besedni

"Rekli so mi, naj vztrajam, saj se bo telo morda navadilo"
Ajda se že od najstniških let sooča z močnimi menstrualnimi bolečinami, ki so se stopnjevale v kronične težave. Kljub zdravemu načinu življenja, vključno z lokalno in sezonsko prehrano ter redno telesno aktivnostjo, so ji hormonske terapije povzročale številne stranske učinke. Po več letih iskanja rešitve in trpljenja se je odločila za laparoskopijo, ki je razkrila vzrok težav. Ajda danes upa, da bo njena zgodba pomagala drugim, ki se soočajo s podobnimi težavami.

Kdaj naj bi otrok začel govoriti?
Eden največjih mejnikov v razvoju dojenčka je, ko izgovori svoje prve besede. Čeprav se morda zdi, da bo to trajalo dlje, kot si želite, se jezikovni razvoj začne že pred rojstvom. Preberite, kdaj lahko pričakujete prve besede in kako lahko spodbudite svojega malčka, da se začne izražati.

Učenje branja naj bo zabavno in prijetno doživetje
Učenje branja je pomemben del otrokovega razvoja. Otroci se učijo brati z različno hitrostjo. Pomembno je prepoznati znake bralne pripravljenosti in otroka spodbujati k branju na pozitiven način.

Na OTO so prispeli priljubljeni pasji junaki iz risanke Tačke na patrulji
Za naše najmlajše gledalce imamo odlično novico – na OTO je končno prispela dolgo pričakovana risanka Tačke na patrulji, ki bo vaše otroke očarala s svojimi ljubkimi pasjimi liki in napetimi dogodivščinami. Poleg zabave pa risanka ponuja tudi pomembne izobraževalne vsebine, ki spodbujajo ustvarjalnost, razvoj jezikovnih veščin in sposobnost reševanja problemov.

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad
Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Otrok podeduje inteligenco po mami
Starši si želijo spodbuditi razvoj otroških možganov, kar je velik izziv v času sodobnih tehnologij, ki vedno več stvari naredijo namesto otrok.

Lahko pogosta vnetja ušes vplivajo na otrokov razvoj govora?
Kronična vnetja ušes lahko upočasnijo razvoj otrokovega govora, kažejo nove raziskave.

5 nasvetov, kako med poletnimi počitnicami otroke spodbuditi k branju
Za otroke je pomembno, da med poletnimi počitnicami preživijo kakovosten čas s knjigo v rokah, tako da bodo, ko se jeseni ponovno začne šolsko leto, pripravljeni, na vse nove izzive, ki jih čakajo! Hkrati pa se bodo na ta način odmaknili od zaslonov.

Pevec zaupal, kako njegova žena prenaša drugo nosečnost
Priljubljeni hrvaški pevec Petar Grašo in Hana Huljić sta pred dnevi razveselila z novico o pričakovanju drugega otroka. Zdaj je slavni glasbenik razkril, kako njegova srčna izbranka prenaša drugo nosečnost.

Kako otroka učiti komunikacijskih veščin
Komunikacijske veščine so bistvene za otrokov razvoj, saj pripomorejo k lažjemu in jasnejšemu izražanju misli, občutkov in idej, omogočajo lažje oblikovanje odnosov z drugimi ter večajo sposobnosti reševanja problemov. V nadaljevanju preverite konkretne načine, kako otroka na zabaven način spodbuditi h komunikaciji, širjenju besednega zaklada in učenju empatije.

5 idej za dejavnosti po metodi montessori
Otroci so najuspešnejši in se največ naučijo z dejavnostmi, v katere vključimo vsa njihova čutila: tipanje, okušanje, poslušanje, vid. K temu pa jih spodbuja pedagogika montessori, zato smo za vas pripravili pet dejavnosti, ki bodo spodbudile otrokov razvoj.

Prešernov dan in ideje za dejavnosti z otroki
8. februarja slavimo največji slovenski kulturni praznik, Prešernov dan. Ta dan je odlična priložnost, da otrokom predstavimo največjega slovenskega pesnika, dr. Franceta Prešerna, in pomen slovenskega jezika, kulture in poezije. Kako? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Pri izbiri otroških novoletnih daril upoštevajte pravilo 4 daril
Pravilo 4 novoletnih daril je pravzaprav zelo preprosto: vsakemu od vaših otrok kupite nekaj, kar si želi, nekaj, kar potrebuje, nekaj za obleči in nekaj za branje. Ker se prazniki približujejo s svetlobno hitrostjo, je smiselno novoletna darila nakupiti čim prej in se izogniti stresu ter gneči tik pred zdajci.

