ščitnice

Najpogostejše kožne spremembe v času nosečnosti
Obdobje nosečnosti je čas, ko ženska mnogokrat sliši: O, kako lepo siješ! ali Saj kar žariš! Ne gre za mit, temveč za dejansko stanje nosečnice, pri kateri je zaradi vpliva nosečniških hormonov koža dodatno prekrvavljena, izločevanje maščobe pa se poveča.

Porod v Slovenj Gradcu: mamice izkušnjo tudi pisno pohvalijo
Pozitivni odzivi in pohvale mamic potrjujejo, da je porod v slovenjgraški porodnišnici prijetna in pomirjujoča izkušnja. Porodnicam omogočajo čim več svobode pri izbiri načina poroda in lajšanja bolečin, pri čemer omogočajo različne položaje, porod v vodi, epiduralno analgezijo, TENS terapijo, aromaterapijo in celo shiatsu masažo.

Znaki, da se spopadate s hormonskim neravnovesjem
Veste, kaj je tisto, kar neposredno vpliva na vaše zdravje, razpoloženje, fizično moč, raven energije, motivacijo, libido, zadovoljstvo, vzdržljivost, dobro počutje, navezanost in navsezadnje na občutke ljubezni? Hormoni.

Načrtujete nosečnost po 30. letu starosti? To so prednosti in slabosti
Če razmišljate o tem, da bi postali mama po 30. letu starosti, je tu nekaj dejstev, ki vam bodo olajšala to odločitev.

To supermanekenko je mama pri 14 letih poslala na operacijo nosu
Bella Hadid, 28-letna slavna manekenka, ki je bila pred nekaj leti razglašena za najlepšo žensko na svetu, danes praznuje svoj rojstni dan. Njeno življenje ni bilo posuto z rožicami.

Delovanje ščitnice v nosečnosti je ključno za razvoj ploda
Neustrezno delovanje ščitnice se največkrat pojavi pri ženskah, starih med 30 in 40 let. Pogoste so torej ravno pri ženskah v rodni dobi, kar pomeni, da se lahko pojavijo pred zanositvijo in med nosečnostjo, sprožilec pa je lahko tudi porod.

Zato bi nosečnice morale uživati več zelja
Ohranjanje uravnotežene in hranljive prehrane med nosečnostjo je bistvenega pomena tako za mater kot za otroka v razvoju. Zelje, listnata zelena zelenjava, je polno bistvenih hranil, ki lahko podpirajo zdravo nosečnost. V tokratnem prispevku pa preverite, zakaj je vključitev zelja v nosečniško prehrano lahko koristna.

Biokemične nosečnosti so zelo pogoste in velikokrat niti niso zaznane
Biokemično nosečnost sicer potrdijo z urinskim ali krvnim nosečnostnim testom, a je hkrati ne vidijo na ultrazvoku. Vseh ne zaznajo, ker se nosečnost razvije in se konča še pred pojavom nosečniških znakov.

V katerih primerih govorimo o rizični nosečnosti?
Rizična nosečnost je nosečnost, pri kateri je pri materi ali otroku tveganje bolezni ali smrti pred porodom ali po njem večje kot normalno. V primerjavi s preteklimi obdobji je danes rizičnih nosečnosti več, vendar so zaradi napredka medicine obravnavane veliko bolje.

'Z vsakim splavom sem izgubila del sebe ..'
Vsak sedmi par v Sloveniji se spopada z neplodnostjo. "Srčno sem si želela postati mama, a z vsakim splavom sem izgubila del sebe. Imela sem občutek krivde, nezmožnosti. Vsi so me spraševali, kdaj bova imela otroka, pritisk okolice je bil grozljiv," se spominja danes mamica šestletnega fantka.

Težave z zanositvijo se lahko pojavijo tudi po porodu
Sicer redko, a je mogoče, da ženska po porodu ne more vnovič spontano zanositi. Kje so lahko vzroki, pojasnjuje mag. Uršula Reš Muravec, specialistka ginekologije in porodništva iz Zdravstvenega centra Dravlje.

Telesne spremembe v obdobju nosečnosti
Nosečnost je stanje, ko ženska nosi plod v telesu, in traja od oploditve do poroda. V tem času telo nosečnice prestaja številne procese in spremembe. Kakšne, si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Kaj povzroča koprivnico pri otrocih?
Bolezen, ki jo poznamo pod imenom koprivnica ali urtikarija, je svoj naziv dobila po koprivi ravno zato, ker so spremembe na koži podobne tistim, ki se pojavijo, ko nas opečejo koprive. Kakšni simptomi spremljajo bolezen in kaj jo povzroča, pa v tokratnem prispevku.

