anonimnost

Vas bo otrok udaril, če mu vzamete internet?
Nekoč smo otroci ob deževnih dneh brali stripe in knjige. Ali pa gledali v prazno. Danes številni otroci preživljajo popoldneve za ekranom. Nenadzorovani so lahko v zelo slabi družbi. Se zavedamo nevarnosti, ki prežijo nanje?

Roblox – sporne vsebine v priljubljeni spletni otroški igri
Priljubljeno otroško videoigro oz. spletno platform Roblox je ustanovil David Baszucki, ki je tudi izvršni direktor podjetja Robloc Corporation. Spletna stran Roblox vsak mesec privablja več kot 64 milijonov igralcev. Igro pa večinoma igrajo otroci, stari od 8 do 15 let, strokovnjaki in poznavalci ob tem opozarjajo na mnoge nevarnosti in sporne vsebine, ki v Robloxu prežijo nanje. Več v spodnjem prispevku.

Otrok potrebuje varen prostor, kjer se ima dobro
Otroci lahko poiščejo družbo in varen prostor ob različnih dejavnostih. To so lahko knjige, ples, slikanje, gledališče, šport ali (zgolj) neformalno druženje. Na nas starših in drugih odraslih je, da jih podpiramo in usmerjamo ter da jim hkrati dopustimo in jih učimo, naj se sprejmejo takšne, kot so. Samo tako bodo zmogli zgraditi pozitivno samopodobo, znali uživati sami s seboj. Samo tako se bodo imeli radi, bodo kakovostno in lepo živeli. Samo tako se bomo "vsi skupaj imeli dobro" in bo "življenje imelo pozitiven ritem".

Za vrati otroških sob so lahko otroci žrtve spletnih pedofilov
Slovenska Policija je razkrila, da je med drugim tudi osem slovenskih državljanov od leta 2017 pridobivalo posnetke spolnih zlorab otrok, mlajših od dveh let. Pogovarjajte se z otroki in jih nadzorujte pri uporabi interneta: za vrati otroških sob so lahko otroci žrtve spletnih pedofilov, opozarjajo na Policiji.

Ali bi radi svoje otroke zaščitili pred spletnimi kriminalci?
Spolne zlorabe se širijo tudi na splet. Splet storilcem spolnih zlorab omogoča anonimnost, olajša jim dostop do otroka, nudi pa tudi hitro in enostavno širjenje datotek, ki prikazujejo spolno zlorabo otrok. Z otroki se pogovarjajte o njihovem udejstvovanju na družbenih omrežjih in spletu.

Iskreno pismo ločenega očeta: 'Na prvo mesto postavite otroka'
Po sosednji Hrvaški je zaokrožilo pismo očeta, ki ločencem z otroki v času samoizolacije svetuje, naj pozabijo na slabe spomine in sovraštvo, kajti v teh časih je pomembna zgolj dobrobit otroka. Njegovo odprto pismo je zaokrožilo po družbenih omrežjih, objavilo ga je tudi hrvaško združenje za enakopravnost staršev.

Kaj so Varne točke za otroke?
Ali otroci vedo, da obstajajo Varne točke, v katere se lahko zatečejo, če znajdejo v stiski, če rabijo pomoč odrasle osebe v kakršni koli situaciji? Sami pravijo, da so o tem dovolj informirani v šoli, na začetku šolskega leta, preko družbenih omrežjih ... Vedo, da jih bo tam jih pričakala usposobljena oseba, ki jim bo znala svetovati ter poiskati ustrezno pomoč.

'Pri petih letih ima tri centimetre debelo zdravstveno kartoteko, kar govori samo zase.'
Kako pomagati otroku, da bo lahko vsaj tri ure v kosu spal, da ga bo nehalo srbeti, da ne bo cele noči jokal? Kaj skuhati? S čim mazati? Vprašanja, ki si jih postavljajo starši otrok z atopijskim dermatitisom. In čisto vsak ima svojo edinstveno zgodbo.

Fotografije otrok s hrvaških plaž na temni strani interneta: previdno z objavami na družbenih omrežjih
Številni dopust izkoristijo tudi za to, da svoje profile na družbenih omrežjih preplavijo s fotografijami morskih užitkov. A previdno! Pedofili brskajo za fotografijami otrok, med njimi poteka celo izmenjava fotografij.

