besede priden

Letno pri 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha
Že v porodnišnici dva ali tri dni po rojstvu preverijo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljnje preiskave. A največ okvar se izkaže pozneje in sluh se z leti slabša. O obravnavi otrok z okvarami sluha sta spregovorila vodja Avdiološkega centra in otokirurške dejavnosti na Kliniki za ORL in CFK v ljubljanskem kliničnem centru, dr. Saba Battelino, in direktor Centra za sluh in govor Maribor, Samo Rumež.

'Naš prvi otrok je čisto drugačen kot drugi'
"Naš prvi otrok je čisto drugačen kot drugi. Tako močno se razlikujeta, kot da ne bi bila v sorodu," so besede, ki jih starši pogosto delijo z drugimi, ko opisujejo osebnostne značilnosti svojih otrok. Dejstvo je, da se sorojenci med seboj močno razlikujejo tudi zaradi vlog, ki jih imajo v družini. Posebej zanimiv je psihoterapevtski pogled na zaporedje rojstev. Kakšen in čigav je torej prvi, drugi ali tretji otrok in kaj to pomeni za družinski sistem, preverite v spodnjih vrsticah.

Biti priden = biti neviden?
Otroci še vedno oblikujejo zavedanje samega sebe in razvijajo svoje videnje ter razumevanje sveta, ki jih obdaja. Zato je bistvenega pomena, da uporabljamo jezik, ki je konstruktiven, podpira in daje moč. Jezik, ki ne omejuje, vendar krepi otrokov osebnostni razvoj.

Saša Krajnc: Priden je, kdor je neviden, neslišen in brez ugovarjanja izpolnjuje pričakovanja
Starši si pogosto želimo, da bi bili naši otroci pridni in bi pozabili na besedo NE pri izpolnjevanju naših želja, zahtev ali pogojev. Pravzaprav ne samo naših, ampak da bi se kar najbolje uklonili sistemu, ki ga narekuje sodobna družba. Ampak pretirana pridnost lahko vodi tudi v nemalo težav, ki se večkrat izrazijo šele kasneje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.

MaMaMija: Ko rečem "ne", sledi nešteto podvprašanj
Ne vem, katerega dela besede "ne" moji otroci ne razumejo. Ko izrečem "ne", namreč dobim sto tisoč podvprašanj. In čeprav vztrajam, je njihov zaključek: "Aha, potem ni rečeno, da si v prihodnosti ne boš premislila?"

Blog: 'Ko otroka ne moreš zaupati babici ...'
Občutek me ni varal, vsa ta leta, odkar imam sina, ga nikoli nisem zaupala tašči, njegovi babici. Danes je star šest let in pred kratkim sem bila prisiljena prav njo prositi za varstvo. In seveda vse skupaj je bila katastrofa – deček je bil prisiljen delati namesto nje, na igro pa je moral pozabiti.

Kako vzgojiti čustveno inteligentnega otroka?
Zadnje čase se starši vse pogosteje srečujejo z izrazom čustveno inteligenten otrok, vendar ne vedo, kaj to sploh pomeni. Kako naj vzgojijo čustveno inteligentnega otroka? Kakšne so vrline takšnega otroka? Janja Urbančič, mentorica za osebno rast ter sočutno in avtentično vzgojo, nam je v intervjuju odgovorila na vsa vprašanja ter vsem položila na srce modre besede: ''Čustvene inteligence jih učimo predvsem z zgledom. Pot do čustveno inteligentnega otroka vodi pre čustveno inteligentnega starša in vseh ostalih odraslih okrog otroka (starih staršev, vzgojiteljev, učiteljev, trenerjev itd.).''

Za vse žrtve nasilja: Tudi vaši otroci vas potrebujejo
Žrtev nasilja … Že samo poimenovanje zveni, kot da ste mrtvi, ampak niste, umrl je le en del v vas, tisti del, ki je verjel, da se vam to ne more zgoditi, da se to dogaja samo v filmih ali nekje daleč daleč stran. Zakaj bi vam nekdo, s katerim ste si ustvarili družino, gradili skupno prihodnost in še in še, naredil nekaj tako nedoumljivega? Prvič, drugič, tretjič … Udarci zagotovo bolijo, ampak to ni vaša edina bolečina, saj so pogosto priča družinskemu nasilju tudi tisti, ki jih imate neizmerno radi – vaši otroci.

