno dejanje. Pri tovrstnih izsiljevanjih so v današnjem času pogosta tarča prav najstniki, saj storilci za vzpostavljanje stika uporabljajo priljubljene družabne medije, igralne platforme in aplikacije za sporočanje. Preverite, kaj storiti, če vaš otrok postane žrtev tovrstnega nasilja.

Zakaj imajo nekateri očetje težave z vzpostavljanjem čustvenega stika s svojim sinom
Starševstvo je izjemno kompleksna vloga, ki vključuje tako ljubezen kot frustracijo, radosti in izzive. Medtem ko mnogi očetje izražajo ljubezen, podporo in skrb do svojih otrok, so tudi takšni, ki iz različnih razlogov ne morejo oblikovati čustvenega stika z otrokom ali ga celo zavračajo. Ta težka dinamika lahko povzroči trajne posledice, obenem pa vpliva tudi na celotno družinsko dinamiko.

Zakaj nekateri odrasli prekinejo stike z družino?
V povezavi z družinami kroži veliko misli in pregovorov. Družine si ne moremo izbirati sami. Kri ni voda. Na koncu ti vedno ostane samo družina. Res je, da je družina predstavlja primarno celico, v kateri postavimo temelje za svoje življenje. A žal je v nekaterih primerih tudi prostor zlorab, nasilja, nefunkcionalnih odnosov, ki se lahko vlečejo vse življenje. In prav zaradi nefunkcionalnega družinskega sistema se nekateri odločijo za prekinitev stikov s celotno družino ali le nekaterimi člani.

Kako odnos med staršema vpliva na otrokov razvoj
Nobena skrivnost ni, da so otroci kot mali detektivi, ki tiho opazujejo in vpijajo vse, kar vidijo, slišijo in čutijo okoli sebe. Pa ste kdaj razmišljali, kako vajin odnos s partnerjem vpliva na otroka? Od načina komuniciranja, izražanja čustev, naklonjenosti, načina reševanja konfliktov – odnos med staršema pusti trajen vtis in med drugim dolgoročno vpliva na otrokovo predstavo, kaj sploh sta partnerstvo in ljubezen.

Tako se obnaša narcisoidna mama: 6 znakov, kako jo prepoznati
Narcistična motnja v psihologiji in psihiatriji velja za 'osebnostno motnjo'. Ta motnja vpliva na odnose, kariero in vsakdanje življenje. Oseba s to motnjo se nikoli ne bo in ne more spremeniti.

Kako prepoznamo soodvisnost v partnerskem odnosu?
Soodvisnost je koncept, ki se uporablja za opis nefunkcionalnega vzorca vedenja ali dinamike odnosa. Zamisel o dveh partnerjih, ki čutita, da drug brez drugega nista nič in ne obstajata ter svojo identiteto črpata drug od drugega, je pogosta v literaturi, pesmih in filmih. Vendar pa ta prikaz dejansko opisuje soodvisno in nezdravo dinamiko partnerskega odnosa. Za takšen odnos je značilna izrazita prepletenost med partnerjema, nezmožnost samostojnosti in pomanjkanje razmejitev.

Takšne so posledice kričanja na otroka
Verjetno ni starša, ki v trenutkih utrujenosti in nemoči ne bi vsaj kdaj povzdignil glasu nad otrokom. A kakšne so posledice, če postane kričanje vzgojna metoda in edini način, s katerim ima starš občutek, da otroka obvlada? Kričanje ima lahko kratkoročne in dolgoročne posledice, ki se običajno kažejo kot razdražljivost in agresija, tesnobnost, nizka samopodoba in depresija. Več o tipih kričanja in njegovih posledicah preberite v nadaljevanju.

To morate storiti ob izpadu trme - tudi, če je sredi trgovine
Sočutno starševstvo ni permisivna vzgoja. "V času izpada je najpomembneje, da sta otrok in starš varna," poudarja psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch. Preverite, kaj morate storiti, če začne na primer razbijati v okolici ali metati stvari v vas! Tudi, če se to zgodi sredi trgovine.

Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence?
Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence, je tema, ki vzbuja mnogo vprašanj in deljenih mnenj. Na eni strani so tisti, ki podpirajo vključevanje otrok v občasno skrb za mlajše brate ali sestre, na drugi pa tisti, ki menijo, da gre v tem primeru za zlorabo otroka. Kljub temu da je meja včasih zelo nedoločljiva, pa v tem primeru ni vse tako črno-belo.

