študentje

'Tako je prikupen, da bi ga kar pojedla'
Mnogi starši ob pogledu na svojega dojenčka občutijo, da je tako prikupen, da bi ga skoraj želeli pojesti. Ta nenavaden občutek ni le naključje, ampak ima globoke biološke in evolucijske korenine. Znanost pojasnjuje, zakaj nas poleg čustev, kot sta ljubezen in skrb, lahko spremlja tudi nenaden impulz, da bi dojenčka "ugriznili" ali "pojedli".

Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja ne krije vsega
Ljubitelji snega si zagotovo želite uživati na belih strminah, a kot že nekaj let, se bo najbrž tudi letošnjo zimo po snežne radosti treba odpraviti na kakšno višjeležeče smučišče. Zakaj torej ne bi ubili dveh muh na mah in zimskih radosti kombinirali s spoznavanjem novih pokrajin? Poiskali smo nekaj družinam prijaznih smučišč v soseščini, dodajamo pa še nekaj praktičnih nasvetov, kako poskrbeti za brezskrbno uživanje na snegu.

Odvisnost od energijskih pijač pri najstnikih
V današnjem času postajajo energijske pijače del pop kulture, kar je še posebej privlačno za mlajšo populacijo. A uživanje tovrstnih pijač prinaša s seboj tudi številna tveganja in škodljive vplive na zdravje, med katerimi je še posebej skrb vzbujajoč razvoj odvisnosti. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije energijske napitke uživa 68 odstotkov najstnikov.

Anja Kastelic: 'Najhujša bolezen te kulture je osamljenost'
Plemenita gesta minoritskega samostana svetega Maksimilijana Kolbeja v središču Ljubljane, da obolelim za rakom in staršem otrok, ki se zdravijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani, odstopijo štiri urejene sobe samostana, je ganila uporabnike družbenih omrežij, ki so njihovo objavo delili dalje. Kaj ponujajo, od kod ideja in koliko ljudi poseže v resnici za njihovo pomočjo, pa nam je v pogovoru pojasnila Anja Kastelic, posvečena sestra iz skupnosti Na tvojo Besedo, ki je tudi odgovorna za samostanske prostore.

Kako in kdaj zavarovati otroka?
Ko se odločite za družino, je dobro vedeti, kaj vse morate po rojstvu otroka storiti. Za svojega novorojenčka morate starši urediti vrsto postopkov in dokumentacije ter poleg tega skleniti tudi zavarovanje. S tem starši poskrbite za svojo finančno varnost in s tem tudi varnost otroka.

Bruno (MasterChef): 'S kuhanjem sem se zamotil, ko sem čakal starše'
Po napetih in napornih kulinaričnih izzivih, ki smo jih spremljali v sedmi sezoni kuharskega tekmovanja MasterChef Slovenija, je zmago letos odnesel eden najmlajših tekmovalcev, 21-letni Bruno Šulman. Po zmagi smo z njim klepetali tudi mi, ne le o tem dosežku, temveč tudi o njegovem otroštvu in o jedeh, ki jih s tem časom povezuje.

Igralka Mojca Fatur o boleči izkušnji
Igralka in mama treh otrok Mojca Fatur je na družbenem omrežju Facebook objavila izpoved o boleči izkušnji, ki jo je doživela med obiskom ginekologa leta 2008.

Ne zamudite in pravočasno oddajte vlogo
Dijaki in študentje, pozor! Novo šolsko leto je pred vrati in vse, kar potrebujete, je vozovnica do novih znanj, izkušenj in pustolovščin. Pot do njih je povsem enostavna, če boste tudi za prevoz poskrbeli pravočasno.

Študentje glasbene pedagogike ganili Slovenijo: 'Hvala, ker ste!"
Študentje glasbene pedagogike so združili moči in posneli video, s katerim vam želijo popestriti dneve v karanteni. Posvetili so ga tistim, ki v teh težkih časih skrbijo za naše zdravje, nas oskrbujejo z dobrinami in poučujejo na daljavo. "Hvala, ker ste!"

Če spite dovolj, boste imeli boljše ocene
Študenti in učenci, ki jim v šoli ne gre najbolje, lahko poskusijo izboljšati svoje spalne navade. Profesorji na eni od ameriških fakultet so namreč dokazali, da dosegajo tisti, ki redno in dovolj spijo, v povprečju boljše ocene. In ne, pravočasen odhod v posteljo le na večer pred velikim izpitom ne zadošča – dovolj je treba spati več noči zapored.

Preverite, ali prejemate ustrezni znesek otroškega dodatka, štipendije ...
Ker so nekatere banke poslale napačne podatke, so centri za socialno delo pri vrednotenju premoženja upoštevali dvakratno vrednost delnic. Preverite, če so jih tudi vam in kaj svetujejo na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Navajamo tudi, kaj vse imate kot starši, dijaki, študentje ... pravico dobiti iz javnih sredstev. Kako določijo višino otroškega dodatka? Kako pa višino plačila vrtca?

Študentje osveščajo o cepljenju
Študentje osveščajo o cepljenju - razbijajo mite, ustavljajo laži, neresnice, ki se širijo o cepljenju na družbenih omrežjih. Sta rdečica in vročina po cepljenju normalna pojava? Vse izveste na posnetku, kjer vam postrežejo tudi s številkami, kako nevarno je za otroka, ki ni cepljen, če zboli za resno boleznijo.

Število študentov na izmenjavi se iz leta v leto povečuje
Število študentov na izmenjavi se iz leta v leto povečuje, čeprav je Slovenija v tem delu še precej pod povprečjem EU. Študentje se za izmenjavo odločajo, da bi pridobili izkušnje in se naučili tujega jezika, raziskave pa kažejo, da so na ta način tudi bolj konkurenčni na trgu dela. Natančnih podatkov o profesorjih, ki predavajo v tujini, ni.

