bralna

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Učenje branja naj bo zabavno in prijetno doživetje
Učenje branja je pomemben del otrokovega razvoja. Otroci se učijo brati z različno hitrostjo. Pomembno je prepoznati znake bralne pripravljenosti in otroka spodbujati k branju na pozitiven način.

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad
Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Zakaj je tako pomembno, da otroci glasno berejo, in kako jih motivirati?
Otroci se znajo v začetku upirati, saj jim glasno branje predstavlja velik napor, in takrat je tudi na starših, da vztrajamo, da jim pomagamo in jih spodbujamo, da naredimo branje privlačno in zabavno. Na kakšne načine lahko najmlajšim približamo ljubezen do knjig in zakaj je (glasno) branje tako pomembno? Preverite nasvete strokovnjakinj!

5 slikanic, ki jih morate prebrati otroku še to jesen
Ste vedeli da bralna pismenost v Sloveniji z vsakim letom upada? Zato je zelo pomembno, da otroka že od malega navajate na knjige in branje in mu postavljate dober zgled. To je lahko vaš poseben ritual pred spanjem in eden izmed načinov za spodbujanje otroka k pogovoru. Za vas smo pripravili nekaj predlogov za super otroške slikanice, ki jih lahko uvrstite na svoj jesenski bralni seznam.

Nejka Omahen Šikonja: 'Otroci se ne rodijo z odporom do knjige, pa tudi vzgajajo se ne sami'
Prvo knjigo z naslovom Zvezda z odra je izdala že kot osnovnošolka leta 1998. Sledili sta še Drsalka v modrem in Županovi hčeri. V času šolanja na gimnaziji je izdala prvi roman Silvija (1999), za katerega je leta 2000 prejela tudi nagrado Moja najljubša knjiga. Sledil je roman Življenje kot v filmu (2000), po katerem je bil posnet istoimenski mladinski film. Napisala je še romane Dež (2001), Veliko srce (2002), Prigode Poprove Pipi (2004), Spremembe, spremembe (2007) in Temno sonce (2009). Konec leta 2010 je izšel njen roman Oh, ta kriza!, leta 2020 pa je izšla njena slikanica za najmlajše, Polžja dirka, katere besedilo je napisano v verzih. Letos pa je navdušila še z izidom mladinskega romana Vihar v meni.

Gaja Kos: 'Bralca, ki še ne ve, da to je, je treba v svet knjig pretkano zapeljati'
Da so knjige prava pravcata zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, vedrimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije, je jasno. Ampak kako jih predstaviti malčkom, kako jih približati otrokom, ki ne želijo brati in po katerih knjigah posegati? O vsem tem smo se pogovarjali z Gajo Kos, izjemno poznavalko otroških slikanic ter knjig za otroke in mladostnike, ki že vrsto let deluje kot samozaposlena v kulturi. Doktorirala je na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo. Pri knjižni založbi ureja izvirno slovensko leposlovje za otroke in mladino, literarne kritike pa objavlja tudi v različnih strokovnih revijah. Pri LUD Literatura soureja zbirko prevodne kratke proze Stopinje, občasno pa tudi kaj svojega napiše in kaj tujega prevede. Pogovor z njo si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Težave, s katerimi se soočajo učenci z disleksijo
Od 6 do 10 odstotkov učencev ima disleksijo. Težje se učijo črke, s težavo tekoče berejo, imajo težave s pomnjenjem, počasneje rešujejo naloge ... Učbenikov zanje na državni ravni ni, za olajšanje šolanja se trudijo učitelji in starši. Kako jim lahko olajšamo izzive ob učenju branja, je pojasnila dr. Tanja Černe, prof. defektologije, zaposlena v Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Ljubljana.

Kakšna je bralna pismenost slovenskih otrok?
Računsko sodišče je izdalo revizijsko poročilo Bralna pismenost otrok v Republiki Sloveniji. Kakšna so bila dognanja in kako so se pristojne ustanove, zadolžene za dvig bralne pismenosti otrok odrezale, pa v spodnjih vrsticah.

Kako brati otrokom?
Branje poglablja čustvene vezi med otroki in odraslimi, ki jim berejo, zato je predvsem pomembno, da si vzamete čas za branje zgodbic, pravljic in pripovedk svojim otrokom. In ni toliko pomemben način branja knjig, kot zgolj samo dejstvo, da jim beremo.

Nasveti učiteljev, kako otroku pomagati z učenjem
Po številnih evropskih državah so zaradi pandemije koronavirusa šole predčasno zaprla svoja vrata, ta pa bodo morebiti ostala zaprta vse do septembra. Številni starši so se znašli v položaju, v katerem sami delajo od doma, ob tem pa morajo učiti še svoje otroke oz. jih preverjati, zato smo zbrali nekaj nasvetov učiteljev, kako najbolje izkoristiti čas v karanteni.

Koliko boste odšteli za šolske potrebščine v prvem razredu?
''Moja hčerka gre septembra v šolo. Dobili smo seznam šolskih potrebščin. Zdaj pa me zanima, koliko nas bo vse to stalo?'' je na nas naslovila vprašanje mama bodoče prvošolke.

Zato gre vse več otrok v šolo leto pozneje
Potekajo vpisi v osnovne šole in prihodnje šolsko leto bo predvidoma manj prvošolčkov. Medtem je vse več prošenj za odlog šolanja in po podatkih šolskega ministrstva se starši za tak vpis odločajo, da bi otroku omogočili še eno leto brezskrbnega otroštva.

