aktivna

Na šolah zaradi preverjanja znanja več pritiskov staršev in stisk učencev
Prihodnji teden se bo začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je po novem obvezno za učence 3., 6. in 9. razredov, dosežek devetošolcev pa bo lahko vplival na vpis v srednje šole. Zaradi slednjega je letos na šolah več pritiskov staršev in stisk učencev, je pojasnila ravnateljica Mojca Mihelič. Za neudeležbo na NPZ bo potrebno opravičilo.

Med uniformo in materinstvom: zgodba podčastnice Jasmine Kunej
Marec je mesec žensk – 8. marca obeležujemo dan žena, 25. marca materinski dan. Je mesec, ko praznujemo ženske – močne, odločne in pogumne ... Ženske, ki vsak dan premikajo meje – v družbi, družini in poklicu. Ena izmed njih je tudi Jasmina Kunej – podčastnica Slovenske vojske, ki je hkrati tudi mama. Z nami je delila, zakaj je postala vojakinja, kako usklajuje službo in družinsko življenje ter kaj ji pomenita dneva, posvečena ženskam in materam.

"Rekli so mi, naj vztrajam, saj se bo telo morda navadilo"
Ajda se že od najstniških let sooča z močnimi menstrualnimi bolečinami, ki so se stopnjevale v kronične težave. Kljub zdravemu načinu življenja, vključno z lokalno in sezonsko prehrano ter redno telesno aktivnostjo, so ji hormonske terapije povzročale številne stranske učinke. Po več letih iskanja rešitve in trpljenja se je odločila za laparoskopijo, ki je razkrila vzrok težav. Ajda danes upa, da bo njena zgodba pomagala drugim, ki se soočajo s podobnimi težavami.

Telesna aktivnost kot temelj otrokovih zdravih navad
V današnji digitalni dobi otroci preživijo več časa pred zasloni, precej manj časa pa namenijo fizičnim dejavnostim. Ta sprememba v življenjskem slogu ima pomembne posledice za njihovo splošno zdravje in razvoj. Gibanje namreč igra ključno vlogo pri ohranjanju otrokovega telesnega, duševnega in čustvenega dobrega počutja. V nadaljevanju preverite, zakaj je pomembno otroka spodbujati h gibanju in kako zelo pomembno je to za njegovo prihodnost.

Uganete, kdo je njen slavni in kontroverzni dedek?
Čeprav njeni osebni interesi niso osredotočeni v politične ambicije, je 17-letnica že večkrat pokazala v javnosti, da podpira svojega dedka, vključno s podporo na spletu, ko je zapisala: "Radi te imamo, dedek. Nikoli ne predaj boja."

Nasveti za bodoče očete: kako se pripraviti in kaj storiti v porodni sobi
Porod je eden najbolj pomembnih in čustvenih trenutkov v življenju vsakega starša. Kot bodoči oče imate ključno vlogo pri tem, da svojo partnerko podprete, ji stojite ob strani in poskrbite, da se počuti varno. Porod je lahko izziv, toda s pravo pripravo in ustrezno prisotnostjo lahko postanete njen največji zaveznik v teh posebnih trenutkih. Tukaj so nasveti, ki vam bodo pomagali razumeti, kako se pripraviti in kaj storiti v porodni sobi.

Katere vaje so primerne za nosečnice?
Nosečnost je obdobje, v katerem je še posebej pomembno paziti na zdrav življenjski slog, ki vključuje primerno in raznoliko prehrano, pitje zadostne količine vode in gibanje. Nosečnost nikakor ni razlog, da bi se odpovedali telovadbi – kvečjemu obratno.

Pogosta težava, ki se pojavi med nosečnostjo
Hemoroide ima približno tretjina nosečnic in na srečo praviloma niso nevarni ne za nosečnico niti za plod. So pa zelo neprijetni, saj lahko predvsem med odvajanjem blata močno bolijo in obenem tudi povzročajo srbečico, pekoč občutek, krvavitev. Preverite, kako lahko preprečite njihov nastanek ali pa jih vsaj omilite!

Kako prepoznamo soodvisnost v partnerskem odnosu?
Soodvisnost je koncept, ki se uporablja za opis nefunkcionalnega vzorca vedenja ali dinamike odnosa. Zamisel o dveh partnerjih, ki čutita, da drug brez drugega nista nič in ne obstajata ter svojo identiteto črpata drug od drugega, je pogosta v literaturi, pesmih in filmih. Vendar pa ta prikaz dejansko opisuje soodvisno in nezdravo dinamiko partnerskega odnosa. Za takšen odnos je značilna izrazita prepletenost med partnerjema, nezmožnost samostojnosti in pomanjkanje razmejitev.

