Bibaleze.si

baloh

Vzgoja in vrtec
27. 11. 2024 04.00

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad

Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Družina in odnosi
13. 10. 2023 10.00

Odličen način, da se otroci umirijo in izrazijo svojo kreativnost

Pravijo, da otroška domišljija ne pozna meja. Starši moramo v tem videti prednost in najti način, da otrokom pomagamo, da znajo misli, ki se jim podijo pa nadobudnih glavicah, tudi izraziti – bodisi skozi govor bodisi skozi mimiko ali katero koli obliko umetnosti. Na ta način bodo namreč lahko prepoznali svoje talente in gradili ustvarjalnost, hkrati pa bodo v kasnejših letih tudi bolj uspešni in se bodo lažje znašli v različnih življenjskih situacijah.

Očkov kotiček
14. 07. 2023 05.00

V vrtčevskih skupinah vse več priseljencev in tuje govorečih otrok

Poletne počitnice so odlične za tkanje novih prijateljstev, veliko igre in zabave ter časa, ki ga lahko otroci preživijo skupaj s starši. Če se odpravljate na družinske počitnice v tuje kraje, pa je to super priložnost za učenje novega jezika in spoznavanje drugih kultur. Niso pa le počitnice tiste, v katerih lahko malček pride v stik s tujim jezikom, z njim se lahko sreča že v vrtcu bodisi na jezikovnih uricah ali pa pri igranju z vrstniki, ki prihajajo iz tujih držav.

Prehrana v nosečnosti
10. 08. 2020 08.15

Krepčilni napitki za nosečnice, ki so prava bomba vitaminov

V času nosečnosti telo potrebuje več vitaminov in mineralov kot običajno. Uživanje dodatnih količin vitaminov pred spočetjem in v zgodnji nosečnosti je povezano tudi z manjšim tveganjem za spontani splav, pravijo strokovnjaki.

Dojenček
14. 05. 2020 10.00

Skrbi, s katerimi se srečujejo starši novorojenčkov

Drobna in nemočna bitja mamicam nemalokrat povzročajo veliko skrbi. Predvsem tistim, ki se z novorojenčki srečajo prvič. V prvih mesecih življenja je teh malih skrbi kar precej.

Malček
01. 11. 2018 11.12

Otroci z učnimi težavami

Ob vstopu v šolo se vse več otrok srečuje z učnimi težavami. Le - te običajno niso prirojene, težko pa je tudi reči, da so pridobljene v okolju. Za nekatere se ve da so deloma dedne, nekatere pa nastanejo že v času nosečnosti zaradi različnih poškodb.

Resnične zgodbe
22. 05. 2018 08.03

DELOVNA AKCIJA: Klaudija je izgubila moža in ostala sama z dvema otrokoma

Pred letom in petimi meseci se ji je ob prihodu policistov, ki so potrkali na njena vrata, življenje nenadoma spremenilo. Cesta ji je vzela ljubega moža, s katerim sta imela začrtano pot v prihodnost. Kar naenkrat se je morala skupaj z otrokoma, ki sta se jo še držala za krilo, soočiti z vsem - popolnoma sama.

Resnične zgodbe
16. 05. 2018 08.07

Pretresljiva izpoved slovenske mame šestih otrok

Marsikdo misli, da v Sloveniji živijo le srečne družine, toda dejansko ne poznajo, kaj se skriva za vrati njihovih domov. Nada Baloh je bila kot otrok priča družinskemu nasilju in ko je mislila, da je pobegnila pred vsem, jo je usoda pahnila v naročje izjemno ljubosumnega moža.

Prebava
07. 06. 2013 10.44

Ali naši malčki jedo zdravo?

Zakaj otroci vse bolj pogosto tarnajo, da jih boli trebuh? Zakaj imajo že najmlajši zapeko? Ste kdaj pomislili, da je za vse te tegobe kriva nepravilna prehrana?

Najstniki
30. 03. 2010 10.15

Skolioza, deformacija hrbtenice pri otrocih

Pravilna drža, ki omogoča pravilen položaj hrbtenice, je že zgodaj zelo pomembna. Posveča pa se ji premalo pozornosti, zato skoliozo običajno odkrijemo šele takrat, ko otrok čuti bolečine, ali je drža že tako deformirana, da jo opazimo s prostim očesom.

Zdrav otrok
13. 05. 2010 16.13

Otroci z avtizmom niso invalidi!

V zadnjih 10 letih je avtizem najhitreje naraščujoča razvojna motnja. Vendar so danes zaradi nefleksibilne zakonodaje na področju socialnega varstva tudi najbolj sposobni ljudje z avtistično motnjo pogosto doma kot invalidi. Veliko premalo je tudi možnosti za čimbolj samostojno bivanje.

Resnične zgodbe
04. 08. 2009 08.59

RESNIČNA ZGODBA: Otrok s cerebralno paralizo

Ko sem pričakovala Tilna, z možem nisva niti pomislila, da se ti lahko rodi otrok s posebnimi potrebami. Nosečnost je potekala popolnoma normalno, potem pa šok s prezgodnjim porodom in otrokom, ki se je boril za življenje.

Resnične zgodbe
28. 08. 2009 12.15

RESNIČNA ZGODBA: Morala sem se odreči otroku

Naša bralka Tanja zaradi izostanka mesečnega perila ni mogla zanositi. Napotila se je v Leonišče v Ljubljani. Po opravljenih pregledih se je dr. Helena Meden Vrtovec odločila za postopek hormonske terapije.

Resnične zgodbe
24. 06. 2010 11.53

RESNIČNA ZGODBA: Babica ni le poklic!

