Ljubljana

4 stvari, ki jih mame po carskem rezu nočejo slišati
April kot mesec ozaveščanja o carskem rezu spodbuja odprto in iskreno razpravo o tem načinu poroda. Pomembno je, da so bodoče matere dobro informirane o vseh možnostih in da se odločijo za tisto, kar je najboljše za njih in njihove otroke.

Pekoča zgaga v nosečnosti: Kako ublažiti težave?
Pekoča zgaga v nosečnosti se pojavlja pri več kot polovici bodočih mamic, najpogosteje v zadnjem trimesečju, pri nekaterih tudi prej. Za vas smo poiskali nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri odpravljanju te težave.

Alergije na hrano pri dojenčkih in otrocih: Praktični nasveti za starše
Vsaka mamica je v skrbeh pri reakcijah otrok, ki se kažejo na prebavi ali kožnih spremembah in so lahko tudi posledica alergij na hrano. Reakcijo na določeno živilo lahko dobi že dojenček ali pa kasneje večji otrok. Še posebej pozorni morate biti v času uvajanja hrane, ko dojenček pride v stik s številnimi novimi živili, nekatera med njimi so znana kot alergeni.

Vse o zastoju rasti plodu v maternici
Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa
Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Tihi refluks pri dojenčku – kako prepoznati simptome?
'Tihi refluks' pogosto težko odkrijemo. Pri običajnem refluksu otrok izloči mleko, ki se je vrnilo iz želodca. Pri tihem refluksu se lahko mleko začne vračati, vendar ne doseže ust, po drugi strani pa se lahko mleko iz želodca vrne v usta in ga dojenček znova pogoltne. Kako prepoznati simtome?

Praktični nasveti za odpravo kolcanja
Kolcajo tako dojenčki kot odrasli, in če se najmlajšim zdi hk-anje zabavno, ga odrasli dojemamo povsem nasprotno. Kolcanje navadno traja nekaj minut, ni nevarno, je pa dobro poznati trike, kako ga ustaviti.

Življenje ni sestavljeno zgolj iz zmag, zgodijo se tudi porazi
Samostojnost je ključna veščina, za katero si starši želijo, da bi jo otroci v čim večji meri osvojili že v zgodnjem otroštvu. A kdaj je pravi čas, da se otrok sam umije, obleče in pomaga pri pripravi obrokov ter gospodinjskih opravilih?

Norice ali vodene koze: simptomi in zdravljenje
Nadležen in srbeč izpuščaj malčke obišče prej ali slej. Norice so virusna nalezljiva bolezen, ki jo povzroča virus varicella-zoster. Spada v družino virusov herpes. Gre za nujno zlo ranega otroštva, saj jih večina otrok preboli že do tretjega leta starosti. Ravno zato jim pravimo otroška bolezen, ki pa za seboj pušča trajno imunost.

Prepoznajte in zdravite simptome virusa RNU (bolezen rok, nog in ust)
Bolezen rok, nog in ust povzročajo virusi iz skupine enterovirusov, ki živijo v prebavnem traktu. Je zelo nalezljiva, prenaša se direktno z osebe na osebo ali indirektno preko predmeta. Za okužbo so najbolj dovzetni vrtčevski otroci do 5. leta starosti. Redko zbolijo tudi odrasli.

Sekundarna neplodnost: Zakaj je težko zanositi po prvem otroku?
O sekundarni neplodnosti govorimo, če je par v preteklosti že spočel otroka, a ponovna zanositev ni uspešna. Nezmožnost zanositve po prvem otroku pa doleti veliko več parov, kot si morebiti predstavljate: sekundarna neplodnost namreč predstavlja kar 60 odstotkov primerov neplodnosti.

Vnetje mehurja pri otrocih: Simptomi, vzroki in kako ravnati?
Pri deklicah je vnetje pogostejše, sečnica (uretra) je namreč pri punčkah zelo kratka in bakterije hitro dosežejo mehur.

Nenavadni pojavi pri novorojenčkih, ki so povsem normalni
Vsaka nosečnica pred rojstvom prebere veliko člankov in knjig, ki zadevajo porod, vzgojo otroka in družinske odnose. Vse informacije opozarjajo na novo življenjsko obdobje, neprespane noči, nenehno hranjenje in previjanje in življenje, ki se čez noč obrne na glavo. A kljub temu se včasih mamice po porodu srečajo z določenimi pojavi, ki jih pred tem niso zasledile nikjer. Morda so na prvi pogled videti rahlo nenavadni in celo smešni, nekatere se ob njih celo prestrašijo, a brez skrbi, vsi so nekaj popolnoma normalnega.

Adolescenca: serija, ki sproža pogovor o tem, kam peljemo naše otroke
Serija Adolescenca, ki pripoveduje zgodbo o 13-letnem fantu, aretiranem zaradi grozljivega zločina, je povzročila val tesnobe med mnogimi starši – tudi v Sloveniji. Serija namreč opozarja na rastoči vpliv toksičnih in mizoginističnih vsebin, ki so dostopne otrokom in mladostnikom, še posebej prek družbenih omrežij.

To morate vedeti, preden dojenčku ponudite jajce
Nameravate uvesti jajca v otrokovo prehrano? Navajamo zdravstvena tveganja, ki jih lahko ta odločitev prinese in ključni nasveti za varno uvajanje tega živila v otrokovo prehrano.