Delovanje ščitnice v nosečnosti je ključno za razvoj ploda
Neustrezno delovanje ščitnice se največkrat pojavi pri ženskah, starih med 30 in 40 let. Pogoste so torej ravno pri ženskah v rodni dobi, kar pomeni, da se lahko pojavijo pred zanositvijo in med nosečnostjo, sprožilec pa je lahko tudi porod.

Tako boste okrepili imunski sistem svojega otroka
Močan imunski sistem je za otroke ključnega pomena, saj jih pomaga zaščititi pred boleznimi in okužbami. Krepitev otrokovega imunskega sistema je eden najučinkovitejših načinov, da zagotovimo, da ostanejo zdravi in srečni. A kako? Za vas imamo nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Najlepše hrvaške plaže za družine z majhnimi otroki
Verjetno ni med nami nikogar, ki ne bi vsaj kakšnega vročega poletja preživel na hrvaški obali, ki je bila pravzaprav del našega otroštva. Hrvaška je odlična izbira za družinske počitnice z majhnimi otroki, saj ponuja bržkone vse – lepe plaže, senco visokih borovcev, mirne ali živahne zalive, parke z igrali, vso infrastrukturo, ki jo družina potrebuje na dopustu. In ker nikoli ni prezgodaj za načrtovanje naslednjega družinskega dopusta, smo za vas izbrali nekaj najlepših hrvaških plaž, na katerih boste preživeli lep in brezskrben dopust.

Zato otrok še kar pleza po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili
Še nerazviti možgani so odgovorni, da se vaš enoletnik ne zmore upreti plezanju po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili. Prav zato je vaš malček tudi trmast in ima v vaših očeh nerazumske izpade, cepeta, kriči in se valja po tleh in prav zato je vaš šolar zasanjan in se včasih zdi, da ničesar ne sliši, vašega najstnika pa kar naenkrat vse vrže iz tira. Kako procesi v možganih vplivajo na obnašanje otrok in kaj bi morali starši vedeti o razvoju možganov, da bi lažje razumeli in da bi bili bolj potrpežljivi pri vzgoji, je pojasnila mag. Mojca Košič, pedagoginja montessori in avtorica knjige Montessori za starše.

Kako ob materinstvu najti čas še za telesno vadbo?
Obstaja kar nekaj razlogov, zakaj je dobro, da ohranjamo telesno vzdržljivost po porodu; med drugim lažje opravljamo vsakodnevne dejavnosti, manj smo utrujene in imamo več energije za novega družinskega člana. O tem smo se pogovarjali tudi s Kristino Lesar, profesorico športne vzgoje, inštruktorico poporodne vadbe in mamico dveh prikupnih fantkov.

Očka Tilen: 'Prepričan sem, da me nihče več ne bi spravil v porodno sobo'
V porodnih sobah nastajajo zgodbe o novih začetkih, neizmerni ljubezni, novonastalih družinah in sreči. A žal ne vedno. Včasih se zgodi nepričakovano in tudi takšni izjemni mejniki prinesejo težje zaplete, ki lahko odzvanjajo še dolgo. Da, tudi nekateri očetje imajo svoje porodne zgodbe, le da so v nekaterih primerih te povezane s težkimi doživetji, ki vodijo celo do posttravmastke stresne motnje.

To so igrače, ki spodbujajo razvoj raznolikih spretnosti
Otroštvo je čas, ko se svet odpira v vsej svoji polnosti, ko otroci odkrivajo svoje sposobnosti in se učijo skozi igro. V tem obdobju je izbira igrač ključna, saj igra ne predstavlja zgolj zabave, temveč temeljni gradnik otrokovega razvoja. Igrače so orodje, ki pomaga oblikovati otrokov um, telo in dušo. V tem članku bomo raziskali temeljne spretnosti, ki jih morajo otroci razviti v prvih letih življenja, in predstavili igrače, ki jim lahko pri tem pomagajo.

Horoskopski znak kaže, kakšna mama ste
Vsak otrok je svet zase in isto bi lahko rekli za mamice. Ampak včasih smo prav presenečeni nad tem, kako dobro nas opiše horoskop. Preverite, kaj zvezde povejo o vašem starševskem slogu.

Priljubljeni slovenski igralec iskreno o svoji družini
Igralec Jernej Kuntner se je ponovno pojavil na malih zaslonih v vlogi dolenjskega župana Karla Zabašnika v peti in zadnji sezoni VOYO originalne serije "Za Hribom". Nedavno smo z njim razpravljali o njegovih otrocih, 29-letnem Roku in 24-letni Lini, ki ju ima z ženo Moniko, ter o spremembah v družinski dinamiki, ki so se zgodile ob njunem osamosvajanju.

Babice in dedki čedalje manj varujejo vnuke
Nekoč je bilo drugače. Še pred 40 ali 50 leti so – vsaj na podeželju in po vaseh – malčke pred vstopom v šolo čez dan pogosto varovali stari starši (pa tudi drugi svojci, sosede in prijateljice), razširjeno je bilo tudi varstvo otrok pri (starejših) gospeh, ki so imele nekakšne neuradne vrtce kar doma.

