Bibaleze.si

avtizma

Intervju
02. 04. 2025 10.00

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa

Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Novice
02. 04. 2025 05.00

Avtizem: Ne ovira, temveč dragocena raznolikost, ki jo moramo razumeti

2. aprila obeležujemo svetovni dan zavedanja o avtizmu. Tema letošnjega dneva izpostavlja nevrodiverziteto, ki je ključna za globalni razvoj. Poudarja, da brez vključevanja oseb z avtizmom in drugimi nevrološkimi posebnostmi ne moremo doseči ciljev trajnostnega razvoja, kot so dostop do kakovostnega izobraževanja, zmanjšanje neenakosti, dostojno delo in socialna vključenost.

Svet slavnih
24. 03. 2025 05.00

Zaradi njega otroci živijo v strahu

Kim Kardashian in njeni štirje otroci so vse bolj zaskrbljeni zaradi duševnega zdravja njihovega očeta, Kanyeja Westa, saj se njegovo nenavadno vedenje stopnjuje.

Novice
30. 01. 2025 10.52

Preprosta igra pomaga pri prepoznavanju avtizma in ADHD

Nova video igra, ki traja le eno minuto, je sposobna natančno in učinkovito ločiti otroke z avtizmom od tistih, ki imajo ADHD, ali od nevrotipičnih otrok. Raziskovalci upajo, da bo pripomogla k boljši diagnostiki in dostopu do ustreznih intervencij.

Razvoj otroka
17. 10. 2024 01.00

Ali veste, kaj je hiperleksija – 'motnja pametnega otroka'?

Hiperleksija je motnja, ki označuje sposobnost branja in neverjetno sposobnost pomnjenja že pri zelo majhnih otrocih. Poznana je tudi pod imenom "motnja pametnega otroka".

Razvoj otroka
02. 04. 2024 14.16

Vse, česar niste vedeli o avtizmu

Avtizem ali motnja avtističnega spektra (MAS) je nevrološka razvojna motnja, za katero so značilne težave na treh področjih – pri socialni komunikaciji, pri socialni interakciji in pri fleksibilnosti mišljenja.

Zdrav otrok
14. 08. 2023 05.00

Kako lahko prepoznamo Aspergerjev sindrom pri otroku?

Kakšni so znaki Aspergerjevega sindroma? Kdaj lahko starši posumijo, da ga njihov otrok ima, in kam se lahko obrnejo po nasvet, pomoč, svetovanje? Pojasnjuje direktorica Zavoda Centra za pomoč otrokom in staršem Žalec, Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in Floortime terapevtka.

Zdrav otrok
19. 05. 2023 05.00

Kdo so otroci s posebnimi potrebami?

Ljudje smo socialna bitja in tako se že od pradavnine družimo in organiziramo, včasih v skupine, klane in plemena, danes pa v društva, organizacije, združenja. Najbolj osnovna celica družbe je družina, osnova, na kateri gradimo in ko pride v družino oseba z dodatnimi izzivi, ti ta starodavni nagon po združevanju pride še kako prav. Kajti lažje je težave, nesigurnosti, dvome in strahove, s katerimi se ob takšnem dogodku soočaš, prebroditi skupaj. Konec koncev je res, kar pravi stari slovenski rek, ki gre takole – več glav več ve.

Nosečnost
18. 05. 2023 05.00

Ali shraniti matične celice in zakaj?

V pričakovanju novega družinskega člana se med številnimi drugimi lahko pojavi tudi vprašanje, ali shraniti matične celice iz popkovnične krvi in popkovnice. Na nekaj vprašanj, ki bodo bodočim staršem mogoče pomagala pri odločitvi, je odgovoril dr. Marko Strbad, univerzitetni diplomirani mikrobiolog, ki ima večletne izkušnje pri delu z matičnimi celicami.

Zdrav otrok
02. 04. 2021 10.09

Sporočila staršev otrok, ki imajo avtizem

Generalna skupščina ZN je leta 2008 2. april razglasila za svetovni dan zavedanja o avtizmu, da bi tako spodbujala k boljšemu razumevanju te motnje. Mi pa vam posredujemo nekaj sporočil staršev avtističnih otrok.

Zdrav otrok
14. 04. 2020 08.20

Ne, kljub diagnozi ni bil avtist. Bil je hiperleksik

Si lahko predstavljate, da bi imeli doma dvoletnika, ki bi znal do pike ponoviti pogovor iz filma, ki si ga je enkrat ogledal, ali da bi sestavil kocke s črkami po abecedi? Da bi vaša triletnica brez zatikanj in napak naglas brala knjigo z majhnimi tiskanimi črkami, čeprav je niste učili brati? No, taki otroci so sicer redki, a vendarle obstajajo.

