šolskega

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Zaščitite svoje najstnike: Razumevanje pasti in izzivov digitalnega sveta
V svetu, kjer najstniki preživijo velik del svojega časa na spletu, je pomembno, da jim nudimo podporo in razumevanje. Mladi so posebej ranljivi za spletne nevarnosti, kot so nasilje in škodljiva vsebina.

Gozd je najboljša igralnica in učilnica za otroke
Otroci v gozdu nabirajo nepozabne izkušnje z objemi mogočnih dreves, prvimi koraki v blato, opazovanjem živali in rastlin, preskakovanjem štorov in pogumnim rezljanjem lesa. Gozd spodbuja zdrav razvoj, krepi okoljsko zavest, socialne veščine in ustvarjalnost. Če postane del šolskega in družinskega vsakdana, otrokom odpira vrata v svet pristnega učenja, svobodnega gibanja in tesne povezanosti z naravo. Starši in učitelji jim lahko omogočimo dragocene dogodivščine v naravi, preko katerih pridobivajo izkušnje, ki jih bodo obogatile za vse življenje.

Znan je datum, kdaj bo vpis otrok v prvi razred ljubljanskih osnovnih šol
Starši morajo v 1. razred osnovne šole vpisati otroke, ki bodo v koledarskem letu, v katerem bodo začeli obiskovati šolo, dopolnili šest let. Otroku se lahko začetek šolanja odloži za eno leto na predlog staršev, zdravstvene službe ali na podlagi odločbe o usmeritvi Zavoda RS za šolstvo, če ugotovijo, da otrok ni pripravljen za vstop v šolo.

Pred šolarji kar 12 dni novoletnih počitnic
Okoli 276.000 šolarjev je danes v šoli še zadnjič v letošnjem letu. V sredo se zanje začenjajo božično-novoletne počitnice, v katerih bodo uživali kar 12 dni, v šolo pa se bodo znova vrnili 6. januarja, saj je 3. januar pouka prost dan. Počitniške dni si bodo lahko popestrili z raznovrstnimi dejavnostmi, tudi ob božično-novoletnih prireditvah.

Otroci z OŠ Glazija: junaki, ki so premagali ovire in navdihnili skupnost
December je mesec topline, povezovanja in dobrih del. Prav poseben del tega prazničnega duha so otroci z Osnovne šole Glazija iz Celja, ki s svojo ustvarjalnostjo in srčnostjo spodbujajo dobrodelnost ter opozarjajo na nujnost vključevanja otrok s posebnimi potrebami v družbo.

To je povedal oče najboljšega kolesarja na svetu o svojih otrocih
Biti starš športniku je zahtevna naloga. Bistveno pri temu pa je razvijanje ljubezni do športa ter vztrajanje pri disciplini. Zagotovo biti starš športniku terja tudi marsikatero odrekanje, pa tudi strašljive trenutke, ko poskušaš biti močen in pogumen še za svojega otroka, ki ima nekoliko nenavadno in naporno otroštvo. Zmage, zadovoljstvo in osebna rast pa so tisti, ki na koncu poplačajo ves trud, ki ga družina vlaga v uspeh posameznika. O tem je spregovoril tudi Mirko Pogačar, oče najboljšega kolesarja na svetu.

Generacija alfa: res tako nespoštljiva ali le narobe razumljena?
Pravijo, da so otroci generacije alfa, torej otroci, rojeni leta 2010 ali kasneje, veliko bolj nevljudni in neposredni kot otroci prejšnjih generacij. Po mnenju psihologinje Catherine Nobile je njihovo obnašanje verjetno posledica spreminjajoče se družbene dinamike in ne generacijske lastnosti.

Otroka peljati v vrtec ali ga zaradi znakov bolezni zadržati doma?
Večina staršev se sooča z vprašanjem, kdaj je primerno otroka peljati v vrtec in kje je tista meja, ko je zaradi znakov bolezni otroka boljše negovati doma. Za vas smo pripravili nekaj smernic.

Z redom in disciplino se otroci učijo pomembnih življenjskih veščin
Začetek šolskega leta prinaša za otroke kar nekaj sprememb in izzivov, še posebej, ker to pomeni tudi konec brezskrbnih poletnih dni. Da bo vrnitev v šolske klopi kar najbolj uspešna, pa je pomembno, da se dobro pripravimo tudi na nove obveznosti. O tem smo se pogovarjali s psihosocialno svetovalko, Petro Dežman.

