alergije

To morate vedeti, preden dojenčku ponudite jajce
Nameravate uvesti jajca v otrokovo prehrano? Navajamo zdravstvena tveganja, ki jih lahko ta odločitev prinese in ključni nasveti za varno uvajanje tega živila v otrokovo prehrano.

Kako zdraviti vnete oči pri otroku?
Pri vnetju oči gre največkrat za posledico virusne ali bakterijske okužbe, ob kateri se pojavijo določeni spremljajoči bolezenski znaki. Potek in zdravljenje se razlikujejo glede na vzrok vnetja.

Nasveti za uspešno in prijetno dojenje
Za uspešno dojenje je pomembno, da odstranimo vse dejavnike, ki bi lahko zmanjšali trajanje, učinkovitost in pogostnost dojenja. Za vas smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov za uspešno in prijetno dojenje.

Zakaj se pojavijo alergije pri otrocih?
Alergije so ena najpogostejših zdravstvenih težav pri otrocih, ki prizadenejo milijone po vsem svetu. Pojavijo se, ko imunski sistem pretirano reagira na snovi, ki so sicer neškodljive za večino ljudi. Razumevanje, zakaj se alergije pojavijo, je ključno za njihovo preprečevanje in obvladovanje.

Kako prepoznati in obvladati simptome astme pri otrocih?
Astma je kronična bolezen dihal, ki prizadene vse več otrok po svetu. Zaradi vnetja in zoženja dihalnih poti lahko povzroči težave z dihanjem, ki so pogosto zastrašujoče za otroke in njihove starše. Zgodnje prepoznavanje simptomov in ustrezno ukrepanje lahko bistveno izboljšata kakovost življenja otroka in preprečita resne zaplete.

Kaj povzroča okužbe ušes pri otrocih?
Okužbe ušes so med najpogostejšimi zdravstvenimi težavami, ki prizadenejo otroke, še posebej v prvih letih njihovega življenja. Pojavijo se lahko iz različnih razlogov in so lahko zelo neprijetne za otroke, saj pogosto povzročajo bolečine, slabo počutje in celo težave z sluhom, če se ne zdravijo pravočasno.

Ko zboli otrok: Kaj storiti, ko se pojavita driska in bruhanje
Ko otrok zboli, so starši pogosto zaskrbljeni, sploh če se pojavijo simptomi, kot sta driska in bruhanje. Te težave so lahko zelo neprijetne in včasih precej zastrašujoče, vendar je ključno, da starši vedo, kako ravnati, da zagotovijo pravilno oskrbo in pomagajo otroku, da se čim hitreje okrepi.

Ne kupujte živali za darilo
Zelo pogosto se dogaja, da si za praznike otroci zaželijo žival. Naj bo to pes, mačka, hrček ali kaj podobnega, pa starši včasih premalo pretehtajo otrokovo željo in na koncu se veselje spremeni v žalost.

Najboljše naravne metode za lajšanje kolik pri novorojenčkih
Ena najpogostejših nadlog novorojenčkov in njihovih izčrpanih mamic in očkov so trebušni krči (infantilne kolike), ki se lahko pojavijo že v 15. dnevu življenja. Čeprav dojenčki najbolj jokajo v prvih mesecih življenja, je jok, ki spremlja krče, značilen in jasno kaže, da otrok trpi bolečine in nelagodje, zato mnogi starši raje posežejo po naravnih rešitvah. Kako učinkovite so?

Si vaš otrok želi psa? Katere pasme so najbolj primerne za družine z otroki?
Odraščati s hišnim ljubljenčkom, kot je pes, prinaša marsikatero prednost za otrokov duševni in fizični razvoj. Ob skrbi za hišnega ljubljenčka se namreč tudi otrok več giba, na ta način se razvija tudi njegova motorika, hkrati razvija svoj čut za empatijo, sodelovanje, skrb in odgovornost do drugih bitij.

Prednosti nošenja rabljenih oblačil za otroke
Recikliranje postaja vse bolj pomembno, saj si prizadevamo zmanjšati količino odpadkov in zaščititi okolje. Eno od področij, kjer lahko recikliranje pomembno vpliva na okolje, je svet otroških oblačil in izdelkov. Stara, rabljena oblačila pa pravzaprav ponujajo številne praktične prednosti za otroka.