Zdrav otrok
24. 06. 2019 08.02

Kaže znake nerodnosti in razvojnih zaostankov ... lahko gre za RMK

Hčerka Alenke K. ima poleg avtizma, disleksije in ADHD motnje tudi dispraksijo. Ker slednja ni tako znana, smo se zato obrnili na strokovnjakinjo s tega področja, dr. Jernejo Terčon, profesorico defektologije in specialno pedagoginjo v Zdravstvenem domu Domžale. Pojasnila nam je, da je dispraksija razvojna motnja koordinacije ter da se z njo rodiš in z njo umreš.

Zdrav otrok
25. 10. 2018 08.15

Odkrili 102 z avtizmom povezana gena

Ameriški znanstveniki so odkrili 102 gena, povezana z avtizmom. To bo prispevalo k lažjemu ločevanju genov, povezanih z avtizmom, od tistih, ki so povezani z duševno nerazvitostjo ali zaostankom v razvoju, piše na spletni strani Ameriškega združenja za človeško genetiko.

Zdrav otrok
08. 08. 2018 08.10

Pomembna dognanja glede avtizma

Znanstveniki so v preteklosti že dokazali, da je pojavnost avtizma povezana s povišanimi ravnmi testosterona v krvi zarodka, zdaj pa so odkrili tudi vir presežka testosterona. Vsaj delno so za to odgovorni policistični jajčniki, katerih stranski učinek je povišan testosteron v krvi.

Zdrav otrok
03. 04. 2017 08.15

Starši iščejo uspešne terapevtske pristope

Včeraj smo obeležili 10. mednarodni dan avtizma, ki je bil razglašen z namenom, da se spodbuja k boljšemu razumevanju avtizma v družbi. Stanje v Sloveniji pa je še vedno alarmantno. Starši otrok z avtizmom so prepuščeni sami sebi, otroci in mladostniki pa ne dobijo ustrezne obravnave oz. je ta večinoma samoplačniška, opozarjajo različne organizacije.

Novice
08. 11. 2016 07.08

Sledil je sinu in v objektiv ujel takšne fotografije

Ljubeč oče in odličen fotograf Thimothy Archibald je v objektiv ujel avtističnega sina. Prikazal je, kaj vse počne, in čeprav je nameraval narediti preproste fotografije, se v njih skriva mnogo več. Naučil se je zelo veliko o sinu, stopil je v njegov posebni svet, fotografiranje pa ju je celo še dodatno povezalo.

Resnične zgodbe
26. 10. 2016 13.37

Ta fotografija razkriva več, kot si sploh lahko predstavljate

Leah Paske je na Facebooku objavila fotografijo svojega avtističnega sina, kako kosi v šolski jedilnici. Fotografija pa je posebna zato, ker mu je družbo delal le znani ameriški športnik Travis Rudolf.

Razvoj
13. 04. 2016 09.18

Zanimiva dejstva o dojenčkovih možganih

Strokovnjaki ugotavljajo, da možgani rastejo najhitreje takoj po rojstvu in po treh mesecih dosežejo polovično velikost možganov odraslega človeka. Ali rastejo dekličini ali dečkovi možgani hitreje?

Malček
14. 01. 2016 07.04

Kristjanova neverjetna zgodba

Kristjana smo spoznali pred skoraj petimi leti. Zaradi težke oblike avtizma takrat ni komuniciral in je živel v svojem svetu. Skupaj smo v akciji Mali Koraki zbirali denar tudi za njegovo zdravljenje in za operacijo z matičnimi celicami. Nihče si takrat ni mogel predstavljati, kakšen izjemen napredek bo Kristjan doživel.

Razvoj
14. 01. 2016 06.41

Vse, česar niste vedeli o avtizmu

Avtizem kot razvojna nevrološka motnja se kaže že v zgodnjem otroštvu, pravega vzroka zanj še ne poznamo. Kakšne obravnave in terapije so deležni slovenski otroci z avtizmom, smo se pogovarjali z dr. Alenko Vojska Kušar.

