študent

Kako in koliko varčevati za otrokovo prihodnost?
Z rojstvom otroka se svet staršev obrne na glavo. Življenje dobi nov smisel, odgovornost za malo bitjece, ki radovedno zre v svet, pa poslanstvo, ki zahteva premišljeno načrtovanje prihodnosti. Tudi finančne. Ker z odraščanjem otrok ne rastejo le skrbi, kot pravi znan pregovor, temveč tudi stroški. Varčevanje je zato praktično nujno, še bolje je, če lahko varčevana sredstva ob tem še plemenitite. Kako? Preverite v nadaljevanju!

Razkošno življenje že od malih nog: vlažilna krema iz kaviarja
Najmlajši član slavne družine je užival v življenju, polnem razkošja. Od najprestižnejših šol do luksuznih daril in domače bowling steze, njegovo življenje je vse prej kot običajno.

To so zvezdniki, ki so pred slavo delali v slabo plačanih službah
Slavne včasih tako častimo, da pozabimo, da so pravzaprav le ljudje kot vsi ostali. Čeprav so mnogi znani posamezniki svojo kariero začeli že pri rosnih letih, so številni najprej delali v običajnih službah, da bi si zaslužili za preživetje, medtem ko so vztrajali pri svojih velikanskih sanjah.

To si o Trumpovem sinu mislijo univerzitetni kolegi
Najmlajši sin predsedniškega kandidata Donalda Trumpa ni več deček. Barron Trump je prvič volil, se vpisal na študij, vse od rojstva pa živi v zlati kletki.

Slavna igralka je bila mama iz pekla, sin se ji zdaj maščuje
'Bolj bi bila srečna, če bi rodila psa, kot otroka,' je po rojstvu sina dejala Brigitte Bardot. Nekoč ena najlepših igralk je bila mama iz pekla, sin pa se ji zdaj maščuje.

Angelina Jolie svoj 46. rojstni dan obeležila z otroki
Angelina Jolie, hollywoodska igralka in mama šestih otrok, je svoj 46. rojstni dan praznovala v družbi svojih najbližjih. Vse oči pa so bile tudi tokrat uprte v njeno hči Shiloh.

To so resnično učinkovite študijske navade
Učinkovite študijske navade, ki vključujejo pravilen pristop k učenju, izbiro ustreznega okolja, strukturiranje urnika, minimaliziranje motenj in spominske igre, niso le ključ do boljšega učnega uspeha vašega študenta, pač pa ga naučijo tudi vztrajnosti in iznajdljivosti. Predstavljamo vam skupek zelo efektivnih pristopov k učenju, ki mladostnika opremijo tudi za kasnejše soočanje s poklicnimi izzivi.

Koliko mladih se v Sloveniji odloči za študij?
Slovenija je s 46-odstotnim deležem študentov med 20- in 24-letniki na čelu držav članic Evropske unije. V študijskem letu 2018/19 se je v terciarno izobraževanje vpisalo skoraj 76.000 študentov, med študenti prevladujejo ženske. Uspešno diplomira dobra polovica vpisanih na prvo stopnjo, kažejo podatki Statističnega urada RS (Surs).

Kaj je največja napaka, ki jo dela veliko študentov?
Učinkovite študijske navade, uravnotežen življenjski slog, pripravljenost na nova spoznanja in izkušnje so ključ do uspešnega in izpolnjujočega študentskega življenja. To seveda ne zajema le študija na izbrani fakulteti, pač pa tudi vse, kar pride zraven – socialno življenje, soočanje z izzivi, stik s seboj in velika mera odprtosti. Kaj je v času študentskega življenja ključnega pomena, pa izpostavljamo v šestih pomembnih področjih.

Če spite dovolj, boste imeli boljše ocene
Študenti in učenci, ki jim v šoli ne gre najbolje, lahko poskusijo izboljšati svoje spalne navade. Profesorji na eni od ameriških fakultet so namreč dokazali, da dosegajo tisti, ki redno in dovolj spijo, v povprečju boljše ocene. In ne, pravočasen odhod v posteljo le na večer pred velikim izpitom ne zadošča – dovolj je treba spati več noči zapored.

