Bibaleze.si

agresivno vedenje

Malček
21. 03. 2025 05.00

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...

Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

Dojenček
22. 01. 2025 05.00

'Tako je prikupen, da bi ga kar pojedla'

Mnogi starši ob pogledu na svojega dojenčka občutijo, da je tako prikupen, da bi ga skoraj želeli pojesti. Ta nenavaden občutek ni le naključje, ampak ima globoke biološke in evolucijske korenine. Znanost pojasnjuje, zakaj nas poleg čustev, kot sta ljubezen in skrb, lahko spremlja tudi nenaden impulz, da bi dojenčka "ugriznili" ali "pojedli".

Družina in odnosi
01. 12. 2024 05.00

4 stvari, ki lahko negativno vplivajo na otrokov razvoj

Ohranjanje prijetnega vzdušja v domu pomaga pri otroku krepiti občutek varnosti in samozavesti. Po drugi strani pa je lahko otrok, ki je nenehno izpostavljen slabemu vedenju svojih staršev, nagnjen k razdražljivosti in nervozi. Preverite, katere štiri stvari, ki jih starši počnejo, po mnenju strokovnjaka slabo vplivajo na otroke.

Najstniki
11. 11. 2024 02.00

Ste že slišali za bigoreksijo pri najstnikih?

Znano je, da imajo družbena omrežja in osrednji mediji močno vlogo pri vzpostavljanju nerealnih standardov popolnih in idealnih teles pri obeh spolih. V zadnjih desetletjih pa je ideal mišičastega moškega postal vse bolj izrazit. Ta ekstremna želja po doseganju izklesane postave lahko privede do stanja, znanega kot mišična dismorfija ali bigoreksija. Slednja se pojavlja tudi pri najstnikih in mladih moških, kaže pa se predvsem z obsedenostjo s fitnesom, izrazito osredotočenostjo na prehrano in pridobivanjem mišičaste mase.

Problematični najstnik
20. 10. 2024 03.00

Opozorilni znaki, ki kažejo na nasilnega otroka

Ko govorimo o nasilju v družini, imamo običajno v mislih čustveno, fizično ali spolno nasilje enega od partnerjev. A nasilje v družini v resnici zajema vsako zlorabo, ki se pojavi v družinskih sistemih. Ena od pogosto spregledanih in stigmatiziranih je nasilje starejših otrok nad starši. Pogosto skušajo starši takšno vedenje ignorirati, pomiriti ali celo opravičevati, namesto da bi poiskali ustrezno obliko podpore.

Vzgoja in vrtec
06. 09. 2024 03.45

Takšne so posledice kričanja na otroka

Verjetno ni starša, ki v trenutkih utrujenosti in nemoči ne bi vsaj kdaj povzdignil glasu nad otrokom. A kakšne so posledice, če postane kričanje vzgojna metoda in edini način, s katerim ima starš občutek, da otroka obvlada? Kričanje ima lahko kratkoročne in dolgoročne posledice, ki se običajno kažejo kot razdražljivost in agresija, tesnobnost, nizka samopodoba in depresija. Več o tipih kričanja in njegovih posledicah preberite v nadaljevanju.

Razvoj otroka
27. 06. 2024 05.00

Zato otrok še kar pleza po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili

Še nerazviti možgani so odgovorni, da se vaš enoletnik ne zmore upreti plezanju po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili. Prav zato je vaš malček tudi trmast in ima v vaših očeh nerazumske izpade, cepeta, kriči in se valja po tleh in prav zato je vaš šolar zasanjan in se včasih zdi, da ničesar ne sliši, vašega najstnika pa kar naenkrat vse vrže iz tira. Kako procesi v možganih vplivajo na obnašanje otrok in kaj bi morali starši vedeti o razvoju možganov, da bi lažje razumeli in da bi bili bolj potrpežljivi pri vzgoji, je pojasnila mag. Mojca Košič, pedagoginja montessori in avtorica knjige Montessori za starše.

Družina in odnosi
14. 06. 2024 04.15

Toksična tašča? Terapevtka razkriva, kako prepoznati opozorilne znake

Terapevtka razkriva, kako prepoznati opozorilne znake, da je vaša tašča toksična, in kaj storiti v tem primeru.

Družina in odnosi
07. 05. 2024 05.00

Pet majhnih znakov, da ste preveč 'obsedeni' s svojim otrokom

Nekaj povsem naravnega je, da se žrtvujete za lastnega otroka in ga imate radi, vendar obstajajo določeni znaki, ki kažejo, da ste morda pretirano 'obsedeni' z njim.

Razvoj in odnosi
28. 01. 2024 04.15

Kako skozi turbulentno obdobje (pred)pubertete?

Obdobje (pred)pubertete lahko za starše predstavlja velik čustveni napor. Nekateri otroci začnejo odraščati in dozorevati prej kot drugi. Pri približno 12 letih pa se lahko zgodi, da popolnoma spremenijo svoje vedenjske vzorce in se začnejo izogibati staršem. Kako ukrepati?

