HIV

Varna spolnost med in po nosečnosti: Nasveti za zadovoljstvo in zdravje
Ali je med nosečnostjo varno ostati spolno aktiven in zakaj nekatere nosečnice občutijo močno poželenje, medtem ko ga pri drugih sploh ni? Ali se lahko s spolnim odnosom res sprožijo popadki ter kdaj po porodu znova obuditi spolnost? Odgovore in nasvete za zdravo in zadovoljujoče spolno življenje v obdobju velikih sprememb je podala dr. Zalka Drglin, priznana raziskovalka na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

To razkrivajo pregledi v času nosečnosti
Vse se začne s plusom ali dvema črticama na testu, ko nas lahko preplavijo najrazličnejša čustva, med njimi tudi strah in vprašanje, kaj pa zdaj? Nosečnost je namreč posebno obdobje, ki vključuje številne spremembe in prilagoditve, saj se naše telo začne pripravljati na porod, medtem pa malo bitjece počasi raste in se krepi. V tem času so zelo pomembni nekateri pregledi, ki jih moramo opraviti v času nosečnosti in o katerih smo se pogovarjali tudi z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

To so najpogostejši razlogi za carski rez
V trenutku, ko izvemo, da smo noseči, začnemo razmišljati o mnogih stvareh, med drugim tudi o porodu. In verjetno ni bodoče mamice, ki si ne bi želela, da bi vse potekalo brez zapletov, a včasih vseeno pride do njih. Tokrat smo se z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva pogovarjali o carskem rezu.

Mama, ki doji tuje otroke - da ali ne?
Mnogi menijo, da je dojenje tujega otroka nenaravno, saj je le malo stvari bolj intimnih kot to. Veliko mamic ga šteje za najbolj dragocene trenutke, ki jih delijo s svojim otrokom, zato morda ne razumejo zakaj bi njihovega otroka dojila druga ženska. A življenje nas privede do različnih, včasih neželenih in neprijetnih situacij. In takrat posegamo tudi po mnogih alternativah.

Lahko mamica, ki zboli, še vedno doji?
Na splošno lahko bolna mati še naprej doji svojega otroka. Materino mleko ima številne koristi za zdravje in pomaga zaščititi otroka pred okužbami in boleznimi. Pravzaprav, kadar je mati bolna, njeno telo proizvede specifična protitelesa, ki se z materinim mlekom prenesejo na otroka in tako nudijo dodatno zaščito.Vendar pa so v določenih situacijah potrebni previdnostni ukrepi za preprečitev prenosa bolezni na otroka. Več o tem v spodnjem prispevku.

Živeti z otrokom, ki ima cerebralno paralizo
Gibanje je ena izmed najbolj naravnih stvari, ki jih poznamo v svojih življenjih. Povsod okrog nas lahko opazujemo fenomen gibanja. Plimovanje morja, gibanje vetrov, ptice na nebu, živali na kopnem in morju, pšenica v vetru, listki na drevesu ... in še in še bi lahko naštevala. Gibanje je torej nekaj najbolj običajnega, kar poznamo, in zatorej tudi precej samoumevnega. Vse dokler to ni, dokler se v naša življenja ne prikrade bolezensko stanje, ki se imenuje cerebralna paraliza. Takrat se samoumevnost gibanja spremeni v hvaležnost za vsak napredek, ki ga človek lahko doseže na področju gibalne motorike.

Ali shraniti matične celice in zakaj?
V pričakovanju novega družinskega člana se med številnimi drugimi lahko pojavi tudi vprašanje, ali shraniti matične celice iz popkovnične krvi in popkovnice. Na nekaj vprašanj, ki bodo bodočim staršem mogoče pomagala pri odločitvi, je odgovoril dr. Marko Strbad, univerzitetni diplomirani mikrobiolog, ki ima večletne izkušnje pri delu z matičnimi celicami.

