Število

Pomladni modni odtenki za vsako mamo
Mame pogosto vidimo predvsem v njihovih negovalnih vlogah, vendar ne pozabimo, da so mame še vedno ženske z lastnimi identitetami, slogom in strastmi. Prevečkrat se mame počutijo krive, če si privoščijo malo časa zase, saj mislijo, da morajo vedno postaviti druge na prvo mesto. Toda tukaj je resnica: občutek, da si lepa in modna, ni le sprejemljiv – je bistven.

Takšno je stanje prijavljenih in vpisnih v srednje šole
Do 2. aprila 2025, ko je potekel rok za prijavo za vpis novincev v srednje šole za prihodnje šolsko leto 2025/2026, se je na 26.008 razpisanih prostih mest prijavilo skupaj 23.933 kandidatov.

Zvezdnica o sedmi nosečnosti: "Sem prestrašena in zelo, zelo osamljena"
Starševstvo v zrelih letih prinaša edinstvene izzive, o čemer priča tudi zvezdnica Madeleine West, ki pri 45 letih pričakuje že sedmega otroka. V svoji zgodbi je izpostavila občutke negotovosti, a tudi ponosa.

Očetovstvo v poznih letih: Ali je pri 60 letih prepozno za otroka?
Starševstvo v poznejših letih prinaša edinstvene izkušnje, a hkrati tudi nove skrbi – od tveganja za genetske motnje do vpliva na zdravje matere in otroka. Čeprav se mnogi moški odločajo za otroka kasneje v življenju, je pomembno upoštevati znanstvene ugotovitve in se posvetovati s strokovnjaki za optimalno pripravo na prihod novega družinskega člana.

Otrok kašlja in težko diha? Prepoznajte bronhiolitis in kako mu pomagati
Bronhiolitis je vnetje najmanjših dihalnih poti. Najpogostejši povzročitelji bronhiolitisa so respiratorni sincicijski virus ali RSV, kot ga krajše poimenujemo, redkeje virusi parainfluence. Ta bolezen je zelo nevarna za nedonošenčke in otroke s srčnimi napakami.

Norice ali vodene koze: simptomi in zdravljenje
Nadležen in srbeč izpuščaj malčke obišče prej ali slej. Norice so virusna nalezljiva bolezen, ki jo povzroča virus varicella-zoster. Spada v družino virusov herpes. Gre za nujno zlo ranega otroštva, saj jih večina otrok preboli že do tretjega leta starosti. Ravno zato jim pravimo otroška bolezen, ki pa za seboj pušča trajno imunost.

Sekundarna neplodnost: Zakaj je težko zanositi po prvem otroku?
O sekundarni neplodnosti govorimo, če je par v preteklosti že spočel otroka, a ponovna zanositev ni uspešna. Nezmožnost zanositve po prvem otroku pa doleti veliko več parov, kot si morebiti predstavljate: sekundarna neplodnost namreč predstavlja kar 60 odstotkov primerov neplodnosti.

Zakaj se je mati petih otrok odločila za vlogo rejnice?
V Sloveniji je po podatkih Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) trenutno 558 rejnic in rejnikov, ki skrbijo za 750 otrok. Od teh je 597 otrok mlajših od 18 let, preostalih 153 pa je starih med 18 in 26 let. Med rejniki je 510 žensk in 48 moških.

Rodila pri 66 letih: Kakšno tveganje to prinaša?
Vodja berlinskega muzeja Checkpoint Charlie, Alexandra Hildebrandt, je pri 66 letih prejšnji teden rodila desetega otroka. Sina je rodila s carskim rezom.

Zaskrbljujoč trend: Slovenci dosegli najnižjo stopnjo rojstev v zgodovini
Prvič v 102-letni zgodovini spremljanja števila rojstev so matere v Sloveniji leta 2023 rodile manj kot 17.000 otrok. Zadnja leta se število rojstev zmanjšuje, kar predstavlja zaskrbljujoč trend. V članku preverite, na kateri dan se je rodilo največ otrok, pa tudi kakšna je stopnja delovne aktivnosti mater v Sloveniji.

"Očitno živite v mamini hiši. A ji plačujete najemnino?"
Na družbenih omrežjih je uporabnica postavila vprašanje o tem, kako ločiti stroške v družinski hiši, kjer zgoraj živi s svojo družino, spodaj pa mama. To vprašanje je sprožilo množico različnih odzivov, med katerimi so bili tako zagovorniki enostavne delitve stroškov kot tudi tisti, ki so bili šokirani nad idejo, da bi mama plačevala za stroške, kljub temu, da svojim otrokom omogoča bivanje v svojem domu.

Ste že slišali za to redko ime v Sloveniji?
Samo še malo in bomo priča novim napetim trenutkom v kuhinji, saj se bo devetnajsterica tekmovalcev nove sezone MasterChef Slovenija že prihodnji ponedeljek borila za svoje predpasnike. Med izbranimi ljubiteljskimi kuharji je tudi simpatična 24-letna tekmovalka, ki ima zelo redko ime.

7 stvari, ki se zgodijo, ko postaneš očka
Ko postanemo starši, se naš svet obrne za 360 stopinj. O tem, kakšne spremembe in novosti lahko pričakujete v vlogi novopečenega očeta, pa je iskreno spregovoril Ed Latimore, pisatelj in priljubljeni 'očka bloger'.

Ime za deklice, ki ga poznamo le v Sloveniji
Ste vedeli, da ime Mojca poznamo le v Sloveniji?

