anja

Enajst težav dojenčkove kože
Koža je dojenčkov največji organ in velikokrat se bolezenske spremembe prvič pokažejo prav z reakcijo kože. Večina njih je pogosto nenevarnih in izzvenijo same od sebe.

'Ko vidiš zdravnike na hodniku jokati, veš, na kakšnem oddelku si'
Tehnologija v medicini pogosto rešuje življenja, še posebej v najtežjih primerih. Tako je bilo tudi z malo Floro, ki se je zaradi zapletenega poroda rodila s hudimi težavami z dihanjem. Ko so bile možnosti za preživetje minimalne, je ECMO aparat omogočil njeno preživetje.

Slovenska olimpijka v veselem pričakovanju
Znana slovenska športnica se veseli začetka novega življenjskega poglavja. Anja Klinar, nekdanja slovenska plavalka bo maja prvič okusila čare materinstva.

Senzorne težave: Kako vplivajo na otrokov razvoj
Senzorna integracija je skupek senzornih sistemov, ki služijo kot temelj za razvoj veščin, ki jih otrok potrebuje za življenje. Če ti temelji niso dovolj razviti, je lahko celoten razvoj slabši ali nestabilen. Pri večini otrok se senzorne informacije obdelujejo brez posebnosti, kar jim pomaga pri učenju, interakciji z drugimi in okoljem. Pri nekaterih otrocih pa se možgani trudijo ustrezno obdelati senzorične vnose, kar vodi do tako imenovane motnje senzorne integracije.

Zakaj je za mnoge matere december eden najbolj stresnih mesecev leta?
Zadnji mesec v letu si pogosto predstavljamo kot čas veselja, druženja in številnih praznovanj. Pa vendar lahko nekaterim materam ta čas predstavlja tudi izjemen stres, saj poleg spretnega žongliranja med skrbjo za družino in obveznostmi na delu načrtujejo še družinska srečanja, nakupujejo darila ter postorijo še vse tisto nepredvideno, kar prinese vsakdan. A kdo pravi, da bi moralo biti vedno tako? S poglobljenim razumevanjem korenin tega stresa in usvajanjem učinkovitih strategij obvladovanja lahko ta čas preživite nekoliko lažje in bolj sproščeno.

Nadomestno starševstvo skozi psihološko prizmo: čustveni izzivi za nadomestno mater in prejemnico otroka
Nadomestno starševstvo je zelo kompleksna in občutljiva tema, ki vključuje več plasti osebnih, etičnih, pravnih in psiholoških izzivov. Tokrat se bomo osredotočili predvsem na dinamiko med nadomestno materjo in prejemnico otroka, njune izzive in tveganja, saj vse lahko globoko in dolgotrajno vpliva na obe.

Rebekin sindrom – patološko ljubosumje na nekdanje partnerke svojega partnerja
Ljubosumje je čustvo, ki se običajno pojavi kot odziv na občutek strahu, da nekaj, kar pripada nam, uhaja drugam. V partnerskih odnosih so to čustven stik, pozornost, nežnost, telesni dotiki, prosti čas, ki jih partner lahko namenja drugi osebi. Ko pa ljubosumje postane burno, neracionalno, pretirano, se lahko razvije v patološko obliko, ki ima izrazito razdiralen vpliv na odnos. Retroaktivno ljubosumje ali Rebekin sindrom je izraz, ki ga uporabljamo za opis obsesivnega in prekomernega ljubosumja na nekdanje partnerke sedanjega partnerja.

Skrita zgodba več generacij: ko diagnoza ADHD pri otroku vodi do enake diagnoze pri staršu
Postavitev diagnoze ADHD pri otroku je za družino pomembna prelomnica; poleg prilagajanja otrokovim potrebam in raziskovanja, kaj primanjkljaj pozornosti in motnja hiperaktivnosti sploh pomenita, nekateri starši začnejo prepoznavati simptome tudi pri sebi. Odkritje, da imata tako starš kot otrok enako diagnozo, prinaša nova spoznanja o družinskih vzorcih, odnosih in načinih spoprijemanja z vsakdanjim življenjem.

Tako ljubek je novorojenček naše nekdanje smučarke
Nekdanja smučarja Anja Kobal in Trevor Philp sta postala ponosna starša dečka Liama.

Recept za okusno kašico z bučkami
Želite otroku predstaviti okus bučk? Potem mu iz njih pripravite kašico, vendar jo obogatite še s kakšno sestavino, drugače bo imela preveč pust okus in malega jedca ne boste prepričali, da odpre ust.

Imena za "novembrčke", ki jih predlaga numerologinja
November je mesec intuicije, pogleda vase in dela na sebi. Rojeni v 11. mesecu so običajno zelo intuitivni, pravi numerologinja Lili Sorum. Preverite, kakšna imena predlaga za novembrske deklice in dečke!

