žeje

Simptomi, ki jih v nosečnosti ne smete spregledati
Nosečnost je zelo lepo obdobje v življenju ženske in para. Polno je veselega pričakovanja, ljubezni in topline. Vendar pa gre včasih lahko tudi kaj narobe. Največ izgub nosečnosti se zgodi v prvem trimesečju. Bodite pozorni na naslednje znake.

Kako prepoznati sladkorno bolezen pri otroku?
Sladkorna bolezen je ena izmed najpogostejših kroničnih bolezni, ki prizadene tako odrasle kot otroke. V zadnjih letih se je število otrok s sladkorno boleznijo, zlasti tipom 1 in tipom 2, povečalo. Zaradi zgodnje prepoznave simptomov in ustreznega zdravljenja lahko otroku zagotovite boljše obvladovanje bolezni in preprečite nastanek resnih zapletov.

V tem primeru je mazanje otroka s sončno kremo odsvetovano
Poletje je čas za preživljanje časa na prostem, družinske izlete in sproščanje ob vodi ali v naravi, prinaša pa tudi kopico nevarnosti in tveganj. V največji meri so jim izpostavljeni najmlajši, pa ne samo zaradi večje verjetnosti padcev in nesreč. Še veliko večjo nevarnost predstavljajo situacije, v katerih se bodo zagotovo znašli, a ne bodo niti vedeli, da lahko predstavljajo izjemno veliko tveganje. Za katere situacije gre?

Nasveti za preprečevanje pregrevanja pri dojenčkih in malčkih
Poletje je polno zabave in druženja na prostem: od skoka do mestnega bazena in druženj na piknikih do uživanja na plaži. Prav tako pa poleti zunanje temperature dosegajo visoke vrednosti, zato je treba preventivno poskrbeti za starejše, še posebej pa za dojenčke in malčke. Tu je nekaj nasvetov, kako preprečiti pregrevanje otroka.

Visoke temperature lahko škodijo nosečnicam in dojenčkom
Visoke temperature lahko ovirajo sposobnost našega telesa, da sprošča toploto in uravnava lastno temperaturo. To še posebej velja za nosečnice in dojenčke, katerih telesna temperatura je v povprečju višja od običajne.

Sladko ustvarjanje za noč čarovnic
Se tudi vaši malčki veselijo prihajajoče noči čarovnic? So jim všeč izrezljane buče, duhci, pajki in ostale strašljive podobe skrivnostnega keltskega praznika? Potem bodo spodnje ideje kot nalašč za vas.

Ko za prvim ovinkom zaslišiš: "Mami, umrl bom od žeje. Smo vzeli vodo s seboj?"
Da, življenje se obrne na glavo, ko postaneš mama. Posebna rubrika 'Saj ni res, pa je' so odhodi od doma. Na srečo so dovolj veliki, da se v avtomobilu že znajo sami varno pripasati v stolčke (kar je zame poseben uspeh in velika sreča) in ko se končno odpravimo, se seveda vedno – ampak res vedno – vsaj eden za prvim ovinkom oglasi: "Mami, umrl bom od žeje. Smo vzeli vodo s seboj?"

"Imamo čisto, a ne pospravljeno. Dolgo sem potrebovala, da sem se sprijaznila s tem"
Joj, sama sebi sem hecna. Na obisk prihaja Matevžev sošolec in jaz pospravljam. Kot da bo opazil in mu je pomembno, kako imamo pospravljeno.

Zdravi in osvežilni napitki za nosečnice
Zadostna hidracija telesa je v obdobju nosečnosti izjemno pomembna, zato vam predstavljamo nekaj idej za osvežilne in zdrave napitke, ki vas bodo navdušili.

Huda oblika bolezni, ki jo je dobro čimprej prepoznati
Sepsa je nevarna bolezen, ki jo sproži okužba in se lahko konča s slabšim delovanjem organov in celo s smrtjo. Kako jo prepoznati in kako ukrepati?

Vam nastajajo strije? Tako jih lahko preprečite oziroma omilite!
Strije doletijo kar 75 odstotkov nosečnic. A lahko jih preprečite ali vsaj omilite. Preverite, kako!

Top izlet za vikend: Osijek
Jesenske počitnice smo lani preživeli malce drugače kot ostale družine. Nismo odšli v toplice, temveč smo obiskali mesto Osijek in si ogledali tamkajšnje znamenitosti.

Takšne pijače odsvetujejo otrokom
V vročih poletnih dneh telo potrebuje več tekočine kot običajno. Za potešitev žeje sta najbolj primerna voda in nesladkan čaj, a potrošniki pogosto posežejo tudi po nizkoenergijskih brezalkoholnih pijačah, ki jim pogovorno pravimo `voda z okusom´. Hiter pregled seznama sestavin razkrije, da je na prvem mestu voda, na drugem je običajno sladkor, sledijo še sok, aditivi in arome. Torej večina nizkoenergijskih pijač res vsebuje tudi nekaj dodanega soka, a tega je bolj za vzorec, in sicer od 0,1 do največ 3 %, nekatere pa vsebujejo le arome.

Koliko tekočine mora popiti dojenček?
Nekateri dojenčki so žejni in iščejo vodo, drugi pa nikoli ne občutijo žeje.

Top izlet: Monkodonja
Top ideja za enodnevni izlet je Monkodonja – ostanki naselja iz baročnega obdobja v okolici Rovinja. Ni tako znano turistom, je skrito za drevesi, ampak ko ste enkrat tam, vam bo vzelo sapo.

