bakterija

Vnetje mehurja pri otrocih: Simptomi, vzroki in kako ravnati?
Pri deklicah je vnetje pogostejše, sečnica (uretra) je namreč pri punčkah zelo kratka in bakterije hitro dosežejo mehur.

V Nemčiji umrl 10-letni deček, ki je zbolel za davico
V Berlinu je umrl 10-letni deček, ki je zbolel za davico. Bolezen, ki je v zahodnem svetu redka, je v Sloveniji zadnjič zahtevala smrtni primer leta 1967.

8 znakov škrlatinke pri otrocih
Škrlatinka je bakterijska okužba, ki jo povzroča bakterija Streptococcus pyogenes, enak povzročitelj angine. Gre za nalezljivo bolezen, ki najpogosteje prizadene otroke, starih med 5 in 15 let. Prepoznati škrlatinko pravočasno je ključno za ustrezno zdravljenje in preprečevanje zapletov. Tukaj je 8 znakov, ki lahko nakazujejo na škrlatinko.

Živila, ki se jim je treba izogibati v nosečnosti
Med nosečnostjo se prehranske potrebe ženske spremenijo. Določenih hranil potrebuje več, več potrebuje tekočine, nekoliko se povečajo tudi potrebe po vnosu energije. A vendar je pomembno, da se nosečnica določenim živilom izogiba. Prvi razlog za to je predvsem varnost!

Vrste kašlja pri dojenčkih in majhnih otrocih
Okužba, ki bi pri odraslem povzročila le majhne težave, je lahko za otroka življenjsko ogrožajoča, zato pri dojenčkih in malčkih kašelj obravnavamo drugače kot pri odraslih. Kateri so vzroki kašlja pri otrocih in kdaj je treba nujno obiskati zdravnika?

Tako lahko prepoznate znake nevarne sepse pri otrocih
Sepsa je življenje ogrožajoče stanje, ki lahko prizadene tudi otroke, med katerimi so najbolj ogroženi novorojenčki, mlajši, kronično bolni otroci in otroci z oslabljenim imunskim sistemom. Kako lahko starši prepoznajo znake, ob katerih je nujna čimprejšnja zdravniška pomoč, je pojasnila specializantka pediatrije Petra Prunk Križanec, dr. med., s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja v UKC Ljubljana.

Zakaj ne smete dajati medu dojenčkom in majhnim otrokom?
Ste vedeli, da lahko med začnete v otrokovo prehrano uvajati šele po 1. letu starosti? Enako velja za javorjev sirup. Preverite, zakaj.

Zakaj bi morale nosečnico skrbeti bolezni, ki se prenašajo s hrano?
V nosečnosti obstaja visoko tveganje za bolezni, ki se prenašajo s hrano, ker se imunski sistem med nosečnostjo spremeni. To je naravno stanje, ki pripomore, da z otrokom živita v sožitju. Vendar pa lahko taka sprememba telesu oteži boj proti nekaterim škodljivim mikroorganizmom, ki se prenašajo s hrano. Tudi še nerojeni otrok je v veliki nevarnosti, ker njegov imunski sistem ni dovolj razvit, da bi se ubranil škodljivih mikroorganizmov, ki se prenašajo s hrano.

Simptomi in zdravljenje rotavirusa: kaj morajo starši vedeti?
Rotavirus je najpogostejši povzročitelj akutne črevesne bolezni pri dojenčkih in majhnih otrocih. Obstajajo pa koraki, s katerimi lahko preprečite ali ublažite simptome bolezni. Tukaj dobite vse informacije, ki jih potrebujete.

4 najpogostejše vaginalne okužbe v času nosečnosti
Okužbe v času nosečnosti predstavljajo tveganje za mater in otroka, zato je njihovo zgodnje odkrivanje zelo pomembno, saj je le tako mogoče omiliti potek razvoja bolezni in na ta način preprečiti smrtnost in zmanjšati možnost prezgodnjega poroda.

'Moj otrok mi je umrl v naročju'
Leto 2017, ko sem izvedela, da sem noseča in bom postala mamica – nepopisljiva sreča, veselje. Ampak žal konec leta 2017 največja žalost, ki se je ne da opisati z besedami. To je moja zgodba.

Okužba s sifilisom v času nosečnosti
Sifilis je spolno prenosljiva okužba z bakterijo Treponema pallidum, ki lahko, če ni pravilno zdravljena, povzroči dolgotrajne zaplete in celo smrt. Okužena nosečnica pa lahko okužbo prenese na nerojenega otroka.

Kaj lahko otrok uživa pri okužbi prebavil?
Driska je zelo pogosto obolenje pri otrocih, do nje pride zaradi okužbe z bakterijami in virusi. Da ne traja predolgo, je treba otroku ponuditi pravilno prehrano. Ali je treba z njegovega jedilnika črtati zelenjavo?

Kako preprečiti mastitis?
Materino mleko je zelo koristno za razvoj in rast dojenčka, toda včasih lahko pri dojenju pride do težav. Kaj storiti, ko se pojavi zastojno vnetje oz. bakterijska okužba, mastitis, in kako ga sploh preprečiti, smo se pogovarjali s Severino Feus, mednarodno svetovalko za laktacijo in dojenje.

Katere okužbe so najpogostejše te dni?
Prehlad, viroza, gripa – trojček, ki bo v prihajajočih zimskih mesecih praznil vrtce in šole, polnil pa čakalnice otroških ambulant ter belil lase staršem, ki bodo spet razpeti med skrbjo za otroka in službenimi obveznostmi. Z dr. Bredo Wedam Mozetič, spec. pediat. ter z vzgojiteljico Natašo Žele smo se pogovarjali o najpogostejših nalezljivih boleznih v vrtcu v zimskih dneh ter o meji, do kod lahko skrb za zdravljenje prevzame vzgojiteljica v vrtcu.