Družina in odnosi
07. 01. 2024 05.00

Radovan Radetić: To je 5 najmočnejših topilcev samopodobe otroka

Učno in vedenjsko zahtevni otroci so mnogokrat tarča številnih kritik, kaznovanja in obsojanja, saj tako ali drugače nemalokrat kličejo po pozornosti. Radovan Radetić, sociolog, družinski terapevt in mediator: "Njihovo vedenje je za marsikoga nesprejemljivo, provokativno, izzivalno, včasih agresivno oziroma nasilno."

Vzgoja in vrtec
30. 11. 2023 05.00

Nina M. Hrovat: 'Mnogi starši svojih otrok niti dobro ne poznajo'

O tem, katere dejavnosti so koristne za otroka, njegovo izražanje in razvijanje ustvarjalnosti ter kako lahko starši spodbujamo dober medsebojni odnos z otrokom, smo se pogovarjali z Nino Mav Hrovat, ravnateljico v vrtcu, otroško in mladinsko pisateljico.

Očkov kotiček
27. 09. 2023 05.00

Očka Miro: 'Nekega dne se je zgodilo, da nisem mogel vstati iz postelje'

Mnogi se ob prebranem naslovu morda začudeno sprašujejo, ali je sploh mogoče, da bi moški lahko trpel za poporodno depresijo. A odgovor je preprost – seveda. Po rojstvu otroka je tudi oče dovzeten za poporodne motnje razpoloženja, žal pa je ozaveščenost o tem še dokaj nizka. Prav zaradi slednjega stanje pogosto ostane nediagnosticirano in nezdravljeno. Preverite, kakšni so znaki in kakšen je lahko vpliv očetove depresije na odnos z otrokom.

Šola in splet
31. 08. 2023 05.00

Očetova izpoved: Hči je postala neobvladljiva, zadirčna

V današnjem času se pojavljajo številne dileme, kdaj naj otrok dobi telefon, katera starost je primerna za oblikovanje profila na družbenih omrežjih in koliko časa je priporočljivo, da otrok preživi na digitalnih 'igračkah'. Številni tuji in domači strokovnjaki so si enotni, da enoznačnega odgovora ni, saj se otroci med seboj razlikujejo. V povezavi s to tematiko je bil svojo zgodbo z nami pripravljen deliti 43-letni Tomaž, ki je pri svoji 11-letni hčerki začel opažati drastične spremembe v vedenju.

Vzgoja in vrtec
05. 03. 2023 05.00

Se vaš otrok ne znajde najbolje v družbi sovrstnikov?

Skorajda ni generacije, v kateri se ne bi pojavil vsaj kakšen posameznik, ki se ne znajde najbolje v družbi sovrstnikov. Sošolci in sovrstniki ga zavračajo, vzrok pa se največkrat skriva v pomanjkanju socialnih veščin, agresivnih izpadih ali introvertiranosti. V vrtcu ali šoli take otroke prepoznamo, da nimajo v svoji bližini nikogar, s komer bi se igrali, pogovarjali. Kako jim pomagati?

Vzgoja in vrtec
01. 11. 2022 05.00

Kako otroku olajšati žalovanje?

Pri izgubi ljubljene osebe se življenje obrne na glavo. Družina se spoprime z najtežjimi čustvi, pojavita se neizmerna žalost in bolečina. A velikokrat ob tragičnem dogodku pozabimo na otroke, ki nehote ostanejo prezrti. Po eni strani instinktivno vedo, da je nekaj narobe, po drugi strani pa si še ne znajo razložiti zmede, ki nastane okoli njih. Pomembno je, da ob takšnih dogodkih otroka, seveda njegovim letom primerno, prav tako vključite v sam proces žalovanja oziroma soočanja z izgubo bližnjega.

Vzgoja in vrtec
23. 08. 2022 07.51

Sam doma ali v varstvu - kako poskrbeti za otrokovo varnost v času počitnic?

Počitnice so namenjene počitku od obveznosti v šoli ter početju drugačnih stvari, kot jih je otrok navajen čez leto. Otrok tako dobi ponoven zagon za novo šolsko leto, ki tako za starše kot za otroke pomeni številne napetosti, borbe za ocene in vsakodnevne naloge. V današnjem času, ko družine niso več razširjene, se med počitnicami mnogo staršev sooča s težavo, kaj storiti z varstvom otroka, medtem ko so starši v službi. Kako izbrati ustrezno osebo za varstvo? Kdaj je lahko otrok sam doma? Kaj lahko starši storijo, da omilijo morebitne otrokove stiske?

Novice
20. 06. 2022 14.31

Starši zgroženi nad priljubljenim likom 'Huggy Wuggy'

Modri lik iz igrice 'Huggy Wuggy' je postal priljubljen širom sveta. Otroci, tudi vrtčevski so popolnoma navdušeni nad njim, medtem, ko starše plaši tematska pesem in pomen lika, ki skriva strašljive verze in namene lutke. Bodite pozorni na to, kaj spremljajo vaši otroci na spletu in kakšne igrice igrajo. Več v spodnjih vrsticah.

