bolgarija

Babice in dedki čedalje manj varujejo vnuke
Nekoč je bilo drugače. Še pred 40 ali 50 leti so – vsaj na podeželju in po vaseh – malčke pred vstopom v šolo čez dan pogosto varovali stari starši (pa tudi drugi svojci, sosede in prijateljice), razširjeno je bilo tudi varstvo otrok pri (starejših) gospeh, ki so imele nekakšne neuradne vrtce kar doma.

Rodila je Anjo in po štirih mesecih spet zanosila
Spoznali smo mamico, ki se je zaradi partnerjeve službe preselila v Bolgarijo. Tam se je poročila in rodila dva otroka. Prva je na svet pokukala hčerka Anja, drugi pa je bil sin Mark. Po petih letih bivanja so se vrnili v domovino.

Ali je Slovenija družinam prijazna država?
Slovenija se je v najnovejšem poročilu Sklada ZN za otroke (Unicef), ki preučuje družinam prijazne politike v gospodarsko najrazvitejših državah sveta, uvrstila na osmo mesto. Na vrhu lestvice 31 držav, za katere so na voljo podatki, so Švedska, Norveška, Islandija, Estonija in Portugalska, na dnu pa Švica, Grčija, Ciper, Velika Britanija in Irska.

Slovenija v svetovnem merilu velja kot država s številnimi ugodnostmi v korist družin
Po izsledkih poročila Unicefa z naslovom Prva leta življenja so odločilna za vsakega otroka Slovenijo od najvišjega mesta na lestvici pri skrbi za otroke v zgodnjem otroštvu ločita le dve leti brezplačne predšolske vzgoje. Avtorji poročila so v 193 državah primerjali prisotnost treh ukrepov za razvoj najmlajših, so sporočili iz Unicefa Slovenija.

Slovenija na 11. mestu
Sklad Združenih narodov za otroke (Unicef) v svojem poročilu Grajenje prihodnosti: Otroci in cilji trajnostnega razvoja ugotavlja, da vsak peti otrok v gospodarsko razvitih državah živi v relativni revščini, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Koliko pa vi vlagate v dodatno izobraževanje?
V času pospešenega tehnološkega razvoja in velike mobilnosti prebivalstva je ključno, da smo naklonjeni ideji vseživljenjskega izobraževanja. Delež Slovencev, ki se dodatno izobražujejo, pada od leta 2010, a smo še vedno nad evropskim povprečjem. Največ se izobražujejo Švicarji in Skandinavci, na zadnjem mestu pa so Romuni in Bolgari.

V novo leto na prav poseben način
Množice ljudi po svetu so danes verjetno v zadnjih pripravah na skok v novo leto. Po državah pa na silvestrovo, če izvzamemo najbrž povsod navzoč šampanjec, vladajo različni običaji - od obvezne nošnje rdečega spodnjega perila v Italiji, leče na silvestrski večerji v ZDA, do kovčkov pred vrati v Mehiki, kot našteva nemška tiskovna agencija dpa.

Društvo Ključ v boju proti trgovini z ljudmi
Trgovina z ljudmi je prisotna tudi v Sloveniji. Le-ta je država izvora, prehoda ter tudi ciljna za mnoge žrtve trgovine z ljudmi, posameznike, ki so nasedli besedam o lepši prihodnosti in so potem v njej ali tujini izkoriščani. Društvo Ključ s preventivnimi akcijami ozavešča mlade, saj jih želijo seznaniti o vseh pasteh trgovine z ljudmi. Pogovarjali smo se z Mojco Kunaver, vodjo preventivnih programov društva Ključ.

Banka materinega mleka
Banke materinega ali humanega mleka so po Evropi že nekaj povsem običajnega. Izmed držav nekdanje Jugoslavije je prvo odprla Srbija, na slovensko pa za enkrat še čakamo …

Rudnik, skrivnostno mesto dvojčkov
Na jugovzhodu Bolgarije leži majhna vasica z zanimivo zgodovino. Že leta se namreč prebivalcem rojevajo dvočki. V preteklem letu se je tam rodilo 56 parov, zaradi česar so