Kako spet vzpostaviti rutino učenja?
Šolski pouk se je začel in sedaj bodo otroci znova morali vzpostaviti rutino učenja. Da ne bo preveč stresno, ima Lea Čerin, univ. dipl. pedagoginja, svetovalka in mentorica za uspešno učenje, za njih odličen nasvet. Pa tudi za njihove starše, ki jim morajo biti v oporo.

Ženske smo res neverjetne: vse to se dogaja s telesom po porodu
Ne samo da smo ženske sposobne dojenčka devet mesecev nositi in ga tudi roditi, po porodu lahko še proizvajamo mleko in preživimo vse občutne spremembe, ki se dogajajo v našem telesu. Zakaj je po porodu lahko trebuh še nekaj časa kot nosečniški, zakaj so krči maternice hujši po drugem ali tretjem porodu, zakaj lahko zastaja ali uhaja urin in zakaj nekatere nezavedno zadržujejo blato? In še o prekomernem znojenju, večjem stopalu, izpadanju las, strijah in krčnih žilah. Pojasnjuje ginekologinja in porodničarka Marijana Vidmar Šimic.

Ne delajte te napake, ko se pogovarjate s svojim otrokom
Pred vstopom v šolo starše pogosto skrbi, ali so njihovi otroci pripravljeni na ta korak in imajo dovolj znanja, da bodo kos vsem izzivom. Med številnimi vprašanji pa se poraja tudi, kako otroku pomagati, da do vstopa v šolo osvoji izgovorjavo vseh črk. Na to in na druga vprašanja, ki so nam jih postavili naši bralci, odgovarja Anja Apih, magistrirana profesorica logopedije in surdopedagogike.

Kratko ime za fantke, ki pomeni 'tih, molčeč'
Kratko moško ime, ki je postalo priljubljeno na Koroškem, svoj vrhunec priljubljenosti pa je doživelo okoli leta 2000. Preverite, od kod izvira in kaj pomeni ime Anej.

Današnji otroci in mladostniki so vse bolj pod pritiskom
Današnji otroci in mladostniki so vse bolj pod pritiskom. Vse manj imajo prostega časa, od njih pa se zahteva, da blestijo na več področjih. Ob tem izgubljajo pristen stik z okolico in prijatelji ter večino časa preživijo v družbi tehnologije. Na vprašanja o tem, kakšne so posledice, če otroci živijo v družini (pre)ambicioznih staršev in koliko dejavnosti otroka že lahko obremenjuje, smo poskušali odgovoriti v tokratnem prispevku.

Vakuumski porod: vzroki, način, prednosti in slabosti
Vakuumski porod je eden od načinov dokončanja vaginalnega poroda. Običajno se za takšno metodo zdravniki odločijo, ko se otrok po naravni poti ne rodi v času, kot bi se moral, saj je za drugo porodno dobo, kot razlaga primarij dr. Neda Bizjak, dr. med. spec. ginek. in porodničarstva, predviden časovni okvir ali zaradi zapletov z mamo ali otrokom. Kako vakuumski porod izvedejo, kateri pogoji morajo biti izpolnjeni in ali je poseg tvegan, si preberite v članku.

Anja Osterman: 'Trenirala sem še tri dni pred samim porodom'
Slovenska kajakašica na mirnih vodah Anja Osterman se je skupaj s partnerjem Alanom Apolloniem, nekdanjim reprezentantom v sprintu na mirnih vodah preteklo poletje razveselila svojega prvorojenca. Le šest tednov po porodu je vnovič začela s treningi. Kako je biti vrhunska športnica in mati obenem, s kakšnimi občutki se sooča in kako je otrok spremenil njeno življenje, nam je zaupala v spodnjem pogovoru.

Anja Kastelic: 'Najhujša bolezen te kulture je osamljenost'
Plemenita gesta minoritskega samostana svetega Maksimilijana Kolbeja v središču Ljubljane, da obolelim za rakom in staršem otrok, ki se zdravijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani, odstopijo štiri urejene sobe samostana, je ganila uporabnike družbenih omrežij, ki so njihovo objavo delili dalje. Kaj ponujajo, od kod ideja in koliko ljudi poseže v resnici za njihovo pomočjo, pa nam je v pogovoru pojasnila Anja Kastelic, posvečena sestra iz skupnosti Na tvojo Besedo, ki je tudi odgovorna za samostanske prostore.

Kako navezati stik z drugimi mamicami?
Če imamo v bližini prijatelje in druge mamice, je starševstvo lažje. Če pa tega ni, se počutimo osamljeno. Naučite se premagati strah in se povežite z drugimi mamicami.

