Bibaleze.si

avtizem

Intervju
02. 04. 2025 10.00

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa

Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Novice
02. 04. 2025 05.00

Avtizem: Ne ovira, temveč dragocena raznolikost, ki jo moramo razumeti

2. aprila obeležujemo svetovni dan zavedanja o avtizmu. Tema letošnjega dneva izpostavlja nevrodiverziteto, ki je ključna za globalni razvoj. Poudarja, da brez vključevanja oseb z avtizmom in drugimi nevrološkimi posebnostmi ne moremo doseči ciljev trajnostnega razvoja, kot so dostop do kakovostnega izobraževanja, zmanjšanje neenakosti, dostojno delo in socialna vključenost.

Novice
30. 01. 2025 10.52

Preprosta igra pomaga pri prepoznavanju avtizma in ADHD

Nova video igra, ki traja le eno minuto, je sposobna natančno in učinkovito ločiti otroke z avtizmom od tistih, ki imajo ADHD, ali od nevrotipičnih otrok. Raziskovalci upajo, da bo pripomogla k boljši diagnostiki in dostopu do ustreznih intervencij.

Malček
30. 01. 2025 05.00

Zakaj otrok hodi po prstkih? Kdaj je to normalno in kdaj nakazuje težave?

Hoja po prstih je pri otrocih precej pogosta. Vendar pa se pojavi vprašanje, kdaj je to povsem normalno in kdaj lahko kaže na morebitne težave.

Resnične zgodbe
24. 01. 2025 05.00

'Pravi zapleti so se začeli pojavljati šele, ko je odrasel'

Preberite si resnično zgodbo o tem, kako je živeti v družini, kjer je eden od članov družine invalid. V svojem prispevku je sestra invalidnega brata osvetlila, kako se izzivi, s katerimi se starši in skrbniki soočajo pri vzgoji otrok z invalidnostjo, spremenijo, ko ti otroci odrastejo.

Novice
23. 11. 2024 03.00

Slavni igralec se je težko sprijaznil s sinovo diagnozo

Priljubljeni igralec Brendan Fraser, med drugim poznan po vlogah v filmu George iz džungle in trilogiji Mumija, je pred kratkim v enem izmed intervjujev spregovoril o tem, kako težko mu je bilo, ko je izvedel, da so njegovemu sinu že pri dveh letih diagnosticirali avtizem.

Razvoj otroka
17. 10. 2024 01.00

Ali veste, kaj je hiperleksija – 'motnja pametnega otroka'?

Hiperleksija je motnja, ki označuje sposobnost branja in neverjetno sposobnost pomnjenja že pri zelo majhnih otrocih. Poznana je tudi pod imenom "motnja pametnega otroka".

Družina in odnosi
23. 04. 2024 04.00

Drugačni otroci niso problematični otroci

Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

Novice
03. 04. 2024 11.18

Ameriški zvezdnik razkril, da ima njegov sin avtizem

Ameriški komik in televizijski voditelj, Nick Cannon in njegova nekdanja partnerica Abby De La Rosa sta razkrila, da je bila njunemu 2-letnemu sinu Zillionu pred kratkim diagnosticirana motnja avtističnega spektra: "Najin čudoviti deček doživlja življenje v 4D," sta dejala.

Razvoj otroka
02. 04. 2024 14.16

Vse, česar niste vedeli o avtizmu

Avtizem ali motnja avtističnega spektra (MAS) je nevrološka razvojna motnja, za katero so značilne težave na treh področjih – pri socialni komunikaciji, pri socialni interakciji in pri fleksibilnosti mišljenja.

Novice
09. 01. 2024 03.00

Srce parajoča zgodba igralca, ki je v naročju izgubil otroka

Slavni ameriški igralec John Travolta je pred leti izgubil sina, ki je imel avtizem. "To je najhujša stvar, ki se mi je zgodila v življenju. Če sem iskren, nisem vedel, ali bom to preživel."

