Bibaleze.si

banana

Prehrana
11. 03. 2025 05.00

Malica za na pot za aktivne malčke

Dnevi so vse daljši in toplejši in marsikdo jih izkoristi za aktivno preživljanje časa v naravi. Če se za mini izlet odločimo z družino, sploh, dokler so otroci še mlajši, pa je pametno poskrbeti tudi za prigrizke in dovolj tekočine. Saj veste. Malček bo želel malico ravno takrat, ko boste to najmanj pričakovali in če je ne bo dobil, zna to precej otežiti in podaljšati pot na cilj.

Razvoj otroka
14. 02. 2025 05.00

Kdaj naj bi otrok začel govoriti?

Eden največjih mejnikov v razvoju dojenčka je, ko izgovori svoje prve besede. Čeprav se morda zdi, da bo to trajalo dlje, kot si želite, se jezikovni razvoj začne že pred rojstvom. Preberite, kdaj lahko pričakujete prve besede in kako lahko spodbudite svojega malčka, da se začne izražati.

Prehrana
07. 02. 2025 05.00

Za boljši spanec: teh 6 vrst sadja je dobro jesti pred spanjem

Za boljši in mirnejši spanec vaših otrok lahko pripomore tudi preprosta sprememba pri hrani. Nekatere vrste sadja so še posebej učinkovite pri spodbujanju kakovostnega spanca, zato preverite, katero sadje je najbolje ponuditi pred spanjem, da bo spanec vaših malčkov še boljši.

Prehrana za dojenčke
03. 11. 2024 02.15

Recept za okusno kašico z bučkami

Želite otroku predstaviti okus bučk? Potem mu iz njih pripravite kašico, vendar jo obogatite še s kakšno sestavino, drugače bo imela preveč pust okus in malega jedca ne boste prepričali, da odpre ust.

Prehrana
17. 10. 2024 03.00

Pri katerih kuhinjskih opravilih lahko sodelujejo najmlajši?

Vključevanje malčkov v kuhinjo ne krepi le njihovega zanimanja za hrano, ampak jim tudi pomaga razviti bistvene življenjske spretnosti, kot so sledenje navodilom, izboljšanje motoričnih sposobnosti in spodbujanje ustvarjalnosti. Kdaj otroke vključiti v kuhanje, katera opravila so primerna za določeno starost otroka in katere recepte pripravljati z njimi? O tem smo se pogovarjali z Neli Selan, mag. tur., predavateljico na BIC Ljubljana, Višji strokovni šoli in izvajalko otroških kulinaričnih delavnic z naslovom Mami, oči, v soboto kuham jaz.

Prehrana za dojenčke
11. 06. 2024 04.30

Okusna kašica za dojenčke od 6 meseca dalje

Avokado je poln dobrih maščob in vlaknin, medtem ko banana vsebuje polno kalija in vitamina C. Banana kašici doda tudi malo naravne sladkobe. Priprava pa je povsem enostavna.

Prehrana
14. 04. 2024 05.00

Recept za preprost domači sladoled iz dveh sestavin

Recept za okusen domači sladoled iz samo dveh sestavin vas bo povsem navdušil.

Prehrana za dojenčke
17. 03. 2024 05.00

Recepti za otroške obroke – od 4. meseca

Že po dopolnjenem četrtem mesecu začne dojenček izgubljati refleks metanja goste hrane iz ust, zato ga že takrat lahko počasi začnete navajati na prve žličke goste hrane. Za vas smo pripravili nekaj zdravih in slastnih receptov za kašice in obroke za dojenčke od 4. meseca starosti.

Prehrana za dojenčke
09. 03. 2024 04.15

Zdrava kašica za dojenčke iz samo treh sestavin

Okusen in enostaven recept za vašega malčka, ki vsebuje hranljivo špinačo, banano in jogurt.

Prehrana za dojenčke
07. 03. 2024 02.15

Hitro pripravljen sadni obrok za dojenčke in malčke

Hitro in enostavno pripravljen slasten obrok za vašega malčka. Preverite recept.

Prehrana v nosečnosti
06. 02. 2024 01.15

Zato v nosečnosti hrepenite po tolažilni hrani

V nosečnosti se lahko pojavijo želje po določenih živilih ali vrsti prehrane, ki se prej morda nikoli niso. Zelo rado pa se zgodi, da nosečnica nenehno hrepeni po tako imenovani tolažilni hrani, ki je polna maščob in kalorij. Zakaj? Preverite.

Malček
01. 09. 2023 05.00

Kaj storiti, če otrok pri dveh letih še ne govori?