Ali je testiranje za streptokok B za nosečnice nujno?
Po podatkih Nacionalnega inštituta za varovanje zdravje je streptokok skupine B bakterija, ki povzroča predvsem okužbe novorojenčkov. Ker pa je bakterija lahko prisotna pri nosečnicah, se za to opravi že pred otrokovim rojstvom testiranje. Vendar ne pri vseh, le pri tistih, pri katerih sumijo na prisotnost streptokoka B.

Hitro prepoznajte prve znake okužbe s salmonelo
Odmevna je novica, da so se učenci na osnovni šoli Lucija okužili s salmonelo, bakterijo, ki povzroča bruhanje, drisko, vročino ali mrzlico. Kje vse se skriva ta bakterija in kako lahko okužbo preprečimo?

Mejno pozitivna urinokultura
Spoštovani! Dvomesečni sinček ima že prirojen razširjen votli sistem desne ledvice 1. stopnje. Ker se je poslabšal (z 11 mm na 14 mm), mu je bil odvzet urin po Sanfordu. Sedaj smo prejeli izvid...

Bakterije v urinu pri 5-mesečnem fantku
Pozdravljeni, Imam 5 mesečnega fantka, ki je bil pri petih tednih prvič hospitaliziran zaradi močnih krčev in polivanja na gastroenterološkem oddelku v Ljubljani. Kontrolirali so tudi urin in našli...

Vnetje ledvic pri dojenčku
Spoštovani! Gre za zdravje nečaka, ki je star 8 mesecev. Zanima me, kaj pomeni diagnoza, ki jo ima moj nečak: PYELONEPHRITIS AC. N 10 in kakšen je možen način zdravljenja te diagnoze? LP, ŽANA.

Vse o najpogostejših otroških boleznih
Obstaja kar nekaj najpogostejših otroških bolezni, ki so nalezljive. Ker so si zelo podobne po simptomih, jih težko ločimo. Zbrali smo nekaj posameznih značilnosti za ošpice, norice, peto, šesto bolezen in škrlatinko ter nasvete za hitrejše okrevanje.

Žalostna usoda štirimesečnika
Lani je štirimesečni Sterling Koehn preminil. Te dni poteka sojenje njegovim staršem, ker so ga zanemarjali in niso zdravili pleničnega izpuščaja.

Devetošolec zbolel za oslovskim kašljem. Šola že obvestila starše ostalih otrok
Čeprav se v Sloveniji proti oslovskemu kašlju cepimo že od leta 1959, pa se še vedno dogaja, da imamo posamezne primere vsako leto. Tudi episemije niso redkost. Imunost po cepljenju oziroma preboleli bolezni namreč ni dolgotrajna.

Dojeni dojenčki - bolj vitki odrasli?
Mešanica bakterij v dojenčkovem črevesju je pokazatelj tega, ali bo otrok kasneje v življenju imel težave s prekomerno težo.

Prepoznajte Kawasakijevo bolezen
Kawasakijeva bolezen je zelo redka, prizadene predvsem otroke, mlajše od pet let. In čeprav je pogostejša pri dečkih, je za njo zbolela tudi enoletna Maja. Ker o bolezni ni veliko govora, so njeni starši želeli čim prej izvedeti vse o njenih vzrokih, poteku, posledicah …

Tri zelo pogoste otroške bolezni
Te dni starše zanima vse o otroških boleznih, kot so: škrlatinka, ošpice in norice. Zbrali smo nekaj najkoristnejših podatkov, kako jih prepoznati, kako ukrepati, kdaj k zdravniku, kako jih zdraviti, kako jih preprečiti …

Vse, česar niste vedeli o trebušni gripi
Če ima vaš otrok drisko, povišano telesno temperaturo, bruha, ga boli trebuh ter se slabo počuti, lahko posumite, da gre za trebušno gripo. Zdravila za to ni, pomembno pa je, da izgubo tekočine in mineralov nadomestite, da ne pride do dehidracije.

Bakterijo pnevmokok prenaša 70 odstotkov ljudi
Pnevmokokna pljučnica po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije sodi med 10 najpomembnejših vzrokov smrtnosti na svetu. Poleg dojenčkov in otrok do petega leta bolezen najbolj ogroža starejše od 65 let. Bakterijo pnevmokok, ki biva v nosno-žrelni sluznici, po nekaterih ocenah prenaša 70 odstotkov ljudi, vendar se mnogi tega sploh ne zavedajo.

Število bolnikov pri nas narašča
Število bolnikov na ljubljanski infekcijski kliniki se je zadnje dni močno povečalo, posebej veliko je otrok. Poleg številnih bolnikov z driskami je veliko tudi bolnikov z okužbami dihal. Že drugi mesec imajo epidemijo mikoplazemske pljučnice, v zadnjem času pa tudi veliko primerov bronhiolitisa zaradi RSV virusa ter že prve primere gripe.

Učinkovit boj proti prehladu
Kihanje, zamašen nos, izcedek iz nosu, utrujenost, glavobol – vse to so znaki prehlada. Nosečnice so občutljivejše, ko je temperatura nižja, saj progesteron slabi obrambni sistem. Zato je pomembno, da se že prej zaščitijo pred prehladom oz. pravilno ukrepajo, ko se ta pojavi.