Kovačič

Senzorne težave: Kako vplivajo na otrokov razvoj
Senzorna integracija je skupek senzornih sistemov, ki služijo kot temelj za razvoj veščin, ki jih otrok potrebuje za življenje. Če ti temelji niso dovolj razviti, je lahko celoten razvoj slabši ali nestabilen. Pri večini otrok se senzorne informacije obdelujejo brez posebnosti, kar jim pomaga pri učenju, interakciji z drugimi in okoljem. Pri nekaterih otrocih pa se možgani trudijo ustrezno obdelati senzorične vnose, kar vodi do tako imenovane motnje senzorne integracije.

Zakaj je za mnoge matere december eden najbolj stresnih mesecev leta?
Zadnji mesec v letu si pogosto predstavljamo kot čas veselja, druženja in številnih praznovanj. Pa vendar lahko nekaterim materam ta čas predstavlja tudi izjemen stres, saj poleg spretnega žongliranja med skrbjo za družino in obveznostmi na delu načrtujejo še družinska srečanja, nakupujejo darila ter postorijo še vse tisto nepredvideno, kar prinese vsakdan. A kdo pravi, da bi moralo biti vedno tako? S poglobljenim razumevanjem korenin tega stresa in usvajanjem učinkovitih strategij obvladovanja lahko ta čas preživite nekoliko lažje in bolj sproščeno.

Nadomestno starševstvo skozi psihološko prizmo: čustveni izzivi za nadomestno mater in prejemnico otroka
Nadomestno starševstvo je zelo kompleksna in občutljiva tema, ki vključuje več plasti osebnih, etičnih, pravnih in psiholoških izzivov. Tokrat se bomo osredotočili predvsem na dinamiko med nadomestno materjo in prejemnico otroka, njune izzive in tveganja, saj vse lahko globoko in dolgotrajno vpliva na obe.

Rebekin sindrom – patološko ljubosumje na nekdanje partnerke svojega partnerja
Ljubosumje je čustvo, ki se običajno pojavi kot odziv na občutek strahu, da nekaj, kar pripada nam, uhaja drugam. V partnerskih odnosih so to čustven stik, pozornost, nežnost, telesni dotiki, prosti čas, ki jih partner lahko namenja drugi osebi. Ko pa ljubosumje postane burno, neracionalno, pretirano, se lahko razvije v patološko obliko, ki ima izrazito razdiralen vpliv na odnos. Retroaktivno ljubosumje ali Rebekin sindrom je izraz, ki ga uporabljamo za opis obsesivnega in prekomernega ljubosumja na nekdanje partnerke sedanjega partnerja.

Skrita zgodba več generacij: ko diagnoza ADHD pri otroku vodi do enake diagnoze pri staršu
Postavitev diagnoze ADHD pri otroku je za družino pomembna prelomnica; poleg prilagajanja otrokovim potrebam in raziskovanja, kaj primanjkljaj pozornosti in motnja hiperaktivnosti sploh pomenita, nekateri starši začnejo prepoznavati simptome tudi pri sebi. Odkritje, da imata tako starš kot otrok enako diagnozo, prinaša nova spoznanja o družinskih vzorcih, odnosih in načinih spoprijemanja z vsakdanjim življenjem.

Hrvaški nogometni zvezdnik se je razveselil rojstva deklice
Izabel Kovačić je rodila punčko, par je malčici dal priljubljeno mednarodno ime.

To so zmagovalci, ki jih čaka finale v Splitu
Julija se je zaključila premierna izvedba Plazma Športnih iger mladih v Sloveniji. Vseh ponujenih aktivnostih se je udeležilo kar 34.770 otrok, na kar so organizatorji še posebej ponosni. Zmagovalce zdaj čaka še udeležba na regijskem finalu v Splitu, ki bo potekal med 19. in 24. avgustom, tja pa potuje 152 otrok in 52 trenerjev. Kako so potekala tekmovanja, pa si oglejte v posebnih oddajah na OTO.

Današnji otroci in mladostniki so vse bolj pod pritiskom
Današnji otroci in mladostniki so vse bolj pod pritiskom. Vse manj imajo prostega časa, od njih pa se zahteva, da blestijo na več področjih. Ob tem izgubljajo pristen stik z okolico in prijatelji ter večino časa preživijo v družbi tehnologije. Na vprašanja o tem, kakšne so posledice, če otroci živijo v družini (pre)ambicioznih staršev in koliko dejavnosti otroka že lahko obremenjuje, smo poskušali odgovoriti v tokratnem prispevku.