Kaj pomenijo kratice v materinski knjižici?
Na prvem ginekološkem pregledu po zamujeni menstruaciji boste izvedeli, ali ste noseči ali ne. Če vam bo izbrani ginekolog čestital, vam bo dodelil nov datum za pregled, na katerem boste (brezplačno, če imate urejeno zdravstveno zavarovanje) prejeli materinsko knjižico.

Kaj so temenice?
Ko na dojenčkovem lasišču opazite luskaste, drobne in rumene krastice, vedite, da so to temenice. Nastale so zaradi še vedno prisotnih materinih hormonov. Nekateri otroci pa imajo tudi pozneje te težave, temenice takrat nastajajo zaradi nenehnega potenja v glavo oz. čezmernega delovanja lojnic. Kako se jih znebiti?

Boleče ustne razjede pri otroku: Kako pomagati?
Imate otroka z bolečimi ustnimi razjedami? Slinavka ali gingivostomatitis je virusna okužba, ki prizadene sluznico ustne votline in povzroča močnejše slinjenje. Povzroča jo virus herpes simplex tip 1, HSV-1. HSV se prenaša s telesnimi tekočinami. Ker zdravila zanjo ni, se mora otroško telo proti njej boriti samo.

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku
Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Otrok naj ima na vrtu svoj kotiček
Ni večjega užitka kot če otroku pustite, da z lopatko koplje po zemlji, jo ravna z grabljicami in sam upravlja s kangljico za zalivanje. Zdaj je idealni čas, da mu na vrtu zaupate košček zemlje, za katerega bo skrbel sam. Vrtnarite pa lahko tudi če nimate vrta!

Najlepša fantovska imena z le tremi črkami
Za vas smo poiskali najlepša fantovska imena, ki vsebujejo le tri črke. Preverite še njihove pomene.

Kako ločiti lažne od pravih popadkov?
Nosečnice se predvsem v zadnjem trimesečju soočajo z otrdevanjem trebuha ali t. i. Braxton-Hicksovimi popadki. Gre za lažne popadke – maternica se s krčenjem pripravlja na porod.

Laringitis pri otroku - simptomi in zdravljenje
Laringitis je eno zmed najpogostejših obolenj. Da bi lažje razumeli vzroke, prepoznali simptome in vedeli, kdaj je potrebno z otrokom do zdravnika, smo se pogovarjali z Matejo Avsec, dipl. medicinsko sestro.

Kakšni so simptomi vnetja srednjega ušesa pri otroku?
Za vnetjem srednjega ušesa najpogosteje obolevajo otroci v prvih štirih letih življenja, saj so ušesne troblje, tako imenovane tube, pri njih krajše in širše kot pri odraslih. V spodnjih vrsticah preverite znake in simptome vnetega ušesa ter potek zdravljenja.

Enajst težav dojenčkove kože
Koža je dojenčkov največji organ in velikokrat se bolezenske spremembe prvič pokažejo prav z reakcijo kože. Večina njih je pogosto nenevarnih in izzvenijo same od sebe.

Kako in koliko varčevati za otrokovo prihodnost?
Z rojstvom otroka se svet staršev obrne na glavo. Življenje dobi nov smisel, odgovornost za malo bitjece, ki radovedno zre v svet, pa poslanstvo, ki zahteva premišljeno načrtovanje prihodnosti. Tudi finančne. Ker z odraščanjem otrok ne rastejo le skrbi, kot pravi znan pregovor, temveč tudi stroški. Varčevanje je zato praktično nujno, še bolje je, če lahko varčevana sredstva ob tem še plemenitite. Kako? Preverite v nadaljevanju!

Kako prepoznati znake, ki kažejo, da se bliža porod?
Bodoče mamice nestrpno pričakujejo prihod svojega otroka in to je za vsako posameznico prav gotovo vznemirljivo obdobje. Prepoznavanje znakov, ki kažejo, da je porod neizbežen, pa je ključnega pomena, zato navajamo nekaj najpogostejših simptomov, ki kažejo, da je čas za porodnišnico.

Kdaj je izcedek v nosečnosti normalen in kdaj ne?
Mnoge ženske med nosečnostjo opazijo nenavaden izcedek, kar lahko povzroči strah, negotovost in zaskrbljenost. Da bi vam olajšali odločitev, kdaj k zdravniku, nam je ginekolog Mišo Rajić, dr. med., spec. gin. in por., spec. spolne medicine pomagal odgovoriti na nekaj vprašanj.

Moj otrok grize druge! Kaj naj storim?
Otroci najpogosteje grizejo sovrstnike med 12. in 36. mesecem, lahko pa se zgodi, da ugriznejo tudi vzgojiteljico ali starše. Pomembno je, da nikoli takšnega vedenja ne ignorirate. Kaj lahko storite, da se to ne bo ponavljajo?

Tako lahko pomagate dojenčku ob zaprtju
Izključno dojeni dojenčki naj bi odvajali blato pogosteje kot dojenčki na mlečni formuli. Lahko kakajo vsak dan, lahko celo po vsakem obroku. Nato pa lahko pride obdobje, ko dojenček ne odvaja več dni, in takrat starše lahko zaskrbi.