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?
Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Tako bo otrok delal domače naloge, se učil in skrbel za šolo
Pogosteje smo v šolske obveznosti vpleteni pri mlajših šolarjih, ki običajno še potrebujejo precej pomoči in opomnikov, medtem ko se od starejših učencev že pričakuje več samostojnosti in odgovornosti. Do tega pa je treba priti in koraki so postopni. Vmes bo včasih nastopil dan, ko se otroku ne bo ljubilo naglas brati, ko bo pozabil, kaj je treba narediti za domačo nalogo, ko bodo barvice neošiljene. Takrat so potrebni pogovor, razumevanje, spodbujanje, podpora. Gre za "tek na dolge proge", za dolg proces, v katerem nam bo – upamo – uspelo vzgojiti odgovorne odrasle z delovnimi in učnimi navadami. Za optimalen rezultat je treba imeti veliko potrpljenja in vzajemnega spoštovanja, a vredno se je potruditi, da nam uspe vzgojiti samozavestne in odgovorne učence z dobrimi delovnimi in učnimi navadami. Kako, pojasnjuje Lea Čerin, univ. dipl. pedagoginja ter svetovalka in mentorica za uspešno učenje.

Fizioterapevtka razkriva 5 pravil za izbiro šolske torbe
Izbira prave šolske torbe za vašega otroka je bolj pomembna, kot si mislite. Idealna šolska torba ne le pomaga vašemu otroku pri nošenju učbenikov in potrebščin, ampak tudi podpira njegovo fizično zdravje in dopolnjuje njegov osebni slog. V tem članku vas bomo popeljali skozi ključne dejavnike, ki jih morate upoštevati pri izbiri popolne šolske torbe za svojega otroka.

Kdaj naj se otrok odpravi spat ob vrnitvi v šolske klopi?
Pomanjkanje spanja lahko vpliva na zbranost otroka, njegove odločitve in počutje. Zato je pomembno, da se ob koncu počitnic poskrbi za zdrave spalne navade. A kdaj naj se otroci ob vrnitvi v šolske klopi odpravijo v posteljo? Smernice za spanje so pripravili na Nacionalnem inštitutu za zdravje.

Najbolj trendovska obutev za vrnitev v šolske klopi
Šole bodo kmalu odprle svoja vrata, zato je zdaj pravi čas, da poskrbite, da bodo vaši najmlajši vrnitev v šolske klopi dočakali v stilu in udobju.

To so novosti prihajajočega šolskega leta
V novo šolsko leto 2. septembra vstopa 192.774 osnovnošolcev, od tega 20.173 prvošolcev (v lanskem šolskem letu 20.716). V srednješolske programe je trenutno skupno vpisanih okoli 84. 000 dijakov, kar je nekaj manj kot 3 tisoč dijakov več kot preteklo šolsko leto.

Kako otroka pripraviti na vstop v šolo
Vstop v šolo predstavlja veliko življenjsko prelomnico tako za otroka kot starša. Potrebno se je namreč naučiti preživljati več časa narazen in se navaditi na novo socialno okolje, prav tako na formalni način učenja. Kljub morebitnemu stresu pa lahko nov začetek predstavlja nekaj vznemirljivega, če se ga le lotimo na pravi način. Preverite 6 nasvetov, kako lažje prestati tako spremembo.

Uporabni nasveti za vse starše prvošolcev
Prestop iz vrtca v šolo je za otroka pomemben in edinstven dogodek. Vsi se spomnimo tega občutka, kajne? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, kako otroka kar najbolje pripraviti na novo obdobje življenja. Pa poglejmo.

Sredi šolskega leta kar 12 dni počitnic!
Čeprav se novo šolsko leto sploh še ni začelo, so mnogi starši že pregledali koledarje ter planirali jesenske in božične počitnice. Šolski koledar za 2024/2025 je namreč znan že vse od aprila, letos pa je t. i. ministrov dan že določen, zato bodo božično-novoletne počitnice zelo dolge.

Zakaj je počitniško delo koristno?
Mnenja o počitniškem delu so različna. Nekateri starši zagovarjajo brezskrbne počitnice, ki otroku omogočijo počitek in prostočasne aktivnosti, drugi pa so privrženci privzgajanja delovnih navad. V tem primeru je odlična izbira počitniško delo.