Mame, ki igrajo vlogo žrtve
Zdi se, da je ikonična Cankarjanska mati, ki jo njen sin velikokrat opisuje v svojih delih, kar pravšnji sinonim za mamo, ki prevzame vlogo večne žrtve. Takšna mama je trpeča in zagrenjena, svoje nezadovoljstvo pa širi tudi na svojo družino. Pa da ne bo pomote - vsaka mama želi razdajati svojo ljubezen in skrb za otroke in družino, pomembno pa je razlikovati, ali pri tem že prestopi mejo lastnega mučeništva ali zna še vedno poskrbeti tudi zase. Ker samo zadovoljna in uresničena mama lahko da svojim otrokom pozitivno čustveno popotnico.

Čudovit način, da otroku razkrijete resnico o dobrih treh možeh
Verjeti v dobre može, pomeni verjeti v dobroto, povezanost, čarobnost in ljubezen. Če vam to uspe pri otroku ohranjati čim dlje, je samo pozitivno, ne vztrajajte pa pri tem za vsako ceno.

Očka je izjemno pomembna oseba v otrokovem življenju
Vloga očeta pomembno vpliva na otrokov razvoj vse od zagotavljanja čustvene podpore do postavljanja pozitivnega vzornika otroku. To, da ste nekomu oče, je privilegij in izjemna odgovornost.

Velika napaka, ki jo matere delajo pri vzgoji svojih sinov
Matere lahko v vsej svoji veliki ljubezni in naklonjenosti do sinov naredijo usodno napako, je prepričan Carl Gustav Jung, eden priznanih švicarskih psihologov in psihoanalitikov.

Spoštljiva komunikacija je ključ do uspešnega starševstva
Starševstvo je odgovorna naloga, ki zahteva vključenost obeh staršev. Ustvarjanje harmoničnega in uspešnega partnerskega odnosa je ključnega pomena za dobro počutje in razvoj vaših otrok. Eden temeljnih stebrov uspešnega partnerstva pa je učinkovita komunikacija. A kako do nje?

Čustveni vrtiljak in nihanje razpoloženja med puberteto
Kako pomagati najstniku v vihravem obdobju pubertete? Za vsakega starša je to lahko velik izziv, zato smo za vas pripravili nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Shizofrenija: Mladi velikokrat ne sprejmejo, da imajo težave
Približno odstotek prebivalstva Slovenije ima shizofrenijo. "To so ljudje, ki so samo bolj občutljivi, drugačni v nekaterih aspektih in lahko kdaj odreagirajo na nenavadne načine. Veliko več si delimo z njimi skupnega, kot pa se z njimi razlikujemo. To so ljudje, ki so prijazni, čuteči, kreativni in zanimivi – daleč od ljudi, ki bi se jih bilo treba bati ali se jim izogibati," opozarja dr. Borut Škodlar, dr. med., psihiater in psihoterapevt ter vodja Enote za psihoterapijo Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana.

HOFER namenil 10.000 evrov za razvoj talentov
Prepoznavanje in razvijanje talentov v otroštvu je ključnega pomena, zato so se pri Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje odločili, da s posebno akcijo podprejo otroke, ki jim to pogosto ni omogočeno. Med uspešne posameznike, ki so navdih mladim, so poslali posebne SUPERGE TALENTOV, na katerih so zbirali njihove podpise. Znani obrazi so s podpisovanjem poskrbeli za spodbudo mladih talentov, HOFER pa za finančno podporo, saj je z odkupom superg doniral 10.000 evrov za različne vadnine in tečaje za otroke in mladostnike pod okriljem programa Botrstvo.

Ko so otroci žrtve preambicioznih staršev
Če se malce dotaknemo ekstremov, smo v tujih (zlasti ameriških) šovih lahko priča staršem, ki so zmožni svoje otroke gnati do onemoglosti. K uspehu, slavi in najvišjim dosežkom, pod zaslepljujoče luči reflektorjev in občudovanja. A otrok ni v tem primeru nič drugega kot sredstvo za uresničenje njihovih lastnih neizpolnjenih sanj. Gre za čustveni primanjkljaj staršev, ki ga mora izpolniti otrok. A kako krivično je to?

SPAR Slovenija podaril 10.000 evrov otrokom z učnimi in bralnimi težavami
Marca je SPAR Slovenija na svojih policah ponudil posebne testenine SPARBECEDA v obliki vseh 25 črk slovenske abecede. Z njimi je v svoji aplikaciji SPAR plus na zanimiv način spodbudil otroke in njihove starše, da z igro krepijo besedni zaklad. Projekt SPARBECEDA pa je imel tudi dobrodelno noto. SPAR Slovenija je v četrtek, 19. maja, svečano predal donacijo v skupni vrednosti 10.000 EUR trem izbranim ustanovam, ki pomagajo otrokom z učnimi in bralnimi težavami. To so Center za izobraževanje, rehabilitacijo, inkluzijo in svetovanje za slepe in slabovidne IRIS, Zavod Mavrični bojevniki, kjer nudijo pomoč mladim z motnjo ADHD (motnja pozornosti in hiperaktivnosti) in Bravo – društvo za pomoč otrokom in mladostnikom s specifičnimi učnimi težavami.

