Bibaleze.si

aktivno

Najstniki
02. 04. 2025 05.00

Zaščitite svoje najstnike: Razumevanje pasti in izzivov digitalnega sveta

V svetu, kjer najstniki preživijo velik del svojega časa na spletu, je pomembno, da jim nudimo podporo in razumevanje. Mladi so posebej ranljivi za spletne nevarnosti, kot so nasilje in škodljiva vsebina.

Novice
02. 04. 2025 05.00

Avtizem: Ne ovira, temveč dragocena raznolikost, ki jo moramo razumeti

2. aprila obeležujemo svetovni dan zavedanja o avtizmu. Tema letošnjega dneva izpostavlja nevrodiverziteto, ki je ključna za globalni razvoj. Poudarja, da brez vključevanja oseb z avtizmom in drugimi nevrološkimi posebnostmi ne moremo doseči ciljev trajnostnega razvoja, kot so dostop do kakovostnega izobraževanja, zmanjšanje neenakosti, dostojno delo in socialna vključenost.

Partnerski odnosi
01. 04. 2025 05.00

Kako lahko kot sočuten moški pomagate tesnobni partnerki

Tesnoba lahko izrazito poseže v vsakdanje življenje, saj ne vpliva le na posameznika, temveč tudi na njegovo okolico, zlasti na bližnje odnose. Ko se moški znajde v vlogi partnerja ženske, ki se spopada s tesnobo, je ključno, da razume njeno stisko in ji nudi ustrezno podporo. Pomembno je, da ve, da tesnoba ni zgolj slab dan ali pretirana zaskrbljenost, temveč globlje stanje, ki lahko vpliva na njeno sposobnost spopadanja z vsakdanjimi izzivi.

Vzgoja in vrtec
26. 03. 2025 10.08

Kako in koliko varčevati za otrokovo prihodnost?

Z rojstvom otroka se svet staršev obrne na glavo. Življenje dobi nov smisel, odgovornost za malo bitjece, ki radovedno zre v svet, pa poslanstvo, ki zahteva premišljeno načrtovanje prihodnosti. Tudi finančne. Ker z odraščanjem otrok ne rastejo le skrbi, kot pravi znan pregovor, temveč tudi stroški. Varčevanje je zato praktično nujno, še bolje je, če lahko varčevana sredstva ob tem še plemenitite. Kako? Preverite v nadaljevanju!

Novice
21. 03. 2025 05.00

Svetovni dan Downovega sindroma: Vsi včasih potrebujemo podporo

21. marca obeležujemo svetovni dan Downovega sindroma, letos je v ospredju kampanje podpora. Podpora je temeljna človekova pravica, ki omogoča uresničevanje drugih pravic. Osebe z Downovim sindromom potrebujejo podporo, da lahko živijo polno in so vključene v skupnost, enako kot vsi drugi. Tudi družine teh oseb potrebujejo podporo, saj pogosto nosijo odgovornost za skrb in pomoč svojim najbližjim.

Vzgoja in vrtec
11. 03. 2025 05.00

5 načinov, kako vzgojiti inteligentnega otroka

Vsak starš si želi, da bi njegov otrok odrasel v pametno in uspešno osebo. Vendar pa razvoj inteligence ni zgolj odvisen od genetike, temveč tudi od vsakodnevnih aktivnosti in navad, ki spodbujajo delovanje možganov.

Prehrana
11. 03. 2025 05.00

Malica za na pot za aktivne malčke

Dnevi so vse daljši in toplejši in marsikdo jih izkoristi za aktivno preživljanje časa v naravi. Če se za mini izlet odločimo z družino, sploh, dokler so otroci še mlajši, pa je pametno poskrbeti tudi za prigrizke in dovolj tekočine. Saj veste. Malček bo želel malico ravno takrat, ko boste to najmanj pričakovali in če je ne bo dobil, zna to precej otežiti in podaljšati pot na cilj.

Najstniki
04. 03. 2025 05.00

Kako krepiti samopodobo najstnika?

Imeti najstnika ni enostavno. Prehaja skozi veliko sprememb, spopada se z novimi pritiski in odrašča v svetu, s katerim se morda ne boste znali soočiti. Podoba telesa pa je le ena od težav, s katerimi se bo medtem spopadal. Kako izboljšati samozavest najstnika in biti njegova podpora med odraščanjem? Preverite.

Resnične zgodbe
25. 02. 2025 08.59

Afera znotraj družine: Boleče odkritje, ki mi je spremenilo življenje

Mamica je doživela velik šok, ko je na moževem telefonu odkrila eksplicitna sporočila, ki so razkrila dolgoletno afero med njenim možem in njeno sestro. Dotična izdaja je sprožila številna vprašanja o zaupanju in ljubezni.