Študentje in dijaki danes po informacije o nadaljnjem šolanju
Študentje in dijaki se bodo lahko na informativnih dnevih seznanili s študijskimi in srednješolskimi progami, na katerih bi želeli nadaljevati šolanje. Da bi se lažje odločili, bodo na fakultetah in srednjih šolah zanje danes in v soboto pripravili predstavitve programov. Za bodoče študente je na voljo 18.895 mest, za dijake 23.440.

3. marca se vpis konča
Danes se začenja vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe na javnih visokošolskih zavodih in zavodih s koncesijo za študijsko leto 2017/18. Vpis, ki se bo končal 3. marca, poteka elektronsko s kvalificiranim digitalnim potrdilom, kandidati brez tega potrdila pa lahko natisnjen in podpisan prijavni obrazec pošljejo po pošti.

Stroški študija v Sloveniji
Študij v Sloveniji velja za brezplačnega, a vendar študentje plačajo vpisnino z raznimi dodatki za storitve, ki se od fakultete do fakultete razlikujejo. Za najdražje veljajo naravoslovne smeri, saj imajo višje stroške materiala, izpostavlja ŠOU v Ljubljani. Študentom pa so v finančno pomoč razne štipendije in številne ugodnosti v javnih storitvah.

Do četrtka imate čas!
Če želijo študenti med drugim koristiti ugodnejši prevoz, jesti na študentske bone in delati preko študentske napotnice že s prvim dnem novega študijskega leta, je dobro, da si vse potrebno uredijo že v septembru. Da bo študentom prvih letnikov prehod v študijsko leto lažji, je pomembno tudi, da ne zamudijo prvega predavanja.

Koliko je študentov?
V Sloveniji je število študentov terciarnega izobraževanja vsako leto nižje. V študijskem letu 2015/16 se je vpisalo 80.798 študentov, kar je skoraj 5000 manj kot v letu poprej in več kot 26.000 manj kot pred petimi leti. Kljub temu še vedno študira skoraj polovica mladih, starih od 19 do 24 let.

Mladi Slovenci v tujini
Izkušnje s študijem v tujini so po mnenju mladih Slovencev neprecenljive. Vsi študenti bi morali vsaj malo študirati v tujini, kajti prav izkušnja iz tujine po trditvah pravnika Primoža Rojca človeku da tisto pravo mero samozavesti in širok pogled na svet. Po oceni društva Vtis v tujini študira okoli 600 Slovencev.

Inovacija, ki bo navdušila slovenske starše
Študentje fakultete za management so ustvarili izdelek BabyMea, ki staršem in zdravstvenemu osebju omogoča pregled nad otrokom, njegovim razvojem in duševnim stanjem. Prototip zapestnice meri spanje, zaznava zvok in gibanje, meri telesno temperature z opozorilom spremembe, zaznava epileptični napad pred sprožitvijo, izračuna časovne razlike med njimi, nudi pregled nad mišičnim tonusom.

Otroške ideje dobivajo prototipe!
Žoga, ki ne neha skakati, leteči avtomobil, dinozaver, ki pobira igrače … vse to so otroški sanjski stroji, ki so 'zaživeli'. Študentje in dijaki so skupaj s profesorji v sklopu projekta Mymachine nemogoče spremenili v mogoče. Poklepetali smo z Mihajelo Črnko, koordinatorko projekta Mymachine, ki nam je razkrila, koliko truda, časa in sodelovanja je potrebno, da otroška ideja dobi prototip.

Jupiii! Najdaljše šolske počitnice!
Za večino od okoli 163.000 osnovnošolcev in okoli 77.000 dijakov se 26. 6. začenjajo najdaljše počitnice v šolskem letu. Svojih šolskih obveznosti pa še ne bodo odložili tisti, ki bodo opravljali predmetne in popravne izpite. V šolske klopi se učenci sicer vračajo v ponedeljek, 1. septembra.

Koliko ur naj bi spali najstniki?
Verjeli ali ne, najstniki potrebujejo več spanja kot devet- ali desetletniki, in sicer devet in pol ur vsako noč. Toda na podlagi zadnjih tujih raziskav so ugotovili, da spijo le malo več kot sedem ur. Kot starši jih morate vedno znova opozarjati, da je nočno spanje hrana za možgane, kajti v nasprotnem primeru si ga bodo ''vzeli'' kar sami takrat, ko tega ne bodo pričakovali (med vožnjo, kar je seveda izjemno nevarno, med poukom ali šolskim odmorom, pozno popoldne).

FOTO: Kako ozdraviti bolan frizbi?
Bolnišnica Medimedo je v ljubljanskem živalskem vrtu odprla vrata za bolne otroške igrače. Ozdravili so več kot 400 igračk! Najbolj nenavadna bolna igrača pa je bil frizbi.

Pravice študentskih družin
Kdo lahko uveljavlja pravice za študentsko družino, katere pravice in dolžnosti ima mamica med študijem, kakšni so postopki za uveljavitev in kam se mamica lahko obrne po pomoč, je pojasnila predsednica Kluba študentskih družin Slovenije Nataša Resnik.

Nadomestna babica
S težavami, ki jih danes pozna marsikatera družina, se je kot mlada mamica srečala tudi Irena Kožuh. Zaradi ljubezni do otrok in poklica vzgojiteljice se je zavedla, kako pomembna sta babica in dedek. Danes staršem nudi pomoč pri varstvu otrok, saj ve, da vse njihove obveznosti onemogočajo posvečanje otrokom v taki meri kot si želijo.