To morate vedeti, če si zaželite tetovaže v obdobju nosečnosti
Čeprav posegi v telo v obdobju nosečnosti niso nekaj vsakdanjega, pa si nekatere ženske zaželijo tetovaže, ki bi jo opominjala na ta poseben čas, ko se v njenem telesu razvija novo bitje. Ob tem se seveda marsikomu poraja vprašanje – je to res varno in potrebno? Ni morda bolje počakati na čas, ko se otrok rodi? Obeležitev obdobja nosečnosti s trajno simboliko na koži je odločitev, ki zahteva skrben premislek. V nadaljevanju preverite, kakšna so potencialna tveganja in na kaj vse je treba biti pozoren.

Kaj so mehkužke – virusna okužba kože?
Če opazite na koži izrastke, ni nujno, da so to bradavice, lahko so mehkužke, ki jih povzroča virus. Vedite, da so nalezljive in jih je priporočljivo zdraviti.

Ste opazili na malem Archieju nekaj posebnega? Podobno kapo je nosil princ Harry leta 1985
Princ Harry je z družino prispel v Cape Town in fotografije ob pristanku na letališče, so že preplavile medije. Vsem je v oči padel mali Archie, ki je na sebi nosil zelo podobno kapo, kot jo je imel leta 1985 njegov očka.

Proti hepatitisu B bodo od leta 2020 cepili že dojenčke
Pred svetovnim dnevom hepatitisa, 28. julijem, na kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana organizirajo brezplačno, anonimno testiranja na okužbo z virusom hepatitisa C brez napotnice. Potekalo bo od 22. do 24. julija med 14. do 18. uro. Ta bolezen je po njihovih navedbah popolnoma ozdravljiva, če jo odkrijemo pravočasno.

Če ste noseči, se tem preiskavam ne morete izogniti
Noseči ste, zato vas že na prvem pregledu čakajo laboratorijske preiskave.

Blaga hipotonija
Pozdravljeni! Obračam se na Vas z nekaj vprašanji, na katere bo verjetno kar težko odgovoriti. Imam 19-mesečno hči, ki je imela pri 5-ih mesecih ugotovljeno zmerno hipotonijo in blag mišični ton...

Še ena Kitajka nosi gensko spremenjenega otroka?
Druga Kitajka, ki nosi gensko spremenjeni zarodek, je domnevno v četrtem mesecu nosečnosti.

Kako se z otroki pogovarjate o spolnosti?
V Sloveniji je spolno aktiven že vsak peti 15-letnik. Raziskave so pokazale, da bi mladi počakali s prvim spolnim odnosom, če bi imeli več informacij. Večjo vlogo bi morali odigrati tudi starši, ki z otroki, običajno dekleti, govorijo predvsem o kontracepciji, ne pa tudi o preprečevanju prenosa spolno prenosljivih okužb.

Ta znanstvenik je ustvaril gensko spremenjena dojenčka
Kitajski znanstvenik trdi, da je ustvaril gensko spremenjena dojenčka. Njegove trditve še niso neodvisno potrjene, številni znanstveniki so kritični. Oblasti so uvedle preiskavo.

V teh slovenskih porodnišnicah lahko rodite v vodi!
Novorojenček se lahko rodi v kadi, kjer na kratko zaplava, nato pa ga babica počasi dvigne iz vode. Prvič zadiha ob stiku z zrakom, zato naj ne bi bilo bojazni, da bi vdihnil še v vodi.

'Ali lahko dojim prijateljičinega otroka?'
Pisali smo o nesebičnem dejanju policistke, ki je dojila tujega otroka. Marsikdo ji je čestital, da se je odločila tako, marsikomu pa se je porajalo vprašanje, ali je to sploh sprejemljivo. Bi lahko tako škodila dojenčku?

Na poroki je bil tudi Mutsu. In kako je zrasel!
Na kraljevi poroki je bil tudi Mutsu, ki je leta 2004 kot štiriletna sirota osvojil srce princa Harryja. Danes ni več fantek, temveč 18-letnik, ki končuje šolanje in ki mu gre zelo dobro.

