bralka

Tako lahko sami doma pripravite fiziološko raztopino
''Pozdravljeni, doma imam tri otroke, ki so trenutno zelo prehlajeni. Porabimo litre in litre fiziološke raztopine. Slišala sem, da jo nekateri pripravijo kar sami doma. Lahko dobim recept? Hvala!'' nam je pisala bralka Bibaleze.si.

'Starši mojega partnerja so nemogoči. Se bomo sploh kdaj razumeli?'
Prihod otroka obrne življenje na glavo. Prioritete se spremenijo, pojavijo se nove, drugačne skrbi, morda vzniknejo tudi partnerski konflikti. Vse našteto dobi še nekoliko večje razsežnosti, če se otrok rodi mlademu paru, ki je šele za začetku svoje poti in o naraščaju niti približno še ni razmišljal.

Mama iskreno o izkušnji poroda v porodnišnici Maribor
Vsak porod je edinstvena izkušnja in ljudje, ki nam takrat stojijo ob strani, imajo velik vpliv. Nekaterih ne pozabimo nikoli. Na nas se je obrnila bralka Ines Ketiš, ki je želela svojo srčno izpoved o izkušnjah poroda v porodnišnici Maribor deliti z nami. Pravi, da če bi z možem Tadejem še enkrat izbirala, bi izbrala to srčno in podporno osebje in okolje, ki je njuni deklici rešilo življenje. Njeno zgodbo si preberite v spodnjih vrsticah.

'Zanosila sem pri 18 letih, nato pa je sledil šok'
Kmalu po 18. rojstnem dnevu sem na nosečniškem testu zagledala plusek. Brez dvomov sem vedela, da bom obdržala otročka in da bom postala mlada mamica. Marsikdo je dvomil, da nam bo uspelo, pa vendar nam je!

Nosečnost v starejših letih: kaj lahko pričakujete?
Najbolj idealno je, če ženska zanosi in rodi okoli 25. leta starosti, ko je praviloma najbolj plodna, ima redne menstrualne cikluse in ovulacije, starost jajčec in jajčnikov je optimalna. Tedaj je tudi manj tveganj za zaplete v nosečnosti in za nepravilen razvoj ploda. Kaj pa lahko pričakujemo v starejših letih, po 37. letu, ko že govorimo o napredovani starosti nosečnice? Odgovarja primarij Darija Strah, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic
Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic, ki ga imajo skoraj vse, ki so rodile. Vseeno pa se o njem (pre)malo govori, eni o njem šepetajo, drugi ga celo označujejo za tabu temo. Pogovor z Darijo Šćepanović, eno največjih strokovnjakinj.

Je v redu, da otrok mačeho kliče 'mama'? Ali je 'mama' samo ena?
Včasih se zgodi, da eden od staršev – oče ali mama – zaradi številnih razlogov, kot so denimo ločitev, razhod, smrt partnerja, dobi novega življenjskega sopotnika, ki v družini prevzame določeno vlogo. Z novo družinsko postavitvijo pa pridejo tudi zapleti, ki se dotikajo vzgoje, postavljanja mej, odnosov med člani družine.

Kaznujete otroka? Strokovnjakinja meni, da kazen nikoli ni učinkovita metoda
Pisala nam je bralka, ki se sprašuje, ali je kaznovanje s sedenjem na stolčku ustrezno. Za mnenje smo povprašali Dejano Dejanović, predavateljico o razvoju možganov.

En otrok z vama na dopust, drugi pa ne?
Ena izmed večnih dilem starševstva je tudi (ne)enakopravnost med sorojenci in iskanje načinov, da bi bili ljubezen, pozornost, čas in materialne dobrine med vsemi otroki enakomerno razporejeni. Včasih je to popolnoma enostavno, včasih pa ne gre zlahka. O tej dilemi je pisala tudi mamica, ki je naletela na ogorčenje in zaprepadene komentarje bralcev.