Voda, kot edini vir pijače, lahko zmanjša tveganje za prekomerno telesno težo
Brez vode lahko človek preživi le do 4 dni, zato lahko pogosto slišimo stavek voda je življenje. Od prvih bitji na zemlji pa vse do danes je najpomembnejši faktor preživetja prav preprečevanje dehidracije. Voda sestavlja od 75 % telesne mase pri dojenčkih do 55 % pri odraslih in je ključna za vzdrževanje homeostaze, izločanje odpadnih snovi iz telesa, uravnavanje telesne temperature in drugih vitalnih funkcij. Zato poskrbite za zadostno uživanje tekočine, četudi niste žejni.

Če pride do dehidracije ...
V poletnih dneh je zaradi vročine, pa tudi zadrževanja v klimatiziranih prostorih, večja možnost dehidracije. K dehidraciji so posebej nagnjeni otroci in starejši, pogosta je med športniki. Če pride do dehidracije, je najbolje piti mlačno vodo, saj jo bo tako želodec najhitreje vsrkal. Ob slabosti pa si najbolj pomagamo s pitjem preko slamice.

Obstajajo ambulante, v katerih vam pomagajo, če dojenček prepogosto joka
Ko v družino pride nov družinski član, se po hiši začne razlegati tudi jok. Utrujeni in neprespani novopečeni starši se marsikdaj znajdejo v situaciji, ko si ne znajo razložiti, zakaj dojenček joka. Storili so vse, da bi mu ustregli, a solzice so še vedno tu. Kje tiči vzrok in kako naj ga potolažijo? Na Dunaju lahko dobijo odgovor in poiščejo pomoč v posebnih ambulantah za jokajoče otroke. Zdravniki s psihoterapevtsko izobrazbo so za marsikatere starše zadnje upanje.

8 kozarcev vode dnevno?
Pozabite na pravilo osmih kozarcev vode dnevno, saj to, vsaj glede na ugotovitve avstralskih znanstvenikov, ne velja za vsakogar. Obstaja preprost način, na katerega posameznik ugotovi, koliko vode mora vnesti v telo, da bo dovolj hidriran. Prisluhniti mora svojemu organizmu oz. grlu, izhaja iz študije, objavljene na portalu Medical News Today.

Čezmerna žeja je simptom mnogih bolezni
Čeprav vsi strokovnjaki priporočajo, naj pijemo čim več tekočine, je lahko preveč tudi škodi. Še posebej, če se pojavi čezmerna žeja. Ob drugih spremljevalnih simptomih morate preveriti, da ne gre za resno bolezen.

Kaj uživati poleti?
V poletnih mesecih je treba poskrbeti za zadosten vnos tekočine. Prav tako presnove ne smete preobremeniti z masno in težko prebavljivo hrano. Poskrbite, da bodo otroci, medtem ko bodo sami doma, zdravo jedli.

Zakaj prav zdaj joka?
Ko v družino pride nov družinski član, se po hiši začne razlegati tudi jok. Novopečeni starši se marsikdaj znajdejo v situaciji, ko si ne znajo razložiti, zakaj dojenček joka. Storili so vse, da bi mu ustregli, a solzice so še vedno tu. Kje tiči vzrok in kako naj ga potolažijo?

V vročih dneh primerna prehrana in dovolj tekočine
V vročih poletnih dneh moramo biti pozorni na to, da se primerno prehranjujemo in pijemo dovolj tekočine, je za STA dejal Matej Gregorič z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Več posegajmo po sadju in zelenjavi, mastne in težko prebavljive hrane pa naj bo manj, svetuje. Ustrezna prehrana izboljša delovanje našega organizma, pravi.

Šest načinov, kako potolažiti dojenčka
Novorojenčkov jok je tisti, na katerega se večina mamic in očkov takoj odzove. Znano je, da dojenčki jočejo, kadar so lačni, jih kaj boli ali imajo polno pleničko. Preberite si šest načinov, kako umiriti jokajočega dojenčka.

Potrebe po tekočini med dojenjem
Med dojenjem se potreba po tekočini pri doječi mami poveča, in sicer za skoraj še enkrat. Če so zunanje temperature višje ali se bolj intenzivno potite, potem so še toliko večje. Kaj naj mamica pije, ko doji?

Kdaj je otrok dehidriran?
Mnoge starše skrbi, da njihov otrok v teh vročih dneh ne pije dovolj. Še posebej pa je treba poskrbeti za tiste majhne otroke, ki še ne znajo povedati, da so žejni. Kako torej poskrbeti za zdravje in dobro počutje naših najmlajših?

Semafor zdrave prehrane
Otroku predstavite zdravo prehrano s semaforjem, na katerem rdeča luč pomeni NE JEJ!, rumena PAZI! in zelena NAVALI!. Hladilnik in shrambo napolnite z nesoljeno in nesladkano hrano, izognite se konzerviranim in umetno začinjenim jedem.

KOLUMNA: So vaši otroci zavedni Slovenci?
Se vam kaj orosijo oči, ko slišite Golico ali Zagorske zvonove? Čeprav se mi zaradi naše politike zdi, da se Sloveniji slabo piše, sem glede nje čedalje bolj sentimentalna. Pa sem mi kot otroku o konceptu domoljublja niti sanjalo ni.

DRUŽINAM PRIJAZNO: Ribnik Žeje
Sončen dan lahko izkoristite tudi za prijeten izlet na Gorenjsko. Ena od zanimivih idej je gotovo obisk ribnika Žeje. Tam lahko uživate v naravi in si hkrati ulovite še kosilo.

FOTOGALERIJA: DRUŽINAM PRIJAZNO: Ribolov za male in velike ribiče
Sončni dan lahko izkoristite tudi za prijeten izlet na gorenjsko. Ena izmed zanimivih idej je sigurno tudi obisk ribnika Žeje. Tam lahko uživate v naravi, obenem pa si še ulovite kosilo.