branje pravljic

Veste, kaj je pravilo 7-7-7?
Na področju starševstva se pojavlja vse več različnih pristopov, a eno pravilo, ki je v zadnjem času pritegnilo veliko pozornosti, je pravilo 7-7-7. Mama Linda je na družbenih omrežjih podrobno pojasnila, kako ji to pravilo pomaga pri vzgoji otrok in zakaj je tako učinkovito.

5 načinov, kako ustvariti nepozabne praznične trenutke z otroki
Praznični čas je čas, ko družine združijo moči, da bi preživele kakovosten čas skupaj, ustvarile spomine in se veselile trenutkov, ki bodo trajali vse leto. Za otroke so prazniki še posebej čarobni, saj se zdi, da vsak trenutek prinaša nov razlog za veselje in smeh. Ustvarjanje nepozabnih prazničnih trenutkov z otroki ni nujno povezano z dragimi darili ali zapletenimi pripravami, ampak z enostavnimi, a iskrenimi dejanji, ki vam omogočajo, da skupaj ustvarite posebne spomine.

5 nasvetov za starše samohranilce
Vzgajanje otroka ni lahka naloga, še posebej če ste sami. Kako si lahko stvari olajšate?

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad
Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Otrok podeduje inteligenco po mami
Starši si želijo spodbuditi razvoj otroških možganov, kar je velik izziv v času sodobnih tehnologij, ki vedno več stvari naredijo namesto otrok.

To je razlog, da se otroci tako težko umirijo
Raziskava kaže, da kar 67 odstotkov slovenskih otrok ponoči poišče zavetje pri starših. Vzpostavljanje rutine je za otroke izjemno pomembno, saj ključno vpliva na njihov razvoj in stabilnost. Marsikateremu staršu pa vzpostavitev redne rutine predstavlja izziv zaradi otrokove energije in radovednosti.

Uporabni nasveti za vse starše prvošolcev
Prestop iz vrtca v šolo je za otroka pomemben in edinstven dogodek. Vsi se spomnimo tega občutka, kajne? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, kako otroka kar najbolje pripraviti na novo obdobje življenja. Pa poglejmo.

To se zgodi, kadar pravljice bere očka
Kadar pravljico bere prav očka, to za seboj potegne mnogo pozitivnih stvari. Preverite, katerih.

Nina M. Hrovat: 'Mnogi starši svojih otrok niti dobro ne poznajo'
O tem, katere dejavnosti so koristne za otroka, njegovo izražanje in razvijanje ustvarjalnosti ter kako lahko starši spodbujamo dober medsebojni odnos z otrokom, smo se pogovarjali z Nino Mav Hrovat, ravnateljico v vrtcu, otroško in mladinsko pisateljico.

Stvari, za katere se moramo zahvaliti staršem, dokler se še lahko
Starševstvo je čudovito, a lahko predstavlja tudi precejšen izziv. Je zelo odgovorno, zahteva veliko prilagajanja in odrekanja. Verjamemo, da je večina staršev najbolj srečnih, ko vidijo, da je njihov otrok zrasel v dobrega človeka. Drage mamice in očki vseh starosti, to je za vas ...

Izdelajte prisrčne miške iz naravnih materialov
Pojdite z otroki v gozd, ob potok, na travnik, na polje, na vrt. V naravi se skrivajo material za ustvarjanje, iz katerega lahko otroci izdelajo igrače, ki se jih ne bodo zlepa naveličali, sta poudarili upokojeni učiteljica Zdenka Mežan in vzgojiteljica Marta Lužar, ki prirejata pravljično-ustvarjalne delavnice.

Odličen način, da se otroci umirijo in izrazijo svojo kreativnost
Pravijo, da otroška domišljija ne pozna meja. Starši moramo v tem videti prednost in najti način, da otrokom pomagamo, da znajo misli, ki se jim podijo pa nadobudnih glavicah, tudi izraziti – bodisi skozi govor bodisi skozi mimiko ali katero koli obliko umetnosti. Na ta način bodo namreč lahko prepoznali svoje talente in gradili ustvarjalnost, hkrati pa bodo v kasnejših letih tudi bolj uspešni in se bodo lažje znašli v različnih življenjskih situacijah.

