bulimija

Družinski obroki kot ključ do zdravih navad pri otrocih
Družinski obrok ni le priložnost za uživanje v hrani, temveč tudi ključen trenutek za krepitev zdravih prehranjevalnih navad pri otrocih. Raziskave so pokazale, da redni obroki v družinskem krogu pripomorejo k preprečevanju debelosti, boljšemu duševnemu zdravju in boljši komunikaciji znotraj družine.

To se zgodi, ko se starša prepirata pred otrokom
Način, kako starši razrešujejo svoje spore, lahko otroke zaznamuje za vse življenje. Kako starševski prepiri vplivajo na njih in njihovo duševno zdravje?

To stanje je lahko nevarno tako za žensko, kot še nerojenega otroka
Pregoreksija je pogovorni izraz, ki je v zadnjih letih postal priljubljen za opis obsesije in strahu pred povečanjem telesne teže med nosečnostjo. Gre za želje in poskuse nosečnice, da nadzoruje povečanje telesne teže ali obliko telesa z dietami, intenzivno vadbo in drugimi ukrepi. Včasih sovpada z že obstoječimi motnjami hranjenja, lahko pa se pojavi tudi pri nosečnici, ki v preteklosti ni imela tovrstnih težav. Če se to stanje ne obravnava, je lahko nevarno tako za žensko kot za še nerojenega otroka.

Prepoznajte znake policističnih jajčnikov
Pri sindromu policističnih jajčnikov (PCOS) gre za hormonsko motnjo, zaradi katere imamo lahko težave z menstrualnim ciklom in neplodnostjo.

Izbirčen otrok ali starš, ki prehitro obupa?
Vsak starš se je že kdaj soočal s tem, da otrok ni želel jesti določene hrane in jo je vztrajno zavračal. Morda je še prejšnji teden užival v brokoliju, sedaj pa ga spet noče poskusiti.

Hiperemeza ali prekomerno bruhanje v nosečnosti
Eden izmed najpogostejših nosečniških simptomov je slabost, ki jo spremlja bruhanje. So nosečnice, ki teh simptomov nimajo ali pa pri katerih se slabost pojavi zgolj na začetku nosečnosti, so pa tudi takšne, ki se vso nosečnost počutijo slabo in so zaradi prekomernega bruhanja tudi hospitalizirane.

Ob epidemiji tudi porast motenj hranjenja. Kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč?
Anoreksija se lahko pojavi že pri osmih letih in velja za najtežjo obliko od vseh motenj hranjenja, saj prinese največ posledic, pojasnjuje Andreja Modrin Švab, psihologinja in geštalt psihoterapevtka, vodja Svetovalnice za motnje hranjenja MUZA v Ljubljani. Je pa anoreksija zgolj ena od motenj hranjenja, ki lahko prizadenejo tudi otroke, je dodala in razložila tudi, kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč.

Pri deklicah na razvoj telesne samopodobe najbolj vpliva mama
V obdobju najstništva se odraščajoči fantje in dekleta pogostokrat sprašujejo, kako so videti – so dovolj vitki, visoki, postavni in privlačni? Pri oblikovanju pozitivne telesne samopodobe igrajo veliko vlogo prav starši. Kako jim pomagati v ranljivem obdobju?

16 simptomov depresije pri najstniku
Depresija pri najstnikih ni tako pogosta kot pri starejših, a kljub temu bodite starši pozorni na določene simptome, ki so značilni za to motnjo zdravja, saj je pomembno, da se jo pravočasno diagnosticira in začne zdraviti.

Ali lahko ženska z motnjo hranjenja zanosi?
Ženska, ki ima motnjo hranjenja, lahko zanosi, toda najprej mora poskrbeti za zdrav način prehranjevanja. Zavedati se mora, da ji materinstvo ne bo prineslo samo lepih trenutkov. S stresnimi situacijami se bo morala znati soočiti tako, da se ne bo tolažila s prenajedanjem ali zavračanjem hrane.

Kako prepoznati bulimijo?
Bulimija je duševna motnja, ki jo najpogosteje razvijejo dekleta v srednji šoli ali na fakulteti. Zanjo je značilno: prenajedanje, bruhanje, pretirano ukvarjanje s športom, nizka samopodoba, občutek sramu, strah pred debelostjo, poleg tega pa lahko oseba zapade v depresijo.

Znaki, ki kažejo, da ima otrok anoreksijo
Anoreksija, motnja hranjenja, se lahko pojavi že pri osemletnem otroku, ni pa značilna samo za dekleta. Kakšni so vzroki zanjo, kako jo prepoznati in učinkovito ukrepati?

Ko gre čez mejo zdravega …
Nevarnost za naše zdravje ne predstavlja le prekomerna teža, ampak tudi nepravilno hujšanje, ob današnjem dnevu proti hujšanju opozarjajo nasprotniki različnih diet. Ti pri tem izpostavljajo motnje hranjenja pri številnih mladih dekletih ter t. i. "jo-jo efekt", poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Leta pozneje so jo razglasili za najlepšo na svetu!
Brooklyn Danille Decker je zelo znana kot fotomodel, leta 2010 so jo razglasili za najlepšo žensko na svetu. Fotografe je povsem naključno očarala v nekem nakupovalnem centru. Žal pa je imela zvezdnica prehranjevalne motnje, ki jih je premagala z očetovo pomočjo.

Sporočilo je povsem jasno, kajne?
Kaj odgovoriš šestletni deklici, ki zavrne kepico sladoleda, ker se boji, da bi se zredila? Ameriški pisatelj Paul Kramer bi jo najbrž potrepljal po glavi in jo spodbudil, da je na dobri poti …

Bolečine sem si lajšala z bulimijo
S partnerjem sva si ustvarila dom in družino, a sta se najini poti zaradi življenjskih preizkušenj razšli. Zaradi nizke samopodobe, občutka manjvrednosti in nesposobnosti sem zbolela za bulimijo in nato še anoreksija. Začela se je pot iz brezna.

Šokantna izjava: Otroci, ki niso dojeni, lahko postanejo pijanci in kockarji!
Višja svetovalka hrvaškega ministrstva za zdravje dr. Ivanka Taskov je na Unicefovi novinarski konferenci ob tednu dojenja šokirala z izjavo, da je dojenje prvi ukrep proti poznejšemu alkoholizmu, kockanju, motnjam prehranjevanja in celo nasilništvu.

Motnja prehranjevanja med nosečnicami
Strokovnjaki so vse bolj zaskrbljeni zaradi naraščajočega števila suhih nosečnic. Vedno več jih je, ki se zaradi strahu pred debelostjo držijo strogih diet in pretiravajo s telovadbo.