Razvoj otroka
21. 02. 2025 05.00

Tipi iger, ki so pomembne za otrokov razvoj

Otroška igra je skozi oči odraslih nekaj zelo preprostega, a ima velik pomen za otrokov razvoj. Med igro otroci vadijo socialne, kognitivne, organizacijske, telesne in čustvene spretnosti, vključno z ustvarjalnostjo, domišljijo in reševanjem problemov. V nadaljevanju izpostavljamo različne tipe iger, ki si sledijo skozi odraščanje otroka v najzgodnejših fazah.

Prosti čas
19. 02. 2025 05.00

Gozd je najboljša igralnica in učilnica za otroke

Otroci v gozdu nabirajo nepozabne izkušnje z objemi mogočnih dreves, prvimi koraki v blato, opazovanjem živali in rastlin, preskakovanjem štorov in pogumnim rezljanjem lesa. Gozd spodbuja zdrav razvoj, krepi okoljsko zavest, socialne veščine in ustvarjalnost. Če postane del šolskega in družinskega vsakdana, otrokom odpira vrata v svet pristnega učenja, svobodnega gibanja in tesne povezanosti z naravo. Starši in učitelji jim lahko omogočimo dragocene dogodivščine v naravi, preko katerih pridobivajo izkušnje, ki jih bodo obogatile za vse življenje.

Intervju
14. 02. 2025 05.00

Spoznal tudi Beckhama: slovenski srednješolec spreminja svet

Jane ni nikoli dovolil, da bi ga njegova invalidnost omejevala. Z neomajnim pogumom in izjemno energijo se je odločil, da bo premikal meje, tako aktivno sodeluje v različnih projektih, ozavešča ter opogumlja ljudi okoli sebe.

Družina in odnosi
13. 02. 2025 05.00

Tako se obnaša toksična mati

Na prvi pogled je lahko videti kot skrbna žena, mati in oseba, vendar pod površjem skriva obnašanje, ki pušča travme.

Svet slavnih
07. 02. 2025 08.23

Hollywoodski par brez glamurja: Njun pristop k vzgoji otrok preseneča vse

Eva Mendes in Ryan Gosling sta lep primer hollywoodskega para, ki kljub slavi in bogastvu daje prednost preprostosti, skromnosti in trdemu delu. Njuna vzgoja otrok temelji na vrednotah, ki se osredotočajo na notranjo moč, samostojnost in poštenost.

Fit in zdravje
31. 01. 2025 05.00

Top nasveti, kako ohraniti motivacijo za telovadbo

Ste se tudi vi znašli v začaranem krogu obljub, da boste z naslednjim dnem začeli s telesno aktivnostjo in bolj zdravim prehranjevanjem, pa ta dan kar odlašate v nedogled? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri ohranjanju motivacije.

Očkov kotiček
31. 01. 2025 05.00

4 najpogostejše ovire, s katerimi se soočajo samski očetje

Pravijo, da tisto, kar te ne ubije, te naredi močnejšega – vendar to velja le, če uporabimo prava orodja za soočanje z izzivi v življenju in se jih naučimo premagati. Vsi se kdaj v življenju srečujemo z izzivi, tukaj pa so 4 najpogostejše ovire, s katerimi se soočajo očetje samohranilci, in nasveti, kako jih premagati.

Dojenček v trebuhu
26. 01. 2025 05.00

O čem razmišlja dojenček v maternici?

Raziskave so pokazale, da dojenčki v maternici že pred rojstvom čutijo in zaznavajo okolico. Njihovi možgani aktivno vpijajo informacije, vključno z zvoki, jeziki in celo čustvi staršev. To odpira nova spoznanja o tem, kako poteka razvoj otroka že v prvih mesecih nosečnosti.

Novice
22. 01. 2025 13.09

Jane Velkovski prejel prestižno nagrado za najboljšega mladega zagovornika oseb z redkimi boleznimi

Biotehniški izobraževalni center Ljubljana z veseljem sporoča, da je njihov dijak prejel prestižno nagrado Young Advocate Award, ki jo podeljuje največja evropska krovna organizacija za redke bolezni, EURORDIS.

Prosti čas
18. 01. 2025 05.00

Smučanje z otroki: kdaj in kako začeti?

Smučanje je odličen način, da otroci uživajo v zimskih radostih, se gibljejo na svežem zraku, se ukvarjajo s športom in razvijajo gibalne veščine. Kdaj je pravi trenutek, da prvič stopijo na smuči, ter kako poskrbeti, da bo izkušnja zabavna in varna? Na vprašanja odgovarja izkušeni učitelj smučanja Luka Štumberger.

Očkov kotiček
10. 01. 2025 05.00

Zakaj imajo nekateri očetje težave z vzpostavljanjem čustvenega stika s svojim sinom

Starševstvo je izjemno kompleksna vloga, ki vključuje tako ljubezen kot frustracijo, radosti in izzive. Medtem ko mnogi očetje izražajo ljubezen, podporo in skrb do svojih otrok, so tudi takšni, ki iz različnih razlogov ne morejo oblikovati čustvenega stika z otrokom ali ga celo zavračajo. Ta težka dinamika lahko povzroči trajne posledice, obenem pa vpliva tudi na celotno družinsko dinamiko.

