avtomatično

Kdaj naj bi otrok začel govoriti?
Eden največjih mejnikov v razvoju dojenčka je, ko izgovori svoje prve besede. Čeprav se morda zdi, da bo to trajalo dlje, kot si želite, se jezikovni razvoj začne že pred rojstvom. Preberite, kdaj lahko pričakujete prve besede in kako lahko spodbudite svojega malčka, da se začne izražati.

Kje je bila ta neskončna potrpežljivost, ko sem bila jaz otrok?
Ko naši starši preidejo v vlogo starih staršev, lahko opazimo presenetljive spremembe v njihovem obnašanju. Zdi se, da so postali bolj potrpežljivi, prijazni in razvajajoče naravnani do svojih vnukov, kar pogosto povzroči mešane občutke. Medtem ko te spremembe lahko prinesejo veselje, pa lahko včasih tudi boleče spomnijo na obdobja, ko tega ni bilo v našem otroštvu.

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv
''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Kaj, če mamica, ki je še uradno poročena, zanosi z novim partnerjem?
Če partnerja v novem razmerju pričakujeta svojega otroka, mati pa je še uradno v zakonski zvezi in razveza še ni končana, velja za otrokovega očeta še vedno uradni mož (iz prejšnjega razmerja). Četudi se vsi strinjajo in med njimi ni spora, da je biološki oče novi partner, je treba vložiti tožbo.

Kdaj smo zares pripravljeni na otroka?
Vsak si prej ali slej začne postavljati vprašanja, ali sem pripravljen na otroka, kako bo to spremenilo moje življenje, kaj me čaka ... In dobro je vedeti, da je odgovor na zadnje vprašanje – marsikaj.

Vse pravice in ugodnosti staršev na enem mestu
V Sloveniji je starševski dopust v preteklem letu 2022 izrabilo 25.073 mamic in 892 očkov. Nadomestilo za odmor med dojenjem je prejemalo 89 mamic, pravico do plačila prispevkov zaradi varstva najmanj štirih otrok pa je uveljavljalo 13 očkov in 1075 mamic.

Mija (35): 'Moškega je pač treba streči in spoštovati'
V vsakem zdravem partnerskem odnosu imata partnerja vloge razdeljene tako, da ustrezajo obema. Skrb za otroke, gospodinjstvo, uradne zadeve in vse, kar prinese življenje, naj bi urejala oba. A v nekaterih odnosih partnerka prevzame vajeti v svoje roke in partnerja skoraj v celoti izvzame vseh življenjskih obveznosti. Še več – ne le, da se partnerju ni treba angažirati pri nobeni stvari, v skrajnih primerih ga naredi popolnoma nefunkcionalnega.

Očetov priimek otroku ne bo več dodeljen avtomatično
Italijanski otroci bodo dobili ob rojstvu priimek obeh staršev, je odločilo italijansko ustavno sodišče, ki je s tem razveljavilo tradicijo, po kateri vsi novorojenčki ob rojstvu avtomatsko dobijo očetov priimek.

Kaj je pomembnejše – dobre ocene ali zdrava, pomirjena otroška duša?
Justina Husu: Ko se med seboj stepejo bratje in sestre, znamo izreči: "Ah, daj, daj, zakaj si tako občutljiv?", "Zakaj znova jokaš? Ti si ena jokica" ali "Fantje ne jokajo". Ko nam petletnik morda že dvakrat zabrusi, da ne bo pospravil za sabo, mi pa ne vidimo, kako zelo je jezen. Takrat bo mogoče prijel skodelico in jo vrgel po tleh, saj bo želel pokazati svojo jezo. Mi ga bomo takrat okarali, češ zakaj je to storil, in začeli vojno.

Ste si tudi vi kot otroci rekli, da ne boste ponavljali določenih odzivov svojih staršev?
Večina od nas si je v mladosti rekla: "Tega svojim otrokom ne bom nikoli rekel/-a ali storil/-a," a vendar pride trenutek, ko lahko starši kar slišimo, kako mama ali oče "govorita" preko nas. Včasih postanejo podobni celo naše gibanje, kretnje in intonacija glasu, ponovimo lahko celoten stavek – prav tistega, za katerega smo bili prepričani, da ga ne bomo nikoli izrekli. Kakšen paradoks!