Novice
06. 11. 2023 12.50

Kako živi par, ki je posvojil šest otrok z Downovim sindromom

V prepričanju, da si vsak otrok zasluži topel dom in skrbna starša, sta Shannon in Troy Barrett Pinkerton posvojila šest otrok z Downovim sindromom. Kako živijo danes? Preverite v spodnjem prispevku.

Novice
19. 10. 2023 05.00

Sprejemanje drugačnosti: Avtizem ni ovira

Avtistični otroci, mladostniki in odrasli so edinstveni posamezniki, ki bogatijo naš svet in si želijo kot vsi sprejemanje, ljubezen in priložnost, da uresničijo svoje potenciale. Med avtiste spada tudi 16-letni fant Ali Ogrizek, ki je odigral glavno vlogo v novem slovenskem filmu, ki govori o premagovanju ovir, ki so med nami.

Zdrav otrok
14. 08. 2023 05.00

Kako lahko prepoznamo Aspergerjev sindrom pri otroku?

Kakšni so znaki Aspergerjevega sindroma? Kdaj lahko starši posumijo, da ga njihov otrok ima, in kam se lahko obrnejo po nasvet, pomoč, svetovanje? Pojasnjuje direktorica Zavoda Centra za pomoč otrokom in staršem Žalec, Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in Floortime terapevtka.

Zdrav otrok
19. 05. 2023 05.00

Kdo so otroci s posebnimi potrebami?

Ljudje smo socialna bitja in tako se že od pradavnine družimo in organiziramo, včasih v skupine, klane in plemena, danes pa v društva, organizacije, združenja. Najbolj osnovna celica družbe je družina, osnova, na kateri gradimo in ko pride v družino oseba z dodatnimi izzivi, ti ta starodavni nagon po združevanju pride še kako prav. Kajti lažje je težave, nesigurnosti, dvome in strahove, s katerimi se ob takšnem dogodku soočaš, prebroditi skupaj. Konec koncev je res, kar pravi stari slovenski rek, ki gre takole – več glav več ve.

Zdrav otrok
24. 04. 2023 05.00

Kako naj se starši odzovejo ob pojavu tikov pri otroku?

Tiki so nehoteni, hitri, ponavljajoči se in nenadzorovani gibi ali glasovi, ki se lahko izražajo kot mežikanje, kroženje z očmi, skomiganje z rameni, trzanje, pokašljevanje, smrkanje, tleskanje z jezikom ...

Prehrana za dojenčke
25. 02. 2022 07.42

Ko otrok pretirano odklanja hrano, mu gre na bruhanje in ga je strah

Hrana omogoča preživetje ter naj bi obenem vzbujala predvsem užitek in zadovoljstvo; že dojenčki jo načeloma v prvih mesecih življenja povezujejo s tolažbo, bližino, ljubeznijo, naklonjenostjo in prijetne občutke ob hranjenju nato iz otroških prenesejo v odrasla leta. A žal ne vedno.

Šola in splet
18. 10. 2021 06.00

Disgrafija in disortografija: kako pomagati ob težavah pri pisanju?

Disgrafija in disortografija sta specifični motnji pisanja, ki se izražata kot težave s črkovanjem, čitljivostjo in pravilnim zapisovanjem. Pisanje je videti zmedeno, med besedami in črkami so neenakomerni presledki, besede so preveč skupaj ali preveč narazen, učenec ne zmore slediti črtam v zvezku, zapisuje različno velike črke in pisalo težko drži v roki, ob vsem pa se lahko sooča še z drugimi učnimi težavami.

Novice
25. 05. 2021 08.01

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke

Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Zdrav otrok
02. 04. 2021 10.09

Sporočila staršev otrok, ki imajo avtizem

Generalna skupščina ZN je leta 2008 2. april razglasila za svetovni dan zavedanja o avtizmu, da bi tako spodbujala k boljšemu razumevanju te motnje. Mi pa vam posredujemo nekaj sporočil staršev avtističnih otrok.