Govorni razvoj otroka se prične s prvim dnem, ko malček pride na svet in z jokom prvič aktivira svoje glasilke. S starostjo se govorni razvoj počasi razvija do te točke, da malček prične govoriti razumljivo. Starši, ki opazujemo otrokov razvoj, se nam pri tem pojavljajo številna vprašanja, ki ste nam jih zaupali tudi naši sledilci na družbenih medijih. Med njimi so: 'kdaj bo moj otrok postal razumljiv?', 'kaj storiti, če otrok pri dveh letih še ne govori?', 'kako vem, kdaj je treba obiskati logopeda?' in številna druga. Veseli smo, da je Anja Apih, mag. profesorica logopedije in surdopedagogike, postala naša ambasadorka, ki bo vsak mesec odgovarjala na vaša aktualna vprašanja. Njene prve koristne nasvete na temo govornega razvoja si preberite v nadaljevanju.

Prosti čas
15. 10. 2022 05.00

Sladko ustvarjanje za noč čarovnic

Se tudi vaši malčki veselijo prihajajoče noči čarovnic? So jim všeč izrezljane buče, duhci, pajki in ostale strašljive podobe skrivnostnega keltskega praznika? Potem bodo spodnje ideje kot nalašč za vas.

Prehrana
06. 06. 2022 04.15

Zdravi obroki – kako vanje skriti zelenjavo?

Če vaš malček zavrača zelenjavo in sumite, da posledično užije premalo vitaminov, mineralov in vlaknin, imamo za vas rešitev. Na preproste načine lahko zelenjavo 'skrijete' v obroke, ki bodo tako okusni, da vaš otrok ne bo niti zaznal, da pravzaprav uživa koščke njemu neljube zelenjave.

Zdrav otrok
10. 05. 2022 05.00

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti

Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Prehrana za dojenčke
05. 08. 2021 07.55

Zdrava kašica za male sladokusce

Sladke in okusne dobrote iz gozda in domačega vrta so kot nalašč za pripravo poletnih okusnih malic za naše malčke. No, sadje lahko tudi zamrznemo in ga za pripravo odličnih prelivov in sladic uporabljamo potem vse leto.

Vse o prehrani
29. 06. 2021 07.30

Priročen 'snack' s katerim boste navdušili na vsakem poletnem pikniku ali rojstnem dnevu

Vsaka mama si želi sitega in zadovoljnega otroka, hkrati pa mu želi zagotoviti uravnoteženo prehrano in vsa potrebna hranila. Nemalokrat nam ob številnih obveznostih ne uspe skuhati popolnega obroka ali pa imamo doma zelo zahtevnega jedca. Zakaj si ne bi olajšali vsakdana in poskrbeli za več veselja tudi v svoji kuhinji? Več o tem v nadaljevanju.

Zdrav otrok
24. 03. 2021 07.36

Kronično zaprtje pri otroku – kako pomagati?

Zaprtje pri otroku se lahko pojavi zaradi bolezenskih vzrokov, veliko pogosteje pa predstavlja zgolj funkcijsko motnjo. V tem primeru govorimo o kroničnem funkcionalnem zaprtju.

Prehrana
28. 12. 2020 07.58

Kaj pa zdaj, ko je treba sedemkrat tedensko skuhati kosilo?

"Nimam več idej. Kaj zdravega naj skuham za kosilo, da bodo otroci jedli?", "Zdaj, ko smo doma, je treba vsak dan poskrbeti še za pet zdravih obrokov," "Kaj kuhate zdaj, ko so otroci ves teden doma, da bi jedli karseda zdravo?" To so vprašanja, ki si jih postavljajo mamice in očki v času šolanja na daljavo in zaprtja vrtcev, ko je treba petkrat dnevno poskrbeti za zdrave, raznolike in uravnotežene obroke. Preverite ideje za obroke, primer tedenskega jedilnika za petčlansko družino in smernice za zdravo prehrano otrok!

Prehrana v nosečnosti
10. 08. 2020 08.15

Krepčilni napitki za nosečnice, ki so prava bomba vitaminov

V času nosečnosti telo potrebuje več vitaminov in mineralov kot običajno. Uživanje dodatnih količin vitaminov pred spočetjem in v zgodnji nosečnosti je povezano tudi z manjšim tveganjem za spontani splav, pravijo strokovnjaki.

Recepti za malčke
17. 07. 2020 08.57

Bananin mlečni sladoled

Za pripravo bananinega mlečnega sladoleda potrebujete 25 minut, 5 ur pa ga morate pustiti v zamrzovalniku. Porcija vsebuje 80 kcal, 3 g beljakovin, 3 g maščob in 10 ogljikovih hidratov. Pa dober tek!

