Več kot le cepivo

Norice ali vodene koze: simptomi in zdravljenje
Nadležen in srbeč izpuščaj malčke obišče prej ali slej. Norice so virusna nalezljiva bolezen, ki jo povzroča virus varicella-zoster. Spada v družino virusov herpes. Gre za nujno zlo ranega otroštva, saj jih večina otrok preboli že do tretjega leta starosti. Ravno zato jim pravimo otroška bolezen, ki pa za seboj pušča trajno imunost.

Zato tudi za dečke priporočajo cepljenje proti HPV
Z novim šolskim letom so proti virusu HPV začeli cepiti tudi slovenske dečke. Cepljenje je prostovoljno in brezplačno, za mlajše pod 15. let je potrebno soglasje staršev. Čeprav okužbe največkrat povezujemo z rakom materničnega vratu pri ženskah, pa povzročajo rake in druge bolezni tudi pri moških.

Obvezno cepljenje in vpis v vrtec - to morate vedeti
Bližajo se vpisi v novo vrtčevsko leto in po sprejemu novele Zakona o nalezljivih boleznih, po kateri morajo javni vrtci in javno sofinancirani programi zasebnih vrtcev zavrniti vpis necepljenih otrok, se pojavljajo določena vprašanja. Med drugim starše zanima, katera zdravniška potrdila bo potrebno predložiti ob vpisu, ali lahko vrtec še naprej obiskuje otrok, ki je sicer že vpisan, a ni bil cepljen, in ali se lahko vpiše otrok, ki je v postopku pridobitve odločbe o opustitvi cepljenja. Odgovore in pojasnila so podali na ministrstvu za zdravje.

To je do sedaj znano o covidu-19 v nosečnosti
V slovenskih porodnišnicah je rodilo že več sto nosečnic, ki so bile bodisi okužene z novim koronavirusom bodisi so prebolele koronavirusno bolezen. Covid-19 lahko v redkih primerih povzroči hude zaplete pri porodu in konec decembra 2020 je tudi v Sloveniji žal umrla nosečnica, otročka pa so rešili s carskim rezom. Čeprav gre za novo bolezen, o kateri še zbirajo podatke, pa je doslej znano, da večina nosečnic preboleva okužbo z blagimi znaki in brez večjih težav. Tudi dojenčki, ki so se rodili nosečnicam, pozitivnim na novi koronavirus, so načeloma dobro, težave imajo morda le zaradi prezgodnjega poroda.

Pomanjkanje in začasna prekinitev cepljenja. Tudi to je nevarnost koronavirusa
Otroci bodo umirali, saj so zaradi omejitev, ukrepov in izolacije po izbruhu novega koronavirusa v nekaterih državah vsaj začasno prekinili cepljenje otrok proti drugim nalezljivim boleznim, opozarjajo v Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO). Preverite, kako je s cepljenjem otrok v Sloveniji!

Katere okužbe so najpogostejše te dni?
Prehlad, viroza, gripa – trojček, ki bo v prihajajočih zimskih mesecih praznil vrtce in šole, polnil pa čakalnice otroških ambulant ter belil lase staršem, ki bodo spet razpeti med skrbjo za otroka in službenimi obveznostmi. Z dr. Bredo Wedam Mozetič, spec. pediat. ter z vzgojiteljico Natašo Žele smo se pogovarjali o najpogostejših nalezljivih boleznih v vrtcu v zimskih dneh ter o meji, do kod lahko skrb za zdravljenje prevzame vzgojiteljica v vrtcu.

Na področju cepljenja z novim letom spremembe tudi za najmlajše
Ena od mamic je na družbenih omrežjih zapisala, da se po novem letu menja cepivo za dojenčke. Tako naj bi bili ob prvem cepljenju v mešanici cepiva tudi cepivo proti HPV. Preverite, ali navedeno drži!

Proti hepatitisu B bodo od leta 2020 cepili že dojenčke
Pred svetovnim dnevom hepatitisa, 28. julijem, na kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana organizirajo brezplačno, anonimno testiranja na okužbo z virusom hepatitisa C brez napotnice. Potekalo bo od 22. do 24. julija med 14. do 18. uro. Ta bolezen je po njihovih navedbah popolnoma ozdravljiva, če jo odkrijemo pravočasno.

