bibina svetovalka

Porod brez skrbi: Kako premagati strah in ustvariti lep spomin
Na družbenih omrežjih in v klepetalnicah lahko preberemo, da je nekatere nosečnice strah poroda in ne vedo, ali se bodo lahko sprostile med rojevanjem. Porajajo se jim tudi številna vprašanja, kot so: ''Kako dolgo bom v porodni sobi? Ali me bo bolelo? Kdaj bom samo predihavala popadke, kdaj potiskala?'' Odgovore nam je pomagala poiskati diplomirana babica Klavdija Slapar, ki je tudi Bibina svetovalka. Za vse bodoče mamice ima edinstvene nasvete, zato vas vabimo k branju.

'Skupaj ostajava samo zaradi otrok'
''Skupaj ostajava zaradi otrok,'' mi včasih povedo nekateri starši, ko pripovedujejo o svojem hladnem partnerskem odnosu, ki pogosto spominja na eno samo pogorišče. Skoraj nič več ju ne druži in povezuje. O svojih čustvih (z izjemo jeze) sta se že zdavnaj prenehala pogovarjati in njun partnerski odnos vedno bolj spominja na odnos med dvema sostanovalcema, ki si delita življenjske stroške ter otroke.

Zobozdravnica Tea: 'Strah pred zobozdravnikom je dostikrat privzgojen'
Z bibino svetovalko in zobozdravnico za otroke in odrasle Teo Malnar Turnšek, dr. dent. med. smo se pogovarjali o pomembnosti ustne higiene pri otrocih. Povedala nam je tudi nekaj več o najpogostejših zobozdravstvenih težavah otrok in mladostnikov ter na kakšen način poskuša zobozdravniški pregled narediti čim bolj prijeten za najmlajše. Pogovor si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Otrok zavrača zdrave obroke - kako se odzvati?
Se sprašujete, kaj delate narobe, da vaš malček zavrača hrano? S katerimi živili bi lahko lajšali simptome hiperaktivnosti pri otroku? Kako narediti obroke privlačnejše in kaj dodati vodi, da bi obogatili njen okus ter jo na ta način približali otroku? O vsem tem smo se pogovarjali z Mojco Cepuš, svetovalko za zdravo prehrano in hujšanje ter certificirano nutricistko.

Kaznujete otroka? Strokovnjakinja meni, da kazen nikoli ni učinkovita metoda
Pisala nam je bralka, ki se sprašuje, ali je kaznovanje s sedenjem na stolčku ustrezno. Za mnenje smo povprašali Dejano Dejanović, predavateljico o razvoju možganov.

Tea Malnar Turnšek, dr. dent. med.
Bibina svetovalka, ki svetuje na področju ustne higiene in zdravja ust ter zob malčkov in mladostnikov, je tudi zobozdravnica in strokovnjakinja Tea Malnar Turnšek, dr. dent. med., ki trenutno deluje v zasebni ordinaciji v Novem mestu. Z veseljem dela tako z otroki kot tudi z odraslimi in svetuje o zobni negi, zdravju in ustni higieni. Pomembno se ji zdi, da že od samega začetka spodbujamo zdrave navade in dobro ustno higieno otrok, zato bo z nami delila nasvete in informacije, ki bodo poglobili vaše znanje o ustni higieni in pomagali ohranjati zdravje zob vaših malčkov, šolarjev in najstnikov. Več o Tei Malnar Turnšek si lahko preberete v spodnjem opisu.

Urška Šavli, dr. dent. med.
Bibina svetovalka, ki svetuje na področju ustne higiene in zdravja ust ter zob malčkov in mladostnikov, je zobozdravnica in strokovnjakinja Urška Šavli, dr. dent. med., ki trenutno deluje v ZD Črnomelj. Z ljubeznijo do dela z otroki dosega vrhunske rezultate, zelo rada pa svoje znanje in nasvete deli tudi z njihovimi starši, saj se ji zdi pomembno, da že od samega začetka spodbujamo zdrave navade in dobro ustno higieno otrok. Več o dr. Urški Šavli lahko preberete v spodnjem opisu.