'Velika pričakovanja s strani staršev so veliki generatorji treme'
S Samanto Kobal, dramaturginjo, gledališko pedagoginjo in pripovedovalko otroških pravljic, smo se pogovarjali o številnih zanimivih temah. Med drugim nam je razložila, kako lahko otroku pomagamo premagati tremo in zakaj je pomembno, da spodbujamo njegovo kreativnost. Več o tem v spodnjem pogovoru.

Odličen način, da se otroci umirijo in izrazijo svojo kreativnost
Pravijo, da otroška domišljija ne pozna meja. Starši moramo v tem videti prednost in najti način, da otrokom pomagamo, da znajo misli, ki se jim podijo pa nadobudnih glavicah, tudi izraziti – bodisi skozi govor bodisi skozi mimiko ali katero koli obliko umetnosti. Na ta način bodo namreč lahko prepoznali svoje talente in gradili ustvarjalnost, hkrati pa bodo v kasnejših letih tudi bolj uspešni in se bodo lažje znašli v različnih življenjskih situacijah.

Zakaj je tako pomembno, da otroci glasno berejo, in kako jih motivirati?
Otroci se znajo v začetku upirati, saj jim glasno branje predstavlja velik napor, in takrat je tudi na starših, da vztrajamo, da jim pomagamo in jih spodbujamo, da naredimo branje privlačno in zabavno. Na kakšne načine lahko najmlajšim približamo ljubezen do knjig in zakaj je (glasno) branje tako pomembno? Preverite nasvete strokovnjakinj!

Ideje: Kaj početi z otrokom ob slabem vremenu
Nižje temperature, dež, veter in megla, vse to lahko neprijetno vpliva na naše razpoloženje, pa tudi na počutje otroka. Toda ne glede na to, kakšno je vreme, imamo možnost, da se imamo skupaj vseeno lepo. Za vas smo pripravili nekaj idej, ki kljubujejo tudi slabemu vremenu.

Ne le odrasli, tudi otroci se soočajo s temi težavami
Življenje v moderni družbi, ki je pogosto prepleteno z negativnimi občutki in stresom, ima velik vpliv na človekovo zdravje.

To naj bo del večerne rutine z otroki
Glasno večerno branje knjig in slikanic otrokom je čudovita popotnica za vse življenje. Knjige so namreč prava besedna zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, osrečimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije.

Ideje za kreativno ustvarjanje z otrokom
Danes imamo premalo časa za vse, kar bi si želeli, pogosto smo utrujeni, obremenjeni in v stalnem stresu, ki nam greni še tiste preostale proste in redke trenutke, ki jih imamo. Ne zanemarite jih, saj so v resnici izjemno dragoceni, ampak se raje ustavite in namenite čas svojemu otroku, ob katerem se boste prerodili tudi sami. Za vas smo pripravili nekaj idej, s katerimi bosta lahko skupaj ustvarila nepozabne in čudovite spomine, ki vaju bodo za vedno povezovali.

Pižama: Zaradi pravljic se otroci naučijo soočati z neprijetnimi platmi življenja
Boštjana Gorenca Pižamo ni treba posebej predstavljati, saj slovi kot odličen komik, knjižni avtor, prevajalec in tudi sinhronizator, ki se tega dela loti še kako resno. Zaveda se namreč pomembnosti maternega jezika in da so prav risanke medij, ki otrokom podzavestno le-tega približajo, s tem pa mu prav tako bogatijo besedni zaklad. Tokrat je beseda s Pižamo tekla prav o tem: maternem jeziku in pomembnosti, da ga negujemo ter zanj skrbimo.

Gaja Kos: 'Bralca, ki še ne ve, da to je, je treba v svet knjig pretkano zapeljati'
Da so knjige prava pravcata zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, vedrimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije, je jasno. Ampak kako jih predstaviti malčkom, kako jih približati otrokom, ki ne želijo brati in po katerih knjigah posegati? O vsem tem smo se pogovarjali z Gajo Kos, izjemno poznavalko otroških slikanic ter knjig za otroke in mladostnike, ki že vrsto let deluje kot samozaposlena v kulturi. Doktorirala je na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo. Pri knjižni založbi ureja izvirno slovensko leposlovje za otroke in mladino, literarne kritike pa objavlja tudi v različnih strokovnih revijah. Pri LUD Literatura soureja zbirko prevodne kratke proze Stopinje, občasno pa tudi kaj svojega napiše in kaj tujega prevede. Pogovor z njo si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