Kako okrepiti imunski sistem otroka, da ne bo ves čas bolan
Otrokov imunski sistem lahko izboljšate na naraven način, z nekaj enostavnimi ukrepi. Poglejte, kaj lahko storite, da se bo vaš otrok lažje ubranil bolezni, vi pa si boste prihranili skrbi.

Ali nosečnica lahko uživa kostanj?
Kostanj, priljubljena jesenska poslastica, znana po svojem sladkem okusu, je med tistimi živili, o katerih lahko nekatere nosečnice dvomijo. Torej ali lahko nosečnica uživa kostanj? Odgovor je seveda pritrdilen. Preverite, zakaj je kostanj lahko zdrav dodatek k nosečniški prehrani.

Kaj storiti, če dojenček ne želi jesti goste hrane?
Dojenčki so zelo različni in njihove potrebe po hrani oz. vnosih hranil niso vedno enake. Kako torej vedeti, koliko hrane naj bi pojedel naš dojenček oz. če je ta res neješč ali pa so morda neustrezna naša pričakovanja, koliko hrane naj bi pojedel?

Sezona pomaranč in mandarin – kdaj lahko dojenček začne jesti citruse?
Citrusi, kot so pomaranče, mandarine in grenivke, so polni vitamina C, vlaknin in antioksidantov, zaradi česar so hranljiva izbira za ljudi vseh starosti. Kadar pride sezona tega sadja, se starši morda sprašujejo: kdaj lahko dojenčki začnejo jesti citruse? Podajamo vam odgovor.

Nenavadni simptomi alergije na hrano pri otrocih
Vsak četrti otrok se zdravi zaradi alergijske bolezni, odstotek otrok, ki so alergični na hrano, pa z vsakim letom narašča, zato je dobro poznati simptome in znake, ki kažejo na alergijo, hkrati pa razlikovati med intoleranco na hrano in alergijami.

Kakšen zajtrk ponuditi otroku?
Res je pomembno, da otrok zajtrkuje, najprej poudari klinična dietetičarka Andreja Širca Čampa. Z zajtrkom pokrijemo eno četrtino do tretjino dnevnih potreb po energiji in hranilih." Telo ga potrebuje, da lahko naredi kar najboljši korak v nov dan. A kaj ponuditi zjutraj otroku?

3 zdrave malice za na plažo, ki jih lahko ponudimo svojemu malčku
V obdobje odraščanja in hitre rasti je ustrezen način prehranjevanja ključnega pomena. Hrana, ki jo malček zaužije, telesu predstavlja hranila, ki jih potrebuje za izgradnjo vseh tkiv. A poleg same količine hrane, je pomembna tudi njena sestava.

To je najljubša hrana dojenčkov
Ko dojenček dopolni šest mesecev, začne izgubljati refleks metanja goste hrane iz ust in takrat je pravi čas, da ga začnete navajati na prve žličke goste hrane. Sprva lahko pričakujete, da bo otrok novo hrano zavračal, zato je pri uvajanju potrebna velika mera potrpežljivosti in razumevanja. Prvi stiki z gosto hrano so namenjeni predvsem učenju in raziskovanju novih okusov in tekstur ter ne toliko zagotavljanju vseh potrebnih hranil. Zato je pomembno, da k uvajanju goste hrane pristopite počasi in ste hkrati pozorni na stvari, o katerih pišemo v nadaljevanju članka.

Spremembe na koži, zaradi katerih bi vas moralo skrbeti
Otroška koža je v osnovi sestavljena enako kot koža odraslega človeka, torej iz treh plasti: povrhnjice, usnjice in podkožja. Toda pomembno je poudariti, da je ob rojstvu za okoli 50 % tanjša in manj poraščena, obsega manjšo površino, povrhnjica in usnjica sta slabše povezani, manj so aktivne žleze znojnice in lojnice ter melanociti. Ta odstopanja se uskladijo nekje do sredine pubertete, v vmesnem času, še posebej v prvem letu življenja, pa se lahko na dojenčkovi koži pojavijo spremembe, ki jih je dobro poznati, da boste znali pravilno postopati, če se pojavijo.

