bralne navade

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Tako bo tudi vaš otrok rad bral
Otroke k raziskovanju in odkrivanju novih stvari žene radovednost. Ta pa pogosto vodi v željo po branju ter posledično h krepitvi bralnih navad. Kako torej vzbuditi radovednost pri otroku ter postaviti temelje za dobre bralne navade? V nadaljevanju razkrivamo 5 načinov.

Mlečne pravljice: z izvirno embalažo mleka do izboljšanja bralne kulture v Sloveniji
Spar Slovenija je kot prvi trgovec na svojih policah ponudil edinstvene mlečne pravljice. Te so natisnjene kar na embalaži trajnega mleka, napisal pa jih je priljubljeni pisatelj Boštjan Gorenc – Pižama. Izšle so z namenom, da ljudi prek izdelka, s katerim se dnevno srečujejo, spomnimo na branje literature.

To so najkakovostnejše in najlepše šolske potrebščine
Prvi šolski dan je za otroka izjemno pomemben, vzhičenje, pričakovanje pred dnevom D pa se začne veliko prej. Prav vsi v družini se veselijo te velike prelomnice, ko šestletnik prvič prestopi prag šole. Zbrali smo nekaj nasvetov, da bo prvi dan ostal v lepem spominu, da bo september minil brez stresa in bo otrok ujel ritem šolskih obvez.

VOL17VE: Je slovenska šola dobra? Kako rešiti polemiko z učbeniki? Financirati zasebno javno šolo ali ne?
Problematika dragih učbenikov, financiranje (zasebnega) šolstva, odhajanje mladih diplomantov v tujino, pa tudi preobremenjenost učencev, dijakov ter učiteljev, je zgolj nekaj pomembnih tematik, do katerih bi moral zavzeti stališče (novi) predsednik republike. Nekaj vprašanj na temo šolskega sistema v Sloveniji smo zastavili devetim kandidatom za predsedniški stolček.

Osvojite knjigo, ki je hit med malčki!
Odločili smo se, da to pomlad bralno začinimo. Podarjamo štiri knjige za najmlajše bralce. Mami, oči, brž sodelujta, da bo k vam priromala knjiga z junaki iz risanke Robocar Poli.

Sejem otroške in mladinske literature
V Bologni se je začel mednarodni sejem otroške in mladinske literature. Častna gostja letošnje izdaje bo Nemčija, sicer pa bo na sejmu sodelovalo okoli 1200 razstavljavcev iz 75 držav, tudi iz Slovenije. Ob začetku sejma bodo podelili bienalno Andersenovo nagrado, najvišje mednarodno priznanje ustvarjalcem otroške literature.

Zakaj je koristno otrokom brati pravljice?
Seveda je znano, da je koristno brati pravljice otrokom. Toda zakaj naj tudi otroci berejo na glas?

Primanjkuje poučnih knjig za otroke
V sklopu strokovnih sred so v Mestni knjižnici Ljubljana danes pripravili okroglo mizo o poučnih knjigah za otroke in mladino Perspektive poučnih knjig. Govorci so opozorili na pomanjkanje strokovnih oziroma poljudnoznanstvenih knjig za otroke. Med predlogi se je pojavila tudi ideja, da bi v branje za bralno značko vključili več tovrstnih knjig.

19 pomembnih nasvetov za mame s sinovi
Materinska ljubezen je seveda brezmejna, toda kaj vse morate početi, česa ne smete spregledati v otrokovem življenju, da bo zrasel v odločno, samostojno, samozavestno, pogumno, uspešno osebo.

Vse več staršev opušča to navado!
Vse več staršev je, ki pred spanjem otrokom ne berejo pravljice. Vzrok se skriva v njihovi preutrujenosti, preobremenjenosti ali celo lenosti. Zato otroci raje uživajo ob gledanju televizije, igranju iger na računalniku. Toda knjige so za otrokov razvoj zelo pomembne, zato se organizirajte tako, da vam ostane čas tudi za pravljice!

Katere knjige so primerno čtivo za otroke?
Kljub temu da so se šolska vrata zaprla, naj otroci ne pozabijo na knjige. Poleg plavanja, kampiranja, potepanja … lahko vadijo branje, obenem pa se naučijo nove pesmice, zgodbice …

Bralna značka že za najmlajše
Z bralno značko se srečujejo že štiri in petletniki v vrtcih. Branje poglablja čustvene vezi med starši in otroki, a po statistikah le tretjina staršev bere z otroki, zato je program bralne značke še kako dobrodošel že v vrtcih. Čeprav morda starši dvomimo o zmožnostih obnove knjige pri tako majhnih otrocih, ti z veseljem prisluhnejo branju ljudskih in sodobnih pravljic, pesmic, še z večjim navdušenjem pa potem pred skupino in vzgojiteljicami predstavijo vsebino.

'Kul' najstniki berejo knjige
Na Javni agenciji za knjigo so z Društvom slovenskih založnikov in studiom U3nek pripravili bralno kampanjo za srednješolce Knjigajmo migajmo, s katero želijo mladim približati branje knjig v prostem času. Pri kampanji sodelujejo tudi znani Slovenci, med njimi tudi stand up komik Vid Valič, ki je sodeloval pri oblikovanju bralnega kluba v Kranju.

Prednosti branja kakovostnih otroških knjig
Z današnjim Svetovnim dnevom otroka se začenja letošnji teden otroka, ki je tokrat posvečen 50. obletnici bralne značke in poteka pod sloganom Pojdiva s knjigo v svet.

Ne podcenjujmo otrokovih sposobnosti!
Bralna značka je včasih sodila v prvi razred, zdaj pa se z njo srečujejo že naši štiri in petletniki v vrtcih. Branje poglablja čustvene vezi med starši in otroki, a po statistikah le tretjina staršev bere z otroki. Zato je program bralne značke še kako dobrodošel že v vrtcih.