Žrtve spolnih zlorab

Zlorabil jo je med petim in osmim letom starosti
Brezskrbno otroštvo, ljubeči objemi mame ali očeta, varno zavetje doma in dragocen čas za igro, prijatelje, vse to in še več, se mnogim zdi samoumevno, a obstajajo tudi otroci, ki tega niso nikoli imeli in ne bodo doživeli. Med njimi so prav gotovo žrtve zlorab, ki v sebi skrivajo grozljive spomine, a si o njih redko upajo spregovoriti na glas.

Kako naj se starši z otroki pogovarjajo o spolnem nasilju?
Otroška in najstniška leta so čas odraščanja, rasti, odkrivanja in iskanja. Lahko so zelo lepa, lahko pa tudi boleča. Če jih zaznamuje spolna zloraba, pusti globoke rane in dolgotrajne posledice. Spolno nasilje, ki ima več obrazov in se izraža v različnih oblikah, žal pogosto ostane prikrito in brez primernega odziva okolice. Na vprašanja o občutljivi in zahtevni tematiki, ki predstavlja enega izmed najbolj perečih družbenih izzivov, je odgovarjala svetovalka na Društvu za nenasilno komunikacijo, mag. Tjaša Hrovat.

'Mami sem zaupala, kaj počne očim, ko sva sama, a ni ukrepala'
So teme, o katerih je lahko govoriti, in so teme, ki so težke, žalostne in vzbujajo mnogo neprijetnih občutkov, še posebej, ko se zavemo, da gre za ranljive otroke, ki si sami ne morejo pomagati. Govorimo o žrtvah spolnih zlorab, ki nikoli ne bodo mogle povsem pobegniti pred svojimi travmatičnimi spomini, a si lahko opomorejo, če jim bomo za začetek verjeli in jim ponudili pomoč.

Spolno nasilje v življenju doživi kar vsaka tretja ženska
Nasilje vseh vrst je v naši družbi prisotno, odkar obstaja človek. Tako kot vsako nasilje tudi spolno nasilje lahko posameznik ali (pogosteje) posameznica doživi kadar koli, bodisi v družini, družbi, šoli ali drugih ustanovah in situacijah. Kot vsaka travmatična izkušnja ima tudi spolno nasilje posledice, ki se kažejo tudi v odrasli dobi in posledično vplivajo tudi na vse odnose, ki jih imamo v tem času. Žrtve spolnega nasilja so v večini ženske; po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je spolno nasilje v času svojega življenja doživela kar vsaka tretja ženska.

Naučite otroka, kako mora reagirati v takšni situaciji
Vsake toliko smo na družbenih omrežjih priča opozorilom, da se v neposredni bližini šole ali po določeni soseski vozi sumljiv neznanec ali več njih. Velikokrat gre le za opazovanje otrok, včasih pa takšni ljudje skušajo vzpostaviti tudi stik. Ponujajo bonbone, so do otrok zelo prijazni ali celo omenjajo, da so prijatelji njihovih staršev. Trikov, s katerimi skušajo otroka prepričati, je veliko, od otroka pa je odvisno, kako bo v takšni situaciji ravnal.

Beži na milijone otrok. Iščejo boljše življenje, priložnost. Tudi v Sloveniji
Tudi otroci stopajo po migrantski in begunski poti. Ranljivi, nič krivi in nikomur nič dolžni so bili zaradi nasilja, spopadov, vojn in revščine prisiljeni zapustiti svoje domove. Mnogi med njimi so prepuščeni samim sebi; ostali so brez staršev, brez tolažbe, varnega objema, topline, ljubezni. V Sloveniji jih nastanijo v azilnem domu.

Za vrati otroških sob so lahko otroci žrtve spletnih pedofilov
Slovenska Policija je razkrila, da je med drugim tudi osem slovenskih državljanov od leta 2017 pridobivalo posnetke spolnih zlorab otrok, mlajših od dveh let. Pogovarjajte se z otroki in jih nadzorujte pri uporabi interneta: za vrati otroških sob so lahko otroci žrtve spletnih pedofilov, opozarjajo na Policiji.

To se je zgodilo v Sloveniji: resnična soba pobega
Ona – majhna punčka – ni mogla pobegniti. "Danes po vseh teh letih stojim pred vami na mestu zločina in vam govorim svojo zgodbo. V tem trenutku je v Sloveniji in po svetu na tisoče takšnih in podobnih skritih sob pobega, iz katerih otroci ne morejo pobegniti."

