brez prisile

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Nutricionistka svetuje: Pritisk pri obroku ni rešitev za izbirčne otroke
Starši se pogosto znajdejo v težavah, ko njihov otrok zavrne zdrav obrok, ki so ga z ljubeznijo pripravili zanj. V mnogih primerih začnejo uporabljati različne taktike, da bi otroka prepričali, da poje vse, kar je na krožniku. Pa je to dobra praksa?

Smučanje z otroki brez stresa: nasveti za varen in zabaven smučarski dan
Smučanje je odlična zimska aktivnost za otroke, ki prinaša gibanje na svežem zraku, veselje in dragocene družinske spomine. Da bo dan na snegu res brezskrben in zabaven, sta ključni ustrezna oprema in dobra organizacija. Kako se nanj najbolje pripraviti, svetuje učiteljica smučanja Lea Nežmah.

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča
Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

10 največjih napak staršev pri hranjenju otroka
Starši igrajo ključno vlogo pri oblikovanju pristopa svojih otrok do prehranjevanja. Obstaja pa kar nekaj napak, ki se jih je dobro pri tem izogibati.

To je najprimernejši čas, da malčka slečete iz pleničk
Kdaj je najbolj primeren trenutek za odvajanje od pleničk in kako se tega procesa sploh lotiti, da bo za vse čim manj stresen? Univerzalnega odgovora ni – vsak otrok je poseben in drugačen, vsak se razvija na svoj način. Pomagate si lahko z nekaj praktičnimi nasveti, ki glede na izkušnje staršev najbolj delujejo.

Ali moramo otroka kopati vsak dan?
Kolikokrat na teden je treba skopati otroka? Kako ga okopati brez kričanja, upiranja in solz? Za vas smo pripravili nekaj uporabnih informacij in koristnih nasvetov.

'Hvaležna za naraven porod brez prisile, brez zdravil in brez pritiska'
Odločila sem se, da bi rada delila z vami najin pravljični porod, pa mogoče komu pride prav in bi z veseljem prebral. Rodila sem namreč doma, v svojem okolju, z ljudmi, s katerimi sem se res povezala skozi celo nosečnost in ki sem jim zaupala in jih spoštovala.

Jana Krivec: Šah je koristen za razvoj vseh otrok
Otroci se ogromno naučijo prek igre, a med njimi prav gotovo izstopa šah, ki jih opremi z izjemnimi veščinami, kot so reševanje problemov, osredotočenost, vztrajnost in še in še. Šah je vse bolj priljubljen, a najboljše rezultate dosegajo tisti, ki so se s to kraljevsko igro spoznali že v svojem najzgodnejšem obdobju.

Triki za kopanje brez solz
Večer se lahko spremeni v pravo moro, če se otrok ne mara tuširati ali kopati. Namesto sproščujoče kopeli so v ospredju kričanje, pregovarjanje, razlaganje, jokanje, upiranje … Navajamo nekaj nasvetov, ki bodo večerno umivanje spremenili v zabavne trenutke.

Avtentična vzgoja je vse, kar otrok potrebuje
Ojej, še ena vrsta vzgoje, boste rekli. Kaj pa je sedaj spet avtentična vzgoja? Spet neka nova vrsta vzgoje, nova pravila in zapovedi, kaj se sme in česa se ne sme, katerih napak nikakor ne smemo narediti, ker bo otrok zaznamovan za vse življenje itd.?

Šolanje doma: ''Hej, a bova danes malo pisala, pa malo v delovne zvezke pokukala?''
Gita Mateja de Laat, univ. dipl. zgodovinarka, poučuje svoje otroke doma. Njihovo šolanje se razlikuje od tistega, ki ga poznajo naši učenci v razredih. Pri otroku skuša spodbuditi motivacijo za to, da se otrok nekaj nauči, in meni, da je to ključnega pomena.