Novice
02. 12. 2020 07.48

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami

Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

Novice
21. 05. 2020 09.12

Izgubo hčerke obeležila na poseben način

Globalna pandemija koronavirusa ni spremenila zgolj naše življenjske navade, temveč so drugačne tudi objave na družbenih omrežjih. Če prej ni manjkalo površinskih fotografij z dopustov in izletov, ljudje zdaj vse bolj delijo osebne zgodbe in razmišljajo o preteklosti. Prav tako se je zgodilo tudi z ameriškim parom, ki se je moral pred dvema letoma soočiti z izgubo hčerke.

Malček
19. 05. 2020 08.30

Kaj je selektivni mutizem?

Selektivni mutizem je redka in kompleksna anksiozna motnja, kjer otroci zaradi hudih občutkov tesnobe ne zmorejo verbalne komunikacije v specifičnih socialnih okoliščinah.

Zdrav otrok
14. 04. 2020 08.20

Ne, kljub diagnozi ni bil avtist. Bil je hiperleksik

Si lahko predstavljate, da bi imeli doma dvoletnika, ki bi znal do pike ponoviti pogovor iz filma, ki si ga je enkrat ogledal, ali da bi sestavil kocke s črkami po abecedi? Da bi vaša triletnica brez zatikanj in napak naglas brala knjigo z majhnimi tiskanimi črkami, čeprav je niste učili brati? No, taki otroci so sicer redki, a vendarle obstajajo.

Novice
05. 03. 2020 09.39

Suzana Odžić: "Sami smo ostali, ko sta bila zgolj en mesec stara, ko bi še morala biti varno skrita pred svetom v mojem trebuhu"

»Iskreno povedano me je en čudežen mali deček z imenom Kris prepričal v to, da se vse da, da so omejitve zgolj v moji glavi in da sem dolžna vsaj poskusiti, za njiju, za njuno srečo,« je z uvodnimi besedami začela mama samohranilka, dvojčkov Darjana in Nikolasa, Suzana Odžić, doma iz Hrastnika v Zasavju.

Porodne zgodbe
24. 01. 2020 08.11

'Oba s partnerjem sva bila šokirana, zakaj zdaj to.'

Redna bralka Bibaleze.si je z nami delila, kako je potekala njena nosečnost in kakšna je njena porodna izkušnja, ki se je odvijala v mariborski porodnišnici pred petimi meseci.

Malček
16. 08. 2019 06.35

Mamino opozorilo: Otroci naj ne nosijo takšne obutve!

Mamica Holly Wright je na družbenem omrežju opozorila druge starše, naj bodo resnično pozorni na to, kakšno obutev kupijo otroku.

Zdrav otrok
24. 06. 2019 08.02

Kaže znake nerodnosti in razvojnih zaostankov ... lahko gre za RMK

Hčerka Alenke K. ima poleg avtizma, disleksije in ADHD motnje tudi dispraksijo. Ker slednja ni tako znana, smo se zato obrnili na strokovnjakinjo s tega področja, dr. Jernejo Terčon, profesorico defektologije in specialno pedagoginjo v Zdravstvenem domu Domžale. Pojasnila nam je, da je dispraksija razvojna motnja koordinacije ter da se z njo rodiš in z njo umreš.

Zdrav otrok
05. 04. 2019 07.50

Spomin na Simono Weiss še živi

Nihče ni pozabil Simone Weiss kot pevke, toda marsikdo ne ve, da je bila tudi psihologinja, ki se je z dušo in srcem posvetila preučevanju motnjam avtističnega spektra. In prav to je želel izpostaviti njen mož Goran Šarac.

Bibini svetovalci
02. 11. 2009 09.13

Motnje lulanja pri dečku z avtizmom

Imamo 7 letnega neverbalnega, avtističnega otroka. Menite, da bi mu s šolo lulanja, ki smo jo zasledili v septembrski številki Dr. svetuje kakorkoli lahko pomagali? Lep pozdrav.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863