Kmetijstvo Slovenije

Združiti Slovenijo v dobrem
To ni zgolj maraton, temveč prava dobrodelna pravljica, ki vsako leto združi na tisoče ljudi s plemenitim ciljem: pomagati družinam v stiski in jim podariti tisto, kar najbolj potrebujejo – toplino, upanje in občutek, da niso sami.

Za kuhanje z otroki uporabljajte slovenske mlečne dobrote
Preverite, zakaj Ana Žontar Kristanc pri kuhanju s svojima sinovoma uporablja slovenske mlečne izdelke z znakom "izbrana kakovost – Slovenija".

To je ključnega pomena za zdrav razvoj otroka
Nosečnost je eno najlepših obdobij življenja, posvečeno pripravam na prihod dojenčka. V tem času bodoče mamice zavzeto gnezdijo in se založijo s tisoč dodatki, ki jih bo otrok morda potreboval, precej manj pozornosti pa namenjajo pravilni prehrani. Večina sicer upošteva smernice priporočenih ter odsvetovanih živil v nosečnosti, ne pa tudi njihove kakovosti. A prav ta bi morala biti glavno vodilo nosečniške prehrane, saj ima dolgoročni vpliv tako na mamico kot na otroka. A kje jo iskati? In kako vedeti, da gre res za kakovostna živila?

Opozorimo na pomen čebel tudi otroke
Za ohranjanje čebel, od opraševanja katerih je odvisna vsaka tretja žlica hrane, je ključno sodelovanje vseh deležnikov, čebelarjev, vladnih politik, kmetovalcev in širše javnosti, pa tudi ozaveščanje. V svetu se sicer pomen čebel krepi, ustvariti pa je treba pogoje za njihovo preživetje, je bilo slišati na okrogli mizi v Ljubljani.

Tradicionalni slovenski zajtrk: od opozoril, da brošur otroci ne morejo prebaviti, do prvih pozitivnih učinkov
Kruh, maslo, med, mleko in jabolka so na krožnikih naših otrok že sedmo leto zapored. Toliko časa namreč v vrtcih in šolah poteka projekt Tradicionalni slovenski zajtrk. To je projekt, ki je že obrodil prve pozitivne rezultate, žal pa ni šlo vedno vse kot po maslu in je bilo kdaj potrebno ugrizniti tudi v kislo jabolko.

Resnica o sezonski in lokalni hrani pozimi
"Opazil sem, da trgovci tudi v zimskem času na veliko oglašujejo ponudbo sezonske in lokalno pridelane zelenjave in sadja. Sprašujem se, kaj je v tem času zares lokalno in sezonsko. Rad bi izvedel kaj več kot le o kislem zelju in repi …"

Tradicionalni slovenski zajtrk
V šolah, vrtcih in številnih podjetjih ter drugih institucijah bo danes, ko Slovenija obeležuje dan slovenske hrane, dišalo po tradicionalnem slovenskem zajtrku. Sestavljajo ga slovenski kruh, mleko, maslo, med in jabolka, s čimer želijo pristojni širiti zavedanje o pomenu zdrave in lokalne hrane. Z malčki in šolarji bo zajtrkovalo več politikov.

Škodljivih učinkov se mladi ne zavedajo
Na ministrstvu za zdravje si ob napovedi glede uvajanja trošarin na sladke pijače želijo, da bi se del teh sredstev lahko namensko porabil za javno zdravstvene in preventivne programe. Po njihovem mnenju je tudi pomembno, da država sprejme ukrepe, ki bodo preusmerili potrošnike od sladkih pijač k uživanju navadne, izvirske in mineralne vode.

Na kmetiji je zabavno!
V Poljanski dolini sta doma Žiža in Milan Brence, ki se že od leta 1988 trudita za obstoj kmetije Pustotnik, na kateri se skriva pravo bogastvo najkakovostnejših sirov. Pred nekaj dnevi sta odprla vrata vsem obiskovalcem in jim pokazala, kako se pridelujejo in predelujejo mleko ter mlečni izdelki. Tudi sami lahko pokukate na kmetije in poskusite domačo hrano: www.lokalna-kakovost.si.

Vabljeni na dneve odprtih vrat pridelovalcev, predelovalcev in zadrug
Ministrstvo za kmetijstvo in okolje nadaljuje s svojo akcijo, s katero vabi mame, očete, babice, dedke, tete, strice, otroke … da se na kmetije in v zadruge pridejo seznaniti o prednostih lokalno pridelane in predelane hrane. Pred nekaj dnevi sta tako svoja vrata odprli kmetija Arbiter v Šmartnem pri Slovenj Gradcu in podjetje Evrosad v Krškem. Če ste zamudili, nič hudega, še imate priložnost (www.lokalna-kakovost.si)!

Kaj je najboljše za vašega otroka?
Starši se vse bolj zavedajo, kako pomembno je, kaj jedo njihovi otroci. Vse več jih prisega na lokalno pridelano in predelano hrano, ki je dandanes zaradi visoke zavesti proizvajalcev in nenehnega preverjanja kakovostna. Če se želite prepričati na lastne oči, kaj vse so jedle naše babice in dedki in kaj lahko tudi danes postrežete vsem družinskim članom, obiščite eno izmed kmetij v Sloveniji, ki do konca oktobra odpirajo svoja vrata. Več informacij o odprtih dnevih najdete na www.lokalna-kakovost.si.