šolske potrebščine

Zakaj se je mati petih otrok odločila za vlogo rejnice?
V Sloveniji je po podatkih Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) trenutno 558 rejnic in rejnikov, ki skrbijo za 750 otrok. Od teh je 597 otrok mlajših od 18 let, preostalih 153 pa je starih med 18 in 26 let. Med rejniki je 510 žensk in 48 moških.

Kaj podariti najstniku, da ne bo brezzveze?
Najstniki so zahtevne stranke. Vedo, kaj jim je všeč in kaj ne, poznavalsko sledijo trendom, spremljajo modo, trende, razvoj, tehnologijo ... Vendar pa svoje misli redko delijo z odraslimi. Tudi zato je zanje izjemno težko nakupovati, še težje pa jim je izbrati in podariti nekaj, kar jim bo narisalo nasmeh na obraz. A vseeno obstajajo darila, ki se jih bodo (verjetno) razveselili. Preverite!

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?
Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Tako bo otrok delal domače naloge, se učil in skrbel za šolo
Pogosteje smo v šolske obveznosti vpleteni pri mlajših šolarjih, ki običajno še potrebujejo precej pomoči in opomnikov, medtem ko se od starejših učencev že pričakuje več samostojnosti in odgovornosti. Do tega pa je treba priti in koraki so postopni. Vmes bo včasih nastopil dan, ko se otroku ne bo ljubilo naglas brati, ko bo pozabil, kaj je treba narediti za domačo nalogo, ko bodo barvice neošiljene. Takrat so potrebni pogovor, razumevanje, spodbujanje, podpora. Gre za "tek na dolge proge", za dolg proces, v katerem nam bo – upamo – uspelo vzgojiti odgovorne odrasle z delovnimi in učnimi navadami. Za optimalen rezultat je treba imeti veliko potrpljenja in vzajemnega spoštovanja, a vredno se je potruditi, da nam uspe vzgojiti samozavestne in odgovorne učence z dobrimi delovnimi in učnimi navadami. Kako, pojasnjuje Lea Čerin, univ. dipl. pedagoginja ter svetovalka in mentorica za uspešno učenje.

Na to bodite pozorni pri opremljanju sobe za šolarja
Šolsko obdobje je prvo obdobje v otrokovem življenju, ko se sooči z odgovornostjo in tudi potrebuje prostor, kjer lahko udobno in v miru opravlja svoje šolske obveznosti. Nujno je, da ima otrok določeno mesto, ki je namenjeno šoli in šolskemu delu, saj bo tako hitreje in bolj učinkovito opravil naloge, ker mu bo že prostor sam dal motivacijo za delo.

Poštar Pavli polni šolske torbe
Začela se je dobrodelna akcija Pošte Slovenije in Zveze prijateljev mladine Slovenije, s katero že 12 let pomagata učencem iz socialno šibkejših družin.

Kako otroka navajati na samostojno učenje in pisanje nalog?
Otroka je potrebno že od malega začeti privajati na določeno merico samostojnosti in neodvisnosti. Starši s pomočjo starševskega čuta in znanja o življenju skušamo predati določene informacije otrokom in jih naučiti, kje so meje, kakšna so pravila, kako delovati v svetu in kako se vesti. Ob vsem tem pa jih učimo tudi povsem enostavnih reči, kot so tudi, kako jesti, se obleči, stuširati in navsezadnje iskati pravilne informacije.

8 nasvetov, kako otrokom s posebnimi potrebami olajšati vrnitev v šolo
Po dolgih, brezskrbnih poletnih dnevih je čas vrnitve otroka v šolo ali vrtec mejnik, na katerega se je dobro pripraviti. Za vse starše je to stresni čas, za starše otrok z dodatnimi izzivi pa je še dodatno kompleksen, saj ima vsak otrok svoje specifične zahteve in izzive, ki jih je treba pravilno nasloviti in jih upoštevati.

Po dolgih osmih letih je zvezdnica zaključila bitko za skrbništvo
Postopek razveze zakona igralke Halle Berry in Olivierja Martineza je trajal osem let. Čeprav je sodišče leta 2016 zakon uradno razdrlo, sta se nekdanja partnerja še naprej pogajala o skrbništvu nad sinom in šele pred kratkim dosegla sporazum.

