žejo

Malica za na pot za aktivne malčke
Dnevi so vse daljši in toplejši in marsikdo jih izkoristi za aktivno preživljanje časa v naravi. Če se za mini izlet odločimo z družino, sploh, dokler so otroci še mlajši, pa je pametno poskrbeti tudi za prigrizke in dovolj tekočine. Saj veste. Malček bo želel malico ravno takrat, ko boste to najmanj pričakovali in če je ne bo dobil, zna to precej otežiti in podaljšati pot na cilj.

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?
Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

Najboljša hrana za nosečnice, ki dviga energijo
Potrebe po energiji in hranilnih se med nosečnostjo spremenijo. Plod za razvoj potrebuje energijo in gradnike, ki jih v času nosečnosti dobi od mame. Potrebe se torej povišajo, a nosečnica naj količinsko ne uživa hrane za dva, sploh pa je težko povišati vnose hrane ob morebitni nosečniški slabosti. Nosečnica mora tako poskrbeti, da je hrana, ki jo uživa, hranilno bogata in energijsko uravnotežena. Tako bo svojemu plodu omogočila vse potrebno za dober razvoj, obenem pa ne bo izčrpavala svojega organizma. Poleg ustrezne prehrane potrebuje tudi dovolj tekočine in počitka.

Kdaj lahko dojenčkom in malčkom ponudimo sadni sok?
Prehrana v prvem letu življenja dojenčka je dolgoročna naložba v zdravje za čas celega njegovega življenja. Njen vpliv preko tako imenovanega presnovnega programiranja oziroma vtisa seže celo v odraslo dobo in dobo, ko bo naš dojenček starostnik. Dobra prehrana v prvem delu življenja lahko zmanjša tveganje za razvoj povišanega krvnega tlaka, sladkorne bolezni, prekomerne telesne mase, presnovnih bolezni in bolezni srca ter ožilja.

Izguba empatije pri otrocih in najstnikih – zakaj je v porastu, kako ravnati, jo privzgojiti?
Na fotografijah na stenah naših domov in na družabnih omrežjih so večinoma otroci in odrasli nasmejani, zadovoljni in srečni. Kako to, da si samo fotografija nasmejanega posameznika zasluži objavo? Kam gredo fotografije zamračenih obrazov, fotografije otrok, ki se sramežljivo skrivajo, jezno protestirajo, razočarano jokajo ali izzivalno obračajo hrbet? Kje so vsa čustva, ki jih otroci in mladostniki izražajo med odraščanjem? Zakaj so tako nezaželena? Odgovor je, da je čustva, kot so jeza, strah, žalost, ljubosumje, gnus, težje obvladati, zato postane želja staršev, da bi otroke od teh "neprijetnih" čustev odvrnili že v zgodnjem otroštvu. Neizražanje in preusmerjanje čustev (zlasti s pomočjo zaslonske tehnologije) je zelo nevarno. Kadar otrok ne more izraziti čustev ali ni sprejet v tem, kar čuti, bo tudi njegova empatija do sebe, drugih in okolja ostala neizražena ter potlačena globoko v njem.

V šolah bodo po novem jedli bolj zdravo
Z novim šolskim letom prihajajo tudi nove prehranske smernice, ki spodbujajo zdravju in okolju prijazno prehranjevanje oz. čim bolj lokalno, sezonsko, naravno pridelano in minimalno predelano hrano za šolarje.

Odlični prigrizki za potovanja z avtomobilom (in kako jih pripraviti)
Ne glede na to, ali se odpravljate na daljši izlet ali kratko pot, so prigrizki bistveni del vsakega potovanja, se strinjate? Za vas smo zato pripravili nekaj idej za prigrizke, ki ne zahtevajo veliko denarja, a vam bodo olajšali potovanje z otroki.