Prehrana
10. 06. 2022 04.15

Otrok in prehranjevanje

Skupni obredi cele družine so pomembni zaradi ustvarjanja reda, ter zaradi navajanja otrok na redne dnevne obroke, predvsem na kakovosten zajtrk.

Vzgoja in vrtec
07. 05. 2022 05.00

Kakšne so posledice klofut in šeškanja?

Kaznovanje otrok je tema, ki vedno sproža precej polemik. Nekateri zagovarjajo kaznovanje, drugi ne. Kaj telesno kaznovanje sploh pomeni za otroka in zakaj lahko pusti posledice tudi v odraslosti?

Nosečnost
22. 04. 2022 04.15

'Če popijem kozarček ali dva, mu ne bo nič škodovalo'

Alkohol in nosečnost sta besedi, ki ju le stežka uporabljamo v istem stavku. Čeprav se večini žensk zdi pitje alkohola v nosečnosti nekaj povsem nepredstavljivega, se zlorabe alkoholnih pijač dogajajo tudi v tem ranljivem obdobju. Vsakršno uživanje alkohola potencialno ogrozi še nerojenega otroka in zdravje nosečnice.

Razvoj in odnosi
28. 01. 2022 08.12

Od malčka do najstnika: Kaj je običajno in kaj ni?

Strokovnjaki so mnenja, da je določeno obdobje v otroštvu namenjeno ‘kršenju’ pravil pri obnašanju, saj se na ta način učijo o sebi in svetu. Poleg tega pa se s posledicami, ki sledijo, učijo pomembnih življenjskih lekcij. Otrok postopoma dobiva odgovore, kaj počne prav in kaj je nedopustno. Vsako razvojno obdobje ima svoje značilnosti in če smo z njimi seznanjeni, lažje prepoznamo, kdaj je vedenje otroka še običajno in kdaj zahteva posvet pri strokovnjaku.

Problematični najstnik
14. 01. 2022 08.27

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji

Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

Družinsko življenje
10. 11. 2021 08.04

'Tašča me pred vsemi obrekuje in si izmišljuje zgodbice'

Vsi poznamo tisti znani rek, da si družine ne moremo izbirati sami. Stavek pa dobi še toliko večji pomen v primerih, ko smo obkroženi s sorodniki, ki znajo življenje pošteno (za)greniti. To so lahko starši, sorojenci (brati, sestre), strici ali tete in ostalo sorodstvo. A to vseeno ne pomeni, da bi morali družinske odnose za vsako ceno ohranjati še naprej. Včasih je prekinitev nezdravih vezi najbolj zdrava stvar, ki jo lahko storimo.

Vzgoja in vrtec
16. 10. 2020 08.05

Poučna življenjska zgodba: Boj med dvema bratoma

Predstavljamo vam življenjsko zgodbo orisano v nekaj likih, ki vam bodo morda pomagali razumeti odnose med bratoma z drugega zornega kota. Spori, nesoglasja in napetosti med brati nam namreč večkrat niso razumljivi in včasih je potrebna pomoč odrasle osebe, da bi se strasti nekoliko umirile.

Vzgoja in vrtec
02. 10. 2020 15.49

Ali so izbruhi jeze in agresije pri malčku normalen pojav?

Se sprašujete, zakaj je vaš malček tako agresiven in jezen? Strokovnjaki pravijo, da je agresija med prvim in tretjim letom zelo pogosta in obenem tudi pomembna za otrokov razvoj. Na takšen način namreč otrok postaja samostojen, izraža frustracijo in se uči samokontrole. Če pa se agresivno vedenje ponavlja in stopnjuje, so lahko vzrok nakopičena negativna čustva otroka.

Bibini svetovalci
21. 10. 2019 11.30

Vedenje devetletnika

Blanka Čebašek, specialna pedagoginja in psihologinja

Bibini svetovalci
10. 04. 2019 19.04

Tina Jereb, svetovalka za vzgojo predšolskih otrok, specializantka integrativne psihoterapije

Bibina svetovalka Tina Jereb je komunikologinja in specializantka intergrativne psihoterapije ter predavateljica in svetovalka za vzgojo predšolskih otrok.

Malček
08. 10. 2018 08.16

To je čustveno nasilje staršev nad otroki

Odrgnine in rane, ki so posledica fizičnih poškodb, z lahkoto opazimo. A tiste, ki nastanejo zaradi čustvenega nasilja staršev so včasih skorajda nevidne, imajo pa izjemno kvarne posledice na otrokov psihofizični razvoj in odraslost. Katera vedenja spadajo pod čustveno nasilje in kako ga prepoznati, si preberite v spodnjih vrsticah.

Malček
29. 05. 2018 09.14

Tega ne smete govoriti sinu!

Melissa Hodd je mama treh otrok in ustanoviteljica združenja Parent Practice, ki organizira starševske tečaje. Na podlagi svojih izkušenj je delila s starši, česa ne smejo govoriti svojim sinovom.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863