šola črnomelj

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Katera je najbolj kulturna slovenska šola?
Najbolj kulturna šola letošnjega leta je Osnovna šola Petrovče. Naziv je prejela na današnji zaključni prireditvi projekta Kulturna šola v organizaciji Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti (JSKD). Ta je naziv kulturne šole namenil 54 osnovnim šolam. Obenem so izstopajočim šolam na področju kulture podelili še priznanja v posameznih kategorijah.

V Beli krajini pomagajo romskim družinam
V Beli krajini za romske otroke in njihove starše organizirajo ustvarjalne delavnice, prav tako jih javni delavki spodbujata, da obiskujejo šolo in živijo na zdrav način. Kako uspešni sta pri tem, nam je zaupala Nada Žagar, direktorica Zavoda za izobraževanje Črnomelj.

Veliko sprememb z novim šolskim letom!
V ponedeljek bo v šolske klopi sedlo 161.182 osnovnošolcev in dobrih 78.500 dijakov, prvič bo šolski prag prestopilo 19.213 prvošolcev, kar je tisoč več kot lani. Korenitih novosti v devetletki letos ne bo, bodo pa med drugim spremembe pri nivojskem pouku, zimskih počitnicah, uri začetka pouka, šolski prehrani in prevozih.

Osnovna šola Vinica, enota vrtca
Vinica 50<br>8344, Vinica<br>TEL: 07 364 71 00, 07 364 71 14<br>FAX: 07 364 71 03