Agencija za varnost prometa

Več tisoč odsevnikov bo jeseni Agencija za varnost prometa razdelila za večjo varnost pešcev
Pešec, bodi viden, bodi previden! V ponedeljek, 3. oktobra 2022 se začne druga letošnja nacionalna preventivna akcija za večjo varnost pešcev Bodi viden – bodi previden. Akcijo izvajata Agencija za varnost prometa in Policija. Opozoriti želita na varnost pešcev, ki so med najbolj izpostavljenimi in ogroženimi udeleženci v prometu, s poudarkom na varnosti otrok in starejših. Letos je do sredine septembra umrlo 8 pešcev, 4 v prometnih nesrečah z osebnim avtomobilom, eden v prometni nesreči z motorjem in eden v prometni nesreči s tovornim vozilom, le dva pešca pa sta smrtno prometno nesrečo povzročila sama. Agencija bo v času akcije okrepila preventivne aktivnosti, na različnih šolah po vsej Sloveniji bo pripravila spletne delavnice Bodi (pre)viden in razdelila več tisoč odsevnikov za potrebe občinskih SPV in šol. V akciji bodo s terenskimi aktivnostmi sodelovale občine, v tem času bo potekal tudi okrepljen nadzor s strani Policije. Policisti bodo preverjali spoštovanje predpisov pri pešcih (uporaba odsevnih teles, varno prečkanje vozišč, pravilna stran hoje) in voznikih motornih vozil. Pri slednjih bodo pozorni zlasti na kršitve, kot je izsiljevanje prednosti pešcem na zaznamovanih prehodih za pešce in hitrost vožnje. Krajše poostrene nadzore bodo tako izvajali predvsem v bližini prehodov za pešce in na drugih lokacijah s povečano problematiko varnosti pešcev.

To bodo v naslednjih dneh preverjali policisti
Starši, športniki in drugi zvezdniki, vsak je lahko dober zgled tudi v cestnem prometu. Vsaka vožnja pa bi se morala začeti s pravilno pripetim varnostnim pasom, na katerega marsikdo pozabi, kar bodo v naslednjih dneh preverjali tudi policisti.

Tako bodo otroci varni v prometu
Pred nami so jesenski in zimski meseci, ko se zjutraj v vrtce, šole in službe odpravljamo v temi, domov pa prihajamo prav tako, ko se že temni. Dnevi so krajši, vidljivost je slabša in ceste so zaradi vremenskih razmer spolzke. To pa so lahko razlogi, da so naši najmlajši v prometu bolj ogroženi kot sicer. Poskrbimo za njihovo vidnost in pazljivost.

Starši šolarjev, to morate vedeti!
Približuje se prvi šolski dan, ko bodo v klopi spet sedli naši najmlajši, in medtem ko so šolski nahrbtniki več ali manj že pripravljeni, je tu še nekaj, na kar moramo biti pozorni – varnost naših otrok v prometu.

To morajo znati vsi šolarji!
Prvi šolski dan je pomembna prelomnica v otrokovem življenju in priprave so že v polnem teku. Šolska torba, nov delovni kotiček, zvezki, učbeniki, ampak ali ste res pomislili na vse? Pogovor o prometnih predpisih in ravnanju v prometu je zdaj zelo dobrodošel.

Po zabavi nikar ne počnite tega!
Starši, povabljeni sta na rojstnodnevno zabavo prijateljičinega sina. Medtem ko se bodo otroci igrali, boste vi z odraslimi nazdravili in se sproščeno pogovarjali o vzgoji. Vse lepo in prav, če potem ne boste sedli za volan in družine odpeljali domov. Ne tvegajte, preprečite najhujše in raje prespite pri prijateljih ali pa se vsi družinski člani domov odpeljite z avtobusom ali taksijem. Ne ogrožajte niti sebe niti drugih v prometu!