Imate študenta? Ste študent? Potem vam bo ta informacija koristila!
Oktober je tu in študenti so se vrnili na fakultete. Za nekatere je to prvo leto in sami se bodo morali znajti v različnih vlogah, prav tako v drugem kraju, stran od staršev. Da bodo na študiju uspešni, da bodo zadovoljni in srečni, smo za nasvet povprašali Romano Čolič, zakonsko in družinsko terapevtko, ki ima dolgoletne izkušnje z mladimi. Želimo vam čudovito šolsko leto 2019/2020. In preberite članek do konca, kajti čaka vas namig, kako ob učenju poskrbeti tudi za duševno zdravje.

Bolečina nad gležnjem
Pozdravljeni, sem 22 letni študent! Ob hitri hoji oz. ob teku, se mi nad gležnjem pojavijo močne bolečina in tudi noga postane na tem delu čisto "trda" - kot, da mišica sploh ne bi bila več prožna. Hv...

Migrena
Dober dan, sem 20 letni študent in me zanima, kaj pomeni motnja, ki mi nekako zaslepi vid, potem pa, ko mine, se prične glavobol in grem lahko samo še spat. Meni je splošni zdravnik rekel da je to nek...

Napredovanje cilindra
Pozdravljeni! Sem 19-letni študent letalstva in v mojem (bodočem) poklicu se zahteva tudi razmeroma dober vid. Ko sem bil pred enim letom na pregledu pri letalski zdravniški komisiji, mi je spec.-...

Poudarjena krivina hrbtenice
Pozdraveljeni. Sem študent star 22 let.V križu me je že 4 krat "vsekalo",zato sem bil slikan in zdravnik pravi da imam povdarjeno lumbalno lordozo. Zanima me ali se še lahko normalno ukvarjam z šport...

Bolečine v križu
Pozdraveljeni. Sem študent star 22 let.V križu me je že 4 krat "vsekalo",zato sem bil slikan in zdravnik pravi da imam povdarjeno lumbalno lordozo. Zanima me ali se še lahko normalno ukvarjam z šport...

Študenti, pravočasno poskrbite za subvencionirano vozovnico in prehrano!
Študenti bodo čez teden dni vstopili v novo študijsko leto. Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) jim svetuje, naj pred tem uredijo subvencioniranje študentske prehrane in vozovnic, podaljšajo status na študentskem servisu in morebitno članstvo v lokalnem študentskem klubu. Kmalu se iztečejo tudi roki za oddajo vlog za štipendije.

Ne zamudite! V avgustu se izteče rok
V mesecu avgustu morajo biti dijaki in študenti pozorni na nekatere roke za dodeljevanje državnih in Zoisovih štipendij ter štipendij za deficitarne poklice za šolsko oziroma študijsko leto 2018/2019.

Mladi, izkoristite možnost informativnih dni za nadaljnje šolanje
Srednje šole in fakultete bodočim dijakom in študentom na informativnih dnevih podajo predvsem osnovne informacije o programih, veliko pozornosti namenijo tudi predstavitvi dodatnih dejavnosti. Predstavitev skušajo podati celovito in neizkrivljeno, zatrjujejo. Psihologinja Irena Rems svetuje, da se o šoli odločamo glede na to, kaj želimo delati.

Spremembe glede štipendiranja?
Vlada pošilja predlog novele zakona o štipendiranju v obravnavo v DZ. Predlog novele so pripravili zaradi sprememb zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, ki je je odpravil vsakoletno vlogo za letne pravice in uvedel avtomatizirani informativni izračun, ki bo vsako leto samodejno podaljšal pravico do štipendije, če bo do nje upravičen.

Brezglutenski meniji na študentske bone?
V primerjalnem ocenjevanju ponudbe in označevanja brezglutenskih menijev na študentske bone je Mednarodni inštitut za potrošniške raziskave le enega od devetih ocenjenih lokalov ocenil z zelo dobro, so sporočili iz Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS). Študentom s celiakijo svetujejo, naj v lokalih zaradi navzkrižne kontaminacije raje ne jedo hrane.