Zdrav otrok
08. 01. 2025 05.00

Zakaj se pojavijo alergije pri otrocih?

Alergije so ena najpogostejših zdravstvenih težav pri otrocih, ki prizadenejo milijone po vsem svetu. Pojavijo se, ko imunski sistem pretirano reagira na snovi, ki so sicer neškodljive za večino ljudi. Razumevanje, zakaj se alergije pojavijo, je ključno za njihovo preprečevanje in obvladovanje.

Zdrav otrok
07. 01. 2025 05.00

Kako prepoznati in obvladati simptome astme pri otrocih?

Astma je kronična bolezen dihal, ki prizadene vse več otrok po svetu. Zaradi vnetja in zoženja dihalnih poti lahko povzroči težave z dihanjem, ki so pogosto zastrašujoče za otroke in njihove starše. Zgodnje prepoznavanje simptomov in ustrezno ukrepanje lahko bistveno izboljšata kakovost življenja otroka in preprečita resne zaplete.

Vzgoja in vrtec
23. 12. 2024 14.45

Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja ne krije vsega

Ljubitelji snega si zagotovo želite uživati na belih strminah, a kot že nekaj let, se bo najbrž tudi letošnjo zimo po snežne radosti treba odpraviti na kakšno višjeležeče smučišče. Zakaj torej ne bi ubili dveh muh na mah in zimskih radosti kombinirali s spoznavanjem novih pokrajin? Poiskali smo nekaj družinam prijaznih smučišč v soseščini, dodajamo pa še nekaj praktičnih nasvetov, kako poskrbeti za brezskrbno uživanje na snegu.

Prosti čas
20. 12. 2024 10.36

Katere dejavnike je pomembno upoštevati pri izbiri igrač?

Božični čas je tisto obdobje v letu, ko se vsa družina poveže, otroške oči pa se iskrivo svetijo ob misli na darila, ki jih bodo prejeli. Toda ravno v tem prazničnem kaosu je ključnega pomena, da se za trenutek ustavimo in premislimo, kakšne igrače kupujemo za svoje otroke. Pogosto nas namreč odnese val predprazničnega nakupovanja, ki hitro povzroči, da domov prinesemo igrače, ki niso najboljša izbira. Zakaj je torej pomembno izbrati premišljene in starosti primerne igrače, ki bodo otrokom prinesle dolgotrajno veselje in hkrati koristi?

Vzgoja in vrtec
16. 12. 2024 13.13

To je najlepše darilo, ki ga lahko poklonite otroku

Starši se vsako leto trudimo, da bi prazniki našim otrokom ostali v lepem spominu. Zato si v veselem decembru zavestno vzamemo čas za skupno krasitev doma, peko piškotov in postavljanje božičnega drevesa. Ogromno časa posvetimo tudi iskanju pravega darila. Ne bi namreč radi kupili nekaj, kar bo zanimivo le dan ali dva in ne bo imelo nobene dodane vrednosti. Kaj torej podariti?

Družinsko življenje
14. 12. 2024 04.50

Si vaš otrok želi psa? Katere pasme so najbolj primerne za družine z otroki?

Odraščati s hišnim ljubljenčkom, kot je pes, prinaša marsikatero prednost za otrokov duševni in fizični razvoj. Ob skrbi za hišnega ljubljenčka se namreč tudi otrok več giba, na ta način se razvija tudi njegova motorika, hkrati razvija svoj čut za empatijo, sodelovanje, skrb in odgovornost do drugih bitij.

Prehrana
12. 12. 2024 04.56

5 načinov, kako izbirčnemu otroku ponuditi zelenjavo

Prepričati izbirčnega otroka, da poje zelenjavo, je lahko za starše pravi izziv. A zelenjava je ključnega pomena za zdrav razvoj, saj vsebuje vitamine, minerale in vlaknine, ki jih otrokovo telo nujno potrebuje. Namesto prepričevanja in pregovarjanja lahko uporabite nekaj kreativnih pristopov, da otroku približate zdrave navade in hkrati zmanjšate stres pri obrokih.

Zdrava nosečnica
28. 11. 2024 03.15

Katere vaje so primerne za nosečnice?

Nosečnost je obdobje, v katerem je še posebej pomembno paziti na zdrav življenjski slog, ki vključuje primerno in raznoliko prehrano, pitje zadostne količine vode in gibanje. Nosečnost nikakor ni razlog, da bi se odpovedali telovadbi – kvečjemu obratno.

Vzgoja in vrtec
27. 11. 2024 04.00

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad

Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Intervju
21. 11. 2024 05.00

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"

Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863