Poskrbite, da bo otrok viden
Otroka želimo zaščititi po svojih najboljših močeh, zato ne smemo pozabiti na prometno vzgojo in varnost. Naši otroci so vsakodnevno vključeni v prometno dogajanje in potrebujejo našo pomoč. Do sedmega leta še ne zmorejo niti ne smejo samostojno sodelovati v prometu. Kadar se z otrokom odpravimo na potep, uporabljajmo površine, ki so namenjene pešcem. Vodimo ga po notranji strani pločnika (stran od ceste). Močno ga moramo držati za roko, ker se nam lahko hitro izmuzne, ko ga kaj premami, na primer slaščičarna na drugi strani ceste. Takrat pozabi na vse nevarnosti, ki vozijo mimo.

Tega otrok nikoli ne sme početi!
Šolska vrata so se spet odprla in otroci zjutraj veselo ter samostojno odidejo k pouku. Ste jih pripravili in podučili, kako se morajo vesti na pločniku, pri prečkanju ceste? Dovolj dobro poznajo šolsko pot, ki seveda mora biti dovolj varna? Pogovor o prometnih predpisih in ravnanju v prometu je vedno več kot dobrodošel, ne samo s strani učiteljev, temveč tudi staršev.

Pozor, če vidite ta znak!
Otroci nimajo zavor, vozila jih imajo. Prepričani so, da jih vidite, če oni vidijo vas. Mislijo, da se avto lahko tako hitro ustavi kot oni. Zato je na vas, da poskrbite za njihovo varnost.

Poskrbimo za varnost otrok v prometu!
Pred novim šolskim letom je agencija za varnost prometa na novinarski konferenci predstavila statistiko prometnih nesreč z udeležbo otrok v prometu in več aktivnosti za varno vključitev otrok v promet. "Po lanskem letu, ko je bilo po statističnih podatkih najbolj uspešno prometno varno leto, je letošnje še boljše," je ocenil direktor Igor Velov.

Ne naredite ključne napake!
Še vedno prepogosto vidimo starše okoli šole, vrtca, v naselju, ki peljejo otroke na zadnjih sedežih nepripete, brez otroškega varnostnega sedeža. Toda svetujemo vam, da vztrajate pri redu, mirnem sedenju v avtosedežu in dosledni uporabi varnostnega pasu, kljub temu da jokajo in tega ne želijo. S takšnim ravnanjem zmanjšate tveganje tako za lažje kot hujše poškodbe pri morebitni nesreči.

Pripnete otroka na poti iz vrtca ali šole do doma?!
Začela se je nacionalna preventivna akcija Varnostni pas, s katero želijo organizatorji povečati delež pripetih voznikov in potnikov med vožnjo. Podatki namreč kažejo, da lani kar tretjina smrtnih žrtev v osebnih vozilih ni uporabljala varnostnega pasu ter da na zadnjih sedežih varnostni pas uporablja le 68 odstotkov potnikov.

Kdaj gre lahko otrok sam v šolo?
Otroci se ob polnih šolskih torbah že miselno pripravljajo, da se bodo septembra poslovili od počitnic in spet prestopili prag šole. Medtem pa starši tuhtajo, ali naj letos otroka pustijo samega v šolo ali še vedno potrebuje spremstvo. Sprašujejo se, ali je njegova šolska pot dovolj varna.

Skoraj tri četrtine kolesarjev krši prometna pravila, čelado pa uporabljajo večinoma le otroci
Do 28. maja poteka preventivna akcija za večjo varnost kolesarjev, ki jo vodi agencija za varnost prometa v sodelovanju s policijo. Kolesarji so namreč ranljivejši udeleženci v prometu, opazovanje kolesarjev lansko leto pa je razkrilo, da skoraj tri četrtine kolesarjev krši prometna pravila.

Vam je že KLIKnilo? Med vožnjo se morate pripeti
Začenja se nacionalna preventivna akcija Varnostni pas pod sloganom Vam je že KLIKnilo? Namen projekta je povečati delež pripetih voznikov in potnikov med vožnjo, tako odraslih kot tudi otrok, in jih podučiti, kako se pravilno namesti varnostni pas.