Otroku za mizo postavite meje, a tudi spoštujte, koliko in kaj bo jedel
Otrok potrebuje meje na vseh področjih življenja, tudi pri prehrani. Meje dajejo otroku občutek varnosti, tudi kadar mu niso povsem všeč. Naloga otroka je, da se bori za svoje želje, naloga staršev pa je, da otrokove želje sprejmejo z razumevanjem in pogovorom, vendar to ne pomeni, da jih vse tudi izpolnijo, še posebej, če niso v skladu z družinskimi pravili oz. niso dobre za otrokovo varnost in zdrav razvoj.

Zato so redni pregledi pri zobozdravniku tako pomembni
Z otroško zobozdravnico in bibino svetovalko, Urško Šavli, dr. dent. med., smo se pogovarjali o tem, zakaj je pomembno redno obiskovati zobozdravnika, kako lahko uporaba dude vpliva na razvoj čeljusti ter kakšne so smernice prehranjevanja za zdrave zobe. Več pa v spodnjem pogovoru.

Izlet po gozdu s 'pojočimi volkovi in pogumnim medvedom'
Domačin, ki je kosil travo, nas je opozoril, da sona območjuvideli medvede in divje prašiče. Otroci so bili navdušeni. Močno, močno so stiskali pesti, da bi srečali kakšno zverino.

6 živil, ki jih otroci ne bi smeli pogosto uživati
Prehranske navade, ki jih bomo v zgodnjem otroštvu predstavili našim malčkom, bodo temelj načina prehranjevanja za vso njihovo življenje. Včasih zaradi hitrega tempa življenja ponudimo kakšno hitro rešitev in obrok, ki ni ravno najbolj zdrav. Vseeno pa moramo vedeti, po katerih živilih ni dobro posegati prepogosto.

Medgeneracijski vzorci: 'Ne bom kot moja mama ali oče'
Vsi si želimo biti najboljši starši in včasih to lahko pomeni tudi, da ne želimo ponavljati določenih vzorcev ali prijemov vzgoje, ki smo jih bili deležni sami. A zarečenega kruha se največ poje, zato pogosto počnemo prav to, kar so počeli naši starši oziroma skrbniki.

Kaj jesti, ko še dojite?
Dojenje je idealen način hranjenja dojenčka, ki koristi vašemu dojenčku in vam, zato je izjemnega pomena, da poskrbite, da je med dojenjem prijetno tako vam kot tudi dojenčku. V tem obdobju poskrbite, da boste dobrega in vitalnega počutja in da se boste pravilno in primerno prehranjevali. Katera živila so priporočljiva tekom dojenja in katera strokovnjaki odsvetujejo, si preberite v spodnjih vrsticah.

Zdravi in osvežilni napitki za nosečnice
Zadostna hidracija telesa je v obdobju nosečnosti izjemno pomembna, zato vam predstavljamo nekaj idej za osvežilne in zdrave napitke, ki vas bodo navdušili.

'Otrok je bolj zapleten kot rastlina'
Zagotovo ste se kdaj vprašali, zakaj se vaš malček grdo obnaša, zakaj je nekoliko bolj podivjan, nemiren, agresiven? Kaj je vodilo njegovih 'izpadov' in na kakšen način jih umiriti? Odgovore nam ponuja psihologinja, psihoterapevtka, ravnateljica Šole za socialno in čustveno inteligenco ter avtorica več knjig, prevedenih v svetovne jezike, Isabelle Filliozat.

Tako boste postavili temelje zdrave prehrane
Otrok potrebuje kakovostno prehrano, s katero bo krepak in kos vsem izzivom, ki so pred njim. Nemalokrat pa imamo težave, da nahranimo njegov želodček z vsemi hranili, ki jih njegovo telo nujno potrebuje za zdrav razvoj.

Kako naj v poletni vročini ravnajo nosečnice?
Poletna vročina ne prija skoraj nikomur, zlasti težko jo prenašajo mamice v veselem pričakovanju. Preverite, kako, si lahko pomagajo v vročih dneh in na kaj naj bodo pozorne.

Kaj storiti, če je vaš otrok vedno lačen?
Se vam zdi, da vaš otrok nenehno išče hrano, da je vedno lačen? Predstavljamo vam štiri možne razloge, zakaj je temu tako in kaj lahko storite.