Ustanovili bodo Hišo za otroke, ki so bili zlorabljeni
V Ljubljani bodo danes pripravili slovesnost ob skupinskem podpisu Zaveze o podpori in sodelovanju pri implementaciji Hiše za otroke v Sloveniji. Podpisniki bodo s tem naredili prvi korak za ustanovitev tega zatočišča za otroke, ki so žrtve spolne zlorabe, nasilja v družini, surovega ravnanja in ostalih kaznivih dejanj, v Sloveniji.

Nemška cerkev: spolno zlorabljenih 3677 otrok. Slovenska cerkev: 12 prijav domnevnih spolnih zlorab
Ob predstavitvi poročila Katoliške cerkve v Nemčiji o spolnih zlorabah s strani duhovnikov se postavlja vprašanje, koliko je tovrstnih zlorab pri nas. Na Slovenski škofovski konferenci (SŠK) pravijo, da je posebej za ta namen ustanovljena strokovna skupina od leta 2009 obravnavala 12 prijav domnevnih spolnih zlorab.

'Otroci ne potrebujejo zafnanih staršev na Instagramu. Potrebujejo starše, ki jim postavljajo meje'
"Žrtev se lahko nahaja v Sloveniji, storilec v Indoneziji, dokazi pa se nahajajo v Braziliji. Nihče ne more samostojno reševati primerov spolnih zlorab otrok zaradi njihove kompleksne narave, prepotrebnih multidisciplinarnih znanj in strokovne mreže pomoči doma in po svetu. Zato moramo vsi storiti še več," opozarjajo policisti. Za odgovorno rabo interneta in mobilnih naprav so odgovorni otroci sami, njihovi starši, pa tudi učitelji in politiki.

Pri nas 10 prijav internetnih zlorab otrok letno, v resnici jih je veliko več. Storilci večinoma moški samotarji, njihov namen spolni ali finančni
Slovenska policija se je pridružila Europolovemu projektu Reci ne, s katerim opozarjajo na vzroke in posledice izsiljevanja in spolnih zlorab otrok in mladostnikov na internetu. Letno obravnavajo okoli 10 zlorab, a jih je veliko več, le da niso prijavljene. Storilci so večinoma moškega spola, samotarji, brez družabnega življenja.

Veliko zlorab ostane neprijavljenih
Današnji evropski dan za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo spodbuja k razmisleku, da zaradi spolnih zlorab trpijo otroci tudi v naši družbi, opozarjajo v Združenju proti spolnemu zlorabljanju. Zaskrbljeni so nad upadom števila razkritih primerov spolnih napadov na otroke. Veliko zlorabnamreč ostane neprijavljenih.

Travme v otroštvu pospešijo staranje odraslih
Družinske težave in stres v otroštvu bi lahko bili odgovorni za hitrejše staranje v odrasli dobi, ugotavlja študija Ameriške akademije znanosti, ki govori o trajnem biološkem vplivu travm v otroštvu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Zlorabil me je neviden moški!
Da domišljija nima meja, dokazuje primer Malezijca, ki je prijavil na policijo nevidnega moškega. Slednji naj bi ponoči nadlegoval njegovo ženo, zaradi česar se je povsem razvnela ...

Prvi humanitarni maturantski ples v Sloveniji
V četrtek bo na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani potekal prvi humanitarni maturantski ples v Sloveniji. V sodelovanju Gimnazije Šentvid in Alumni kluba bodo zbirali sredstva, namenjena kriznemu centru za najmlajše.

TABU: Spolno nasilje v družini
Spolno nasilje v družinskem krogu je zelo pogosto. Zdi se neverjetno, da se zlorabe dogajajo za zaprtimi vrati sosedov, a dejstvo je, da žrtve srečujemo na vsakem koraku.

'Večina o nasilju v družini molči'
Raziskovalci pravijo, da se nasilje v družini prenaša z ene generacije na drugo. Nasilje za štirimi stenami je bilo predolgo skrito; mnoge je bilo sram, da bi o njem govorili ali niso našli pomoči iz začaranega kroga.

'Bodoča pornozvezda'?
Majice z napisi, ki otroke seksualizirajo, bi morali prepovedati! Za to se zavzema direktor vodilnega britanskega centra za žrtve posilstva.