Lahko mamica, ki zboli, še vedno doji?
Na splošno lahko bolna mati še naprej doji svojega otroka. Materino mleko ima številne koristi za zdravje in pomaga zaščititi otroka pred okužbami in boleznimi. Pravzaprav, kadar je mati bolna, njeno telo proizvede specifična protitelesa, ki se z materinim mlekom prenesejo na otroka in tako nudijo dodatno zaščito.Vendar pa so v določenih situacijah potrebni previdnostni ukrepi za preprečitev prenosa bolezni na otroka. Več o tem v spodnjem prispevku.

Po dveh tragičnih izgubah zdaj z veseljem pričakuje svojega prvega
Ameriška rokoborska zvezdnica Leah Van Dale se je nedavno sprehodila po ulicah New Yorka, ponosno razkrivajoč svoj izrazito izstopajoči nosečniški trebušček. Zvezdnica, ki je doživela dva spontana splava lani, pričakuje svojega prvega otroka z Coreyjem Gravesom

Izpovedi mamic, ki obžalujejo porod: "Nisem bila pripravljena na to"
Sama izkušnja poroda zna biti precej travmatična. Mamice, ki se spopadajo s tesnobnimi občutki in anksioznostjo po porodu, pa se hkrati spoprijemajo tudi s slabo vestjo, ker ne čutijo zgolj samo sreče in veselja. O tem so iskreno spregovorile v anonimnih objavah, ki so jih delile na spletu.

'Najbolj mi ostaja v spominu njen nasmeh in nešteti poljubi'
Soočanje z minljivostjo, boleznimi in hudimi diagnozami je nepredstavljivo marsikateremu odraslemu človeku. Toliko bolj nepredstavljivo je, če takšne stvari doživlja otrok. Rakave bolezni prizadenejo tako bolnika kot svojce, toliko bolj pa starše, če zboli otrok. Najbolj boleči del življenja pa je zagotovo ta, če in ko se mora starš posloviti od svojega otroka. Pogovarjali smo se z Mesrino Karišik, članico društva Junaki 3. nadstropja in mamo, ki je za nevroblastomom izgubila hčerko Mairo.

Mati in hči – kako popraviti skrhan odnos?
Ali obstaja bolj čudovita, edinstvena in globoka vez, kot je tista med materjo in hčerjo? Verjetno se boste strinjali, da je to eden najlepših, po drugi strani pa eden najbolj zahtevnih in kompliciranih odnosov v življenju.

To so prednosti poporodne vadbe
V obdobju po porodu je pomembno, da poskrbimo tudi zase, tako za svoje telo kot za svojo dušo. Priporočljivo je, da se lotimo vadbe, s katero se bomo počasi, a zanesljivo vrnili v formo in se mentalno tudi razbremenili. O prednostih poporodne vadbe smo se pogovarjali s profesorico športne vzgoje in inštruktorico poporodne vadbe.

Jennifer Garner: 'Nikoli nisem dvomila v to, da bom mama'
Igralka Jennifer Garner, ki ima z nekdanjim možem Benom Affleckom tri otroke (Violeto, Seraphino in Samuela), je iskreno spregovorila o materinski vlogi, za katero pravi, da je bila sprva zelo naporna in zanjo na nek način obsesivna.

Tako očetje vplivajo na otrokov razvoj
Pozornost znanosti, ki se je desetletja osredotočala na matere, se obrača k očetom. Strokovnjaki pa preučujejo vlogo očeta in njegov vpliv na otroka ter vse bolj poudarjajo pomembnost prisotnosti očetove vloge v otrokovem življenju.

Tako se lahko znebite želje po nezdravi hrani v nosečnosti
Včasih je želja po nezdravi hrani tako močna, da se ji komaj lahko upremo. Še posebej smo pred izzive postavljeni v obdobju nosečnosti. A ker se zavedamo pomembnosti zdrave prehrane v tem občutljivem obdobju, smo za vas poiskali nekaj zdravih različic in nasvetov, ki vam bodo pomagali premagati trenutke šibkosti.

'Žal mi je, da sem postala mati'
Ena izmed tabu tem je tudi nezaželeno starševstvo. Koliko posameznikov ali parov je, ki se niso našli v vlogi staršev, ki imajo ob tem občutke neizpolnjenosti, obžalovanja in sramu? Veliko.

Karolinina starša: "Sledil je šok ... To so bili za naju najtežji trenutki"
Komaj 4 leta stara deklica Karolina se sooča s kruto in smrtonosno prirojeno redko boleznijo, za katero ne obstaja zdravilo. Da bi razvili gensko zdravljenje za njeno bolezen, je potrebno zbrati 2 milijona €, zato društvo Viljem Julijan poziva vse dobre ljudi k donaciji.