To so najpomembnejši izzivi, s katerimi se soočajo noseče najstnice
"Najpomembnejši izziv za nosečo najstnico je ponovni premislek o svojih prioritetah v življenju in vrednotah. Najpogostejše dileme so povezane z otrokom: ga obdržati ali prekiniti nosečnost, ga oddati v posvojitev ... Ali bo oče otroka tudi dober oče, bo prevzel svoj del odgovornosti, bi sploh želela nadaljevati odnos z njim, si to želi on? Kaj bodo rekli starši, so se skregali, bo lahko še naprej živela pri njih ali se bo morala preseliti k očetu otroka ali v materinski dom? Bo lahko še hodila v šolo, si uresničila načrte, ki jih je imela za prihodnost? Če bo ostala sama, kako bo plačevala račune?" je nanizala psihiatrinja Petra Jelenko Roth.

Šola za starše: "Ustvarili smo, česar sami nismo našli - učinkovit tečaj za porod in starševstvo"
Danaja Oblak je serijska podjetnica, ki ima za seboj pri svojih 40 letih 7 uspešnih poslovnih zgodb. Danaja je utelešenje tega, kako se združi materinstvo in poslovno življenje v uspešno poslovno zgodbo. S svojim delom je posredno in neposredno na svet pomagala uspešno spraviti približno 160.000 slovenskih otrok v zadnjih 10 letih preko izobraževanja nosečnic in mladih staršev.

Eno najbolj redkih, a najlepših imen pri nas
''Pozdravljeni, zasledila sem vaš članek o imenih in bi bila zelo vesela, če bi lahko predstavili žensko ime Eli. Nikjer nisem mogla zaslediti kaj dosti o tem imenu,'' nam je pisala bralka Bibaleze.si.

Zgodba bralke: 'Še vedno diham, ampak je prekleto težko'
Ko rodiš otroka, se zaveš odgovornosti. Biti moraš skrbna mati in ga imeti rada, kljub nekdanjemu partnerju, ki ti nikoli ni stal ob strani, ki ga ni bilo ob tebi po porodu, ko si ostala sama in se spraševala, kako boš zmogla vse sama brez pomoči.

'Z vsakim splavom sem izgubila del sebe ..'
Vsak sedmi par v Sloveniji se spopada z neplodnostjo. "Srčno sem si želela postati mama, a z vsakim splavom sem izgubila del sebe. Imela sem občutek krivde, nezmožnosti. Vsi so me spraševali, kdaj bova imela otroka, pritisk okolice je bil grozljiv," se spominja danes mamica šestletnega fantka.

V Sloveniji letno posvojijo med 30 in 50 otrok
Veliko je lepih zgodb o posvojitvah, ki ganejo do solz in ki ne pustijo ravnodušnega nikogar, niti najbolj trdosrčnega. Tudi ta si bo po ogledu spodnjih posnetkov brisal solze, čeprav morda na skrivaj in rekoč: "Ti jokaš, jaz ne. Meni je nekaj padlo v oko." Ganljive zgodbe so tudi v Sloveniji, kjer letno posvojijo med 30 in 50 otrok.

'Glede na izkušnji prvih dveh porodov je bil ta porod prava milina'
Rada bi vam delila svojo porodno izkušnjo od tretjega poroda.

Šest dni po roku je rodila Emo
Malce z zamudo, ampak na hitro je na svet privekala najlepša deklica na svetu.

Takrat lahko posumite, da je otrok alergičen
"Srednji sin je imel alergijo na jajca, ki je izzvenela pri njegovih dveh letih in pol. Že pred prvim letom starosti sem pri njem opazila suho kožo na ličkih, medtem ko ni imel drugih izpuščajev ali težav. Sprva sem mislila, da je posledica neprijaznega zimskega vremena, zato sem mu na obrazek nanašala mastno kremo za občutljivo dojenčkovo kožo. Stanje se ni izboljšalo, zato sem ga peljala k pediatru. Svetoval je testiranje na alergije in potrdili so jo," se spominja mamica treh otrok.

Ko je pri 40 drugič zanosila, se je odločila za NIFTY test
V zadnjih letih je na voljo test, ki ga lahko nosečnica opravi že zelo zgodaj in ki ne predstavlja nobenega tveganja za splav. Z njim zelo natančno odkrijejo morebitne genske nepravilnosti ploda, pa tudi hitro določijo spol. Zanj se je odločila tudi bralka, ki jo danes doma razveseljuje zdrav 10-mesečnik.