Zakaj je tako pomembno, da otroci glasno berejo, in kako jih motivirati?
Otroci se znajo v začetku upirati, saj jim glasno branje predstavlja velik napor, in takrat je tudi na starših, da vztrajamo, da jim pomagamo in jih spodbujamo, da naredimo branje privlačno in zabavno. Na kakšne načine lahko najmlajšim približamo ljubezen do knjig in zakaj je (glasno) branje tako pomembno? Preverite nasvete strokovnjakinj!

Očka Miro: 'Nekega dne se je zgodilo, da nisem mogel vstati iz postelje'
Mnogi se ob prebranem naslovu morda začudeno sprašujejo, ali je sploh mogoče, da bi moški lahko trpel za poporodno depresijo. A odgovor je preprost – seveda. Po rojstvu otroka je tudi oče dovzeten za poporodne motnje razpoloženja, žal pa je ozaveščenost o tem še dokaj nizka. Prav zaradi slednjega stanje pogosto ostane nediagnosticirano in nezdravljeno. Preverite, kakšni so znaki in kakšen je lahko vpliv očetove depresije na odnos z otrokom.

Kako spodbuditi razvoj možganov otroka skozi zanimive dejavnosti?
Prvih nekaj let življenja vašega otroka je ključnega pomena za razvoj njegovih možganov. Pravzaprav bo imel vaš dojenček v prvih treh letih do dvakrat toliko nevronskih vezi kot odrasel človek, njegovi možgani pa bodo dosegli približno 80 odstotkov volumna odraslega!

Znani slovenski igralec razkril življenjski nasvet za mlade očete
Aleš Valič je mož in oče hčerki ter sinu, na poklicnem področju pa ga poznamo kot igralca, režiserja in profesorja, gledali smo ga lahko tudi v priljubljenih slovenskih nanizankah. Povprašali smo ga, v kateri vlogi najbolj uživa, zaupal pa nam je tudi življenjski nasvet za vse mlade očete.

Nina Mav Hrovat: 'Če bi se starši zavedali, kako zelo dragocen čas je to, se ne bi pogovarjali o tem'
Šolski otroci imajo določeno število dni dopusta, odrasli zaposleni tudi, kaj pa vrtčevski otroci? O tem, zakaj si tudi predšolski otroci zaslužijo počitnice, kakšne dejavnosti lahko z njimi počnete in kako lahko v dnevno rutino vključite prebiranje ali poslušanje pravljic, smo se pogovarjali z Nino Mav Hrovat, ravnateljico v vrtcu, otroško in mladinsko pisateljico.

To naj bo del večerne rutine z otroki
Glasno večerno branje knjig in slikanic otrokom je čudovita popotnica za vse življenje. Knjige so namreč prava besedna zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, osrečimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije.

V vrtce v zadnjih letih prihaja vse več otrok iz tujine
V slovenskih vrtcih in šolah se zaradi različnih dejavnikov izobražuje vedno več otrok iz tujine. To pa pomeni priložnost za naše otroke, da okrepijo pomembne vrednote, kot so sprejemanje, empatija, sodelovanje in spoštovanje. Na kakšen način se pogovarjati z otroki o drugačnosti ter jih naučiti sprejemanja, pa si lahko preberete v pogovoru z Nino Mav Hrovat, otroško in mladinsko pisateljico ter ravnateljico.

'Pravljice bogatijo otrokovo življenje in ga obdajajo s čudežnostjo'
Le kdo ne pozna čudovitega večernega rituala branja pravljic pred otrokovim spanjem? So zelo učinkovito in pozitivno vzgojno sredstvo, saj skozi njihovo vsebino otrok spoznava sebe in svet, ki ga obdaja. Poleg tega pa branje za lahko noč poglablja in utrjuje vez med otrokom in staršem.

