želodček

Praktični nasveti za odpravo kolcanja
Kolcajo tako dojenčki kot odrasli, in če se najmlajšim zdi hk-anje zabavno, ga odrasli dojemamo povsem nasprotno. Kolcanje navadno traja nekaj minut, ni nevarno, je pa dobro poznati trike, kako ga ustaviti.

6 najpogostejših razlogov, da se vaši malčki zbudijo ponoči
Obdobje dojenčka je polno izzivov, ki vključujejo tudi prebujanje sredi noči. Nočne more se lahko pojavijo nenadoma in so naporne tako za otroka kot za starše. Ključno je, da se čim bolj držite določene rutine spanja.

Stvari, ki jih je dobro vedeti pri prehrani otroka
Ustrezen način prehrane v obdobju odraščanja je izrednega pomena za gradnjo kosti, mišic in organov, hkrati pa vpliva tudi na razvoj možganov. Zato se je v obdobju otrokovega odraščanja pomembno zavedati naslednjih nekaj dejstev v zvezi z otroško prehrano.

Ženske smo res neverjetne: vse to se dogaja s telesom po porodu
Ne samo da smo ženske sposobne dojenčka devet mesecev nositi in ga tudi roditi, po porodu lahko še proizvajamo mleko in preživimo vse občutne spremembe, ki se dogajajo v našem telesu. Zakaj je po porodu lahko trebuh še nekaj časa kot nosečniški, zakaj so krči maternice hujši po drugem ali tretjem porodu, zakaj lahko zastaja ali uhaja urin in zakaj nekatere nezavedno zadržujejo blato? In še o prekomernem znojenju, večjem stopalu, izpadanju las, strijah in krčnih žilah. Pojasnjuje ginekologinja in porodničarka Marijana Vidmar Šimic.

Vse, kar morate vedeti o pregledu nuhalne svetline
Meritev nuhalne svetline je ultrazvočna preiskava, ki jo opravimo med 11. in 13. tednom nosečnosti. Za vas smo pripravili nekaj uporabnih informacij na to temo.

'Od trenutka, ko v rokah držiš svojo princesko, si na svetu 'samo' še zato, da je ona srečna'
Andraž Andrejc, ki se skriva za Instagram profilom "Kdortobere", je bloger, vplivnež, partner in skoraj že 6 let super očka hčerki Juliji. Pravi, da je biti starš najtežja in najboljša vloga na svetu. V pogovoru nam je zaupal tudi, zakaj je Julija njegova princeska in kaj vse mu je že ušpičila.

Tako boste postavili temelje zdrave prehrane
Otrok potrebuje kakovostno prehrano, s katero bo krepak in kos vsem izzivom, ki so pred njim. Nemalokrat pa imamo težave, da nahranimo njegov želodček z vsemi hranili, ki jih njegovo telo nujno potrebuje za zdrav razvoj.

Erin kot najmanjša nedonošenka v Sloveniji dokaz, da ni nepremostljivih ovir
Starši nedonošenčkov se bodo vedno spominjali vseh na EINT, ki so skrbeli za njihove otročke in jim pomagali v najbolj težkih trenutkih. "So del naše zgodbe, našega življenja. Hvala vam za vse obrisane solze, za vse podarjene objeme ... Hvala, ker ste bili luč sredi teme, in hvala predvsem, ker ste bili kot mamice naši Erin," jim sporočata mamica in očka najmanjše nedonošenke pri nas. Vse starše, ki se danes soočajo s predčasnim porodom in bojem za preživetje otročka, pa bodrita: "Borite se skupaj z njimi. Če se borijo oni, zakaj se ne bi vi? Imajo moč, ki jo dobijo samo z vašo ljubeznijo in pozitivno energijo."

"Pri morfologiji smo gledali 'punčko', rodila pa sem fantka!"
Približno polovica bodočih slovenskih staršev želi pred porodom vedeti spol otroka. Med njimi je bila tudi naša bralka. Kaj vse je izvedela na ultrazvočni preiskavi, morfologiji ploda, si preberite v spodnjih vrsticah.

To je Vid! Izredno nasmejan otrok
Manja Gašpar je mamica 22 mesecev staremu Vidu, ki so ga že takoj po rojstvu oživljali. Posledica zapletov pri porodu je poškodba možganov in danes deček mora obiskovati številne terapije, s katerimi mu pomagajo osvajati znanje, kot je držanje glavice pokonci, obračanje, plazenje, sedenje, hoja ... sam ne zmore jesti. Mamica pravi: ''Njegov napredek je res počasen, vendar se premikamo naprej, naprej in samo naprej.'' Nihče pa ne more spregledati njegovega nasmeška, ki te v trenutku osvoji, ter neizmerne volje za življenje. Zato je prav, da mu vsi pomagamo pri tem napredku in zanj zbiramo star papir.

Nejc bi skoraj umrl. Starša sta se že poslovila ...
Mamica Mateja je zaupala srčno zgodbo. Njen Nejc je po rojstvu bil hudo bitko. "Vem, da če ne bi poslušala same sebe in materinskega čuta, bi najin sin na sveti večer v bolnišnici umrl."

Pozdravljen, samček!
Pred tabo je nekaj novega, nekaj revolucionarnega, nekaj … Nekaj samo zate (in za vse ostale, ki požirate te črke)!

Genialen trik, ki ga morajo poznati vsi starši
Znana blogerka Sophie Cachia je razkrila preprost trik, ki pomaga dojenčku, da podre kupček.