Kakšne odnose tvorimo v partnerski zvezi in zakaj je tako?
Zakaj imamo takšen ali drugačen odnos s partnerjem, nam je na predavanju Ko se dvojina spremeni v množino, Izzivi v partnerskem odnosu, skušala prikazati Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka, partnerica, mamica dveh deklic, starih tri in šest let. Pojasnila nam je, da se potreba po čustveni navezanosti začne že v otroštvu in ima to velik vpliv tudi kasneje v odrasli dobi.

'To je eden izmed smrtnih grehov starša v 21. stoletju.'
Juliji, moji skoraj triletnici, velikokrat rečem, da je "pridna". Na ta način jo pohvalim in ji dam vedeti, da sem vesel, ker je upoštevala moja navodila. Lahko bi ji rekel: "Draga hčerka, hvala, da si upoštevala pravila in spoštovala moje poprej izražene želje", a sem samo človek in ne uporabljam takega besedišča, dasiravno vem, da je nakazovanje na pridnost otroka eden izmed smrtnih grehov starša v 21. stoletju.

Natalija Verboten priznala, da je jokala
Natalija Verboten je razkrila, ali je jokala ob vstopu starejšega sina Maxa v šolo in kdo je jokal ob uvajanju mlajšega Oskarja v vrtec.

Po petih letih Natalija Verboten spregovorila o družini
Natalija Verboten se vrača na glasbeno sceno s poletno pesmijo Lepa na pogled in ker dolgo časa nismo brali o njej, nas je zanimalo, kaj je počela skupaj z družino. Zaupala nam je, kakšna sta Max in Oskar ter na kakšno vzgojo prisega.

Ko starši pretiravajo s pohvalami ...
Nekateri starši v želji, da bi otroke spodbudili na njihovi poti, bodisi pri majhnih dosežkih bodisi pri udejstvovanju na različnih področjih, pretiravajo s pohvalami. Čeprav dobronamerno, lahko takšno ravnanje privede do frustracij ali celo narcisoidnosti. Preverite, kako ravnati, da se temu izognete.

RESNIČNA ZGODBA: Očka narkoman
Milena ima za sabo zelo žalostno zgodbo, saj je oče njenega otroka jemal mamila. Dolgo časa je upala, da bo bolje, potem pa se je odločila zvezi narediti konec, saj je verjela, da si s sinom zaslužita lepše življenje.

DNEVNIK: Malo zlobe ne škodi
Lana s prijateljico Žanet preživlja prosto popoldne. Odpravili sta se na kosilo, kjer mlada mamica govori samo o svojem sinku. Prijateljica ne razume, zakaj jo tako skrbi, kakšno hrano bo zaužila ...

'Enkrat je bil en majhen škrat …'
Verjamete v škrate in palčke? Poznate ta prikupna, navihana bitja, ki včasih kaznujejo, včasih nagrajujejo, včasih pa ljudem tudi ponagajajo? Prihajajo prazniki, ko so ta majhna bitja še posebej aktivna.

FREDI MILER: 'V življenju mi največ pomeni družina!'
Fredi Miler, pevec in glasbenik, ki je zaslovel z uspešnico Vedno si sanjala njega, je Kmetijo slavnih zapustil iz preprostega razloga: preveč je pogrešal svojo družino.

SAŠA LENDERO: Z Ario uživava vsak trenutek dneva!
Saše Lendero in Miha Hercoga ni treba posebej predstavljati, saj ju mediji spremljajo na vsakem koraku. Tudi odkar se jima je rodila mala Aria, ki je še povečala njuno srečo in okrepila vez med njima.

Ali svojim otrokom lažete?
Čeprav majhne in nedolžne, so laži, ki jih govorite svojemu otroku, lahko razlog, da vam kasneje v življenju ne bo nikoli zaupal. Od otroka tudi ne morete pričakovati iskrenosti, če je ne pozna.

Ko šola ni šala
Disleksija je težava pri branju in pisanju, ki prizadene približno tri odstotke otrok in jim onemogoča, da bi bila šola zanje »šala« (to je pogosta napaka dislektikov, ki zamenjujejo črke ali zloge).

Ne podkupujte ga!
Ste v trgovini doživeli "cel cirkus"? Malček na ves glas kriči, se meče po tleh, brca in se ne zmeni za nikogar. Nemočno stojite ob njem, v vas pa so uprte oči vseh v trgovini.