Suzana Odžić: "Sami smo ostali, ko sta bila zgolj en mesec stara, ko bi še morala biti varno skrita pred svetom v mojem trebuhu"
»Iskreno povedano me je en čudežen mali deček z imenom Kris prepričal v to, da se vse da, da so omejitve zgolj v moji glavi in da sem dolžna vsaj poskusiti, za njiju, za njuno srečo,« je z uvodnimi besedami začela mama samohranilka, dvojčkov Darjana in Nikolasa, Suzana Odžić, doma iz Hrastnika v Zasavju.

Kako preprečiti ljubosumje in nagajanje?
V družino se lahko zelo hitro prikrade ljubosumje, prepiranje, nagajanje … če starejšega otroka odrivate stran, ko dobite novega družinskega člana. Vključite ga v skrb za dojenčka in tako bo imel mlajšo sestrico ali bratca neizmerno rad ter bo ponosen nase, da je pripomogel k njegovemu dobremu počutju.

Poglejte, kaj je ujela kamera!
Posnetek prikazuje, kako nesebična in velika je bratska ljubezen. Starejši bratec se je odločil, da pomaga mlajšemu iz posteljice. Njun fenomenalen podvig si lahko ogledate na posnetku.

Kopanje brez solz
Večer se lahko spremeni v pravo moro, če se otrok ne mara tuširati ali kopati. Namesto sproščujoče kopeli so v ospredju kričanje, pregovarjanje, razlaganje, jokanje, upiranje … Navajamo nekaj nasvetov, ki bo večerno umivanje spremenilo v zabavne trenutke.

Društvo Ključ v boju proti trgovini z ljudmi
Trgovina z ljudmi je prisotna tudi v Sloveniji. Le-ta je država izvora, prehoda ter tudi ciljna za mnoge žrtve trgovine z ljudmi, posameznike, ki so nasedli besedam o lepši prihodnosti in so potem v njej ali tujini izkoriščani. Društvo Ključ s preventivnimi akcijami ozavešča mlade, saj jih želijo seznaniti o vseh pasteh trgovine z ljudmi. Pogovarjali smo se z Mojco Kunaver, vodjo preventivnih programov društva Ključ.

BRIGITA BUKOVEC: Življenje v zatišju
Svoje dolgoletne dosežke, ki jih je začela nizati leta 1993 kot zlata na 100 m na Mediteranskih igrah v Franciji in nadaljevala s srebrom 1996. na OI v Atlanti, je leta 2000 zamenjala za družino in uvajanje mladih kadrov v atletiko. Danes je mamica osemletnega Aljaža in petletnega Aleksandra.

Ustvarjalna vzgoja - vzgoja brez prisile
Vzgoja se začne v družini. Družina pa je povsod. Doma, v vrtcu, šoli, na univerzi, delovnem mestu, v bolnici, zaporu - povsod, kjer ljudje čustveno vplivajo drug na drugega.

Vzgoja brez prisile
Ustvarjalna vzgoja je oblika čustvenega zdravljenja, pri katerem otroka vzgajajo brez vsake prisile. Kar pa seveda ne pomeni, da ima otrok kontrolo nad starši.

Slike dveletne Avstralke za 1.000 evrov
V Melbournu je nemalo prahu dvignila razstava umetniških del dveletne deklice. Javnost se sedaj sprašuje, ali je malčica res čudežni otrok ali pa je v slikanje prisiljena.

VIDEO: Gibalna ura v vrtcu H. C. Andersena
Gibanje za igro, zabavo, zdravje – gibanje kot način življenja. To je osnovno vodilo v štirih enotah vrtca Hansa Christiana Andersena v Ljubljani.

Tandemsko dojenje
Dojenje dveh otrok hkrati je super, vendar ne za vsako mamo. O tandemskem dojenju pa vendar velja razmisliti, kadar je starostna razlika med sorojencema zelo majhna, saj tako zagotovimo dovolj dolgo dojenje tudi za prvega otroka.