Novice
20. 10. 2015 09.21

Prvi koraki k strokovnemu izpopolnjevanju spremljevalcev avtističnih oseb

S sobotnim plenarnim delom se je prvič v Sloveniji pričelo strokovno izpopolnjevanje za spremljevalce otrok s spektroavtistično motnjo ter osebne asistente odraslih oseb s spektroavtistično motnjo, ki se bo novembra nadaljevalo z delavnicami. Nevladniki ob tem opozarjajo na neurejenost pravic oseb s to motnjo.

Novice
28. 09. 2015 06.39

Bivalni center za otroke z avtistično motnjo

V Mariboru je avgusta v okviru projekta Zora zaživel Center za kratkotrajno bivanje otrok z avtistično motnjo. Poleg strokovnega varstva otrok nudijo tudi izobraževanja za starše, v okviru omenjena projekta pa tudi izobražujejo strokovnjake. Ker se spomladi projekt zaključuje, sodelujoči upajo na podporo na nacionalni ravni za nadaljevanje dela.

Novice
08. 06. 2015 06.30

Razvojne težave otrok rešujemo z naravno metodo

Vabljeni na seminar za uspešno pomoč otrokom s težavami, kot so disleksija, hiperaktivnost, motnja pozornosti, vedenjske in učne težave: 28. – 30. 6. 2015.

Zdrav otrok
02. 04. 2015 05.52

Pri nas se rodi do 200 otrok letno s takšnimi motnjami

Z motnjami avtističnega spektra se pri nas na leto rodi med 180 do 200 otrok, njihov število pa narašča, pravi predsednica Društva za pomoč otrokom z avtističnimi motnjami Školjke Inge Zorec. Otroke z avtizmom se še vedno prepozno prepozna, prav zgodnje odkrivanje pa je ključno za napredek teh otrok, je povedala Zorčeva ob svetovnem dnevu avtizma.

Novice
23. 10. 2014 09.42

5-letnica osupnila svet!

Iris Grace se je rodila z avtizmom. Ko so jo starši poslali na terapijo, so odkrili, da deklica poseduje prav poseben umetniški talent. Deklica namreč slika zelo nanavadne slike, ki jih poznavalci primerjajo celo z velikimi slikarji, kot je veliki Monet.

Novice
02. 04. 2014 08.40

Slovenija: Starši opozarjajo že vrsto let!

V Vseslovenski iniciativi za enake možnosti oseb z avtizmom ob današnjem svetovnem dnevu avtizma opozarjajo na sistemsko neurejen položaj teh oseb. Med drugim si prizadevajo za ustanovitev javne ustanove, ki bi celostno obravnavala vse osebe z avtizmom, spremembe pa so po njihovem mnenju potrebne tudi v zdravstvu in izobraževanju pedagogov.

Novice
27. 03. 2014 15.20

Veliko odkritje znanstvenikov

Ameriški znanstveniki so ugotovili, da se avtizem razvije že pred rojstvom. Kot pojasnjujejo v študiji, ki so jo danes objavili v znanstveni reviji New Englad Journal of Medicine, imajo možgani otrok z avtizmom okvare, ki nastanejo že med razvojem v maternici, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Očkov kotiček
28. 02. 2014 08.58

Tveganja za razne bolezni pripisujejo spermi

Študija, v kateri je sodelovalo več kot dva milijona ljudi, je pokazala, da naj bi mutacija sperme pri starejših očetih povečala možnosti za razvoj različnih zdravstvenih težav pri otrocih, danes poroča britanski BBC. A tveganja po mnenju nekaterih strokovnjakov niso tako visoka, da bi pretehtala prednosti poznega očetovstva.

Novice
18. 02. 2013 09.26

Nogometaševa žena malo drugače …

26-letna Coleen Rooney se trenutno mudi na Barbadosu, kjer prosti čas ne preživlja ob svojem možu, znanem nogometašu Waynu Rooneyju, temveč v družbi svojih staršev. Rjavolaska, ki je vse prej kot stereotipna žena nogometaša, je tokrat privlačila poglede mimoidočih v modrih bikinkah, ki so še dodatno poudarile njen rastoči trebušček.

Zdrav otrok
16. 10. 2012 07.39

Kaj pravzaprav je avtizem?

Avtizem kot razvojna nevrološka motnja se kaže že v zgodnjem otroštvu, pravega vzroka zanj še ne poznamo. Kakšne obravnave in terapije so deležni slovenski otroci z avtizmom, smo se pogovarjali z dr. Alenko Vojska Kušar. V teku pa je dobrodelna akcija ''MALI KORAKI ZA VELIK CILJ'', s katero zbiramo sredstva za Društvo za avtizem DAN.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863