Oboje

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko
Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

Zato je spanje na hrbtu v nosečnosti nevarno
Spanje na hrbtu lahko pri nosečnicah, ki so v zadnjem tromesečju, povzroči velike bolečine v križu, nadležne hemoroide, utrujenost, vrtoglavico, slabo prebavo ter slab krvni obtok, kar pomeni manj hrane in kisika tudi za vašega še nerojenega otročička. Spanje na hrbtu pa lahko povzroči tudi spontani splav, zato se ga v obdobju nosečnosti močno odsvetuje.

'Materinstvo me zanima toliko, kot me zanima plezanje po skalah'
Igralka, podkasterka in aktivistka Jameela Jamil, ki je znana po svojih iskrenih in neposrednih izjavah, je v nedavnem intervjuju spregovorila o ključnih trenutkih, ki so oblikovali njen pogled na življenje. Med temi trenutki so njene osebne bitke z zdravjem, pa tudi odločitev, da se ne bo odločila za materinstvo.

10 pravil za prvi obisk mamice in novorojenčka
Družinska članica ali prijateljica je ravnokar rodila otroka in komaj čakaš, da jo obiščeš. Pred obiskom pa je dobro upoštevati nekaj stvari, ki jih nove mame pogosto ne povedo, a bi si želele, da jih obiskovalci vedo.

Varna spolnost med in po nosečnosti: Nasveti za zadovoljstvo in zdravje
Ali je med nosečnostjo varno ostati spolno aktiven in zakaj nekatere nosečnice občutijo močno poželenje, medtem ko ga pri drugih sploh ni? Ali se lahko s spolnim odnosom res sprožijo popadki ter kdaj po porodu znova obuditi spolnost? Odgovore in nasvete za zdravo in zadovoljujoče spolno življenje v obdobju velikih sprememb je podala dr. Zalka Drglin, priznana raziskovalka na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"
Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

Tresenje dojenčka lahko poškoduje njegove možgane
Sindrom tresenja dojenčka ali SBS (Shaken Baby Syndrome) je najbolj pogost vzrok za hude poškodbe lobanje pri otrocih, ki vodi do izgube zavesti in mišični tonus, v skrajnih primerih pa tudi do smrti otroka.

Trik, s katerim boste umirili še tako živahnega otroka
Ne glede na to, koliko literature preštudirate v času nosečnosti, boste tekom otrokovega prvega leta hitro ugotovili, da se določenih stvari ne da naučiti iz knjig, niti svetovnega spleta. Vsak dojenček je namreč unikat in kot tak zahteva tudi individualen pristop. To, kar odgovarja enemu, ne bo nujno tudi drugim, še posebej, ko gre za dnevno rutino in nego. Poseben izziv so zlasti bolj živahni otroci, ki se težko umirijo. Ponujamo nekaj trikov, ki so vam pri tem lahko še posebej v pomoč!

Najpogostejši razlogi za lažno pozitiven test nosečnosti
Lažno pozitiven test nosečnosti se lahko drastično poigra s čustvi ženske. Zakaj pride do tega? Preverite.

Kako izbrati pleničke za novorojenčka?
Čeprav je na trgu malo morje stvari, ki naj bi jih dojenček 'nujno' potreboval, je na začetku obvezno imeti pripravljen prostor za spanje, nekaj oblačil, stekleničko, škatlico adaptiranega mleka za primer, če dojenje ne bi steklo, in pleničke. Slednjih ne gre kupovati na zalogo, saj jih bo dojenček prerasel, kot bi mignil. Če vas ob tem skrbi, da ne boste uspeli slediti spremembam velikosti pleničk, vam bodo nasveti v nadaljevanju prišli še kako prav.

Tako je bila Raiven videti v otroških letih
Letošnja slovenska predstavnica največjega evropskega glasbenega spektakla je razkrila, zakaj ima harfa prav posebno mesto v njenem življenju.

Kdaj kašelj nakazuje, da ima otrok astmo? Bodite pozorni na te simptome
Kako ločiti navaden kašelj od astme, kakšni so simptomi in kdaj je potreben pregled pri pediatru? Preverite v spodnjih vrsticah.