'Nikoli se nisem počutila bolj osamljena, kot sem se v nosečnosti'
Ste se kdaj počutili krive in nehvaležne, ker v nosečnosti niste čutili veselja, sreče in radosti? Vse to je namreč doživljala mlada mamica Petra, ki nam je zaupala svojo zgodbo in z njo spomnila na nekaj zelo pomembnega – vse, kar čutiš in doživljaš, je v tistem trenutku prav.

Vas je strah, ste napeti in imate nelagodne občutke? Lahko gre za tokofobijo
Ste vedeli, da je v nekaterih primerih strah pred porodom lahko tako močan, da se ženska nikoli ne odloči za otroka? Če pa se že, jo močna občutja tako zelo ohromijo, da ji obdobje nosečnosti predstavlja pravo nočno moro. Zakaj se tokofobija pojavi in kako si v takšnem primeru pomagati, si preberite v spodnjih vrsticah.

V Sloveniji so v zadnjih 30 letih zabeležili 8 primerov namišljenih nosečnosti
Za namišljeno nosečnost imamo mnogo izrazov: lažna, neprava, fantomska, ponarejena. Gre za nosečnost, ki se zdi kot prava in vključuje številne simptome, a ni resnična. Nekatere ženske intuitivno vedo, da so noseče, še preden sploh naredijo test nosečnosti. Druge novico izvedo pri ginekologu, ki jim na podlagi ultrazvočnega pregleda potrdi nosečnost. So pa tudi zelo redki skrajni primeri, ko si ženska tako močno želi otroka, da verjame, da je noseča. Pri tem se pojavljajo celo fizični znaki in simptomi, ki še podkrepijo njeno prepričanje. Zanimivo je, da so v preteklosti motnjo zabeležili tudi pri moških.

V primeru neodzivnih staršev otrok razvije nevarno obliko navezanosti
Že od rojstva naprej se med staršem in otrokom vzpostavi čustvena navezanost, ki vpliva na kakovost vseh kasnejših odnosov, ki jih oblikuje v življenju. A ne le to, vpliv ima tudi na naše soočanje s stresnimi situacijami in na občutek varnosti pri spopadanju z izzivi življenja.

Skupaj sta, ampak se ne razumeta
Na Bibaleze.si smo pripravili kviz o partnerskih razmerjih, kako se vedeta drug do drugega, ali si stojita ob strani, ali dopuščata prijateljevanje z drugimi ipd. Na žalost rezultati kažejo, da slovenske zveze in zakoni niso popolni, da je treba na odnosih narediti še veliko več.

Kaj storiti, če se otrok boji zobozdravnika?
Prvi dojenčkov zobek je navadno tisti, ki starše spodbudi k razmisleku o ustni higieni. Kdaj pa otroka prvič odpeljati k zobozdravniku in kaj se dogaja na prvem pregledu, nam je povedala zobozdravnica Mirjam Kovačič.

To so si privoščile tri slovenske mame
Pojedle so vse obroke v miru, privoščile so si dolgo prho. Lahko so dokončale stavek, kaj stavek, cel monolog! Ne da bi jih kdo vmes prekinil z "njunim oznanilom", da mora lulat.

Luka (Kmetija): Nepremišljena odločitev ga je stala otroštva
Teden je tudi za tekmovalce resničnostnega šova Kmetija naokrog in v nocojšnji areni se bosta za obstanek borila dva izmed najmlajših tekmovalcev; 21-letni Denis in 20-letni Luka. Slednji se je zaradi napake v mladosti že zgodaj naučil skrbeti zase.

Eno fantovsko ime je v zadnjem letu pri nas postalo še popularnejše
Na lestvici najpogostejših imen prebivalcev Slovenije se je v zadnjem letu zgodila sprememba med moškimi imeni, saj je moško ime Marko s petega napredovalo na tretje mesto in potisnilo ime Ivan na četrto, Anton pa na peto mesto. Zaporedje prvih petih ženskih imen se po podatkih Statističnega urada v zadnjem letu ni spremenilo.

Znani slovenski športnik postal očka
Slovenski odbojkarski reprezentant Jani Kovačič je aprila postal očka. S partnerico Karin ju s svojim smehom in jokom po novem navdušuje sin Naj.

Pretresen zvezdnik spregovoril o izgubi sina
Rob Delaney je na glas spregovoril o tem, da je še vedno prava razvalina. Njegov sin Henry je za vedno zaprl oči pred 14 meseci.

Spomin na Simono Weiss še živi
Nihče ni pozabil Simone Weiss kot pevke, toda marsikdo ne ve, da je bila tudi psihologinja, ki se je z dušo in srcem posvetila preučevanju motnjam avtističnega spektra. In prav to je želel izpostaviti njen mož Goran Šarac.