To je ena najtežjih odločitev v dobi odraščanja otroka
Novo šolsko leto prinaša številne izzive – tako za otroke kot tudi za starše. Seveda bi svojim malčkom radi zagotovili vse, kar jim bo v pomoč pri nabiranju novih znanj in izkušenj, a v sodobnem svetu knjige, zvezki in pisala niso več dovolj. Tudi v izobraževanju je namreč vse večji poudarek na digitalizaciji in digitalnem opismenjevanju, zato so tudi računalniki in tablice tako rekoč že del obvezne šolske opreme. Toda kdaj so otroci zares dovolj stari za tovrstne naprave?

Kako poskrbeti, da bo vrnitev v šolo čim manj stresna
Novo šolsko leto običajno prinese spremembe za vso družino. Nekateri ga brezskrbno pričakujejo, medtem ko so drugi otroci in njihovi starši ob misli na nove šolske začetke, preizkušnje in obveznosti nekoliko bolj tesnobni. Da bo vaš nadobudnež septembra sproščeno obrnil nov šolski list, preberite nekaj koristnih nasvetov za prijetnejši začetek šolskega leta, ki jih je pripravil spletni ponudnik Shoppster.

'Ni enostavno zapustiti doma in vsega, kar te veže nanj'
V Sloveniji deluje 20 varnih hiš in 10 materinskih domov, kamor se lahko po pomoč zatečejo mamice z otroki. S svojimi sodelavci jim že vrsto let pomaga tudi predsednica Sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij pri Socialni zbornici Slovenije, Suzi Kvas, ki med drugim poudarja: "Bolečina bi nam bila velikokrat lahko prihranjena, če bi znali poslušati drug drugega in se predvsem slišati. Zato menim, da je najbolj pomembno, da smo senzibilni, da zaznamo stisko posameznikov okoli nas in da poskušamo pomagati po svojih močeh."

Kako izbrati ustrezno otroško opremo in oblačila?
Izbira opreme za otroka je lahko zahtevna, vendar pa lahko sledite naslednjim nasvetom, da boste izbrali pravo opremo za vašega otroka.

Pogovarjajte se z otrokom o šoli
Predstavljamo vam pet korakov, s katerimi boste svojemu šolarju nekoliko olajšali letošnje šolsko leto.

"Moji starši se niso učili z mano in niso pomagali pri domačih nalogah"
Moji starši se niso pretirano ukvarjali s šolo. Res so nama s sestro kupili šolske potrebščine, mama se je enkrat letno udeležila govorilnih ur in poskrbela, da sva bili v razredu urejeni. Pri vsem je bilo – hecno – še skorajda najbolj pomembno, da sva imeli vedno nujno čiste spodnjice, ker: "Kaj, če se kaj zgodi in te urgentno odpeljejo k zdravniku?! Kaj bodo pa rekli, če boš raztrgana in umazana?!"

Pomembni nasveti za starše prvošolcev
Prvošolci so otroci, ki jim še vedno pripada igrivo otroštvo. Vendar pa kljub temu ob vstopu v popolnoma novo obdobje življenja potrebujejo vašo oporo, nasvete in vodenje. Predstavljamo vam nekaj nasvetov za uspešen začetek šolanja.

Vse kar morate vedeti ob ločitvi
»Kdo je kriv? Kaj je šlo narobe in zakaj?« Vsaka ločitev za seboj pušča tisoč odprtih in nerazrešenih vprašanj, na katere ni vedno pravega odgovora. V nekaterih primerih pa se zdijo odgovori povsem jasni in vzbujajo najrazličnejša čustva, od žalosti, jeze, strahu in podobno. Pomembno je poudariti, da je treba iti naprej, ne glede na to, kako težko je, sploh če so vpleteni tudi otroci, ampak kako? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Imate vse za šolo? To vam najbrž manjka
Otroci uživajo v ustvarjanju, še posebej v barvanju in risanju, kar jim hkrati omogoča napredek in razvoj. Vse se začne z njihovimi malimi prstki, s katerimi odkrivajo svet in vso njegovo barvno paleto. Kako jih lahko spodbudite, da se bodo veselili tudi uspeha v šolskih klopeh, pa si preberite v nadaljevanju.

"Vidva sta zobna miška! Vem! Vem!"
"Nimam zoba! Nimam zoba! Zob mi je izpadel! Zob sem pojedel!" se je čez celo naselje drl Matic s polnimi usti hitro topečega se sladoleda. Po dolgih mučnih tednih nenehnega tipanja, božanja, preverjanja in majanja mu je končno izpadel prvi mlečni zobek. Dva tedna pred njegovim prvim vstopom v šolo in – kar je najpomembneje – preden je prvi mlečni zobek izpadel njegovemu najboljšemu prijatelju. Čez nekaj ur pa je tudi že razvozlal eno najbolj varovanih skrivnosti otroškega sveta: da ni zobne miške in da sva zobna miška v resnici midva.

