boljše ocene

Otroci, ki jih rodijo mame, starejše od 40 let, imajo določene prednosti
Odločitev za materinstvo ni enostavno. Tako zgodnje kot kasnejše materinstvo prinašata svoje prednosti in izzive. Medtem ko mnogi zagovarjajo zgodnje materinstvo, pa so raziskave pokazale, da imajo otroci, rojeni materam, starejšim od 40 let, nekatere edinstvene prednosti, ki jim lahko pomagajo na njihovi življenjski poti.

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv
''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Kako odnos med staršema vpliva na otrokov razvoj
Nobena skrivnost ni, da so otroci kot mali detektivi, ki tiho opazujejo in vpijajo vse, kar vidijo, slišijo in čutijo okoli sebe. Pa ste kdaj razmišljali, kako vajin odnos s partnerjem vpliva na otroka? Od načina komuniciranja, izražanja čustev, naklonjenosti, načina reševanja konfliktov – odnos med staršema pusti trajen vtis in med drugim dolgoročno vpliva na otrokovo predstavo, kaj sploh sta partnerstvo in ljubezen.

Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi
Šolsko okolje, ki daje prednost duševnemu zdravju učencev in učenk, ustvarja osnovo za boljše učenje, bolj zdrave medsebojne odnose in svetlejšo prihodnost za mlade. Z ozaveščanjem in podporo duševnemu zdravju in počutju učencev pa bodo začeli tudi pri projektu Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi.

Z redom in disciplino se otroci učijo pomembnih življenjskih veščin
Začetek šolskega leta prinaša za otroke kar nekaj sprememb in izzivov, še posebej, ker to pomeni tudi konec brezskrbnih poletnih dni. Da bo vrnitev v šolske klopi kar najbolj uspešna, pa je pomembno, da se dobro pripravimo tudi na nove obveznosti. O tem smo se pogovarjali s psihosocialno svetovalko, Petro Dežman.

6 razlogov, zakaj otroka čim prej učiti tuji jezik
Dandanes znanje tujih jezikov prinaša številne prednosti. Poleg tega, da lahko komuniciramo z ljudmi različnih kultur, nam odpirajo številna vrata do poslovnih in ostalih priložnosti, do katerih bi bilo sicer nemogoče priti. Preverite, zakaj je ključnega pomena, da otroke že v zgodnjem otroštvu spodbujamo k učenju tujega jezika.

Drugačni otroci niso problematični otroci
Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

Priznani psiholog: 'To je izjemnega pomena za otroka'
Kako zelo pomembno je otroka že od malega naprej učiti čustvene inteligence, je razložil priznani ameriški psiholog in profesor na Univerzi Harvard, dr. Daniel Goleman. Hkrati navaja načine, na katere lahko otroka učimo čustvene inteligence.

Učiteljica Edita: Vsaka moja ura se začne z vprašanjem "Kako ste?"
Edita Pašagić je mlada učiteljica matematike, ki med otroki slovi po svojem širokem nasmehu, prijaznem pristopu in veseli naravi. Uro pouka vedno začne z vprašanjem ''Kako ste?'', saj si želi, da bi se sleherni otrok v njeni učilnici počutil prijetno in sprejeto. To, da ima večina ljudi slabe spomine na osnovnošolsko matematiko, pa je bil eden glavnih razlogov, da se je odločila za poučevanje tega predmeta. Vedela je namreč, da lahko s pravim pristopom in motivacijo pri učencih spodbudi zanimanje za ta pomemben predmet in razbije predsodke o tem, da je matematika naporna in težka. Skozi miselne igrice in postavljanje matematičnih izzivov otrokom omogoča, da jim matematika pomeni sprostitev in ne bremena.

Zakaj mladi začnejo z uživanjem drog?
Najstniška leta so čas večjih telesnih in duševnih sprememb, na drugi strani pa za marsikoga tudi obdobje raziskovanja, preizkušanja mej, iskanje svoje vloge v svetu. Želja po nečem novem, tudi tveganem, je normalen del razvoja mladega človeka, a pri nekaterih to vključuje tudi preizkušanje cigaret, alkohola in tudi drugih prepovedanih substanc. Kateri so najpogostejši razlogi za eksperimentiranje z drogami in na kaj morajo biti starši pozorni, preverite v nadaljevanju.

Telesna vadba izboljša razmišljanje otrok
Marsikdo bi mislil, da so miselne igrice, branje knjig in reševanje nalog dovolj za izboljšanje delovanja otrokovih možganov, vendar to ne drži povsem. Raziskave so namreč dokazale, da lahko delovanje možganov izboljšamo tako, da pospešimo svoj srčni utrip. To pa nam lahko uspe – kako drugače – s telovadbo! Več o tem v spodnjem prispevku.

'Učiteljica sem, ker uživam biti istočasno tudi učenka'
"Svojim učencem vedno rečem, da so 'carski' in so tako veseli in ponosni. Oni meni rečejo, da sem 'filmska'. Velikokrat se pohecamo in si popestrimo šolski vsakdan," nam je zaupala učiteljica angleščine Anja Frank. Z njo smo se pogovarjali o trenutni situaciji v šolstvu in o tem, zakaj se je odločila sodelovati pri projektu 5KA, resnozabavni spletni učilnici.

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.
"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.

Če spite dovolj, boste imeli boljše ocene
Študenti in učenci, ki jim v šoli ne gre najbolje, lahko poskusijo izboljšati svoje spalne navade. Profesorji na eni od ameriških fakultet so namreč dokazali, da dosegajo tisti, ki redno in dovolj spijo, v povprečju boljše ocene. In ne, pravočasen odhod v posteljo le na večer pred velikim izpitom ne zadošča – dovolj je treba spati več noči zapored.

Poskrbimo za varnost otrok v prometu!
Pred novim šolskim letom je agencija za varnost prometa na novinarski konferenci predstavila statistiko prometnih nesreč z udeležbo otrok v prometu in več aktivnosti za varno vključitev otrok v promet. "Po lanskem letu, ko je bilo po statističnih podatkih najbolj uspešno prometno varno leto, je letošnje še boljše," je ocenil direktor Igor Velov.

Otroci, ki so aktivni, imajo boljše ocene v šoli
Med gibanjem se sproščajo hormoni, ki dvignejo razpoloženje n zmanjšujejo stres. Učenci po mnenju strokovnjakov potrebujejo eno uro dnevno, da bi bili zdravi.

Če otroci v razredu nosijo copate, dosežejo boljše rezultate pri testih
Nam je povsem samoumevno, da so otroci v osnovni šoli obuti v coapte, toda dejansko ne vemo, da to pripomore k boljšemu učnemu uspehu. To so namreč ugotovili raziskovalci z univerze Bournemouth.

Ko otrok spi z mamo v isti postelji …
Psihologi in pediatri po novem svetujejo, da prve mesece otrok spi v isti postelji kot mamica. Včasih je bilo to nepojmljivo, saj so bili prepričani, da so takšni otroci potem preveč odvisni od staršev. Dr. James McKenne dokazuje, da so otroci, ki spijo skupaj z mamo, bolj zdravi, imajo boljše ocene v šoli, so samozavestnejši in samostojnejši.

VELIKA NAGRADNA IGRA: Z igračo do nove sobe
Z objavljeno fotografijo otrokove najljubše igrače na bibaleze.si lahko dobite celotno opremo za otroško sobo in umetniško poslikavo sten!