šestim

Otrok kašlja in težko diha? Prepoznajte bronhiolitis in kako mu pomagati
Bronhiolitis je vnetje najmanjših dihalnih poti. Najpogostejši povzročitelji bronhiolitisa so respiratorni sincicijski virus ali RSV, kot ga krajše poimenujemo, redkeje virusi parainfluence. Ta bolezen je zelo nevarna za nedonošenčke in otroke s srčnimi napakami.

Alergije na hrano pri dojenčkih in otrocih: Praktični nasveti za starše
Vsaka mamica je v skrbeh pri reakcijah otrok, ki se kažejo na prebavi ali kožnih spremembah in so lahko tudi posledica alergij na hrano. Reakcijo na določeno živilo lahko dobi že dojenček ali pa kasneje večji otrok. Še posebej pozorni morate biti v času uvajanja hrane, ko dojenček pride v stik s številnimi novimi živili, nekatera med njimi so znana kot alergeni.

Tihi refluks pri dojenčku – kako prepoznati simptome?
'Tihi refluks' pogosto težko odkrijemo. Pri običajnem refluksu otrok izloči mleko, ki se je vrnilo iz želodca. Pri tihem refluksu se lahko mleko začne vračati, vendar ne doseže ust, po drugi strani pa se lahko mleko iz želodca vrne v usta in ga dojenček znova pogoltne. Kako prepoznati simtome?

Laringitis pri otroku - simptomi in zdravljenje
Laringitis je eno zmed najpogostejših obolenj. Da bi lažje razumeli vzroke, prepoznali simptome in vedeli, kdaj je potrebno z otrokom do zdravnika, smo se pogovarjali z Matejo Avsec, dipl. medicinsko sestro.

Kaj otrokom pomaga pri boljšem spancu?
Kvaliteten spanec je izjemno pomemben za rast in razvoj otroka. Motnje spanja pa so v otroštvu precej pogosta težava, saj se pojavljajo pri približno četrtini otrok. S čim jim lahko pomagate, da bodo bolje spali?

Otroci na ledu: hokej, umetnostno ali rekreativno drsanje?
Drsanje je priljubljena zimska aktivnost, ki združuje zabavo, gibanje in razvoj številnih veščin. Mnogi starši se sprašujejo, ali naj svojega otroka vpišejo na hokej, umetnostno drsanje ali ga preprosto spodbujajo k rekreativnemu drsanju. Preverite, kako lahko otroci uživajo na ledu in kakšne prednosti prinaša določena oblika drsanja!

Je mit o britju glavice za močnejše lase privlečen za lase?
Dojenčkovi lasje so priljubljena tema, o kateri se začne govoriti že v času nosečnosti. Nosečnice, ki jih pogosto peče zgaga, so morda zasledile, da naj bi imele tovrstne težave, ker se bo njihov novorojenček rodil z veliko lasmi. Nekateri so prepričani, da bodo lasje močnejši, če dojenčka pobrijemo, drugi, da bo imel močnejše lase, če mu čim pozneje zrastejo. Medtem tretji verjamejo, da otrok ne bi smeli striči pred prvim letom starosti, da jim ne bi odstrigli delčka sreče. Pa preverimo.

Mejniki v razvoju dojenčka: Kaj pričakovati v prvem letu?
Biti starš je pomembna, razburljiva, na drugi strani pa tudi strah vzbujajoča vloga. Kot starši nestrpno spremljamo in praznujemo vsak mejnik, ki ga dosežejo naši otroci. Še posebej pomembno obdobje izjemne rasti in napredka pa je prvo leto otrokovega življenja. Preverite, kaj vse lahko takrat pričakujete.

Skrivnost nordijske vzgoje: Učite otroke, kako razmišljati, ne kaj misliti
Nordijski pristop k vzgoji otrok je znan po poudarku na neodvisnosti, čustvenem dobrem počutju in tesni povezanosti z naravo. Nordijsko starševstvo, ki temelji na kulturnih vrednotah držav, kot so Švedska, Norveška, Danska, Finska in Islandija, pa je zaradi naprednega pristopa, osredotočenega na otroka, postalo zanimivo po vsem svetu.

Ali otroka vzeti s seboj na pogreb?
Po smrti bližnjega se starši vprašamo, ali je primerno vzeti otroke s seboj na pogreb. A moramo se zavedati, da odločitev pogosto ni naša, temveč otrokova. "Tudi na terapijah terapevti slišimo, kako je bilo ljudem v preteklosti hudo, ko jim starši niso pustili na pogreb, ki je bil zanje pomemben," opozarja psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch.