Poštar Pavli polni šolske torbe
Začela se je dobrodelna akcija Pošte Slovenije in Zveze prijateljev mladine Slovenije, s katero že 12 let pomagata učencem iz socialno šibkejših družin.

Poletna letovanja, okolje, kjer otrok lahko zasije
Letovanja in tabori vnašajo otrokom različne pomembne dejavnike za njihov psihosocialni razvoj. V novem okolju imajo zagotovljeno pridobivanje novih izkušenj. Pogosto otroci, ki se vključujejo iz socialno ranljivejših ozadij, nimajo priložnosti izbirati v paleti ponudnikov obšolskih dejavnosti. Tabori in letovanja so tako priložnost, da izkusijo različne dejavnosti: športne (namizni tenis, ročni nogomet, lokostrelstvo, supanje ...), kulturne (nastopi, improvizacija, priprava prireditve ...), glasbene (različni instrumenti, petje, ples) in socialne (reševanje problemov, iskanje rešitev, sodelovanje s skupino, skrb zase in druge).

Nerazumno visoka pričakovanja otroke pripeljejo do izgorelosti
Čeprav se izgorelost nadarjenih otrok morda sliši kot novodobna izmišljotina, je to zelo resničen pojav. O njej govorimo takrat, ko se otrok z nadpovprečnimi sposobnostmi izčrpa zaradi prevelikega pritiska in nerealnih pričakovanj, ki si jih postavlja sam ali mu jih postavljajo drugi. Ob tem doživlja frustracijo, apatijo, izolacijo, razdražljivost in zmanjšano motivacijo. Pomembno je, da se starši zavedajo edinstvenih značilnosti nadarjenega otroka, saj ga le tako lahko vodijo do oblikovanja realnega odnosa do dosežkov, sprejemanja nepopolnosti in zdravega odnosa do sebe.

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč
V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Starši, poskušajte razumeti 'pritisk' na otroke ob koncu šolskega leta
Konec šolskega leta se približuje z vrtoglavo hitrostjo in otroci se učijo še za zadnja preverjanja znanja. V naslednjih tednih morajo dobiti kar nekaj ocen, zato so pod velikim pritiskom, saj se želijo odrezati čim bolje. Kako jim lahko vi starši stojite ob strani, da bodo dosegli vse zastavljene cilje? Kako zelo pomembno je, kako reagirate, ko dobi slabo oceno, ko vam pove, da bo imel popravni izpit? Za strokovni nasvet smo se obrnili na Romano Čolič, mag. zdš, zakonsko in družinsko terapevtko.

To je najboljše darilo, ki ga lahko podarite otroku
Igrače imajo v življenju slehernega otroka pomembno vlogo. Vsaka od njih je lahko namreč pomemben člen pri razvoju malčka, če je le predstavljena na primeren način.

Novi učni čebelnjaki bodo spomladi razveselili nove osnovnošolce
Do 20. maja, ko praznujemo svetovni dan čebel, bodo nove štiri osnovne šole prejele svoj učni čebelnjak s čebeljimi družinami. Čebelnjaki so namenjeni učencem čebelarskih krožkov kot spodbuda pri učenju o čebelah, pridobitve pa se bodo tokrat veselili v občinah Črna na Koroškem, Kranj, Tabor in Zavrč. Skupaj z novimi postavitvami bo to pomlad po Sloveniji postavljenih že 20 učnih čebelnjakov, #PRVAčebela pa s tem utrjuje status ene najuspešnejših pobud za ohranjanje čebel in slovenske tradicije čebelarstva.

Šah je igra, ki je lahko izjemno koristna za otroke
Šah – kraljevska igra, ki osvaja že otroke, je postala tudi globalna uspešnica. Na spletu je ni še nikoli igralo toliko ljudi kot danes. Preverite, kakšne so koristi in prednosti igranja šaha za otroke in mladostnike.

5 idej, kako preživeti jesenske počitnice
Osnovnošolci bodo med 30. oktobrom in 3. novembrom uživali v prvih počitnicah letošnjega šolskega leta. Vremenska napoved je zaenkrat nepredvidljiva, zato smo za vas zbrali 5 idej, kako zamotiti otroke med počitnicami in z njimi preživeti lepe trenutke.

Mlad Trboveljčan med 30 najboljših na svetu
Dijak Gimnazije in ekonomske srednje šole Trbovlje, Jure Kreže, je bil izbran za sodelovanje pri projektu na področju fizike.