Opozorilo staršem: kofein v svetu otrok postaja vse pogostejši
Zdravstveni strokovnjaki opozarjajo na vse večje število primerov nenamerne izpostavljenosti kofeinskim energijskim izdelkom pri otrocih, še posebej tistih, mlajših od 6 let. Nova študija razkriva skrb vzbujajoče trende, saj kofein, ki je za otroke nevaren, postaja vse pogostejši v njihovih življenjih.

Kaj lahko storite, če vaš otrok ukrade denar in laže o tem?
Najverjetneje nikoli ne bi pomislili na to, da bi vam otrok lahko iz denarnice odtujil denar. A vendar se lahko zgodi. Kako ravnati v tem primeru? Na kakšen način se pogovoriti z njim? Preberite nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Odlog vpisa v osnovno šolo - da ali ne?
Februarja v osnovnih šolah potekajo vpisi v prvi razred. Šole same določijo dneve, ko bodo vpisovale otroke. Starši so obveščeni ali preko vrtca ali preko šole, v javnih objavah, praviloma pa dobijo obvestilo, vabilo na dom. Kaj pa če starši ne želijo, da gre otrok prehitro v prvi razred?

Ponosni Zoran Predin: Dobrodošel v Predinovi bandi
Znani slovenski glasbenik Zoran Predin je delil veselo novico – znova je postal dedek. S soprogo Barbaro sta namreč postala ponosna stara starša novega člana družine, vnuka Brina.

Kako prepoznati sladkorno bolezen pri otroku?
Sladkorna bolezen je ena izmed najpogostejših kroničnih bolezni, ki prizadene tako odrasle kot otroke. V zadnjih letih se je število otrok s sladkorno boleznijo, zlasti tipom 1 in tipom 2, povečalo. Zaradi zgodnje prepoznave simptomov in ustreznega zdravljenja lahko otroku zagotovite boljše obvladovanje bolezni in preprečite nastanek resnih zapletov.

Je mit o britju glavice za močnejše lase privlečen za lase?
Dojenčkovi lasje so priljubljena tema, o kateri se začne govoriti že v času nosečnosti. Nosečnice, ki jih pogosto peče zgaga, so morda zasledile, da naj bi imele tovrstne težave, ker se bo njihov novorojenček rodil z veliko lasmi. Nekateri so prepričani, da bodo lasje močnejši, če dojenčka pobrijemo, drugi, da bo imel močnejše lase, če mu čim pozneje zrastejo. Medtem tretji verjamejo, da otrok ne bi smeli striči pred prvim letom starosti, da jim ne bi odstrigli delčka sreče. Pa preverimo.

Šest preprostih stavkov, ki bodo izboljšali vaš odnos z otrokom
Te preproste besedne zveze lahko pomembno vplivajo na vaš vsakdanji odnos z otrokom. Če jih uporabite pravilno, lahko spremenijo dinamiko vaših pogovorov in izboljšajo kakovost vašega medsebojnega odnosa.

Negativen trend rojstev v Sloveniji se nadaljuje
Manjše število rojstev je predvsem posledica zmanjševanja števila žensk v rodni dobi, ob tem pa splošna rodnost ostaja razmeroma stabilna, čeprav se tudi rahlo znižuje.

Dva mladoletnika zaradi pirotehnike ob roko, eden s hudimi poškodbami glave
V preteklih dneh je zaradi nepremišljene uporabe pirotehnike prišlo do hudih in dolgotrajnih posledic pri uporabnikih, predvsem mladoletnikih. V Ljubljani sta dva mladoletnika izgubila roko, eden pa ima hude poškodbe glave in bo najverjetneje izgubil vid na enem očesu.

Dolgotrajno gledanje zaslonov: Negativni vplivi na zdravje otrok
V poskusu analize vpliva družbenih medijev na otroke je spletna stran pozvala strokovnjake, naj poskusijo preveriti, ali obstaja povezava med slabšanjem duševnega zdravja otrok in številom ur, preživetih pred ekranom.

Kateri babici so otroci bolj naklonjeni – po očetovi ali materini strani?
Raziskave kažejo, da ima ena babica v večini družin dominantnejšo vlogo. Preverite, katera.

Televizija v otroški sobi – da ali ne?
Mnogo staršev je ob opremljanju družinskega doma postavljenih pred dilemo, ali v otroško sobo namestiti televizijski sprejemnik ali ne? O tej temi smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od tehnologije.

Načrtujete nosečnost po 30. letu starosti? To so prednosti in slabosti
Če razmišljate o tem, da bi postali mama po 30. letu starosti, je tu nekaj dejstev, ki vam bodo olajšala to odločitev.

Tako se imenujejo deklice plemenitega rodu
Zakaj je ime Adela nekaj posebnega?

Imena za "novembrčke", ki jih predlaga numerologinja
November je mesec intuicije, pogleda vase in dela na sebi. Rojeni v 11. mesecu so običajno zelo intuitivni, pravi numerologinja Lili Sorum. Preverite, kakšna imena predlaga za novembrske deklice in dečke!

Zakaj novopečene mamice po porodu jočejo?
Rojstvo otroka je ena od največjih in čustvenih prelomnic v življenju vsake ženske, ki v prvih dneh prinese pravi vrtiljak čutenj. Ni vedno samo radost in smeh, pač pa tudi solze, nemoč, zmedenost, utrujenost, nova vloga in odgovornosti. Tokrat govorimo o poporodni otožnosti, s katero se po porodu sooča precejšnje število žensk. Preverite, kako si v tem času pomagati in kaj pričakovati od drugih.