'Na šolah se morda nekoliko premalo zavedajo odgovornosti …'
V tem tednu, ki ga bodo policisti na cesti posvetili predvsem nadzoru uporabe varnostnega pasu, bo Agencija RS za varnost prometa nekaj pozornosti posvetila tudi ustrezni in varni vožnji otrok na šolskih prevozih. Kot ugotavljajo, je doslednost uporabe varnostnih pasov med vožnjo ponekod še vedno težava.

Poskrbimo za večjo varnost otrok
Javna agencija RS za varnost prometa danes na Kongresnem trgu v Ljubljani v sklopu Tedna prometne varnosti pripravlja preventivni dogodek, na katerem bodo otrokom na voljo različne aktivnosti, povezane s področjem prometne varnosti. Obeležili bodo tudi 10-letnico izvajanja projekta Pasavček, s katerim spodbujajo k pripetosti otrok v vozilu.

Hitrost - počasneje je varneje
Javna agencija za varnost prometa je pripravila akcijo Hitrost - počasneje je varneje, ki bo trajala do 19. aprila. Z akcijo želijo ozaveščati voznike, da lahko za varnost sebe in drugih največ storijo z odgovornim ravnanjem v prometu. Poleg preventivnih aktivnosti bo policija izvajala poostren nadzor hitrosti še posebej v naseljih.

Pešci, poskrbite za svojo varnost!
Pešci so najbolj ogroženi cesti, saj nimajo posebnega ščita. Lahko pa izboljšate svojo vidnost, tako da vas avtomobili opazijo že na razdalji 136 m. Nositi morate svetla oblačila in odsevnike, če pa hodite ob cesti ponoči, vam je v pomoč lahko svetilka. O prometnih predpisih, pravilnem prečkanju ceste, hoji ob cesti je zelo pomembno, da spregovorite tudi z najmlajšimi udeleženci v prometu, otroki.

Znate pravilno namestiti otroški varnostni sedež? Ste pravilno pripeti?
''Red je vedno pas pripet!'' Varnostni pasovi v vozilu niso za okras, z njimi morajo biti pripeti vsi potniki v avtomobilu. Otroci morajo hkrati sedeti v ustreznih otroških varnostnih sedežih, in sicer do velikosti 150 cm.

Policija poostrila nadzor
9. 12. se začenja zadnji letošnji del preventivne akcije 0,0 šofer - trezna odločitev. Cilj medresorske akcije je zmanjšanje prometnih nezgod, ki se zgodijo pod vplivom alkohola in drog. Udeležence v prometu želijo z akcijo spodbuditi k odgovornemu ravnanju v prometu tudi v času veselega decembra. Akcija bo na terenu trajala do 15. decembra.

Starši, skupaj z otrokom ponovite znanje!
Tako se imenuje preventivna akcija za večjo varnost na železniških prehodih. Nemalo staršev na poti v službo ali ko v šolo ali vrtec odpeljejo otroka, prečka železniško progo. Vožnja preko tirnic ali čakanje na znak za nadaljevanje vožnje sta odlična trenutka, da tudi otrokom razložite pravila varnega prečkanja.

Video, ob katerem vam bo zastal dih
Veste, da se največ prometnih nesreč zgodi v neposredni bližini doma? Zakaj se morate s svojim otrokom nujno pogovoriti o varnosti na cesti, zlasti če hodi v šolo in iz nje sam, si poglejte v spodnjem videoposnetku.

Odločitev, ki vam lahko spremeni življenje
V ponedeljek, 7. novembra, se je začel drugi del preventivne akcije "0,0 šofer – trezna odločitev", katere namen je zmanjšati škodljivo in tvegano rabo alkohola v povezavi z varnostjo v cestnem prometu ter število prometnih nesreč, ki se zgodijo zaradi vožnje pod vplivom alkohola. Akcija traja od 7. do 14. novembra, nadaljevala pa se bo tudi še ves december.