anketa

Zakaj so dojenčki, rojeni v februarju, tako posebni
Nosečnice, ki bodo ta mesec rodile, lahko pričakujejo posebno zanimive dojenčke. Statistika kaže, da imajo ljudje, rojeni v najkrajšem mesecu v letu, določene posebne lastnosti.

Želite zanositi? To sta idealen datum in ura
Če si želite zanositi, je zdaj pravi čas. Raziskave namreč kažejo, da je zimski čas najbolj ugoden, saj so otroci, spočeti v tem obdobju, pogosto najbolj zdravi. V članku boste izvedeli, kdaj je najboljši trenutek za spolni odnos, če želite povečati možnosti za zanositev.

Sneguljčica – resnična zgodba z žalostnim koncem?
Anketa o slovenskih učencih iz leta 1957, ki jo je pred nedavnim odkril statistični urad, je pokazala, da so dekleta največkrat prosila mamico, naj jim za lahko noč prebere njihovo najljubšo knjigo – Sneguljčico. Pravljica je izjemno priljubljena še danes in otroci se lahko iz nje marsikaj naučijo. A teorije so, da je pravljica zasnovana po resnični zgodbi in da je lepa deklica nekoč celo živela.

Ali je vročina morda koristna in kdaj lahko postane nevarna?
Nedavno opravljena anketa je pokazala, da so slovenski starši pretirano zaskrbljeni, kadar se pri otroku pojavi vročina, da imajo premalo znanja o pomenu, vzrokih in posledicah vročine ter vročične otroke obravnavajo neprimerno, zato je prim. Rasta Rakar Radešček, dr. Med., spec. Pediatrije pripravila knjižico z naslovom Moj otrok ima vročino, v kateri je bolj podrobno opisala težave s povišano telesno temperaturo pri otrocih.

Dojenčki, rojeni decembra, so zelo posebni
Vse najboljše vsem, ki praznujejo decembra!

V prvem letu otrokovega življenja se povprečen par spre kar 2500-krat
Prihod novega člana v družino vsekakor precej spremeni ritem življenja in navade, ki sta jih imela pred tem kot par. Skrb in nega za otroka vzameta veliko časa, kratita spanec in rado se zgodi, da v vsem novem stanju pozabita negovati vajin odnos.

Od slovenskega superjunaka se lahko otroci marsikaj naučijo
Nekdaj je tudi v Sloveniji živel čisto pravi superjunak z nadnaravnimi močmi, neverjetnimi bojevniškimi sposobnostmi in glavo na pravem mestu. Že veste, o kom govorimo?

Glasujte za najlepše fantovsko ime!
Katero je najlepše fantovsko ime? Najlepšega po vašem izboru bomo predstavili v naslednjem tednu.

''Noseča sem. Kakšni pregledi, preiskave, testiranja me čakajo?''
Opravili ste nosečniški test, ki je potrdil, da boste postali mama. Kakšni pregledi vas čakajo? Zakaj je dobro, da se določenemu testiranju ne izognete? Kaj vse izveste pri posamezni preiskavi? Odgovore smo strnili v članke, ki se nanašajo na določen pregled med nosečnostjo.

Koliko Slovenk rodi na predvideni datum poroda?
Koliko nosečnic pravzaprav rodi na predvideni datum poroda? Na spletni strani Bibaleze.si smo preverili, koliko naših bralk je sploh rodilo na predvideni datum poroda, ki je bil naveden v materinski knjižici oz. so jim ga zaupali na ultrazvočnem pregledu nuhalne svetline.

Ker tako oblačita otroka, so ju vzgojiteljice okarale!
Še vedno ponekod velja stereotipno prepričanje, da morajo deklice nositi oblačila rožnate barve, dečki pa modre. Zato sta bila Steve in Jessica Rold okarana, ker njuna deklica z oblačenjem krši to pravilo.

Kakšne plenice pa uporabljate vi?!
Nekateri vržejo plenice med embalažo, drugi zaradi vsebine, ki jo vsebuje, menijo, da sodi med biološke odpadke. Zavedati se morate, da se razkrajajo kar vrtoglavih 500 let, zato je zelo pomembno, kakšne uporabljate in kje končajo.

Ugotovili, da dopust ni odličen za nas
Komaj ste čakali dopust in zdaj je tu. Jupi! Toda, ali se boste v službo res vrnili spočiti in polni energije?

Dijaki, ne zamudite!
Danes se izteče rok za prijavo dijakov na javni razpis in javni poziv za Zoisove štipendije za šolsko oz. študijsko leto 2017/2018, ki ga je Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad RS na svoji spletni strani in na portalu e-Uprava objavil konec junija. Za študente se rok za prijavo izteče 6. oktobra.

Pred 60 leti v naših šolah
Pred 60 leti je bilo v šoli marsikaj drugače. Pouk se je začel 15. septembra, končal pa 26. junija. Pred kurilno sezono so učenci namesto telovadbe nosili drva v klet šole. Prvi športni dan je bilo običajno pobiranje krompirja za kmečke zadruge. Odnos do šolske lastnine je bil v 92 odstotkih dober, so zapisali na Statističnem uradu RS (Surs).