To je Jaka povedal o bralni znački
Ministrstvo: "Drage šolarke in šolarji, branje je kul!" - Poslanka SDS Jelka Godec: "Mi lahko kdo pove, zakaj je bralna značka v OŠ obvezna? Ker to zamorjenost z bralno značko, ki zasleduje osnovni cilj vzgojiti bralca, ki bo rad bral vse življenje, opazujem pri otrocih že uhuhu let... samovprašam"

Tega ne smete opustiti!
Ker je branje temelj pridobivanja znanja na vseh področjih človekovega življenja, so v letošnjem šolskem letu v nekaterih slovenskih vrtcih začeli izvajati projekt V objemu besed, katerega namen je spodbujanje družinske pismenosti. Otroke in starše želijo spodbuditi k odkrivanju sveta knjig in jih naučiti ustrezno brati tudi druge informacije.

Ko prihaja september …
Počitnic še ni konec, pa vseeno nam misel na vrtec in šolo vedno bolj prihaja nazaj v spomin. Pa tako fino je med počitnicami, tudi nam staršem, nobenih dodatnih obveznosti, vse je tako bolj sproščeno. Ampak kljub vsemu bo september kmalu tu in na noben način se ga ne da prestaviti še za kakšen mesec, na žalost. Močno upam, da s septembrom ne bo takoj prišlo tudi slabo vreme, ker potem ima začetek vseh obveznosti še toliko slabši priokus.

Nista več stari 30 let!
Naporno šolsko leto je za nami. Nič več skrbi, če je torba pripravljena, kdaj je ocenjevanje, bralna značka in podobno. Za nekatere se za dva meseca zaključi tudi obiskovanje vrtca, nekateri pa bodo vrtec obiskovali tudi med počitnicami. Ampak počitnice so za večino otrok najlepši del leta. Brez skrbi uživajo v počitnicah in naslednje šolsko leto je še daleč, vsaj v mislih.

Pozivi k ohranjanju ljubezni do branja
Društvo Bralna značka Slovenije je v Cankarjevem domu v Ljubljani ob koncu bralnega leta danes pripravilo prireditev, na katero so povabili zlate bralce iz Ljubljane in nekaterih drugih slovenskih krajev. Gostje, med njimi tudi ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar, so pozdravili ljubezen mladih do branja in jih pozvali, naj jo ohranjajo.

Ste vedeli, da obstaja?
Mednarodna zveza za mladinsko književnost IBBY je 2. april, rojstni dan Hansa Christiana Andersena, razglasila za mednarodni dan knjig za otroke. V letošnji poslanici med drugim piše, da si človeštvo kljub različnosti deli več istih zgodb. V Ljubljani bo vrsta prireditev, med drugim tudi v predsedniški palači.

Katere knjige so primerno čtivo za otroke?
Kljub temu da so se šolska vrata zaprla, naj otroci ne pozabijo na knjige. Poleg plavanja, kampiranja, potepanja … lahko vadijo branje, obenem pa se naučijo nove pesmice, zgodbice …

Bralna značka že za najmlajše
Z bralno značko se srečujejo že štiri in petletniki v vrtcih. Branje poglablja čustvene vezi med starši in otroki, a po statistikah le tretjina staršev bere z otroki, zato je program bralne značke še kako dobrodošel že v vrtcih. Čeprav morda starši dvomimo o zmožnostih obnove knjige pri tako majhnih otrocih, ti z veseljem prisluhnejo branju ljudskih in sodobnih pravljic, pesmic, še z večjim navdušenjem pa potem pred skupino in vzgojiteljicami predstavijo vsebino.

Knjiga: Izvirno božično darilo
Letos ima Božiček pravo poslanstvo, in sicer bo otroke razveselil s knjigami in jih poslal v deželo domišljije, znanja, raziskovanja … Pomagate pa mu seveda lahko vi, dragi starši, naj bodo letos prav izvirna darila pod jelko zgodovinske, pravljične, avtobiografske, tehnične, pustolovske ... knjige.

'Kul' najstniki berejo knjige
Na Javni agenciji za knjigo so z Društvom slovenskih založnikov in studiom U3nek pripravili bralno kampanjo za srednješolce Knjigajmo migajmo, s katero želijo mladim približati branje knjig v prostem času. Pri kampanji sodelujejo tudi znani Slovenci, med njimi tudi stand up komik Vid Valič, ki je sodeloval pri oblikovanju bralnega kluba v Kranju.

Prednosti branja kakovostnih otroških knjig
Z današnjim Svetovnim dnevom otroka se začenja letošnji teden otroka, ki je tokrat posvečen 50. obletnici bralne značke in poteka pod sloganom Pojdiva s knjigo v svet.

Veste, zakaj je prav ta čelada tako posebna?
Šolarji že leta in leta razmišljajo, kako bi se izognili domačemu branju in bralni znački ter bi listali samo stripe. To bo sedaj tudi mogoče, in sicer s posebno čelado!

Teden otroka: Mediji za bogatejše otroštvo
Mediji so postali sestavni del našega življenja in tudi otrokom omogočili razprostreti krila radovednosti. Odrasli pa smo odgovorni, da otrokom pomagamo poiskati prave poti v svetu tisočerih informacij.

Ne podcenjujmo otrokovih sposobnosti!
Bralna značka je včasih sodila v prvi razred, zdaj pa se z njo srečujejo že naši štiri in petletniki v vrtcih. Branje poglablja čustvene vezi med starši in otroki, a po statistikah le tretjina staršev bere z otroki. Zato je program bralne značke še kako dobrodošel že v vrtcih.