Bibaleze.si

škodljivi

Najstniki
02. 04. 2025 05.00

Zaščitite svoje najstnike: Razumevanje pasti in izzivov digitalnega sveta

V svetu, kjer najstniki preživijo velik del svojega časa na spletu, je pomembno, da jim nudimo podporo in razumevanje. Mladi so posebej ranljivi za spletne nevarnosti, kot so nasilje in škodljiva vsebina.

Problematični najstnik
31. 03. 2025 10.00

Preprečevanje medvrstniškega nasilja: Nasveti za starše in vloga družine

Medvrstniško nasilje je žal vedno bolj prisotno v naših šolah, na ulicah in v družbenih omrežjih. Najnovejši primer se je odvil na eni od ptujskih ulic, kjer je skupina mladoletnikov, najverjetneje osnovnošolcev, napadla svojega sovrstnika.

Družina in odnosi
05. 03. 2025 05.00

Strupeni družinski odnosi: Kdaj je čas, da rečemo 'dovolj'?

Družina naj bi bila naš varni pristan, prostor, kjer čutimo ljubezen, sprejetost in podporo. Vendar pa včasih, kljub temu, da so družinski člani pomemben del našega življenja, odnosi postanejo strupeni in škodljivi za naše duševno zdravje. Takšni odnosi lahko povzročijo dolgotrajen stres, anksioznost in celo depresijo.

Prehrana
10. 02. 2025 05.00

6 skritih razlogov, zakaj imajo otroci preveliko težo

Debelost je vse pogostejša med otroki, starši pa včasih nezavedno prispevajo k temu s svojimi navadami, ki jih prenašajo na otroke. Nutricionistka je tako opozorila na nekaj razlogov, ki lahko prispevajo k debelosti pri otrocih.

Prehrana
16. 12. 2024 04.57

Te hrane otrokom nikoli ne pogrevajte

Nosečnice in otroci so najbolj občutljivi na negativne spremembe v hrani zaradi pogrevanja. Preberite, katera živila je najbolje uživati samo sveže pripravljena.

Intervju
21. 11. 2024 05.00

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"

Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

Spanje in dojenje
20. 10. 2024 01.00

Puščanje dojenčka, da se izjoče, lahko pusti posledice v razvoju

Staršem ni treba imeti slabe vesti, če pustijo otroka, da joka. To kaže nova raziskava, ki je preučevala, kako metoda 'pustiti otroka jokati' vpliva na otrokov razvoj. Pa je temu res tako? Dr. Mija M. Klemenčič Rozman meni, da takšne trditve lahko utrjujejo stereotipna prepričanja, ki so jih znanstvene ugotovitve že zdavnaj ovrgle.

Nosečnost
19. 10. 2024 03.15

Kaj, če nosečnica pade in se udari?

Vsak lahko pade, se udari in poškoduje. Če pa je padec v nosečnosti, je lahko razlog za večjo skrb, saj je poleg nosečnice tveganje tudi za še nerojenega otročka. V Porodnišnici Postojna so pojasnili, kaj je dobro vedeti, če se zgodi nezgoda, in kdaj je smiselno obiskati ginekologa.

Zdrav otrok
12. 10. 2024 05.00

Kako okrepiti imunski sistem otroka, da ne bo ves čas bolan

Otrokov imunski sistem lahko izboljšate na naraven način, z nekaj enostavnimi ukrepi. Poglejte, kaj lahko storite, da se bo vaš otrok lažje ubranil bolezni, vi pa si boste prihranili skrbi.

Prehrana
30. 07. 2024 05.00

Prehranski strokovnjaki odgovarjajo: ali otroci res potrebujejo beljakovinske prigrizke?

Beljakovine so ključni del prehrane otrok, zato ni presenetljivo, da starše pritegnejo izdelki, ki so označeni kot beljakovinski. Nekateri prigrizki, kot so na primer misli ploščice, se prodajajo kot "beljakovinske ploščice" in vsebujejo sestavine, kot so sojine beljakovine ali mleko v prahu. Toda ali otroci res potrebujejo te dodatne beljakovine?