Množična kampanja cepljenja proti otroški paralizi
V Venezueli so s pomočjo Unicefa in Vseameriške zdravstvene organizacije sprožili množično kampanjo cepljenja proti otroški paralizi. Cepiti nameravajo več kot tri milijone otrok, mlajših od pet let. Unicef Slovenija ob tem sporoča, da s kampanjo Več kot le cepivo trenutno zbira sredstva za pomoč otrokom v državah v razvoju.

Kadidia, Fatoumata, Fanta, Baba so žrtve ošpic
Čeprav se sliši nemogoče, pa je res! Vsako leto več kot 21 milijonov otrok ni cepljenih proti ošpicam.

To morate vedeti o cepljenju proti HPV
Sedaj je že dokazano, da raka na materničnem vratu povzročajo humani papilomavirusi, skrajšani v HPV. Za to odkritje so znanstveniki tudi prejeli Nobelovo nagrado. Pomeni namreč nekaj zelo pomembnega. Zaradi njega lahko rak na materničnem vratu postane prvi rak, ki ga bomo eliminirali, pove specialistka javnega zdravja Urška Ivanuš, dr. med.

78 milijonov dojenčkov tega ob rojstvu ne doživi
Ta teden obeležujejo svetovni teden dojenja in ob tej priložnosti želimo izpostaviti pomembnost dojenja v prvi uri po rojstvu. Če do tega pride, ima otrok večje možnosti za preživetje, manj tveganj za kakršnekoli bolezni in kasneje je tudi lažje vzpostaviti proces dojenja.

Ošpice: je možno, da v Sloveniji pride do epidemije?
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor po šestih odkritih primerih okužbe z ošpicami v tej sezoni zagotavljajo, da imajo položaj pod nadzorom. Dejansko je le ena oseba zaradi te okužbe potrebovala bolnišnično zdravljenje. Obenem poudarjajo, da pričujoče dogajanje ponovno opominja, kako pomembno je cepljenje proti tej bolezni.

V Mariboru zdravijo dojenčka z ošpicami
V Mariboru zdravijo dojenčka z ošpicami, ki je bil v stiku z okuženim moškim in ni bil cepljen, ker še ni bil dovolj star. Preverite, kakšni so znaki ošpic in ali so lahko nevarne za nosečnico!

Okužba s HPV ne povzroča le raka na materničnem vratu
Število novoodkritih rakov na materničnem vratu se je od začetka delovanja državnega programa Zora prepolovilo. Medtem ko je leta 2003 za to vrsto raka zbolelo več kot 200 žensk, jih danes okoli 120. Z rednimi ginekološkimi pregledi in cepljenjem proti HPV pa bi se lahko to število še bistveno znižalo, pravi epidemiologinja Urška Ivanuš.

Ošpice v Sloveniji: kdo je zaščiten, komu se svetuje še en odmerek in kako do njega
V Sloveniji so bile ošpice dolga leta najpogostejša nalezljiva bolezen. Od leta 1968, ko smo pri nas uvedli obvezno cepljenje proti ošpicam, je število bolezni začelo upadati. Zadnja epidemija ošpic je bila pri nas v letih 1994/95, se pa še vedno pojavljajo posamezni primeri. Preverite, kaj storiti, če ste bili rojeni pred letom 1960 in kaj v primeru, če ste dobili le en odmerek cepiva.

Tri zelo pogoste otroške bolezni
Te dni starše zanima vse o otroških boleznih, kot so: škrlatinka, ošpice in norice. Zbrali smo nekaj najkoristnejših podatkov, kako jih prepoznati, kako ukrepati, kdaj k zdravniku, kako jih zdraviti, kako jih preprečiti …

Slovenija: Število obolelih naraslo
Slovenija sodi med države, kjer je visoka verjetnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo klopi. Lani je število obolelih za lymsko boreliozo, ki je najpogostejša bolezen, ki jo prenaša klop, in klopnim meningoencefalitisom občutno poraslo. Strokovnjaki zato opozarjajo na preventivo, saj se s toplejšimi meseci prične tudi aktivnost klopov.