To so resnično učinkovite študijske navade
Učinkovite študijske navade, ki vključujejo pravilen pristop k učenju, izbiro ustreznega okolja, strukturiranje urnika, minimaliziranje motenj in spominske igre, niso le ključ do boljšega učnega uspeha vašega študenta, pač pa ga naučijo tudi vztrajnosti in iznajdljivosti. Predstavljamo vam skupek zelo efektivnih pristopov k učenju, ki mladostnika opremijo tudi za kasnejše soočanje s poklicnimi izzivi.

Že poznate MNRI metodo?
Ste se kdaj vprašali na kakšen način bi lahko pomagali dojenčku pri težavah s kolikami, s spanjem ali požiranjem? Vas zanima kako uravnovestiti hormone v času po porodu, kako odpraviti stresorje? Pri vsem tem naj bi pomagala tehnika MNRI, ki nam jo je predstavila Uršula Turnšek.

Besede, ki nimajo smisla: ''Pomiri se.'' ali ''Nehaj kričati in jokati.''
Ko otroka preplavijo težka občutja, se jih najbolj ustraši on sam. Odrasli smo tisti, ki se jih ne bi smeli.

Občine organizirajo nujno varstvo, a starši se povečini sami organizirajo
Staršem v času zaprtja ne bo treba plačati vrtca. Obenem so določeni lahko doma in so upravičeni do nadomestila plače v višini 80 odstotkov. Medtem tudi večina občin organizira varstvo otrok, katerih starši delajo v zdravstu, policiji, vojski ... A - kot ugotavljajo na občinah - so se starši povečini že sami organizirali.

Tako božič praznujemo v Sloveniji. Kaj pa drugod?
Božič je v sodobnem tempu življenja običajno edini čas v letu, ko se skupaj zbere celotna družina, sede za božično mizo, polno dobrot in uživa v trenutkih, prežetih s smehom, petjem in obdarovanjem. Čeprav ga praznujejo po vsem svetu, se način in oblike praznovanja razlikujejo. Že v Evropi denimo Skandinavci praznujejo povsem drugače kot mi. Spoznajmo torej nekaj najbolj zanimivih evropskih božičnih tradicij.

Srbija: velik porast mladoletnih nosečnic
Srbija velja za eno od držav, v kateri se število prebivalcev v zadnjih letih najhitreje zmanjšuje. Po eni strani je za to kriv strah žensk, da bodo zaradi nosečnosti ostale brez službe, zato se zelo pozno (ali pa sploh ne) odločajo imeti največkrat zgolj enega potomca, po drugi strani pa vsako leto opažajo na tisoče načrtnih prekinitev nosečnosti, po katerih določene posameznice ne želijo več tvegati, druge pa ne morejo znova zanositi. Vlada si na vse pretege prizadeva povečati nataliteto in je v ta namen v preteklih letih sprejela številne ukrepe, ki pa še niso obrodili vidnejših sadov.

Ne zamudite tega roka!
Potekajo vpisi otrok, ki septembra prvič vstopajo v javne vrtce. Največkrat je rok 15. marec, nekateri vrtci pa imajo redni vpis še do konca marca. Starši lahko izberejo kateri koli vrtec in niso vezani na kraj svojega bivališča, vendar bodo imeli kot neobčan praviloma manj točk ob vpisu.

Imate otroka v vrtcu? To morate vedeti!
Navajamo novosti pri vlaganju vlog za znižano plačilo vrtca, otroškega dodatka, subvencioniranja malic in kosil ter štipendij. S konkretnimi primeri, povezavami na vloge in razlago, kdaj je treba vložiti novo vlogo.

Oče po angleško, mama po slovensko. Hčerka pa zna oboje!
Če je bila dvojezična vzgoja otroka še pred leti nekaj zelo eksotičnega, je danes nekaj precej običajnega. Ne samo zaradi staršev, ki si želijo, da bi njihov otrok poleg materinega osvojil tudi tuje jezike, ampak tudi zaradi praktičnih razlogov. Vse več je namreč zakoncev, ki prihajajo iz različnih jezikovnih okolij, zato je nekaj povsem samoumevnega, da se z otrokom pogovarjata v obeh jezikih. Izkušnjo nam je zaupala tudi 34-letna mamica Tajda, ki ima hčerko z možem iz Južnoafriške republike. Dužina živi v Bruslju.

Meghan je noseča! In tak bo otrok!
Komaj čakamo, da vidimo, ali bo fantek ali punčka. Pa tudi, komu bo podoben otroček.