Prehrana v nosečnosti
17. 07. 2020 08.51

Zato je dobro jemati folno kislino

Otroci mamic, ki so v prvem trimesečju nosečnosti jedle oreščke, so imeli višji inteligenčni kvocient, boljši spomin in močnejšo osredotočenost, je pokazala nedavna raziskava španskih raziskovalcev. Oreščki so med drugim tudi bogati vir folne kisine, ki dobro vpliva na pravilen razvoj ploda.

Vse o prehrani
10. 07. 2020 09.26

Jagode v prehrani dojenčkov, nosečnic in doječih mater

Rdeče jagode so zdrave, saj so polne vitaminov in mineralov, po okusu pa so tako sladke, da se jim je težko upreti. S Karlo Klander, nutricistko, svetovalko za zdrav življenjski slog, smo se pogovarjali, ali jih lahko uživajo mlajši otroci od enega leta, nosečnice in doječe mame.

Prehrana za dojenčke
07. 07. 2020 08.10

Kdaj lahko otroku ponudimo breskev?

Zagotavljanje zdrave, primerne in raznolike prehrane v prvem letu otrokovega življenja lahko znatno vpliva na njegovo zdravje v prihodnosti, zato je pomembno, da temu namenimo veliko pozornosti.

Zdrava nosečnica
12. 06. 2020 08.00

Na kaj mora paziti noseča vegetarijanka?

Vegetarijanstvo predstavlja zdrav način prehranjevanja, ki pa mu je v obdobju nosečnosti treba posvetiti še dodatno noto pozornosti. Predvsem mora bodoča mama vegetarijanka paziti, da užije zadostno količino beljakovin, železa, kalcija, vitamina D in vitamina B12.

Blog
29. 04. 2020 08.00

"Moja banana je večja kot tvoja!"

Zadnjič je Matic izzval Mijo z besedami: "Moja banana je večja kot tvoja!" Njegove besede so bile dovolj, da se je vrgla po tleh in neutolažljivo jokala kakšnih 15 minut. Čeprav sta bili banani seveda vsaj približno enako veliki. Ja, tudi s takimi "forami" se moram ukvarjati.

Vse o prehrani
21. 02. 2020 13.39

Katero sadje lahko uživa dojenček?

Sadje je eno od prvih živil, ki ga začne dojenček uživati, ko začnemo uvajati gosto hrano. Kdaj je čas za kateri sadež, da ne pride do alergijske reakcije, si preberite v naslednjih vrsticah.

Vse o prehrani
07. 02. 2020 09.57

Katera živila so bogata z vlakninami?

"Zdravnik mi je svetoval, naj zaradi svojega zdravstvenega stanja jem več vlaknin. Pojesti bi jih moral vsaj 25 do 35 gramov na dan, a konkretnih nasvetov, kako naj to dosežem v vsakodnevni prehrani, je zelo malo. Kaj naj torej jem, da bom zaužil dovolj vlaknin. Prosim za enostaven seznam živil, ki bi jih lahko vključil v dnevne obroke."

Prehrana
22. 10. 2019 07.31

To jedo slovenski otroci za zajtrk

Preverite, zakaj mora otrok zajtrkovati, kaj jedo slovenski otroci in kakšni so zdravi zajtrki (z recepti)! Pa tudi, česa otroci vsaj zjutraj ne bi smeli jesti!

Malček
07. 08. 2019 08.03

Težave pri izgovorjavi šumnikov in glasu R – kdaj k logopedu?

''Pozdravljeni, sin bo septembra star štiri leta. Zelo površno izgovarja šumnike, o R ni sledu. Ko govori, zelo hitro govori in marsikdo ga ne razume, ker zelo površno izgovarja besede oz. malce po svoje. Tisti, ki smo z njim pogosto v stiku, vemo, kaj želi povedati, drugi ne. Ko ga opozorimo, da govori počasneje, pove razločneje, ampak ne čisto jasno. Bi moral k logopedu? Na sistematskem pregledu tega niso omenili, ampak mene je strah, da ne bo prepozno. Ne upam se čakati do pregleda v šolo. Naj omenim pediatrinji in jo prosim za napotnico za logopeda? Če bo hodil, ali se da to popraviti ali pa bo imel vse življenje težave pri izgovorjavi? Hvala za pomoč. Lep pozdrav,'' je zapisala v sporočilu, ki ga je na Bibaleze.si naslovila, mamica.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 835