Pozor: Število okužb narašča
Število prehladnih okužb, bronhiolitisov in drugih virusnih okužb se tako pri odraslih kot pri otrocih povečuje, opažajo na infekcijski kliniki. A za zdaj je stanje primerno letnemu času in hujšega porasta še ne zaznavajo. Podatki Inštituta za varovanje zdravja RS (IVZ) kažejo, da se je v zadnjih dveh tednih že začela pojavljati tudi gripa.

Globa za necepljenje od 200 do 500 evrov
Za predšolske otroke je cepljenje obvezno proti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, hemofilusu influence B, otroški paralizi, ošpicam, mumpsu in rdečkam. V osnovni šoli je obvezno cepljenje proti ošpicam, mumpsu, rdečkam, hepatitisu B, davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, klopnemu meningoencefalitisu in steklini. V skladu z zakonom o nalezljivih boleznih se z globo kaznuje posameznik, če se izmika ali onemogoča obvezno cepljenje svojega otroka, to pa znaša med 200 in 500 evri.

Pobuda za prostovoljno cepljenje
Predstavniki civilno-družbenih gibanj za svobodo odločanja o cepljenju otrok so ministru za zdravje Tomažu Gantarju predstavili pobudo ter peticijo za odpravo obveznega cepljenja.

Prenos genitalnih bradavic med porodom
Ste že slišali za genitalne bradavice? Prenašajo se s spolnostjo, prav tako so lahko prisotne pri nosečnicah in ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom. Mati pa jih lahko prenese med porodom tudi na dojenčka.

Je cepljenje v Sloveniji res nevarno?
Cepljenje je ena od večjih dilem, ki deli starše na dva pola. Medtem ko so eni veliki zagovorniki cepljenja, jim drugi oporekajo in pravijo, da so nevarna in da je vprašljiv celoten sistem izvajanja le-teh. Za mnenje smo vprašali specialistko epidemiologije Ondino Jordan Markočič.

Ko rotavirus nadvlada ...
Mamica Teja nam je zaupala zgodbo o tem, kako jim je virusna okužba življenje obrnila na glavo. Vse se je vrtelo okrog bruhanja, driske, vročine ... Najprej je zbolel 11-mesečni sin Maj, nato še ona, v postelji je obležala tudi babica.

Mumps - še vedno nevaren
Mumps ali epidemični parotitis je nalezljiva bolezen, ki jo povzroča virus mumpsa. Gostitelj virusa je človek; prenosa z živali na človeka ali obratno ne poznamo.

Prepovedala cepljenje proti novi gripi
Britanka se mora zagovarjati na sodišču, saj ne dovoli, da bi njeno hčer cepili proti novi gripi. Prepričana je, da cepivo ni varno, njen nekdanji partner pa jo zaradi tega toži …

Nova gripa: Je cepivo varno za naše otroke?
Mnogi slovenski starši se zaskrbljeni sprašujejo, če je cepivo proti pandemski gripi varno za otroke ali ne? Marsikje v tujini pravijo, da ne, pri nas je obratno. Kaj je res?

Nevarne črevesne okužbe
Črevesne okužbe se pri otrocih lahko pojavljajo vse leto. Čeprav je večje število obolelih v hladnejših mesecih, se je nekaterim okužbam težko izogniti tudi poleti. Odraslim in večjim otrokom niso nevarne, za mlajše in dojenčke pa so lahko tudi smrtne, če pravočasno ne ukrepamo.

Za večjo odpornost koristi tudi malo umazanije
Dojenčki svet okoli sebe pogosto raziskujejo tako, da stvari pobirajo s tal in jih nosijo v usta. Ob tem jih, za razliko od njihovih staršev, prav nič ne skrbi, ali so umazane ali čiste.

VIDEO: Cepljenje – za svobodo odločanja
V skrbi za zdravje otrok se nekateri starši včasih znajdejo v položaju, ko ne vedo natanko, kako bi ravnali. Eden takih primerov je tudi obvezno cepljenje otrok.