Tak bo otrok princa Harryja in Meghan!
Potem ko sta si obljubila večno zvestobo vsi nestrpno pričakujejo oznanitev, da je noseča in komaj čakamo na njunega dojenčka!

Spremembe glede štipendiranja?
Vlada pošilja predlog novele zakona o štipendiranju v obravnavo v DZ. Predlog novele so pripravili zaradi sprememb zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, ki je je odpravil vsakoletno vlogo za letne pravice in uvedel avtomatizirani informativni izračun, ki bo vsako leto samodejno podaljšal pravico do štipendije, če bo do nje upravičen.

Vsi bodo dobili 280 evrov!
Vlogo za otroški dodatek v 7. in 8. dohodkovnem razredu je mogoče oddati že decembra, dodatek pa tako prejeti januarja, je danes spomnila ministrica za delo Anja Kopač Mrak. Povedala je tudi, da bo plačani očetovski dopust v letu 2018 znašal 30 dni, pokojnine pa se bodo uskladile dvakrat.

Pravočasno testiranje ključno za učinkovitejše zdravljenje
Na prvi decembrski dan obeležujemo svetovni dan boja proti aidsu, ki ga simbolizira rdeča pentlja. Zgodnejše odkrivanje in zdravljenje lahko pomembno vplivata na boljše izide zdravljenja ter omejujeta prenos okužbe naprej. Ključna dejavnika pri zajezitvi svetovne pandemije ostajata varna spolnost in redna uporaba kondomov.

Postal je internetna senzacija samo zaradi ...
Spoznajte petmesečnega Kadena, ki je postal spletna senzacija samo zaradi načina, kako se prebuja. Njegova mama Siri je pred kratkim na Facebooku objavila posnetek, na katerem se njen sinek preteguje. Opazili boste, da kadarkoli ga zjutraj odvije, deček dvigne roke navzgor. Njegova reakcija je vedno znova tako ljubka, da se preproste morate nasmehniti.

Nič več vsakoletnega oddajanja vlog?
Vsakoletno vlaganje vlog za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev, kot so otroški dodatek, državna štipendija, znižano plačilo vrtca, subvencija malice in subvencija kosila, bi lahko že kmalu postalo preteklost.

Naši osnovnošolki med najuspešnejšimi na tekmovanju World's Scholar's Cup
Na Turnirju šampionov v Ameriki sta OŠ Dravlje zastopali Lina Leskovec, iz 9. razreda, in bivša učenka Ajda Tomažin, sedaj dijakinja Škofijskega zavoda Sv. Stanislava v Ljubljani. Pohvalita se lahko z vrhunskim dosežkom, kljub temu da se za tekmovanje nista posebej pripravljali.

TROLI
Režija: Mike Mitchell in Walt Dohrn Scenarij: Jonathan Aibel, Glenn Berger in Erica Rivinoja Glasove v slovenščini posojajo: Katarina Bordner, Klemen Bunderla, Glorija Forjan, Uroš Buh, Miha Rodman, Miroslava Berginc, Saša Pavlin Stošić, Marjan Bunič, Mmbrož Kvartič, Jernej Kuntner, Srdjan Milovanović, Lija Pečnikar in drugi Režija sinhronizacije: Jernej Kuntner Režija pesmi: Vojko Sfiligoj Pojejo: Katarina Bordner, Klemen Bunderla, Glorija Forjan, Uroš Buh, Maks Dolinšek, Sandra Klemm – Sendi, Maša Tiselj, Žiga Bunič, Ambrož Kvartič, Srdjan Milovanović, Vojko Sfiligoj Žanr: animirani družinski film Dolžina: 92 minut

Igre za možgane: DA ali NE?
Skupina ameriških psihologov je v reviji Psihološka znanost zavrgla trditve zagovornikov možganskih iger, da te pomagajo k boljšemu delovanju možganov oziroma igralca naredijo pametnejšega. Avtor raziskave Daniel Simons je sicer nad lastnimi ugotovitvami razočaran.

'Sem mama in sem HIV pozitivna'
Danes 35-letna Sanne je bila sveže zaljubljena mama treh otrok, ko je pred sedmimi leti izvedela, da je HIV pozitivna. Takrat se je za njo začel boj za normalno življenje in ljubezen brez strahu – do otrok in do partnerja.