Za vse žrtve nasilja: Tudi vaši otroci vas potrebujejo
Žrtev nasilja … Že samo poimenovanje zveni, kot da ste mrtvi, ampak niste, umrl je le en del v vas, tisti del, ki je verjel, da se vam to ne more zgoditi, da se to dogaja samo v filmih ali nekje daleč daleč stran. Zakaj bi vam nekdo, s katerim ste si ustvarili družino, gradili skupno prihodnost in še in še, naredil nekaj tako nedoumljivega? Prvič, drugič, tretjič … Udarci zagotovo bolijo, ampak to ni vaša edina bolečina, saj so pogosto priča družinskemu nasilju tudi tisti, ki jih imate neizmerno radi – vaši otroci.

'Bom pa urejena, brez dlačic in v novih bikinkah namakala stopala v domačem bazenčku.'
Res sem optimistka – prejšnji teden sem vsem v družini, tudi sebi!, kupila nove kopalke. Danes grem na pedikuro in manikiro, prihodnji teden si nameravam odstraniti odvečne dlačice po telesu.

Osvojite zvezke Reka ljubezni!
Za vse zveste gledalce in ljubitelje Reke ljubezni, kateri se jeseni vračajo v šolske klopi, smo pripravili nagradno igro Nazaj v šolo. S sodelovanjem v njej se potegujete za paket, ki vsebuje zvezke in kemični svinčnik.

Kakšna je kakovost zvezkov, barvic, svinčnikov z risanimi junaki?
Čeprav je poletje počitniško obarvano, je treba misliti tudi na september in vse obveze, ki jih prinaša. Takrat bo vaš otrok potreboval nove šolske potrebščine, in če se te dni odpravljate po nakupih, vam bodo spodnji nasveti prišli zelo prav.

''Koliko nas bo stal nakup šolskih potrebščin za dijaka?''
''Sin gre letos v prvi letnik srednje šole. Kakšen finančni zalogaj nas čaka?'' je na nas naslovila vprašanje mama bodočega srednješolca.

Koliko boste odšteli za šolske potrebščine v prvem razredu?
''Moja hčerka gre septembra v šolo. Dobili smo seznam šolskih potrebščin. Zdaj pa me zanima, koliko nas bo vse to stalo?'' je na nas naslovila vprašanje mama bodoče prvošolke.

Pomagajmo jim do šolskih potrebščin
Slovenska karitas začenja dobrodelno akcijo Otroci nas potrebujejo, ki je namenjena zbiranju materialnih in finančnih sredstev za pomoč 11.000 socialno ogroženim otrokom s šolskimi potrebščinami. Istočasno župnijske karitas začenjajo zbiranje prošenj socialno ogroženih družin za pomoč s šolskimi potrebščinami.

To so najkakovostnejše in najlepše šolske potrebščine
Prvi šolski dan je za otroka izjemno pomemben, vzhičenje, pričakovanje pred dnevom D pa se začne veliko prej. Prav vsi v družini se veselijo te velike prelomnice, ko šestletnik prvič prestopi prag šole. Zbrali smo nekaj nasvetov, da bo prvi dan ostal v lepem spominu, da bo september minil brez stresa in bo otrok ujel ritem šolskih obvez.

Pridružite se veliki zbiralni akciji šolskih potrebščin
Gibanje za dostojno delo in socialno družbo te dni izvaja akcijo zbiranja šolskih potrebščin za novo šolsko leto. Vsakoletno nakupovanje šolskih potrebščin je namreč za marsikaterega starša velik finančni zalogaj, ugotavljajo. Akcija z naslovom Šola za vse! bo potekala do konca meseca, so sporočili.

Toliko povprečno stane slovenski šolar
Starši šestletnika, ki bo prvič prestopil šolske duri, bodo samo za zvezke, barvice, svinčnike in ostale potrebščine odšteli vsaj 40, 50 evrov. Po nakupu vsega za šolo pa je znesek znatno višji.

Slovenija: pomembna informacija za vse, ki se vračajo v šolo
"Opazila sem, da so na seznamu šolskih potrebščin navedene določene barvice, zvezki in nekatere druge potrebščine. Ker so dražje, me zanima, ali moram res kupiti navedene znamke?" sprašuje bralka.