Mame, ki igrajo vlogo žrtve
Zdi se, da je ikonična Cankarjanska mati, ki jo njen sin velikokrat opisuje v svojih delih, kar pravšnji sinonim za mamo, ki prevzame vlogo večne žrtve. Takšna mama je trpeča in zagrenjena, svoje nezadovoljstvo pa širi tudi na svojo družino. Pa da ne bo pomote - vsaka mama želi razdajati svojo ljubezen in skrb za otroke in družino, pomembno pa je razlikovati, ali pri tem že prestopi mejo lastnega mučeništva ali zna še vedno poskrbeti tudi zase. Ker samo zadovoljna in uresničena mama lahko da svojim otrokom pozitivno čustveno popotnico.

Čudovit način, da otroku razkrijete resnico o dobrih treh možeh
Verjeti v dobre može, pomeni verjeti v dobroto, povezanost, čarobnost in ljubezen. Če vam to uspe pri otroku ohranjati čim dlje, je samo pozitivno, ne vztrajajte pa pri tem za vsako ceno.

Nič več brezplačnega vrtca za drugega otroka?
Te dni se kljub predvolilnim obljubam, da bo vrtec dostopnejši, če ne celo brezplačen za večino slovenskih otrok, šušlja o spremembah, ki za starše ne prinašajo nič dobrega. Minister za izobraževanje Darjo Felda je namreč podal predlog, da bi začasno ukinili brezplačen vrtec za drugega otroka (ob hkratni vključenosti dveh otrok v vrtec), starši pa bi po novem plačevali 30 odstotkov polne cene. Kaj to pomeni v praksi?

5 slikanic, ki jih morate prebrati otroku še to jesen
Ste vedeli da bralna pismenost v Sloveniji z vsakim letom upada? Zato je zelo pomembno, da otroka že od malega navajate na knjige in branje in mu postavljate dober zgled. To je lahko vaš poseben ritual pred spanjem in eden izmed načinov za spodbujanje otroka k pogovoru. Za vas smo pripravili nekaj predlogov za super otroške slikanice, ki jih lahko uvrstite na svoj jesenski bralni seznam.

Konec nereda! Naredite prostor življenju.
Podjetje IKEA je na dogodku Naredi prostor življenju v trgovini IKEA Ljubljana razkrilo, da bo celotno poslovno leto 2024 posvetilo idejam in izdelkom za shranjevanje po vsem domu. Ključne rešitve obsegajo vse od knjižnih polic, predalnikov in vozičkov do škatel, registratorjev in ikonične nakupovalne vreče podjetja IKEA. S temi rešitvami v podjetju pomagajo kupcem pospraviti, ustvariti red in tako narediti prostor življenju.

Kaj storiti, če otrok pri dveh letih še ne govori?
Govorni razvoj otroka se prične s prvim dnem, ko malček pride na svet in z jokom prvič aktivira svoje glasilke. S starostjo se govorni razvoj počasi razvija do te točke, da malček prične govoriti razumljivo. Starši, ki opazujemo otrokov razvoj, se nam pri tem pojavljajo številna vprašanja, ki ste nam jih zaupali tudi naši sledilci na družbenih medijih. Med njimi so: 'kdaj bo moj otrok postal razumljiv?', 'kaj storiti, če otrok pri dveh letih še ne govori?', 'kako vem, kdaj je treba obiskati logopeda?' in številna druga. Veseli smo, da je Anja Apih, mag. profesorica logopedije in surdopedagogike, postala naša ambasadorka, ki bo vsak mesec odgovarjala na vaša aktualna vprašanja. Njene prve koristne nasvete na temo govornega razvoja si preberite v nadaljevanju.

Najlepša ženska imena na črko A
Se bo vaši družini kmalu pridružila deklica? Še ne veste, s katerim imenom bi jo poimenovali? Za vas smo pripravili nekaj čudovitih predlogov za ženska imena, ki se začnejo na črko A.

Očka je izjemno pomembna oseba v otrokovem življenju
Vloga očeta pomembno vpliva na otrokov razvoj vse od zagotavljanja čustvene podpore do postavljanja pozitivnega vzornika otroku. To, da ste nekomu oče, je privilegij in izjemna odgovornost.

Velika napaka, ki jo matere delajo pri vzgoji svojih sinov
Matere lahko v vsej svoji veliki ljubezni in naklonjenosti do sinov naredijo usodno napako, je prepričan Carl Gustav Jung, eden priznanih švicarskih psihologov in psihoanalitikov.

Spoštljiva komunikacija je ključ do uspešnega starševstva
Starševstvo je odgovorna naloga, ki zahteva vključenost obeh staršev. Ustvarjanje harmoničnega in uspešnega partnerskega odnosa je ključnega pomena za dobro počutje in razvoj vaših otrok. Eden temeljnih stebrov uspešnega partnerstva pa je učinkovita komunikacija. A kako do nje?