Karmen Mandl, psihologinja
Bibina svetovalka je psihologinja Karmen Mandl, ki zaključuje integrativno psihoterapijo, izobraževala pa se je tudi iz vedenjsko kognitivne terapije, čuječnosti, mediacije in hipnoze. Med drugim raziskuje in deluje tudi na področju selektivnega mutizma pri otrocih.

Zakaj je pomemben položaj dojenčka na trebuhu?
Ko dojenček leži na trebuhu in se na nek način opira na roki ter poskuša kontrolirano zadržati glavo od podlage, vsaj za kratek čas, rečemo da "pase kravice". Zakaj je ta položaj pomemben za njegov razvoj, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Žilno znamenje pri dojenčku
Vsaj eden od stotih dojenčkov ima kožno znamenje, ki se kaže kot obarvanje na koži ali izboklina. Povečano tveganje za nastanek žilnega znamenja ali infantilnega hemangioma je pri dojenčkih z nizko porodno težo, deklicah, osebah s svetlo poltjo, večplodni nosečnosti in prezgodaj rojenih otrocih.

Strokovnjakinja o tem, kako preprečiti izpade ljubosumja ob prihodu novega družinskega člana
''Pozdravljeni! Kmalu dobimo novega družinskega člana. Kako naj sina pripravim na to, da ne bo več edinec? Navajen je, da se mu ves čas posvečava, da se igrava z njim. Lahko pričakujem, da bodo na začetku izpadi ljubosumja? Ne bom mogla več toliko časa biti z njim. To me zelo skrbi. Ne želim, da se bo počutil odrinjenega. Kako lahko prve dni postopam? Hvala vam za nasvet. Lep dan vam želim!'' nam je pisala zvesta bralka Bibaleze.si. Pismo smo posredovali Saši Golob, zakonski in družinski terapevtki.

Zaradi pogostih vnetij ušesa sta se mu poslabšala sluh in govor
V prvih letih otrokovega življenja je sluh izjemno pomemben za otrokov družabni, čustveni in kognitivni razvoj. Tudi najmanjša izguba sluha lahko vpliva na razvoj govora in izgovorjave.

''Ne izgovarja glasu R. Kako mu lahko pomagam?''
''Spoštovani, sin gre naslednje leto v šolo. Ne bere, ne piše, ne izgovarja črke R. Je čas za preplah? Ali naj takrat v šoli kaj rečem? Obstaja na šoli logoped ali samo v zdravstvenem domu? Lahko kako vadim z njim, da ga naučim izgovarjati R? Je pa imel pogoste angine. Je lahko to krivo, da ga ne izgovarja? Lep pozdrav,'' smo prejeli v uredništvo pismo zaskrbljene mamice. Posredovali smo ga Bibini svetovalki Petri Kavšek, mag. prof. logopedinji – surdopedagoginji.

Starševske napake v odnosu do najstnika
Ko otrok pride v najstniška leta, se odnos s starši nekako spremeni, želi si več svobode, veliko mu pomeni družba prijateljev. Kako naj mama in oče še vedno ohranita povezanost z njim, ne da bi ga pri tem dušila? Kako naj mu dasta vedeti, da se tudi zdaj še vedno lahko zanese nanju, ko ju bo potreboval?

Zakaj je trebušni položaj za dojenčka tako pomemben?
Slišali ste že, da je zelo pomembno, da na ravno podlago položite dojenčka kdaj pa kdaj na trebušček. V nadaljevanju članka bomo pojasnili, zakaj je to pomembno in kako pogosto morate to početi.

Kakšne odnose tvorimo v partnerski zvezi in zakaj je tako?
Zakaj imamo takšen ali drugačen odnos s partnerjem, nam je na predavanju Ko se dvojina spremeni v množino, Izzivi v partnerskem odnosu, skušala prikazati Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka, partnerica, mamica dveh deklic, starih tri in šest let. Pojasnila nam je, da se potreba po čustveni navezanosti začne že v otroštvu in ima to velik vpliv tudi kasneje v odrasli dobi.

"Bom zaradi tega manj 'mama' v pravem pomenu?"
Vsem novopečenim mamicam polagamo na srce, da si ob nenehni skrbi za drobceno bitje vzamejo čas zase in prosijo za pomoč, ko jo potrebujejo. Prisluhnite tudi sebi, ne samo otročku, ki vas kliče z jokom. ''Vloga očeta je v tem obdobju in v vsem nadaljnjem izjemnega pomena. Največ, kar lahko oče naredi v prvem letu po rojstvu, je, da je opora svoji ženi,'' pravi Urška Studen, študentka zakonskih in družinskih terapij ter Bibina svetovalka.