Katere vrste rib so priporočljive za nosečnice in katere ne?
Ribe so zaradi omega-3-maščobnih kislin, B-vitaminov, železa in beljakovin zelo zdrave in primerne tudi za nosečnice in doječe mamice, vendar pa je vseeno treba več pozornosti nameniti temu, kje in katero ribo kupiti.

Uveitis recidivans
Lepo pozdravljeni. Ugotovljeno imam diagnozo uveitis ant.recid. o sin. in sem HLA B27 plus. Ker se mi vnetje v 2 letih še ni pozdravilo in so ob končanem zdravljenju (po 14 dneh prenehanja dajanja kap...

Lomljivi nohti
Stara sem 40 let in imam velike težave z nohti .Nohti se mi dobesedno lomijo in cefravo.Kaj bi to bilo lahko vzrok ,ker to me zelo moti saj imam obupno obliko in je grdo za vidit,mogoče vsak misli da ...

Lomljivi nohti
Pozdravljeni! Imam težave z nohti. Nohti se precej lomijo in plastijo. Zadnje čase, se nohti na nogah kar skoraj cel nohet odlomi stran. Po sredini so malo porumeneli, možno, da je to od lakov z...

Hipotiroza, nohti
Imam problem z nohti ;ki so premehki in se mi cepijo.Poskusila sem z raznimi utrjevalci,tabletami,pa ni bilo nobenih učinkov.Imam pa kronično vnetje ščitnice s hipotirozo in jem tablete euthyrox25.Ali...

Rdeče oči
Pozdravljeni! Imam problem z očmi in sicer da niso nikoli bele. Zvečer so rdeče, čez dan so rdeče zju3 pa nekako včasih bolj kot podnevi. Včasih me tudi "skeli". Bil sem pri zdravniku, ki pa me...

Slab vid
Pozdravljeni Imam težave z vidom. Predvsem na daleč, vidim zelo slabo-megleno. Na ulci vidim le obrise ljudi. Doma imam tv le 2m oddaljen, pa s težavo vidim črke in prikazane slike. Včasih me tudi os...

Izpadanje las
Pozdravljeni! Stara sem 18 let in ne vem točno na katerega izmed zdravnikov bi se obrnila z mojo težavo. Zdelo se mi je, da je najbolje, da se posvetujem pri vas. Vedno sem imela precej goste lase i...

Bolečine v očeh
Pozdravljeni Pred časom sem bila pri okulisu, zaradi bolečin v očesih. Nekajkrat na dan, "vsako uro", sem občutila nenadno ostro pikajočo bolečino v obeh očesih. Okulist je napisal na diagnozo: Očesn...

Prekomerno znojenje
Lep pozdrav. Sem 17 let star fant. Opažam zelo hude napake na moji koži, a nekako ne grem k zdravniku, ker moji osebni zdravnici ne zaupam / se počutim neprijetno (saj so mi jo izbrali starši), zato s...

Nihanje razpoloženja, nespečnost, hitro bitje srca ... To so simptomi ...
Vam pogosto hitro bije srce? Hujšate, kljub temu da dovolj jeste? Se čezmerno potite? To so lahko eni izmed mnogih znakov, ki nakazujejo na prekomerno delovanje ščitnice, hipertirozo, oz. na njeno avtoimunsko obolenje, to je Basedowovo bolezen. Je dedno, zato kot starši bodite pozorni na njene simptome pri otroku.

Kaj je hiperhidroza?
Čezmerno potenje ali hiperhidroza se pojavi v nekaterih življenjskih obdobjih, kot so čas menstruacije, nosečnost in menopavza, pri nekaterih pa je to stalna neprijetna motnja. Pri slednjih predstavlja veliko oviro pri stikih z drugimi.

Ščitnica - žleza življenjskega pomena
Za dobro počutje in delovanje telesa so zadolženi hormoni, zanje pa tudi ščitnica. Ščitnični hormoni pospešujejo presnovne procese, nujno pa so potrebni tudi za razvoj ploda v nosečnosti, zlasti za razvoj možganov.

Nepravilno delovanje ščitnice povzroča težji porod
Nosečnice, ki imajo znižano delovanje ščitnice, bodo imele težji porod, so ugotovili v nedavnih raziskavah. Dojenček take matere je največkrat obrnjen narobe, kar porod še oteži.