Zanositev
25. 05. 2024 02.30

To so najpogostejši vzroki neplodnosti

Vsak šesti par se sooča z neplodnostjo, nanjo pa vpliva več različnih dejavnikov.

Družina in odnosi
23. 05. 2024 04.15

Zdrave meje: česa ne smemo dovoliti staršem

Zelo pomembno je, da se naučimo postavljati meje v vsakem našem odnosu, tudi v tistem, ki ga imamo kot odrasli s svojimi starši. Navajamo tri najpomembnejše omejitve, ki se jih je dobro držati.

Za mami
11. 03. 2024 05.00

Sindrom mamaposter: zakaj nisem dobra mama?!

O imposterjevem sindromu ali sindromu prevaranta v materinstvu (ang. momposter) govorimo takrat, ko se mati spopada z izrazitim občutkom nesposobnosti, nevrednosti, neustreznosti in predvsem tem, da ni dobra mati. Dvome vase pogosto spremljajo tudi perfekcionizem in močni pritiski nase. Takšna miselnost vpliva ne le na mater, temveč na celotno družino. V nadaljevanju preverite strategije, ki so v takšnem primeru lahko v veliko pomoč.

Razvoj in odnosi
22. 01. 2024 01.15

Zato otrok nikoli ne bi smeli primerjati z drugimi

Nekateri starši zavedno ali ne, primerjajo svoje otroke z drugimi – bodisi njihovimi sovrstniki, bodisi s svojimi dosežki. Poglej, kako Tomaž obvlada matematiko, potrudi se, da ga boš premagal. Sosedova Tina pa zna odlično govoriti angleško, ti pa le par besed. Tvoj oče je bil v tvojih letih odličnjak, ti zdeluješ pa le dobro oceno. Tudi ti bi moral biti takšen kot oče. Če otroka primerjamo z namenom vzpodbude, pogostokrat dosežemo prav nasprotno.

Partnerski odnosi
10. 12. 2023 05.00

'Vedela sem, da moram oditi in se nikoli več vrniti, če želim preživeti'

Najtežje se je pobrati, ko si na tleh, a pomembno je, da se poberemo, čeprav vemo, da nas čaka še dolga pot do okrevanja, a zagotovo se izplača kljub trdemu delu, solzam in bolečemu spoznanju, da naše rane niso od včeraj, ampak segajo daleč daleč nazaj, v naše otroštvo. Petra Strelec, avtorica knjige V postelji s sovražnikom: "Ponavadi gre za nerazrešene travme in odraščanje v disfunkcionalnih družinah. Pogosto je vzrok tudi spolno nasilje v otroštvu, ki ga žrtev močno potlači."

Novice
30. 08. 2023 05.00

Psihologi zaskrbljeni zaradi bizarnega TikTok izziva, ki se norčuje iz otrok

Ste že slišali za #eggcrackchallenge?

Prehrana v nosečnosti
25. 07. 2023 05.00

Zakaj bi morale nosečnico skrbeti bolezni, ki se prenašajo s hrano?

V nosečnosti obstaja visoko tveganje za bolezni, ki se prenašajo s hrano, ker se imunski sistem med nosečnostjo spremeni. To je naravno stanje, ki pripomore, da z otrokom živita v sožitju. Vendar pa lahko taka sprememba telesu oteži boj proti nekaterim škodljivim mikroorganizmom, ki se prenašajo s hrano. Tudi še nerojeni otrok je v veliki nevarnosti, ker njegov imunski sistem ni dovolj razvit, da bi se ubranil škodljivih mikroorganizmov, ki se prenašajo s hrano.

Zdrav otrok
09. 01. 2023 05.00

Uši v vrtcih: vse, kar bi morali vedeti starši

Mnoge starše zgrabi panika, ko v otrokovih laseh opazijo majhne uši. Ko uši odkrijemo, ne čakajmo, ampak se takoj lotimo temeljitega odpravljanja, da se ne bodo namnožile. Predvsem najprej preglejmo glave vseh družinskih članov, potem pa pričnimo postopek odstranjevanja teh nadležnih živalic. Kako, si preberite v spodnjih vrsticah.

Malček
21. 12. 2022 08.00

Kako izboljšati otrokov imunski sistem v treh korakih?