Fotografije, ki so postale pravi hit
Mame po vsem svetu so navdušene nad novo aplikacijo, s katero brelfie postane še zanimivejši.

Neizpodbitna resnica o pici
Roko na srce – marsikateri starši ob hitrem tempu življenja kdaj pa kdaj svojim otrokom za kosilo ali večerjo ponudijo pico, čeprav se zavedajo, da ni najbolj zdrava jed. Toda, ali lahko pripravimo zdravo različico?

Ustvarjamo: Slastne, pisane in čokoladne …
Slano pecivo, kot so preste ali palčke, obožujejo skoraj vsi otroci, z malo domišljije, čokolade, kreme in posipov jih lahko hitro spremenimo v pravo poslastico za želodček in oči. Vaši malčki vam bodo z veseljem priskočili na pomoč, ko jim boste pokazali spodnje fotografije. Vse, kar potrebujete, je vrečka slanega peciva, nekaj čokolade in posip, s katerim bodo otroci lahko okrasili narejen prigrizek. Uporabite različne vrste čokolade in jih po želji obarvajte z barvo za živila, okraske pa nadomestite z različnimi vrstami kandiranega sadja ali oreščkov.

Sladki in pisani kolački
Kolački, ki se od mafinov razlikujejo v kremnem nadevu, so čez lužo nepogrešljiv del otroških zabav. Te kulturne navade nam sicer ni treba prevzeti, lahko pa okusne posladke spečemo kar tako, za lepši in slajši dan.

VIDEO: Kako pravilno pristavimo dojenčka k prsim?
Dojenček za zdravo rast in razvoj potrebuje mamino mleko. Kako ga pravilno pristaviti k prsim, ali je treba vedno dojiti na obe strani, kaj storiti, če grize bradavice ... smo se pogovarjali z mednarodno svetovalko za laktacijo in dojenje Severino Feuš iz UKC Ljubljana, Ginekološke klinike.

RESNIČNA ZGODBA: Novorojenček s priraščenim jezičkom
Vladimir se je rodil s priraščenim jezičkom. Njegov jezik ni bil koničast, ampak skoraj kvadraten. A v porodnišnici temu niso posvečali posebne pozornosti.

Ste odgovorni do družbe in okolja?
Kako najmlajše naučiti, da moramo krhko naravno ravnovesje našega planeta varovati tudi za prihodnje čase? V veliko pomoč so nam lahko tudi šole. Kako se tega loteva ena izmed njih?

DNEVNIK: Burleska v kuhinji
Bližal se je Rokov prvi rojstni dan in revček je pred velikim dogodkom še zbolel. Lana se je odločila, da bo torto spekla sama in kuhinjo spremenila v pravo bojišče. Ji je uspelo uresničiti svoj veliki kuharski podvig?

Krompirjevo-kumarična kašica s puranjim mesom
Pripravite vašemu dojenčku polnovreden obrok, ki vam bo vzel 30 minut časa. Ena porcije vsebuje 170 kcal: 6 g beljakovin, 10 g maščob, 12 g ogljikovih hidratov. Pa dober tek!

Kolerabično-korenčkova kašica
Vašemu dojenčku boste v 30 minutah pripravili polnovreden in okusen obrok, ki bo vseboval 130 kcal: 7 g beljakovin, 7 g maščob in 9 g ogljikovih hidratov. Pa dober tek!

Ko novorojenček potrebuje posebno nego
Včasih se dojenček rodi prezgodaj in mora v inkubator. Morda po porodu zaradi določenih zadev potrebuje posebno nego in je premeščen na neonatalni oddelek. Mamice takšnih dojenčkov so ponavadi v skrbeh.

VIDEO: Kako poteka morfologija?
Morfologija je ultrazvočni pregled, na katerem ginekolog natančno pregleda vse plodove organe. Kako poteka, nam je pojasnila ginekologinja Darja Strah.

Nosečnice, preženite slabost z ingverjem
Komaj ste izvedeli, da boste postali mamica, že so nastopile prve nosečniške težave. Kako pregnati jutranjo slabost, se sprašuje kar od 60 do 70 odstotkov žensk v prvih treh mesecih nosečnosti.

Specimo prašičke za srečo
Četudi ni dokazano, da nam bodo prinesli veselejši jutri, nas lahko osrečijo danes. Vsa družina se lahko zbere od mizi in sodeluje pri peki sladkih prašičkov. Vsak je lahko svoje sreče pek!

Najpogostejši razlogi za decembrske prepire
V ZDA so med 2000 odraslimi izvedli anketo o tem, kaj v prazničnem času v toplem družinskem ognjišču najpogosteje neti nepotrebne prepire. Mi smo o tem povprašali tudi slovenske mamice.

Kaj se po rojstvu dogaja v otrokovem telesu?
V trenutku, ko prekinemo popkovnico in novorojenček prvič zajame sapo, začnejo njegovi notranji organi učinkovito delovati kot sestavni deli neodvisnega organizma. Prvi, ključni korak k temu je preustroj krvožilnega sistema.

Da oblačenje ne bo mora
Dojenčki, predvsem novorojenčki, ne marajo previjanja in preoblačenja, zato takrat pogosto neutolažljivo jokajo. Čeprav tudi ta faza mine, si lahko pomagamo, da postane to opravilo bolj prijetno tako za starše kot za dojenčke.