Pravočasno testiranje ključno za učinkovitejše zdravljenje
Na prvi decembrski dan obeležujemo svetovni dan boja proti aidsu, ki ga simbolizira rdeča pentlja. Zgodnejše odkrivanje in zdravljenje lahko pomembno vplivata na boljše izide zdravljenja ter omejujeta prenos okužbe naprej. Ključna dejavnika pri zajezitvi svetovne pandemije ostajata varna spolnost in redna uporaba kondomov.

Zaradi nasilja vsakih pet minut na svetu umre deklica
Namen mednarodnega dneva deklic je opozoriti na njihovo zapostavljenost in diskriminacijo ter pozvati k uresničenju njihovega potenciala. Slovenija ob tem letos izpostavlja predvsem izzive, s katerimi se deklice soočajo v kontekstu humanitarnih kriz, in pripravlja aktivnosti pod sloganom Okrepimo MOČ deklic (EmPOWER girls): pred, med in po krizah.

Še vedno se jih veliko ne zaščiti
Spolno prenosne okužbe, kot so HIV/aids, virusni hepatitisi, gonoreja, sifilis in druge, naraščajo. Posebej čas dopustov oziroma počitnic je pogosto povezan z večjim tveganjem za prenos omenjenih spolno prenosljivih okužb, zato Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) opozarja na dodatno previdnost v tem času.

Tudi slavni in bogati imajo težave!
Denise Richards trdi, da je njen bivši mož Charlie Sheen pretental lastne otroke, ker jim je ukinil sklad, s katerim so imeli zagotovljen dom. Bivša zakonca tako še naprej bijeta bitko na sodišču …

Doslej terjal 34 milijonov življenj
HIV je še vedno javnozdravstveni problem, ki je doslej po svetu terjal 34 milijonov življenj. V Sloveniji letos mineva 30 let od prvih primerov bolnikov s HIV. Odtlej je bil narejen velik napredek pri njihovi obravnavi, a število okužb pri nas narašča. Tudi letos bodo dan boja proti aidsu zaznamovale rdeče pentlje in akcije testiranja na HIV.

'Sem mama in sem HIV pozitivna'
Danes 35-letna Sanne je bila sveže zaljubljena mama treh otrok, ko je pred sedmimi leti izvedela, da je HIV pozitivna. Takrat se je za njo začel boj za normalno življenje in ljubezen brez strahu – do otrok in do partnerja.

Do leta 2050 v Afriki dvakrat več otroških nevest
Število žensk, ki se v Afriki poročijo kot otroške neveste, bi se lahko ob trenutnih trendih do leta 2050 več kot podvojilo, in sicer na 310 milijonov, v najnovejšem poročilu svari Unicef. Agencija ZN zato poziva k pospešitvi prizadevanj za prepoved tovrstne prakse otroških porok.

Ali se nosečnica lahko tetovira?
Zdravniki niso prepričani, ali se lahko nosečnica tetovira, toda vseeno tega ne priporočajo. Pride namreč lahko do okužbe z virusi hepatitisa B, ali C, ali HIV, kar se lahko prenese na še nerojenega otroka.

Naprodaj prvi zakonsko odobreni test
V Veliki Britaniji je od danes naprodaj prvi zakonsko odobreni test za virus HIV za domačo uporabo. Test, ki ga posameznik opravi sam, obljublja rezultat, ki naj bi bil pravilen v 99,7 odstotkih, in to v zgolj 15 minutah.

V porodnišnici prišlo do velike napake!
Komaj rojenega dojenčka so morali testirati, ali je okužen z virosom HIV. To se je zgodilo zato, ker ga je po pomoti dojila druga mama, ki je narkomanka.

V boj proti aidsu med mladostniki
Več organizacij Združenih narodov je skupaj s kenijskim predsednikom Uhurujem Kenyatto v Nairobiju predstavilo novo kampanjo, katere cilj je ustaviti epidemijo aidsa med mladostniki. Aids je glavni vzrok smrti med mladostniki v Afriki in drugi največji povzročitelj smrti mladostnikov na globalni ravni.