"Kdaj lahko pridem obiskat dojenčka?"
Vprašanje, ki ga novopečene mamice pogosto slišijo. Ljudje se med seboj precej razlikujemo, nekateri so izjemno družabni, drugim bolj ustrezata mir in samota. Vsekakor pa si večina mamic, ko pride iz porodnišnice, želi nekoliko več zasebnosti, uvidevnosti, razumevanja in potrpežljivosti. Za vse bo še čas, tudi za obiske. Najprej pa naj se mama spočije, sprosti in uživa prvih nekaj dni v intimi najožjih družinskih članov. O tem po spletu kroži izjemen zapis, ki ga objavljamo v spodnjih vrsticah.

Pod jezo otroka se mnogokrat skriva želja po ljubezni
Konflikti, upiranje, pretepanje z vrstniki in težave v odnosih, vse to so lahko izzivi, s katerimi se srečujejo starši, ki so pogosto nemočni, saj ne vedo, kako pomagati svojemu otroku pri soočenju z neprijetnimi čustvi, kot je na primer jeza. Petra Strmšek, vzgojiteljica za zgodnjo obravnavo: "Nekje sem prebrala, da otroci, ki najbolj potrebujejo ljubezen, zanjo prosijo na najbolj neljubeč način. Jih zmoremo videti? Naš pogled bo veliko bolj jasen, ko bomo tudi odrasli zmogli uzreti otroka v sebi, ga začutiti in sočutno objeti."

Skechers kombinacija udobja in stila
Skechers, priznana znamka obutve, je postala sinonim za kombinacijo udobja in stila. Znana po svojem inovativnem pristopu k oblikovanju obutve, Skechers ponuja široko paleto čevljev, ki so priljubljeni med vsemi starostnimi skupinami in za različne življenjske sloge. Značilnost te znamke je, da združuje napredno tehnologijo in modni dizajn, da ustvari obutev, ki ni le estetsko privlačna, ampak tudi izjemno udobna.

Tega pred svojo hčerko zvezdnik ne bo skrival
Channing Tatum denarja včasih ni služil z igralstvom, o tem pa se namerava odkrito pogovoriti tudi s svojo hčerko, ko bo dovolj stara.

Maša M. Bahor: 'V dobrem odnosu je rešljiva vsaka težava, stiska ali bolečina'
Z zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor smo se pogovarjali o materinstvu, romantičnih pričakovanjih tega obdobja, primerjanju mam na družbenih omrežjih, strahovih, občutkih krivde in tem, kaj je v obdobju materinstva resnično pomembno.

Takrat je čas, da posežemo po probiotikih za otroke
Če se prehranjujete raznoliko in vaši otroci normalno rastejo ter se zdi, da nimajo prebavnih težav, potem verjetno ne potrebujete probiotičnega dodatka. Če pa se pri otroku pojavijo določeni simptomi in znaki, pa je morda čas, da začnete probiotike dodajati v otrokovo prehrano. Kaj sploh so probiotiki in kako delujejo?

'Velika pričakovanja s strani staršev so veliki generatorji treme'
S Samanto Kobal, dramaturginjo, gledališko pedagoginjo in pripovedovalko otroških pravljic, smo se pogovarjali o številnih zanimivih temah. Med drugim nam je razložila, kako lahko otroku pomagamo premagati tremo in zakaj je pomembno, da spodbujamo njegovo kreativnost. Več o tem v spodnjem pogovoru.

Zakaj je tako pomembno, da otroci glasno berejo, in kako jih motivirati?
Otroci se znajo v začetku upirati, saj jim glasno branje predstavlja velik napor, in takrat je tudi na starših, da vztrajamo, da jim pomagamo in jih spodbujamo, da naredimo branje privlačno in zabavno. Na kakšne načine lahko najmlajšim približamo ljubezen do knjig in zakaj je (glasno) branje tako pomembno? Preverite nasvete strokovnjakinj!

Od komandosa do medvedka ... 6 stilov kobacanja otrok
Kobacanje ali plazenje otroka je eden ključnih gibalnih mejnikov v otrokovem zgodnjem razvoju. Zgoditi se mora nekje med osmim in devetim mesecem starosti in traja ponavadi od tri do štiri mesece, preden se otrok začne postavljati na noge. A stilov kobacanja je več in vsak malček se tega loti po svoje.

