bralca

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad
Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Stare knjige, ki bi jih moral prebrati vsak otrok
Strast do branja je eno najlepših daril, ki jih lahko podarite svojemu otroku na začetku njegove življenjske poti. Skupne bralne urice so priložnost za povezovanje, razvoj otrokovih bralnih veščin, domišljije in osebnosti. Prave knjige pa lahko vse to še dodatno poglobijo. Obstajajo namreč brezčasne zgodbe in klasike, ki ste jih brali že vi in imajo zaradi tega moč, da vas popeljejo v brezskrbno otroštvo. Čeprav so stare, imajo moč, da otrokom predajo dragocene življenjske lekcije, ki bodo ostale z njim do konca življenja. Preverite nabor 5 otroških knjig, ki se že leta prenašajo iz generacije v generacijo in še dolgo ne bodo šle v pozabo.

Zakaj je tako pomembno, da otroci glasno berejo, in kako jih motivirati?
Otroci se znajo v začetku upirati, saj jim glasno branje predstavlja velik napor, in takrat je tudi na starših, da vztrajamo, da jim pomagamo in jih spodbujamo, da naredimo branje privlačno in zabavno. Na kakšne načine lahko najmlajšim približamo ljubezen do knjig in zakaj je (glasno) branje tako pomembno? Preverite nasvete strokovnjakinj!

To naj bo del večerne rutine z otroki
Glasno večerno branje knjig in slikanic otrokom je čudovita popotnica za vse življenje. Knjige so namreč prava besedna zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, osrečimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije.

Predlogi in ideje za pisanje dobrih spisov
Obstaja veliko vrst spisov. Razlikujejo se tako po vsebini kot po dolžini, vendar je cilj vseh spisov enak: prepričati bralca o določenem stališču ali pogledu na temo. V kolikor dosežete ta cilj, bo tudi ocena temu primerna. A kako se najučinkoviteje lotiti pisanja spisa? Kako prepričati bralca? Kako se osredotočiti na vsebino, hkrati pa paziti na pravopisne napake?

Gaja Kos: 'Bralca, ki še ne ve, da to je, je treba v svet knjig pretkano zapeljati'
Da so knjige prava pravcata zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, vedrimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije, je jasno. Ampak kako jih predstaviti malčkom, kako jih približati otrokom, ki ne želijo brati in po katerih knjigah posegati? O vsem tem smo se pogovarjali z Gajo Kos, izjemno poznavalko otroških slikanic ter knjig za otroke in mladostnike, ki že vrsto let deluje kot samozaposlena v kulturi. Doktorirala je na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo. Pri knjižni založbi ureja izvirno slovensko leposlovje za otroke in mladino, literarne kritike pa objavlja tudi v različnih strokovnih revijah. Pri LUD Literatura soureja zbirko prevodne kratke proze Stopinje, občasno pa tudi kaj svojega napiše in kaj tujega prevede. Pogovor z njo si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Iskreno o tem, zakaj ne seksata
Ameriški zakonski svetovalec John Gray pravi, da imajo pari danes veliko redkeje spolne odnose, kot razglašajo mediji. Seveda je na svetu veliko spolnosti željnih žensk in moških, a po nekajletnem skupnem življenju postanejo pomembnejše druge stvari. Služba, skrbi, ustvarjanje doma, otroci ... in spolnost je kaj kmalu odrinjena na stranski tir.

Lepi striček: Otroška zgodba, ki buri duhove
Na spletu so se pojavile fotografije zgodbice, ki govori o spolnem nasilju nad otroki. Za komentar o zgodbi Lepi striček, ki je izšla v reviji Kekec in je namenjena otrokom od 2. do 5. razreda osnovne šole, smo se obrnili na UNICEF Slovenija in Polono Greif, univ. dipl. soc. pedagoginjo, zakonsko in družinsko terapevtko iz Študijsko-raziskovalnega centra za družino.