Ne zamudite z oddajo! Samo še danes imate čas!
Študenti visokošolskega študija imajo samo še danes čas, da oddajo prošnjo za sprejem in podaljšanje subvencioniranega bivanja v študentskih in dijaških domovih ter pri zasebnikih za študijsko leto 2017/18. Višina tokratne subvencije za bivanje znaša 21,50 evra na študenta za javne študentske oziroma dijaške domove ter 32 evrov za zasebnike.

Otroci so v šolah preobremenjeni
Ob koncu šolskega leta v javnem mnenju prevladuje prepričanje, da so otroci v šolah preobremenjeni, ugotavlja tokratna anketa Dela. Zato ne preseneča, da velika večina vprašanih nasprotuje nacionalnemu preverjanju znanja v 3. razredih. Poleg tega večina ne podpira, da bi bile javne in zasebne šole izenačene pri financiranju iz javnih sredstev.

Preko delavnic do večje osveščenosti o preseljevanjih
Osnovnošolci tretje triade ter srednješolci so se prek delavnic Unicefa v sklopu pouka med junijem in oktobrom seznanili z vzroki za preseljevanje v sodobnem času. Med njimi jih je 62 odstotkov menilo, da o tematiki ne vedo dovolj. S pomočjo delavnice jih je 77 odstotkov znalo našteti pozitivne posledice migracij.

Kakšni so fantje?
Dečki se hitreje razburijo kot deklice in dlje traja, da se pomirijo. Tudi če se šestmesečni dečki zdijo prav tako mirni kot deklice, ko se soočijo z razočaranjem, merjenje srčnega utripa in hitrost dihanja kažeta na to, da so v večji stiski.

Kajenje med mladimi velik problem
Kajenje med mladimi je problem, to nakazujejo tudi podatki NIJZ. Štirideset odstotkov 15-letnikov v Sloveniji je že kdaj kadilo, devet odstotkov jih kadi vsak dan. Vsak dan kadi za 64 razredov 15-letnikov, so opozorili na okrogli mizi STA o kajenju med mladimi. Zato je strožja zakonodaja potrebna.

Kaj bomo letos našli pod novoletno jelko?
Bliža se konec leta in ljudje po vsem svetu spet razmišljajo o obdarovanju najbližjih. Slovenci bomo letos v povprečju za darila odšteli nekaj več denarja kot lani, namreč skoraj 150 evrov. Pod novoletno jelko se bodo najpogosteje znašli sladkarije, darilni boni in knjige.

Ali je ženska lahko znanstvenica?
Javnomnenjska raziskava znotraj petih zahodnoevropskih držav je pokazala, da kar dva od treh vprašanih menita, da ženske nimajo potrebnih lastnosti za uspeh v znanosti. Kar 67 odstotkov anketirancev je naštelo vsaj en razlog ali pomanjkljivost pri ženskah, ki jim onemogoča, da postanejo dobre znanstvenice, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kako vozniki vozimo in reagiramo, ko so potniki otroci?
Pred začetkom šolskega leta želijo na AMZS izvedeti, kako vozniki vozimo in reagiramo, ko so naši potniki otroci. Vabijo vas k sodelovanju.

Ste se na dopustu zares spočili?
Se na dopustu zares spočijemo? Raziskovalci trdijo, da se takrat sploh ne spočijemo.

Brelfiemanija zajela svet!
Tamara Ecclestone je ena izmed slavnih mamic, ki ja na družbeno omrežje postavila vsem na ogled fotografijo, na kateri se vidi, kako doji svojega otroka. Mnogi takšno početje zvezdnic obsojajo, fotografije pa so postale tako popularne, da so dobile svoje ime – brelfieji.

Slabe strani selfijev
Popularnost selfijev iz dneva v dan narašča, prav tako med ženskami, ki dojijo svoje otroke. Vendar ima to slabo stran, saj s tem zelo slabo vplivajo na samozavest mamic, ki hranijo otroka po steklenički.

Kaj izbor imena govori o vas?
Tuja banka je naredila raziskavo, s katero so dokazali: ''Povej mi, kako si dal otroku ime, in vedel bom, kaj in kje kupuješ.'' V ospredju je bilo, da obstaja povezava med izbiro imena in potrošniškimi navadami staršev.

Kakšna hrana je v naših vrtcih in šolah?
V slovenskih vzgojno-izobraževalnih zavodih se je povečal delež lokalne hrane in živil, kaže anketa kmetijskega ministrstva. Večji je tudi delež ekološke hrane, so sporočili.

Število fotografij v albumu se zmanjša ...
Novopečene mamice z največjim navdušenjem snemajo otrokov prvi nasmeh, zob, korake, podvige … Ko postanejo drugič mame, se število fotografij v albumu zmanjša. Se je to zgodilo tudi pri vas?

Nakupovalne navade pri Slovencih
Delež posameznikov, ki med prazniki ne obdarujejo nikogar, je v zadnjih letih naraščal, letos pa se je umiril in znaša štiri odstotke, kaže predpraznična raziskava družbe GfK Slovenija. Raziskava je tudi pokazala, da Slovenci največ daril kupijo za partnerja, otroke in sorodnike, za katere so pripravljeni odšteti tudi največ denarja.