SPAR Slovenija podaril 10.000 evrov otrokom z učnimi in bralnimi težavami
Marca je SPAR Slovenija na svojih policah ponudil posebne testenine SPARBECEDA v obliki vseh 25 črk slovenske abecede. Z njimi je v svoji aplikaciji SPAR plus na zanimiv način spodbudil otroke in njihove starše, da z igro krepijo besedni zaklad. Projekt SPARBECEDA pa je imel tudi dobrodelno noto. SPAR Slovenija je v četrtek, 19. maja, svečano predal donacijo v skupni vrednosti 10.000 EUR trem izbranim ustanovam, ki pomagajo otrokom z učnimi in bralnimi težavami. To so Center za izobraževanje, rehabilitacijo, inkluzijo in svetovanje za slepe in slabovidne IRIS, Zavod Mavrični bojevniki, kjer nudijo pomoč mladim z motnjo ADHD (motnja pozornosti in hiperaktivnosti) in Bravo – društvo za pomoč otrokom in mladostnikom s specifičnimi učnimi težavami.

Boštjan Gorenc - Pižama: Že kot otrok sem rad bral kaj zabavnega, čudnega in obrnjenega na glavo
Eden izmed najbolj priljubljenih avtorjev, Boštjan Gorenc – Pižama, je že kot malček izjemno rad bral. Za knjige ga je navdušila babica, danes pa navdih iz rosnih let prenaša na svojega sina in številne druge slovenske otroke. Razložil je, kako ustvarja, pojasnil, zakaj bi morali vsi brati, in izdal nasvete, kako naj starši otroke navdušijo za branje. Razkril je celo, zakaj se ga je prijel vzdevek Pižama, in ne denimo Nogavica.

Nerojen otrok sliši zvoke že v maternici
Otroci že od malega čutijo glasbo. Že dojenčki se kot odgovor na glasbo zibajo in poskakujejo. Številni predšolski otroci si že izmišljujejo pesmice in si med igro nezavestno prepevajo. Osnovnošolski otroci začnejo peti v skupini, nekateri med njimi pa se tudi učiti igranja na glasbilo. Starejši otroci plešejo ob glasbi svojih najljubših skupin in s pomočjo glasbe sklepajo prijateljstva ter delijo občutke. Glasba vpliva na številna področja otrokovega razvoja – intelektualno, socialno, čustveno in kognitivno. Ima neposreden vpliv na razvoj motoričnih sposobnosti, pomaga pri učenju jezika in razvijanju stikov z drugimi. Poslušanje glasbe se svetuje tudi nosečnicam, saj nerojen otrok sliši zvoke že v maternici.

To je zelo pomembno, ko želite pomiriti otroka
Pravljice so nekaj najlepšega, kar lahko podarimo svojemu otroku, saj se z njihovo pomočjo otroci marsikaj naučijo o življenju. Prednosti so številne, še posebej v obdobju razvojnih strahov, ko lahko otroci doživljajo tudi hude stiske. Preko pravljic se lahko naučijo spoprijemati s svojimi strahovi, neprijetnimi čustvi in osvojijo pomembne veščine, zaradi katerih bodo lahko kos vsem izzivom, ki jih čakajo na njihovi poti.

Kako naj beremo z zelo majhnimi otroki?
"Mami, kaj piše tukaj!?" me večkrat neumorno sprašuje moja dve leti in pol stara hčerka. Berem ji praktično že od rojstva, vedno pravljico za lahko noč in včasih tudi knjigico popoldne na kavču, če želi in če imam čas. Zdaj je pa sploh odlično, ker ji včasih bere tudi njen starejši bratec drugošolec.

Zakaj se ne spomnimo otroštva?
Vprašanje, zakaj se ne moremo spomniti nobenega dogodka iz obdobja treh let po rojstvu, je eno tistih, s katerimi se psihologi ukvarjajo že sto let. Nekateri se spomnijo le drobcev preteklosti, spet drugi se ne spomnijo ničesar. Zakaj pride do tovrstne 'izgube spomina'?

'Moj otrok lahko preklinja, njegove psovke niso odraz mojega starševstva'
Kletvice in psovke ljudje uporabljamo večinoma, kadar smo jezni ali slabe volje in na nek način pomenijo tudi ventil za sproščanje napetosti. Gre za 'grde, vulgarne' besede in večina staršev je zaprepadenih, kadar pridejo iz ust otroka.

Imate vse za šolo? To vam najbrž manjka
Otroci uživajo v ustvarjanju, še posebej v barvanju in risanju, kar jim hkrati omogoča napredek in razvoj. Vse se začne z njihovimi malimi prstki, s katerimi odkrivajo svet in vso njegovo barvno paleto. Kako jih lahko spodbudite, da se bodo veselili tudi uspeha v šolskih klopeh, pa si preberite v nadaljevanju.