Ali moj otrok pridobiva premalo vitamina D?
Z izrazom vitamin D označujemo skupino v maščobi topnih molekul z več biološkimi učinki. Pomembno vlogo ima pri mineralizaciji kosti in razvoju skeleta in zobovja ter uravnava dejavnost celic imunskega sistema. Njegova glavna fiziološka funkcija je, da povečuje zmožnost tankega črevesja, da absorbira kalcij in fosfor iz prehrane in s tem pomaga vzdrževati ustrezno koncentracijo teh dveh najpogostejših mineralov v našem telesu.

Vse, česar niste vedeli o avtizmu
Avtizem ali motnja avtističnega spektra (MAS) je nevrološka razvojna motnja, za katero so značilne težave na treh področjih – pri socialni komunikaciji, pri socialni interakciji in pri fleksibilnosti mišljenja.

Ste že slišali za miofunkcionalno terapijo?
Otroci s priraščenimi jeziki in orofacialnimi disfunkcijami imajo poleg težav z govorom lahko tudi težave na področju hranjenja, požiranja, nepravilno telesno držo in druge izzive. Gre namreč za motnje v funkciji mišic obraza ter ustne votline. O tem, na kakšen način jih lahko ublažimo ali odpravimo, smo se pogovarjali s Klavdijo Slapar, diplomirano babico, IBCLC svetovalko za dojenje, magistrico zakonskih in družinskih študij ter stažistko zakonske in družinske terapije.

10 pravil dodajanja goste hrane
Prva hrana, ki jo dojenčku ponudimo, naj bo enostavna, okus pa naj bo nevtralen, da se ga bo otrok lažje navadil. Kakšna so še priporočila pri uvajanju goste hrane? Preverite v spodnjih vrsticah.

Slavna mama delila srhljivo izkušnjo alergije na arašide svojega sina
Nedavno je zvezdnica Brittany Mahomes delila pretresljivo izkušnjo z alergijo na arašide, ki jo je doživel njen enoletni sin Patrick Lavon. Na svojem Instagram računu je objavila videoposnetek, kjer je razkrila, da imata oba njena otroka hude alergije na hrano, in pozvala starše, naj bodo še posebej pozorni pri opazovanju morebitnih simptomov.

Prva hrana, ki jo ponudimo dojenčku, naj bo enostavna
Eden prvih in najučinkovitejših korakov pri vzgoji malega jedca je to, da tudi sami zase oblikujete in upoštevate zdravo uživanje hrane. Dojenčki, ki vidijo odrasle, kako veselo jedo dobro in zdravo hrano, bodo bolj verjetno želeli slediti njihovemu zgledu.

Je med nosečnostjo varno jesti ananas?
Morda ste že slišali, da lahko ananas sproži spontani splav ali porod, vendar to ne drži. Razkrivamo mite o tem sladkem tropskem sadežu.

Solna soba za otroke - kako deluje in komu pomaga?
Za solno sobo sem prvič slišala pred nekaj leti v družbi več mamic. Znanka jo je redno obiskovala s sinom z astmo in zaupala nam je, da mu vsako leto nudi solne terapije, saj opaža, da mu zelo pomagajo in da ima manj težav z dihanjem. Prav tako je bil čez zimo manjkrat prehlajen in je manj kašljal kot prejšnja leta, k čimer je po njenem mnenju pripomogel ravno obisk v solni sobi.

5 najpogostejših starševskih napak, zaradi katerih so otroci pogosto bolni
Današnje generacije otrok bi morali nekoliko bolj utrditi, se strinjajo strokovnjaki. Pomembno je, da delamo na preventivi, kar poleg rednega in doslednega umivanja rok in raznolike prehrane pomeni tudi čim več gibanja na svežem zraku.

5 napačnih odločitev, kadar ima otrok vročino
O vročini govorimo takrat, ko izmerjena temperatura pod pazduho presega 37,2 stopinje, v ušesu 37,5 stopinje in v ritki 38 stopinj Celzija. Merimo jo v mirovanju, vsaj dve uri po zadnjem zaužitem obroku, medtem pa otroku ni priporočljivo dajati toplih napitkov.