Od nekdaj velja, da so nekateri ljudje, posebej otroci, bolj podvrženi različnim okužbam in obolenjem kot drugi.

Zanositev
23. 10. 2022 05.00

'Z vsakim splavom sem izgubila del sebe ..'

Vsak sedmi par v Sloveniji se spopada z neplodnostjo. "Srčno sem si želela postati mama, a z vsakim splavom sem izgubila del sebe. Imela sem občutek krivde, nezmožnosti. Vsi so me spraševali, kdaj bova imela otroka, pritisk okolice je bil grozljiv," se spominja danes mamica šestletnega fantka.

Razvoj in odnosi
09. 11. 2020 07.57

Željko Ćurić: 'Lahko je biti dober v dobrem'

Katera populacija v trenutni situaciji najbolj trpi? Mladi, ki bi se radi družili? Starša v partnerskem odnosu? Ali stari starši, ki ne vidijo svojih otrok in vnukov? O tem smo se se pogovarjali z dr. Željkom Ćurićem, dr. med., ki je med drugim zdravnik, psihiater, komunikolog in soustanovitelj podjetja O.K. Consulting. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Družina in odnosi
15. 09. 2020 07.37

To povzroča večplastno škodo za zdrav razvoj otroka

Med nami so otroci, ki so bili prikrajšani za brezskrbno otroštvo, tople objeme in predvsem za občutek varnosti. To so otroci, od katerih se ne smemo obračati stran, ampak jim moramo v prvi vrsti pokazati, kaj je sploh ljubezen ... In to ni nasilje – v nobeni obliki.

Malček
07. 08. 2020 08.46

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.

"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.

Zdrav otrok
05. 12. 2019 07.52

Kako sladkarije vplivajo na zobe?

Prihajajo trije dobri možje, ki bodo zagotovo otrokom prinesli tudi sladkarije. Prav tako se decembra mize bohotijo s slaščicami, in kdo bi se jim lahko uprl?! Toda ob vsem tem moramo misliti tudi na ustrezno ustno higieno in preprečiti nastajanje kariesa na zobeh.

Bibini svetovalci
19. 09. 2019 14.01

Tepe mamico, udarja v stol zaradi jeze

Dejana Dejanović, predavateljica o razvoju možganov

Bibini svetovalci
18. 06. 2016 16.00

Uveitis recidivans

Lepo pozdravljeni. Ugotovljeno imam diagnozo uveitis ant.recid. o sin. in sem HLA B27 plus. Ker se mi vnetje v 2 letih še ni pozdravilo in so ob končanem zdravljenju (po 14 dneh prenehanja dajanja kap...

Bibini svetovalci
01. 03. 2012 10.12

Uhajanje urina pri 4-letniku z motnjo v razvoju

Pozdravljeni! imam eno vprašanje, saj me zelo skrbi kaj se dogaja. imam sina starega 4 leta.ponoči je suh že več kot dve leti. čez dan pa se pogosto polula. sploh v vrtcu je problem, saj vzgojiteljic...

Bibini svetovalci
21. 06. 2010 11.21

Sončna očala

Spoštovani, sinu, staremu 4 leta, so pred pol leta zaradi astigmatizma predpisali nošenje očal. Pri tem je zelo priden :). Kmalu se odpravljamo na morje in me zanima ali je priporočljivo, da mu ...

Bibini svetovalci
28. 10. 2009 12.07

Piskanje ob infektih dihal

Pozdravljeni! Imam sina, starega 4 leta, ki pa ima že od rojstva težave s pljuči. Kadarkoli se prehladi (izcedek iz nosu), začne kašljati in potem sledi nekajdnevna terapija z Ventulinom. Na Ventulin ...

Zdrav otrok
06. 02. 2017 08.13

Ostanki tobačnega dima na pohištvu bolj škodljivi kot pasivno kajenje?

Znanstveniki so izdali opozorilo, da bi lahko bili ostanki tobačnega dima, ki se oprimejo tal, sten in pohištva, prav tako ali še bolj škodljivi kot pasivno kajenje. Tovrstno posredno izpostavljenost tobačnemu dimu so poimenovali kajenje iz tretje roke, nevarna pa naj bi bila predvsem za otroke.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863