Lastnosti čustveno nezrelih staršev
Nedozoreli ljudje so s svojimi čustvi obtičali nekje v preteklosti, ne glede na to, koliko so v resnici stari. Biološka pripravljenost imeti otroka pa pogosto nima prav dosti s čustveno pripravljenostjo nanj. Katere so karakteristike, ki jih imajo čustveno nezreli odrasli? Preverite.

To so posledice 'gaslighting starševstva'
'Gaslighting' je subtilna in prikrita oblika psihične zlorabe, ki vključuje ponavljajoče se poskuse vplivanja na osebo, da ta sčasoma začne dvomiti v svojo presojo, spomin, razum – vase. V tem kontekstu starš, ki pri svoji vzgoji uporablja 'gaslighting', dosledno zanika ali oporeka otrokovemu doživljanju in izkušnjam ter s tem spodkopava njegov občutek za resničnost. V nadaljevanju preverite, kakšne so lahko posledice za otroka.

Vlogerska mama obtožena hudih zlorab svojih otrok
Nekdanja vlogerka Ruby Franke in njena poslovna partnerica Jodi Hildebrandt, sta obtoženi šest točk zlorabe otrok. Nedavno so našli njenega 12-letnega sina Russella, ki je pobegnil in ga našli podhranjenega ter z mnogimi poškodbami. Obtožbe vključujejo fizično zlorabo, podhranjenost in čustvene poškodbe.

7 dejavnikov, ki lahko pošteno načnejo samozavest otroka
Otroci se rodijo kot nepopisan list. Različni dejavniki in izkušnje potem vplivajo na to, kakšno mnenje bodo ustvarili sami o sebi in kako se bodo soočali z vsakdanjimi življenjskimi preizkušnjami. Otrokom lahko hitro dvignemo samozavest, prav tako hitro pa se lahko ta poruši. Kateri dejavniki vplivajo na to?

Kako prepoznamo anksioznega otroka?
Med otroci in mladostniki je vse več takšnih, ki doživljajo panične napade, se bojijo socialnih stikov, se samopoškodujejo in nočejo v šolo. Razlogi za razvoj anksioznosti pri otroku so kombinacija različnih dejavnikov. Več o tem v tokratnem prispevku.

Saša Krajnc: Priden je, kdor je neviden, neslišen in brez ugovarjanja izpolnjuje pričakovanja
Starši si pogosto želimo, da bi bili naši otroci pridni in bi pozabili na besedo NE pri izpolnjevanju naših želja, zahtev ali pogojev. Pravzaprav ne samo naših, ampak da bi se kar najbolje uklonili sistemu, ki ga narekuje sodobna družba. Ampak pretirana pridnost lahko vodi tudi v nemalo težav, ki se večkrat izrazijo šele kasneje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.

Kako ozdraviti ranjenega notranjega otroka
Delo z notranjim otrokom, imenovano tudi zdravljenje notranjega otroka, je način za reševanje naših nezadovoljenih potreb in celjenje ran navezanosti. Gre za notranje delo, pri katerem gremo globoko vase, da bi raziskovali občutke in tiste dele nas samih, ki so jih drugi morda spregledali, zavrnili ali označili za neprimerne. Na ta način preprečimo, da bi neprijetne izkušnje prenašali na naslednje generacije.

"Uf, ti si moj mali kit. Boš kaj shujšala?"
Samo zato, ker se nekaj na prvi pogled zdi nedolžno, še ne pomeni, da nedolžno tudi je. S tem mislimo na psihično nasilje, ki je v medosebnih odnosih žal pogosto spregledano. Čustvene zlorabe se namreč začenjajo povsem subtilno in žrtev običajno sploh ne ve, da je nadzorovana, poniževana, zasmehovana ... Skozi čas postaja tovrstno nasilje vse jasnejše in bolj intenzivno, žrtev pa velikokrat pristane na robu obupa in brez občutka lastne vrednosti.

Zakaj mladi začnejo z uživanjem drog?
Najstniška leta so čas večjih telesnih in duševnih sprememb, na drugi strani pa za marsikoga tudi obdobje raziskovanja, preizkušanja mej, iskanje svoje vloge v svetu. Želja po nečem novem, tudi tveganem, je normalen del razvoja mladega človeka, a pri nekaterih to vključuje tudi preizkušanje cigaret, alkohola in tudi drugih prepovedanih substanc. Kateri so najpogostejši razlogi za eksperimentiranje z drogami in na kaj morajo biti starši pozorni, preverite v nadaljevanju.