Malokdo pomisli, kako naporen je poklic babice, poln stresa, utrujenosti, nočnih izmen in prazničnega dela. A kot pravi babica Marjeta Žlebnik, lažje preživiš težke trenutke, če delo opravljaš z ljubeznijo in predanostjo.

Resnične zgodbe
09. 07. 2010 14.36

RESNIČNA ZGODBA: Boj za hčerkino življenje

Svojo pretresljivo zgodbo nam je zaupala Slavka Grmek Ugovšek, mati treh otrok. Ko je bila njena prvorojenka Alja stara štiri mesece, so ji zdravniki povedali, da ima cistično fibrozo, večkrat usodno genetsko bolezen.

Resnične zgodbe
10. 09. 2010 13.21

RESNIČNA ZGODBA: 'Nisem uboga, če sem slepa!'

Anja Pustak-Lajovic se je rodila nedonošena, s šestimi meseci in pol. Drobna kot peresce je tehtala komaj kilogram in pol. Vsi v družini so se bali za njeno življenje. Pri treh mesecih pa so zdravniki ugotovili, da je slepa.

Nosečnost
13. 05. 2011 10.59

Skrivnostni trebušček dobil obraz!

Vsi smo se spraševali, kdo je mamica v pričakovanju, ki je zmagala na natečaju Bibaleze.si pomladni trebušček. Za nagrado je bodoča mamica prejela profesionalno ličenje in fotografiranje.

Družina in odnosi
29. 12. 2010 08.04

FOTO: Kako se lahko mamica polepša?

Mamice imajo običajno zelo malo časa, ko pride novi član družine. Dojenček vsakdanji ritem življenja v družini precej spremeni, mamici pa vzame toliko časa, da vse drugo postavi na stranski tir.

Zdrav otrok
29. 11. 2010 11.03

Kakšne so možnosti za preživetje cistične fibroze?

Cistična fibroza je najpogostejša genetska bolezen. Nekateri bolniki s cistično fibrozo umrejo že v otroštvu, drugi pa živijo kar dolgo v odrasla leta.

Družina in odnosi
29. 09. 2010 17.34

Liza potrebuje pomoč!

Liza ima najtežjo stopnjo cerebralne paralize in je povsem odvisna od svojih staršev. Ker nimajo dvigala, jo starši vsakodnevno nosijo po strmih stopnicah. A Liza je vse težja, kar pomeni veliko breme za mamico Rajko.

Idejnica
29. 09. 2010 15.10

VIDEO&FOTO: Ročno izdelane punčke Dorimu

Dorimu se imenujejo ročno izdelane punčke Žive Voga. Komaj so ugledale luč sveta, že se njihova pravljična energija širi po svetu. Izdelane so s srcem, iz naravnih materialov.

Družina in odnosi
21. 09. 2010 14.15

Neplodnost pri moških

Najpogosteje je govora o ženski neplodnosti, a je vedno več zasledimo tudi pri moških. Razlogi zanjo so lahko različni. Znanost pa je že tako napredovala, da z biomedicinsko pomočjo mnogim parom omogoči spočetje.

Idejnica
09. 09. 2010 13.29

VIDEO&FOTO: Dinastija Alojzija

V vasi Planinca na Kozjanskem desetčlanska skupnost živi drugačno življenje. Vso hrano pridelujejo sami in so vegani. Živijo tesno v stiku z naravo in kozmosom, niso sužnji sistema, ure ali koledarja.

Družina in odnosi
06. 09. 2010 16.31

Prvi slovenski družinski in porodni center

Leta 2012 bomo dobili v Sloveniji Družinski in porodni center. Taki centri so v tujini nekaj običajnega, zato je bil že čas, da ga zgradimo tudi pri nas. Center bo stal sredi narave, tudi na pogled bo izjemen.

Idejnica
23. 08. 2010 13.17

Z barvo na zabavo

Včasih staršem zmanjka idej, kako naj zaposlijo otroka na morju, pikniku, vrtni zabavi ali doma. Ste že poizkusili z vodnimi barvami za telo? Otroci so nad njimi navdušeni ...

Malček
10. 08. 2010 12.28

VIDEO&FOTO: Družinski tabor Elerji

Sončkovo društvo za cerebralno paralizo Ljubljana že vrsto let organizira družinske terapevtske kolonije. Namenjene so otrokom s posebnimi potrebami, njihovim staršem in sorojencem.

Idejnica
28. 07. 2010 12.00

FOTO: U konc' sveta so pravljice doma

V Ukancu so malčki iz zadnje starostne skupine vrtca Bohinjska Bistrica v sodelovanju s svojo mentorico Andrejo Jensterle organizirali pravljično popotovanje v osrčje čudovitega Triglavskega narodnega parka.

Nosečnost
15. 08. 2010 11.19

Neplodnost z vidika refleksoterapije

Nekateri pari po številnih neuspešnih poskusih zanositve pomoč poiščejo tudi pri refleksoterapevtih. O tem smo se pogovarjali z Nado Tomazin Dokl, ki ima s tovrstno terapijo dolgoletne izkušnje.

Idejnica
26. 07. 2010 09.14

DRUŽINAM PRIJAZNO: Jadranje ni prestiž

Večina ljudi meni, da je jadranje prestiž. A dandanes ni več tako, kot je bilo včasih, saj je tovrsten dopust dostopen vsem. Najbolj pa uživajo najmlajši, saj se na jadrnici nenehno nekaj dogaja.

Idejnica
08. 07. 2010 12.27

DRUŽINAM PRIJAZNO: Pravljični gozd

V Logarski dolini se na dveh hektarjih nahaja pravcati Pravljični gozd. Njegova posebnost je, da je zlahka dostopen tudi otrokom s posebnimi potrebami.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863