Bodo hišni ljubljenčki nadomestili otroke?
Demografsko stanje na Kitajskem naj bi bilo skrb vzbujajoče, saj bi se lahko kmalu zgodilo, da bo tam več hišnih ljubljenčkov kot otrok, poroča CNN. Izpostavili so zgodbo kitajskega para, Hansena in njegove žene Momo, ki sta poročena sedem let, skrbita pa za šest hišnih ljubljenčkov v svojem stanovanju v središču Pekinga.

Ne, prva beseda praviloma ni "mama"
Novopečeni starši komaj čakajo prve besede svojega malega zakladka. In čeprav mamice upamo, da bomo čim prej zaslišale "mama", praviloma to ni prva beseda. Pri nas so bile denimo "da, da", "ba, ba" in "ne, ne, ne".

Spremembe na koži, zaradi katerih bi vas moralo skrbeti
Otroška koža je v osnovi sestavljena enako kot koža odraslega človeka, torej iz treh plasti: povrhnjice, usnjice in podkožja. Toda pomembno je poudariti, da je ob rojstvu za okoli 50 % tanjša in manj poraščena, obsega manjšo površino, povrhnjica in usnjica sta slabše povezani, manj so aktivne žleze znojnice in lojnice ter melanociti. Ta odstopanja se uskladijo nekje do sredine pubertete, v vmesnem času, še posebej v prvem letu življenja, pa se lahko na dojenčkovi koži pojavijo spremembe, ki jih je dobro poznati, da boste znali pravilno postopati, če se pojavijo.

Biokemične nosečnosti so zelo pogoste in velikokrat niti niso zaznane
Biokemično nosečnost sicer potrdijo z urinskim ali krvnim nosečnostnim testom, a je hkrati ne vidijo na ultrazvoku. Vseh ne zaznajo, ker se nosečnost razvije in se konča še pred pojavom nosečniških znakov.

Razočarani Brad Pitt: Še ena hči mu je obrnila hrbet
Vse od ločitve dalje se nekdaj najbolj priljubljen hollywoodski par, Angelina Jolie in Brad Pitt, spopadata z medsebojnimi prepiri, bojem za skrbništvo nad otroki, predvsem pa tekmovanjem za naklonjenost otrok. Trije izmed otrok so jasno dali vedeti, da so na materini strani.

10 pravil dodajanja goste hrane
Prva hrana, ki jo dojenčku ponudimo, naj bo enostavna, okus pa naj bo nevtralen, da se ga bo otrok lažje navadil. Kakšna so še priporočila pri uvajanju goste hrane? Preverite v spodnjih vrsticah.

Bodoči starši bi morali misliti tudi na to!
Čakanje na prihod dojenčka je eno najbolj razbruljivih obdobij v življenju. Na začetku se nam zdi, da je devet mesecev več kot dovolj za sproščeno in umirjeno pripravo na prihod dojenčka, na koncu pa moramo običajno kar hiteti, da se v porodnišnico odpravimo res pripravljeni – kolikor smo pač lahko. Na nekatere stvari, kot so priprava torbe za v porodnišnico, se namreč lahko pripravimo, na druge, med katere sodi tudi potek poroda, pa nimamo vpliva. Prav zato je pomembno, da izbiri porodnišnice namenimo vsaj toliko pozornosti kot porodni torbi.

Neprecenljiva vloga patronažnih medicinskih sester v prvih dneh življenja
Patronažne medicinske sestre imajo ključno vlogo v prvih dneh materinstva. Pomagajo, vodijo in svetujejo v najlepšem in hkrati zahtevnem obdobju. So neprecenljive takrat, ko mamica, dojenček in celotna družina vstopajo na novo pot skupnega življenja. V dom prinašajo znanje, podporo in toplino ter so priče ustvarjanja prvih vezi med materjo in otročkom.

Huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod
"Norice v nosečnosti so lahko zelo huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod oziroma novorojenca. Lahko se končajo s smrtjo nosečnice, matere, plodu ali novorojenca," je opozorila prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., spec. infektologinja in spec. internistka s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Pojasnila je, kaj bi morali vedeti o noricah v nosečnosti in prenosu na plod ter tudi o pasovcu.

Katera eterična olja in kdaj so uporabna za otroke (in dojenčke)?
Aromaterapija je blagodejna pri številnih vsakodnevnih težavah, ki pestijo otročke, denimo pri prehladih, krčkih, bolečinah, nespečnosti in težavah s koncentracijo. Kako varno uporabljati eterična olja, katera so primerna za otroke ter pri katerih težavah vse lahko pomagajo, je pojasnila mednarodno certificirana aromaterapevtka Inka Plauštajner Gerkšič.

Slavni igralec se je pri 80-ih razveselil sedmega otroka
Priljubljeni in šarmantni hollywoodski igralec Robert De Niro je med promocijo svojega najnovejšega filma About My Father (O mojem očetu, op. a.) čisto mimogrede razkril, da je postal oče sedmega otroka.