To je zelo pomembno, ko želite pomiriti otroka
Pravljice so nekaj najlepšega, kar lahko podarimo svojemu otroku, saj se z njihovo pomočjo otroci marsikaj naučijo o življenju. Prednosti so številne, še posebej v obdobju razvojnih strahov, ko lahko otroci doživljajo tudi hude stiske. Preko pravljic se lahko naučijo spoprijemati s svojimi strahovi, neprijetnimi čustvi in osvojijo pomembne veščine, zaradi katerih bodo lahko kos vsem izzivom, ki jih čakajo na njihovi poti.

'Otroka me sprašujeta, zakaj je oči odšel'
"Otroka me sprašujeta, zakaj je oči odšel. Zakaj je odšel, čeprav pravi, da nas ima še vedno rad. Zakaj ne moremo še naprej živeti skupaj ..." je žalostna mamica, ki se je pred kratkim razšla s partnerjem. Preverite, kako lahko pomagate otrokom in sebi ob ločitvi.

Varno na potovanjih v poletnih mesecih
Tople poletne dni marsikatera družina izkoristi za potep ali odhod na počitnice. Čeprav je možnosti za način potovanja precej, pa se na izlete v obmorske kraje, v okoliške hribe ali v toplice običajno odpravimo kar z avtomobilom. Ni odveč, da se primerno opremimo in si zagotovimo prijetno, predvsem pa varno potovanje.

Kakšna je bralna pismenost slovenskih otrok?
Računsko sodišče je izdalo revizijsko poročilo Bralna pismenost otrok v Republiki Sloveniji. Kakšna so bila dognanja in kako so se pristojne ustanove, zadolžene za dvig bralne pismenosti otrok odrezale, pa v spodnjih vrsticah.

Ustvarite krasno knjižno kazalo
Vsak mali bralec ve, da je pri branju knjig in učenju iz učbenikov dobro pri roki imeti knjižno kazalo. Zakaj ne bi ustvarili čudovitega, unikatnega, bleščečega, strašnega ali cofkastega? Takega, ki bo vašemu malčku najbolj všeč.

Top ideje za izlete po Sloveniji
Zaradi vsakdanjega umirjenega ritma družinskega življenja le redko kdaj okusimo tisto vzhičenje in povišan srčni utrip, ki nam ga po žilah požene adrenalin. Če ste nekoliko bolj divjega duha, se z malčki v času šolskih počitnic odpravite na pravo adrenalinsko doživetje po Sloveniji.

Kako brati otrokom?
Branje poglablja čustvene vezi med otroki in odraslimi, ki jim berejo, zato je predvsem pomembno, da si vzamete čas za branje zgodbic, pravljic in pripovedk svojim otrokom. In ni toliko pomemben način branja knjig, kot zgolj samo dejstvo, da jim beremo.

Trik, kako zaposliti otroka, ki vas bo navdušil
Kako pa se v dneh karantene najraje zamotijo in zaposlijo vaši otroci? Po vseh tednih, ki smo jih že preživeli v zavetju doma, verjetno tudi njim že zmanjkuje idej za igro in ustvarjanje. Eden od načinov, kako jih boste za nekaj časa zaposlili in spodbudili njihovo domišljijo in kreativnost, je zagotovo risanje, in da bo vse skupaj še bolj zabavno, se lahko zdaj pridružite dobrodelni akciji ter na takšen način vaše malčke poučite tudi, kako zelo pomembno je, da drug drugemu pomagamo.

Otroci preko pravljičnega junaka iščejo rešitve
Alenka Lanz je zakonska in družinska terapevtka, ki poudarja vlogo pravljic pri otrokovem razvoju, še posebej v prvih sedmih letih. "Branje pravljic otrokom prinaša veliko dragocenosti."

Gre za enega največjih izzivov v času covida-19
V zadnjih nekaj tednih se je naša dnevna rutina postavila na glavo in predvsem starši smo se morali prvič spoprijeti s številnimi izzivi, ki jih je s seboj prinesla epidemija covid-19. Eden izmed največjih izzivov je bilo zagotovo usklajevanje šolanja otrok doma z delom od doma, spoprijemanje s psihološkimi pritiski in pričakovanji delodajalca in usklajevanje z obveznostmi partnerja. Vam je poznano?