Naravni napitek, ki ga otroci obožujejo
Se bliža praznovanje rojstnega dne vašega otroka, pa ne veste, kako bi animirali skupino mladih nadobudnežev? Za vas smo pripravili nekaj predlogov in idej.

Korenčkova kašica za žejo
Po 6. mesecu lahko pripravite pomirjevalno korenčkovo kašico za žejo, katero boste pripravljali 10 minut. Porcija vsebuje 205 kcal, 9 g beljakovin, 9 g, maščob, 22 g ogljikovih hidratov. Pa dober tek!

Zakaj je dobro piti vodo?
Vsi vemo, da je voda zelo dragocena za naše življenje, saj poskrbi za učinkovito delovanje vseh organov. Poleti je treba pitje te dragocene tekočine še povečati, da preprečite glavobol in vrtoglavico ter s tem povečate svojo storilnost v najbolj vročih dneh.

Voda, kot edini vir pijače, lahko zmanjša tveganje za prekomerno telesno težo
Brez vode lahko človek preživi le do 4 dni, zato lahko pogosto slišimo stavek voda je življenje. Od prvih bitji na zemlji pa vse do danes je najpomembnejši faktor preživetja prav preprečevanje dehidracije. Voda sestavlja od 75 % telesne mase pri dojenčkih do 55 % pri odraslih in je ključna za vzdrževanje homeostaze, izločanje odpadnih snovi iz telesa, uravnavanje telesne temperature in drugih vitalnih funkcij. Zato poskrbite za zadostno uživanje tekočine, četudi niste žejni.

Če pride do dehidracije ...
V poletnih dneh je zaradi vročine, pa tudi zadrževanja v klimatiziranih prostorih, večja možnost dehidracije. K dehidraciji so posebej nagnjeni otroci in starejši, pogosta je med športniki. Če pride do dehidracije, je najbolje piti mlačno vodo, saj jo bo tako želodec najhitreje vsrkal. Ob slabosti pa si najbolj pomagamo s pitjem preko slamice.

Pri Kekcu v Kranjski Gori ne boste lačni
Zagotovo vsi poznate Vandotovega junaka Kekca. V Kranjski Gori ga lahko srečate v Kekčevi deželi, če imate srečo tudi kdaj sredi mesta ali pa se okrepčate pri Lačnem Kekcu in od tam ne boste odšli lačni.

Poskrbite, da otroci ne bodo žejni
Otroci se ne zavedajo pomena hidracije, zato morate starši poskrbeti, da malčki ne bodo žejni. Če nič drugega, lahko malčki pogosteje tožijo zaradi lakote, ker le-to zamenjajo za žejo, pogosto pa so zaradi dehidracije utrujeni in se težje skoncentrirajo.

Sladke pijače eden največjih dejavnikov debelosti pri otrocih
Velika Britanija bo v roku dveh let uvedla davek na čezmerno raven sladkorja v gaziranih pijačah, je danes napovedal britanski finančni minister George Osborne. Davek ne bo veljal za sadne sokove in pijače, narejene na osnovi mleka, poroča britanski BBC.

Čezmerna žeja je simptom mnogih bolezni
Čeprav vsi strokovnjaki priporočajo, naj pijemo čim več tekočine, je lahko preveč tudi škodi. Še posebej, če se pojavi čezmerna žeja. Ob drugih spremljevalnih simptomih morate preveriti, da ne gre za resno bolezen.

To je eden izmed razlogov, zakaj zavrača vaše mleko
Za mamo postane zelo stresno, če dojenček kar naenkrat začne zavračati njeno dojko in ne želi več njenega mleka. Zakaj se to zgodi? Kaj lahko storite?

Na Kanarske otoke popolnoma brezplačno!
Ora bo za prvomajske praznike eno družino peljala na sanjsko potovanje na Kanarske otoke.

Kaj boljše – sadni sokovi ali voda?
''Moj otrok ne mara piti vodo, zato mu dam sok. Je to prav?'' Za žejo je znano najboljša voda, ki nadoknadi izgubljeno tekočino.