Ali moramo otroka kopati vsak dan?
Kolikokrat na teden je treba skopati otroka? Kako ga okopati brez kričanja, upiranja in solz? Za vas smo pripravili nekaj uporabnih informacij in koristnih nasvetov.

Tesnoba, strah, nemoč, misli o samomoru in poporodna depresija
Čeprav se o poporodni depresiji in ostalih motnjah čustvovanja v zadnjih letih precej več govori kot nekoč, se v povezavi s tem še vedno srečujemo z napačnimi prepričanji, ki pa zamegljujejo razumevanje tovrstnih duševnih motenj. Stigme in napačne predstave lahko privedejo do tega, da se matere izogibajo iskanju pomoči in predolgo čakajo, da bo boljše. Preverite nekaj najpogostejših mitov, na katere kljub višji ozaveščenosti, še vedno naletimo.

Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo
Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo. Razlogi so različni in nekatere gre pripisati tudi modernemu načinu življenja in višjim estetskim standardom. Kako lahko starši pripomoremo zmanjšati tveganje, da bo otrok potreboval ortodontsko zdravljenje, sta pojasnili ortodontka Gordana Čižmek in zobozdravnica Urška Šavli.

5 nasvetov, kako izbrati prave čevlje za svojega otroka
Ko otrok shodi, je skrb večine staršev, kako zanj izbrati najbolj primeren par čevljev. Z razlogom. Izbira otroške obutve je zelo pomembna, saj se otroško stopalo šele razvija in oblikuje. Kasneje so otroci v nenehnem gibanju in igra v naravi jim predstavlja svobodo. Plezajo, skačejo, raziskujejo, se igrajo in zabavajo na prostem. Zato otrok potrebuje čevelj, ki podpira gibalni razvoj in mu ne škoduje. Na kaj morate biti še posebej pozorni? Pripravili smo nekaj nasvetov za udobne, varne in zanesljive otroške korake.

Kako dolgo po rojstvu se lahko modre oči spremenijo?
Z napredkom tehnologije, ultrazvokom ter tridimenzionalnimi in krvnimi preiskavami lahko o svojem otročku marsikaj izvemo še pred rojstvom. Ne moremo pa denimo napovedati, kakšne barve oči bo imel, temveč lahko samo ugibamo glede na genetske značilnosti staršev ter tudi babice in dedka na obeh straneh.

Rok Valenčič: 'To bi svetoval staršem otrok s Tourettovim sindromom'
Tourettov sindrom, imenovan tudi sindrom Gillesa de la Touretta, je motnja, ki se najpogosteje pojavi med četrtim in šestim letom starosti ter je najbolj izrazita med 10 in 12 letom. Po definiciji se tiki prvič pojavijo pred 18 letom starosti. Tourettov sindrom je veliko bolj pogost pri dečkih kot pri deklicah. O premagovanju sindroma in strahov, o predsodkih in diskriminaciji, predvsem pa sprejemanju sebe in izobraževanju okolice, smo se pogovarjali z Rokom Valenčičem, pobudnikom, soustanoviteljem in predsednikom nekdanjega Društva za obolele s Tourettovim sindromom in obsesivno kompulzivno motnjo.

Pogosti otroški strahovi in rešitve zanje
Strah je temeljno čustvo, ki ga doživljamo vse od rojstva dalje. Strah ni le slab. Lahko je tudi dober, saj nas opozarja na možnost nevarnosti in nam lahko tudi reši življenje. Kadar pa je strah tako velik, da nas popolnoma ohromi, pa postane škodljiv in v tem primeru ga je potrebno čim prej razrešiti. Na kakšen način? Preverite.

Kako uvajati zelenjavo?
Pogosto pri uvajanju zelenjave starši obupajo prezgodaj, meni prehranska strokovnjakinja Andreja Širca Čampa s Pediatrične klinike. “Ko med četrtim in šestim mesecem začnejo uvajati zelenjavo in jo otrok zavrne prvič, drugič, tretjič in četrtič, zaključijo, da ne mara bučk (ali druge zelenjave). Toda pri dojenčku je treba vztrajati vsaj osemkrat do enajstkrat, nekateri pravijo tudi petnajstkrat.”

Tako pestro je bilo lani v slovenskih porodnišnicah
Lansko leto je bilo posebno tudi v slovenskih porodnišnicah. Rodilo se je več otrok kot leto poprej, nosečnice in porodnice pa so se soočale z dodatnimi vprašanji. Med drugim so jih skrbeli morebitni vplivi na razvoj ploda ob okužbi, omejitveni pogoji, nošenje zaščitnih mask, možnost spremljevalca pri porodu. V porodnišnicah so se tako kot vselej trudili in poskrbeli za udobje mamic in novorojenčkov, tako s skrbjo, nego in pomočjo kot tudi s številnimi prenovami in posodobitvami opreme.