Zadušljiva tišina v partnerskem odnosu
Če bi različne pare vprašali, kaj si predstavljajo pod besedo tišina v odnosu, bi bili njihovi odgovori različni. Za nekatere je to del konfliktnega obdobja, ko se partnerja med seboj ne pogovarjata, drugi to obdobje imenujejo 'kaznovanje s tišino', ko se eden od partnerjev zapre vase in manipulira z ignoriranjem drugega. Nekateri pa si pod tem pojmom predstavljajo enostavno premalo učinkovite komunikacije in delitve potreb, želja, hrepenenj. Ker uspešen in zdrav partnerski odnos zahteva odprto komunikacijo, je v nadaljevanju predstavljen poglobljen pogled na tišino, ki lahko na razmerje deluje zelo razdiralno.

Nasveti, kako pomagati najstniku pri odraščanju
Mnogi starši si zaskrbljeno zastavljajo vprašanje: »Je vedenje mojega najstnika še normalno?« Težko je namreč razumeti, kako sta ljubka deklica ali mali fantič čez noč postala skorajda odrasli osebi, kar je s seboj prineslo tudi številne čustvene in vedenjske spremembe. Pomembno je, da jim v tem, na trenutke težkem in zmedenem obdobju, starši znamo stati ob strani in pomagamo uspešno prebroditi tudi tista malce bolj problematična obdobja.

Kakšne odnose tvorimo v partnerski zvezi in zakaj je tako?
Zakaj imamo takšen ali drugačen odnos s partnerjem, nam je na predavanju Ko se dvojina spremeni v množino, Izzivi v partnerskem odnosu, skušala prikazati Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka, partnerica, mamica dveh deklic, starih tri in šest let. Pojasnila nam je, da se potreba po čustveni navezanosti začne že v otroštvu in ima to velik vpliv tudi kasneje v odrasli dobi.

'Moj oče je odvisen od spolnosti.'
Težav z odvisnostjo je v današnjem času veliko, prav tako pa je veliko tudi družin, ki se spopadajo s tovrstno problematiko. Odvisnost v neki družini ni nikoli le problem posameznika, ki je zasvojen, pač pa vpliva na vse člane družine.

To so znaki, da je otrok v stiski in vas potrebuje
Nekatere otroke je pogosto sram, druge malo manj. Od kod izvira to čustvo in kdaj morajo starši nanj reagirati? Česa nikakor v takšni situaciji ne smemo reči, nam pojasnjuje zakonska in družinska terapevtka Alenka Lanz.

Nasilje nad starejšimi pogosto neodkrito in zamolčano
Ob svetovnem dnevu ozaveščanja o nasilju nad starejšimi, 15. juniju, se vrstijo opozorila o nesprejemljivosti kakršne koli oblike nasilja nad starejšimi. To je pogosto neodkrito in zamolčano, izpostavljajo.

Pretresljiva resnica gane do solz
V Sloveniji je bilo lani več kot 2500 otrok žrtev kaznivih dejanj, od tega jih je bila dobra polovica deležnih nasilja, kažejo podatki policije. Odrasli z izvajanjem nasilja otroke izrabljajo, da nanje prenašajo lastne stiske, je za STA pojasnila terapevtka Zavoda Iskreni.net Janja Grilc.

Kritični trenutki partnerskega odnosa
Starševstvo je poslanstvo, na katerega se ne moremo pripraviti s prav nobenim priročnikom. Odgovore, kako se spopasti s spremembami, ki jih prinese družisnko življenje, smo poiskali pri specialistki za zakonsko in družinsko terapijo Sonji Beznik.

'Pri polni mizi še noben otrok ni umrl od lakote!'
Nekateri otroci v vrtcu nočejo jesti, zaradi česar so zaskrbljeni tako starši kot vzgojitelji. Kakšni so lahko vzroki za odklanjanje hrane, smo povprašali psihologinjo dr. Andrejo Pšeničny.

'Večina o nasilju v družini molči'
Raziskovalci pravijo, da se nasilje v družini prenaša z ene generacije na drugo. Nasilje za štirimi stenami je bilo predolgo skrito; mnoge je bilo sram, da bi o njem govorili ali niso našli pomoči iz začaranega kroga.