Napovedi so bile črne. Rodila je v 24. tednu
V 18. tednu so jo zadržali v bolnišnici. Bila je odprta, krvavela je. Sumili so na odstopanje posteljice. Napovedi so bile črne. "Dobila sem injekcije za razvoj pljuč," se spominja mamica D. M. Zaupala je srčno zgodbo polno presenečenj - tako pozitivnih kot negativnih.

Toliko Slovenkam umetno sprožijo porod
Preverili smo, ali je umetno sproženi porod daljši in bolj boleč. Preberite tudi izkušnjo Slovenke, ki so ji dali zdravila za mehčanje materničnega vratu, in preverite, ali delujejo "naravne" metode sprožanja poroda, kot so spolni odnosi, sprehod po stopnicah, pitje čaja malininih listov!

Tako sta slovenski učiteljici razveselili bodoče prvošolčke
To sta med drugim zapisali: "Torbico gotovo že imaš pripravljeno, sobico lepo pospravljeno, samo še copatke si sezuješ in lepe čeveljce obuješ, primeš očka, mamico pod roko in stopiš na novo pot široko."

'Strah me je bilo tistega, kar prihaja zatem'
Strah pred porodom ni bil tisti, zaradi katerega se mi ni mudilo v porodnišnico. Bilo me je strah tistega, kar prihaja za tem.

Žilno znamenje pri dojenčku
Vsaj eden od stotih dojenčkov ima kožno znamenje, ki se kaže kot obarvanje na koži ali izboklina. Povečano tveganje za nastanek žilnega znamenja ali infantilnega hemangioma je pri dojenčkih z nizko porodno težo, deklicah, osebah s svetlo poltjo, večplodni nosečnosti in prezgodaj rojenih otrocih.

Strokovnjakinja o tem, kako preprečiti izpade ljubosumja ob prihodu novega družinskega člana
''Pozdravljeni! Kmalu dobimo novega družinskega člana. Kako naj sina pripravim na to, da ne bo več edinec? Navajen je, da se mu ves čas posvečava, da se igrava z njim. Lahko pričakujem, da bodo na začetku izpadi ljubosumja? Ne bom mogla več toliko časa biti z njim. To me zelo skrbi. Ne želim, da se bo počutil odrinjenega. Kako lahko prve dni postopam? Hvala vam za nasvet. Lep dan vam želim!'' nam je pisala zvesta bralka Bibaleze.si. Pismo smo posredovali Saši Golob, zakonski in družinski terapevtki.

''Moj otrok je hripav. Kako naj mu pomagam?''
''Moj otrok je hripav že dlje časa. Njegov glas je res slabše kakovosti. Kam naj ga peljem na pregled? Me mora skrbeti?'' je na nas naslovila povpraševanje bralka Bibaleze.si. Nasvet smo poiskali pri Bibini svetovalki Meti Dolinar, prof. spec. in reh. pedagogike- logopedinji.

Zakaj pride do zunajmaternične nosečnosti?
Največkrat do zunajmaternične nosečnosti pride v jajcevodu, včasih pa tudi v jajčniku ali trebušni votlini. Zgodi se, da po oploditvi celice ne potujejo naprej v maternično votlino, ampak se usidrajo kar tam.

S sedem let mlajšim ima še enega otroka
''Ja, res je. Imam nekaj mesecev starega sina in njegov brat je star 18 let,'' nam je zaupala novopečena mamica. Zanimalo nas je, kako se je odločila toliko let kasneje spet zanositi, kako je potekala nosečnost, kako je bilo med rojevanjem.

Tako je Petra po letih truda prvič postala mamica
Ker je bilo lansko poletje zelo vroče, sem moža večkrat nagovarjala, da bi se za kak dan odpravila na morje, da bi se vsaj malo ohladila in osvežila. Ko mi je to le uspelo (dobre tri tedne pred predvidenim datumom poroda), nisem niti slutila, da se bo nekaj zgodilo.

Tako skrbijo za nedonošenčke v naših porodnišnicah
Nedonošenčki so majhni kot dlan, a po srcu veliki borci. Več kot 1000 jih letno pokuka veliko prezgodaj na svet in spopasti se morajo s številnimi ovirami, ki ogrožajo njihovo zdravje in tudi samo življenje. Ob ljubečih starših in usposobljenem medicinskem osebju vsak dan posebej zmagajo, vsak dan znova dobijo eno bitko. Preberite si tudi njihove zelo ganljive zgodbe na dnu članka.