Z otroki specite okusne cimetove piškotke za Božička
Približuje se najlepši in najbolj čaroben čas v letu, božični čas. Ko enkrat zadiši po božičnih piškotih, vemo, da so prazniki tik pred vrati. Za vas smo poiskali enostaven recept za piškotke, ki jih lahko pod smrečico skupaj s skodelico mleka pustite Božičku, razveselili pa bodo tudi vse ostale, ki jih bodo poskusili!

Nejka Omahen Šikonja: 'Otroci se ne rodijo z odporom do knjige, pa tudi vzgajajo se ne sami'
Prvo knjigo z naslovom Zvezda z odra je izdala že kot osnovnošolka leta 1998. Sledili sta še Drsalka v modrem in Županovi hčeri. V času šolanja na gimnaziji je izdala prvi roman Silvija (1999), za katerega je leta 2000 prejela tudi nagrado Moja najljubša knjiga. Sledil je roman Življenje kot v filmu (2000), po katerem je bil posnet istoimenski mladinski film. Napisala je še romane Dež (2001), Veliko srce (2002), Prigode Poprove Pipi (2004), Spremembe, spremembe (2007) in Temno sonce (2009). Konec leta 2010 je izšel njen roman Oh, ta kriza!, leta 2020 pa je izšla njena slikanica za najmlajše, Polžja dirka, katere besedilo je napisano v verzih. Letos pa je navdušila še z izidom mladinskega romana Vihar v meni.

Zen bo navdušil še tako zahtevne starše
Prvi v FreeON ponudbi otroških vozičkov s štirimi sestavnimi elementi.

Copate, ki pomagajo naučiti malčka, kaj je levo in kaj desno
Za otrokov razvoj in njegovo uspešnost tako v otroštvu kot tudi v odrasli dobi je izredno pomembno, da čim prej usvoji družbeno sprejete koncepte, med katere sodita tudi prostorska orientacija ter razlikovanje med desno in levo stranjo.

Teja Jeglič: 'Pridejo dnevi, ko bi se najrajši zaprla v sobo in tam ostala'
Teja Jeglič ni samo priznana modna oblikovalka, ampak je tudi mamica malemu fantku Krisu, zato niti ni toliko presenetljivo, da ju večkrat lahko občudujemo v lepih in usklajenih modnih kombinacijah. Tokrat smo se z njo pogovarjali o izzivih na področju materinstva in kariere ter o njenem receptu za uspeh. Več o tem pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji
Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?
Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

Toliko Slovenkam umetno sprožijo porod
Preverili smo, ali je umetno sproženi porod daljši in bolj boleč. Preberite tudi izkušnjo Slovenke, ki so ji dali zdravila za mehčanje materničnega vratu, in preverite, ali delujejo "naravne" metode sprožanja poroda, kot so spolni odnosi, sprehod po stopnicah, pitje čaja malininih listov!

Znana Slovenka iskreno o grozljivi izkušnji po porodu
Na družbenih omrežjih zagotovo ne manjka vedno nasmejanih otroških obrazov in popolnih družinskih izletov, zaradi česar lahko marsikatero mamico zaskrbi in se vpraša, ali samo ona nima stanovanja kot iz škatlice, ali samo njen otrok kdaj tudi na izletu joka in ali je edina, ki je utrujena ali pa ima strahove, ki jih ne zna razložiti. Prav zato je toliko pomembnejše, da obstajajo mamice, ki jim sledijo številne druge, in glasno spregovorijo o temah, ki po krivem morebiti še vedno sodijo za tabu. Pred kratkim je o svoji poporodni izkušnji kar na Instagramu spregovorila Karmen Meze, polovica uspešnega dvojca La Popsi, ki smo ga spremljali v projektu Štartaj Slovenija, mi pa smo s Karmen poglobljeno in brez zadržkov odprli drugo temo: depresijo in strah, ki sta se ji po grozljivi izkušnji pojavila po prvem porodu.