Število študentov na izmenjavi se iz leta v leto povečuje
Število študentov na izmenjavi se iz leta v leto povečuje, čeprav je Slovenija v tem delu še precej pod povprečjem EU. Študentje se za izmenjavo odločajo, da bi pridobili izkušnje in se naučili tujega jezika, raziskave pa kažejo, da so na ta način tudi bolj konkurenčni na trgu dela. Natančnih podatkov o profesorjih, ki predavajo v tujini, ni.

Študenti se večinoma učijo iz zapiskov in gradiv v digitalni obliki
Natančnega podatka o tem, koliko študenti koristijo različne oblike študijskega gradiva, ni. Pregled izposoje knjižničnega gradiva v slovenskih visokošolskih knjižnicah kaže trend padanja izposoje v tiskani obliki, kar je posledica dostopnosti vedno večje količine gradiva v digitalni obliki, pa tudi padanja števila študentov, so prepričani v Nuku.

Študentom na voljo več vrst finančnih ugodnosti
Študentom je na voljo več vrst finančnih ugodnosti. Med popularnejšimi so subvencije za prehrano, lani jih je povprečno koristilo okoli 47.500 uporabnikov na mesec. Študentom je bilo lani podeljenih več kot 18.000 različnih štipendij, subvencija za bivanje v javnih študentskih in dijaških domovih pa se bo v novem študijskem letu nekoliko dvignila.

Kako do subvencionirane vozovnice?
Za študente se danes začenja prodaja enotnih subvencioniranih vozovnic integriranega javnega potniškega prometa (IJPP), s katerimi je študentom, dijakom in udeležencem izobraževanja odraslih omogočen dostopnejši javni prevoz do šole. Vlogo je mogoče oddati z digitalnim potrdilom na portalu eUprava, so sporočili z ministrstva za infrastrukturo.

Subvencija v višini 2,63 evra
Danes je zadnji rok za oddajo ponudb na javnem razpisu ministrstva za delo za izbiro ponudnikov subvencionirane študentske prehrane za leti 2017 in 2018. Prvega januarja je subvencionirano študentsko prehrano v Sloveniji nudilo 391 ponudnikov oziroma 548 gostinskih lokalov. Tudi letos subvencija ostaja enaka kot lani - 2,63 evra.

Ne zamudite z oddajo! Samo še danes imate čas!
Študenti visokošolskega študija imajo samo še danes čas, da oddajo prošnjo za sprejem in podaljšanje subvencioniranega bivanja v študentskih in dijaških domovih ter pri zasebnikih za študijsko leto 2017/18. Višina tokratne subvencije za bivanje znaša 21,50 evra na študenta za javne študentske oziroma dijaške domove ter 32 evrov za zasebnike.

Tekmovanje iz sestavljanja lego kock
Na ljubljanski fakulteti za elektrotehniko bo danes že peto leto zapored tekmovanje v izdelavi robotov Lego Masters 2017, na katerem bo sodelovalo 12 študentskih ter 20 dijaških ekip. Tokratna naloga z naslovom Ujemi me, če me moreš od ekip zahteva izdelavo in programiranje sistema za sledenje določeni trajektoriji, so sporočili s fakultete

Slabo znanje pravopisa med študenti
Italijanski univerzitetni profesorji so v pismu vladi in parlamentu pozvali k ukrepom za krepitev poznavanja pravopisa v šolah. V delih svojih študentov namreč zaznavajo pravopisne napake, kakršnih ne bi smeli dopuščati niti v tretjem razredu osnovne šole, so potožili.

3. marca se vpis konča
Danes se začenja vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe na javnih visokošolskih zavodih in zavodih s koncesijo za študijsko leto 2017/18. Vpis, ki se bo končal 3. marca, poteka elektronsko s kvalificiranim digitalnim potrdilom, kandidati brez tega potrdila pa lahko natisnjen in podpisan prijavni obrazec pošljejo po pošti.