Jajca med nosečnostjo: DA ali NE?
Seveda lahko med nosečnostjo uživate jajce, vendar resnično ne smejo biti surova.

Zelo pomembno je, da otroka objamete in pobožate
Zelo pomembno je, da si starši kljub hitremu tempu življenja vzamete čas za otroka in se kdaj stisnete k njemu. Tudi k tistemu malo večjemu. 'Crkljanje' naj bo čim večkrat na družinskem urniku. Kaj mu to pomeni in zakaj je to pomembno zanj, smo se pogovarjali s Tino Jereb, svetovalko za vzgojo predšolskih otrok.

Vrabček Richard: zgodba, ki govori o prijateljstvu in pogumu
Za ljubitelje animiranih filmov je Vrabček Richard idealna izbira. Zgodba odpira vprašanja o prijateljstvu, pogumu, samopodobi in številnih drugih pomembnih temah, s katerimi se soočamo v življenju.

To so znaki poporodne depresije pri moškem
Ne samo da ima lahko ženska poporodno depresijo, ima jo lahko tudi moški. Po mnenju strokovnjakinje Klavdije Slapar, diplomirane babice, se lahko pri njem pojavi že med partnerkino nosečnostjo ali kmalu po porodu.

Za srednješolce: 6 napotkov terapevtke ob začetku šolskega leta
Počitnic je konec in čas je za šolo. Marsikateri najstnik bo prvič prestopil prag srednje šole. Kako naj bo kos vsem izzivom, ki ga čakajo od septembra naprej? Romana Čolić, zakonska in družinska terapevtka, ima zelo dober nasvet zanje in tudi za tiste dijake, ki nadaljujejo šolanje.

Otrok joka in hoče igračo? Izrecite ustrezne besede
"Veliko odraslih je še danes prepričanih, da dojenčki in malčki manipulirajo z jokom. Zato jih pogosto puščajo jokati ali jih tudi kaznujejo. A joka v resnici ni treba ustavljati. Jok je naravni mehanizem za odlaganje težkih čustev. Odrasli ga ne zmoremo poslušati, ker mi nismo smeli jokati, ko smo bili majhni. Nekatere mamice se celo bojijo, da so slabe mame, če otrok joka," opaža Dejana Dejanović.

doc. dr. Andreja Poljanec, psihologinja in specialistka ter doktorica zakonske in družinske terapije
Bibina svetovalka je psihologinja in specialistka, doktorica zakonske in družinske terapije, strokovnjakinja Sočutnega varstva otrok. S sodelavci je ustanovila Študijsko-raziskovalni center za družino, kjer je strokovna vodja.

Znana Slovenka se pripravlja na porod
Iris Mulej je drugič noseča in počasi se že načrtno pripravlja na porod. Skupaj s hčerko Isabello se je vrnila v Sloveniji, kjer bo počakala predvideni datum poroda.

Tina Jereb, svetovalka za vzgojo predšolskih otrok, specializantka integrativne psihoterapije
Bibina svetovalka Tina Jereb je komunikologinja in specializantka intergrativne psihoterapije ter predavateljica in svetovalka za vzgojo predšolskih otrok.

Janja Urbančič, mentorica za osebno rast ter sočutno in avtentično vzgojo
Janja Urbančič je Bibina svetovalka in strokovnjakinja Sočutnega varstva otrok.

Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka
Saša Petrovič je zakonska in družinska terapevtka, ki deluje po modelu relacijske družinske terapije.

Aleksandra Brlan, svetovalka za dojenje
Aleksandra Brlan je svetovalka za dojenje s certifikati UNICEF-a in Društva svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije s področja dojenja ter strokovnjakinja Sočutnega varstva otrok.

Gita Mateja de Laat, univ. dipl. zgodovinarka, šola svoje otroke doma
Gita Mateja de Laat je po izobrazbi univ. dipl. zgodovinarka ter strokovnjakinja Sočutnega varstva otrok.