Poletne počitnice so lahko tudi 'digitalne počitnice'. Znamo uživati tudi brez družbenih omrežij?
Poletje, ko bomo nekaj časa preživeli tudi na dopustu, je lahko pravi čas, da se "odklopimo", pravijo na Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta LogOut. Ugotavljajo namreč, da so ljudje s tehnologijo in spletom vse bolj obremenjeni, družbena omrežja pa so spremenila odnos do prijateljstev in romantičnih zvez.

Nova generacija mladih prinaša nove izzive
Ob mesecu preprečevanja zasvojenosti je v Slovenj Gradcu potekala 9. nacionalna konferenca, ki se je osredotočala na nove izzive na področju preventive. Strokovnjaki tako ugotavljajo, da je med mladimi v Sloveniji vse več zasvojenosti z igrami na srečo, narašča tudi število odkritih novih psihoaktivnih snovi.

Mame ponoči 'surfajo'
Štiri od desetih mam, ki ponoči znova uspavajo jokajočega dojenčka, se ne vrnejo v posteljo, temveč prižgejo računalnik. Namesto da bi si privoščile spanec, na forumih klepetajo s sorodnimi dušami.

Že 566 varnih točk za otroke v stiski
V 74 mestih po Sloveniji so v trinajstih letih odprli že 566 Unicefovih varnih točk, kamor se lahko zatečejo otroci v stiski. S 1. oktobrom bo zaživela še posebna spletna stran, ki bo omogočala prikaz tudi na pametnih telefonih in bo otrokom v stiski v pomoč z nasveti ter prikazom najbližjih varnih točk, je dejal Tomaž Bergoč iz Unicefa.

Kam se lahko otroci v stiski obrnejo po pomoč?
V številnih krajih po Sloveniji je v dvanajstih letih zaživelo 500 Unicefovih Varnih točk, kamor se lahko otroci zatečejo, ko potrebujejo pomoč. V letošnjem letu je bilo teh otrok 100, od tega jih je bilo 27 v resnejših težavah, ko so bili deležni medvrstniškega nasilja, družinskih stisk in nadlegovanja. Največ otrok je starih med 10 in 14 let.

Se zavedate nevarnosti spletnih klepetalnic?
Potem ko so prispevki o lovu na pedofile novinarskih kolegov v oddaji Svet na Kanalu A postavili na noge številne starše, se je zanimanje za problematiko pedofilije na spletu znatno povečalo. Vas zanima, ali lahko pedofile izsledimo, kdo trka na njihova vrata in kakšne kazni jih doletijo?

TOM telefon – na pomoč!
Stari znanec slovenskih otrok in mladostnikov TOM telefon je postal tudi uradna telefonska linija za pomoč pri težavah na spletu Centra za varnejši internet. V primeru vprašanj lahko otroci, mladi in njihovi starši anonimno pokličejo na brezplačno telefonsko številko 116 111.

Kako poteka umetna oploditev?
Umetna oploditev je ob posvojitvi zadnja možnost parov, ki otroka ne morejo spočeti naravno. Žensko lahko umetno oplodijo z zarodkom, ki je biološko njen ali pa uporabijo spolne celice darovalke in darovalca.

K izboljšanju obporodne oskrbe lahko pripomorete tudi vi
Na pobudo Ministrstva za zdravje izvaja etnologinja Irena Rožman raziskavo Humanizacija obporodne zdravstvene skrbi v Sloveniji. Vabimo vas, da izrazite svoje mnenje in prispevate k izboljšavi.

FOTO: Superzvezdniški očetje
Poznamo jih po njihovih bleščečih zvezdniških uspehih, a so več kot le to – so predani očetje, ki radi preživljajo čas s svojimi družinami.

TABU: Spolno nasilje v družini
Spolno nasilje v družinskem krogu je zelo pogosto. Zdi se neverjetno, da se zlorabe dogajajo za zaprtimi vrati sosedov, a dejstvo je, da žrtve srečujemo na vsakem koraku.

Vikingi jim pomagajo zanositi
Britanski pari, ki se trudijo do otroka priti z umetno oploditvijo, se obračajo na danske darovalce. Število britanskih darovalcev se je namreč prepolovilo.