Cvetka Sokolov

Otroci bodo navdušeni
Mnogi straši tarnajo, da njihovi malčki preveč časa preživijo na raznih pametnih napravah. Morda res, a namesto da iščejo slabosti tovrstne zabave, je bolje, da se osredotočijo na prednosti. In ena teh je vsekakor učenje. Le kaj je boljšega, kot učenje in razvijanje miselnih sposobnosti na zabaven način?! Tako so otroci ne le bolj motivirani, ampak je tudi učenje bolj učinkovito, če je prepleteno z igro.

Petletnico bo zdaj poznala vsa Slovenija!
5-letna Neja iz Ajdovščine si pravljice izmišlja s svojo nono. Skupaj sta se spomnili tudi te, ki sta jo naslovili Čudežne nogavičke ter jo prijavili na naš natečaj za najboljšo pravljico. Kako vesela je bila Neja, ko je izvedela, da je zmagala, in bodo to, kar je nastalo v njeni domišljiji, lahko slišali otroci iz vse Slovenije! Spremljali smo, kako je njena pravljica postala Lahkonočnica.

To je zmagovalna pravljica!
Decembra je na spletnem portalu Bibaleze.si potekal nagradni natečaj Lahkonočnice – Pravljična škatla. Povabili smo vas, da pri otroku spodbudite domišljijo in skupaj z njim napišete pravljico ali narišete risbico.

Le kaj se skriva v zadnji škatli?
Le kaj se skriva v zadnji, četrti pravljični škatli? Pokukajte vanjo skupaj s pravljičarjem Sebastijanom Pregljem ter na podlagi treh predmetov, ki so v njej, z otroki napišite in narišite svoje pravljice. Za nagrado lahko prejmete pravljično škatlo in slastne piškote. Pravljica enega zmagovalca pa bo celo posneta kot Lahkonočnica.

Boštjan Gorenc - Pižama: Potrebna je vaja, vaja, vaja ...
Pravljičarja Cvetka Sokolov in Žiga X Gombač sta že odprla prvi dve pravljični škatli. Tokrat bo Boštjan Gorenc - Pižama odprl tretjo. Le kaj se skriva v njej? Vabimo vas, da vaši otroci na podlagi predmetov, ki jih bomo našli v škatli, napišejo ali narišejo pravljico. Pošljite nam jo prek prijavnice na dnu strani ter se potegujte za nagrado – pravljično škatlo in slastne piškote. Najboljša pravljica pa bo posneta kot Lahkonočnica.

Tako lahko brez stresa preživite veseli december
Konec leta ni le praznično obarvan, včasih se od daleč po tihem prikrade tudi stres. Toda mi smo zbrali nekaj nasvetov, kako ga lahko izbrišete iz svojega družinskega življenja. Prostega časa ne preživite tako, da tekate med policami in nakupujete, poglejte raje drug drugemu v oči ter počnite nekaj skupnega. Z ustvarjalnimi delavnicami doma boste pri otroku spodbudili ne samo domišljijo in ustvarjalnost, temveč boste v njem prebudili tudi ljubezen in razumevanje. Skupaj z najmlajšimi sodelujte pri majhnih družinskih projektih, ki jih začinite s pravljično inspiracijo.

Starši, to je najlepša popotnica za otrokovo življenje!
Otroci so se polni pričakovanj in radovedni zbrali okrog pravljičarja Boštjana Gorenca – Pižame. Povedal jim je nadvse smešno pravljico o strašnem zmaju in jih tako popeljal v svet domišljije. Razkril pa jim je tudi recept, kako sploh nastane zgodba, ki vključuje pravljične dogodke, števila, nadnaravne sile, mogočne junake, pošasti, nauk ...

Razkrivamo, kaj se skriva v najbolj opevani škatli pri nas!
"Prvi korak je, da otroci slišijo čim več pravljic, saj lahko skozi njih spoznajo, kaj so značilnosti pravljice," pove pravljičarka Cvetka Sokolov. Pravljice je začela pisati, ko si jih je pričela izmišljevati za dva majhna sinova. Kakšne so njene pravljične skrivnosti, si lahko ogledate v videoprispevku. Vabimo pa vas tudi, da s svojimi otroki sodelujete v nagradnem natečaju Lahkonočnice - Pravljična škatla.

Prisluhnite pravljici Počitnice za princa
89-letna Mari Klešnik iz Doma starejših občanov Fužine nas je povedla v svet domišljije, tja, kjer so doma leni princ Timijan, dobrodušni učitelj Stanko Moder in mogočni kralj Pehtran Drugi. Prebrala nam je pravljico, ki se dotakne učenja, knjig in šolskih počitnic, zato smo skupaj zavrteli uro nazaj, v obdobje, ko je sama gulila šolske klopi.

Zakaj je branje pravljic koristno za otroke?
Branje pravljic popelje otroke v svet domišljije in jim pomaga razumeti vse, kar se dogaja okrog njih. Strokovnjaki so ugotovili, da ima glasno branje številne koristi. Otrok se takrat osredotoči na bralčev glas, interpretacijo, vsebino, še več, s tem se izboljša njegov spomin in sčasoma tudi sam postane odličen bralec.