Podarjamo vstopnice za ogled nedeljskega šova Znan obraz ima svoj glas
Ste navdušeni nad šovom Znan obraz ima svoj glas? Potem imate zdaj edinstveno priložnost, da se potegujete za vstopnice za ogled nedeljskega šova.

Branje, nad katerim so navdušeni tudi najstniki
Redkokateri najstniki se z veseljem potopijo v svet knjig in ure in ure berejo. Mogoče le tisto obvezno čtivo za domače branje in bralno značko ... Toda obstajajo načini, kako jih pritegniti. Tako da v knjižnici recimo najdejo posodobljeno različico stare izdaje, ki, kot bi rekli oni, ni dolgočasna, ki ima nekaj, kar prepriča tudi mladega bralca.

To je Jaka povedal o bralni znački
Ministrstvo: "Drage šolarke in šolarji, branje je kul!" - Poslanka SDS Jelka Godec: "Mi lahko kdo pove, zakaj je bralna značka v OŠ obvezna? Ker to zamorjenost z bralno značko, ki zasleduje osnovni cilj vzgojiti bralca, ki bo rad bral vse življenje, opazujem pri otrocih že uhuhu let... samovprašam"

'Vsakdo od nas je lahko junak!'
Matic Slapšak nas je popeljal v svet pravljic, kjer so doma drugačni, netipični junaki: lena mravljica, raziskujoč polž, ošabna breza in drugi, kjer gre za boj med dobrim in slabim. Starši, ki berejo njegove pravljice otrokom, bosod spoznali, da se tudi v njih vedno znova skriva poučen nauk.

Podarimo slikanice Skrivnosti mladih levov!
Žiga Gombač, mladinski pisatelj, je tokrat presnetil najmlajšo publiko. Zavihtel je pero in ustvaril slikanico Skrivnosti mladih levov. Kaj vse se skriva v njej, nam je razkril v ekskluzivnem pogovoru. Ne spreglejte nagradne igre, v kateri lahko osvojite prav to slikanico.

So stripi kakovostno čtivo?
Še danes jih radi berejo tako otroci kot odrasli, zaradi spremljajočih ilustracij pa jih imajo radi zlasti prvi. Čeprav so včasih veljali za manjvredno literaturo, danes v kulturnem prostoru dobivajo mesto, ki jim pripada.

Sedmica v rokah našega bralca?
Medtem ko se širna Slovenija sprašuje, kdo je dobitnik sedmice, smo naše bralce povprašali, kaj bi storili, če bi se sreča nasmehnila prav njim. Večina bi del denarja namenila pomoči potrebnim, očka Lojze pa se je nekoliko pošalil in nas povprašal: 'Kaj pa naj storim s tem drobižem!?'

'Rešujem nasedle deževnike!'
Marta Bartolj ni samo ilustratorka, ki knjige, delovne zvezke, revije naredi privlačne za mlajše bralce, temveč tudi velika ljubiteljica živali. Meni, da se lahko ljudje veliko naučimo od njih.

Maša Židanik Bjelobrk - ŽUŽA: Zabavna in trmasta mama
Filmska in gledališka igralka Maša Židanik Bjelobrk je mama dveh otrok. Postati mama je bila njena velika želja, ki se ji je uresničila šele z zdravniško pomočjo. Zaradi tega se toliko bolj zaveda materinske sreče in tako tudi naporne trenutke pospremi z veliko mero dobre volje.

INTERVJU: Vrtec je otroški ZOO!
Vse se zgodi z namenom, tudi to, da sem pred časom spoznala pisatelja Aleksandra Jakopiča, avtorja pripovedi o porodu. Zase pravi, da je le človek, jaz pa menim, da lahko drugim odpre oči.

INTERVJU: Izberi si pravljico in povem ti, kdo si!
V poplavi medijev, ki nas obkrožajo z vseh strani, je za otroke in starše pomembna kakovostna medsebojna vez. Čas, ki ga preživijo skupaj. V tem času in otroškem svetu imajo pravljice pomembno mesto.