Bibaleze.si

celic

Zanositev
31. 03. 2025 11.46

Sekundarna neplodnost: Zakaj je težko zanositi po prvem otroku?

O sekundarni neplodnosti govorimo, če je par v preteklosti že spočel otroka, a ponovna zanositev ni uspešna. Nezmožnost zanositve po prvem otroku pa doleti veliko več parov, kot si morebiti predstavljate: sekundarna neplodnost namreč predstavlja kar 60 odstotkov primerov neplodnosti.

Nosečnost
18. 03. 2025 05.00

Zakaj se v nosečnosti pojavi vrtoglavica?

Nosečnost je za večino žensk čudovita izkušnja in lepo življenjsko obdobje, a za mnoge ima nosečnost tudi nekaj neprijetnih simptomov. Na primer, mnoge bodoče mame se soočajo z vrtoglavicami med nosečnostjo.

Prehrana
23. 01. 2025 05.00

To je eno najbolj zdravih živil za zajtrk

Ovseni kosmiči veljajo za eno bolj zdravih izbir za zajtrk. Bogati so z vitamini, minerali in antioksidanti, prav tako so edini vir avenantramidov - antioksidantov, ki krepijo naše zdravje. Najboljše pa je to, da jih lahko le z nekaj koščki sadja enostavno popestrite in naredite privlačne tudi za malčke.

Zdrav otrok
24. 12. 2024 05.00

5 načinov, kako okrepiti imunski sistem otroka

Močan imunski sistem je ključnega pomena za zdravje otroka, saj omogoča telesu, da se bori proti okužbam, virusom in drugim boleznim. V obdobju, ko so otroci izpostavljeni številnim okužbam, bodisi v šoli bodisi v predšolskih ustanovah, je še posebej pomembno, da jih podprete pri gradnji in krepitvi njihovega imunskega sistema.

Fit in zdravje
13. 12. 2024 04.49

Znaki, da se spopadate s hormonskim neravnovesjem

Veste, kaj je tisto, kar neposredno vpliva na vaše zdravje, razpoloženje, fizično moč, raven energije, motivacijo, libido, zadovoljstvo, vzdržljivost, dobro počutje, navezanost in navsezadnje na občutke ljubezni? Hormoni.

Zdrav otrok
11. 12. 2024 04.34

9 nasvetov izkušenih mamic za preprečevanje prehlada pri otroku

Zima je pred vrati in to pri mamicah vzbuja določeno mero skrbi in strahu – se bo s tem začelo tudi obdobje prehladov, gripe in različnih viroz, zaradi katerih bo otrok konstantno odsoten iz vrtca? Kaj lahko storimo, da bi okrepili otrokov imunski sistem in preprečili pogosta obolenja? Preverite, kaj svetujejo izkušene mamice.

Zdrav otrok
23. 11. 2024 05.00

Zato jeseni in pozimi priporočajo dodajanje vitamina D

Naši dedki, babice, očetje in mame so bili veliko več zunaj in so imeli manj težav z vitaminom D. Danes večino časa preživimo med štirimi stenami in raziskave so pokazale pomanjkanje pomembnega vitamina tudi pri slovenskih otrocih.

Nosečnost
23. 11. 2024 04.15

hCG – hormon, zaradi katerega je nosečnicam lahko slabo

Spoznajte hormon, ki je kriv za vašo slabost in bruhanje v zgodnji nosečnosti. Pa tudi odgovoren, da je lahko test nosečnosti zelo hitro pozitiven, po navadi že takoj po izostali menstruaciji, in da se lahko plod razvija v zdravem okolju.

Zanositev
21. 11. 2024 03.15

Načrtujete nosečnost po 30. letu starosti? To so prednosti in slabosti

Če razmišljate o tem, da bi postali mama po 30. letu starosti, je tu nekaj dejstev, ki vam bodo olajšala to odločitev.

Zdrav otrok
31. 10. 2024 03.45

Tako lahko okrepite imunski sistem svojega malčka

V mrzlih dneh je izjemnega pomena okrepljen imunski sistem, ki se bo najverjetneje moral spopasti z raznimi virusi in prehladnimi obolenji. Zato je pomembno, da poskrbite za zadostno gibanje in raznoliko prehrano vseh družinskih članov, še posebej najmlajših.

Zanositev
05. 10. 2024 05.00

Zaplet, pogostejši pri nosečnicah, ki so mlajše od 20 in starejše od 40 let

Molarna nosečnost, znana tudi kot hidatidiformna mola, je redek zaplet nosečnosti, ki se pojavi, ko pride do nenormalne rasti tkiva v maternici namesto normalne nosečnosti. V večini primerov povzroči izgubo nosečnosti.

Zdrav otrok
30. 09. 2024 03.00

5 načinov, kako okrepiti imunski sistem otroka

Vloge imunskega sistema v otrokovem življenju ni mogoče preceniti. Je prva obrambna črta pred neštetimi patogeni in izzivi, ki jih predstavlja svet, zato je še kako pomembno, da ga čim prej začnemo krepiti. A kako? Preverite nekaj nasvetov.

Nosečnost
20. 09. 2024 04.15

Kaj je anembrionalna nosečnost?

Anembrionalna nosečnost je vrsta spontanega splava, do katerega pride, ko se oplojeno jajčece ugnezdi v maternico, vendar se ne razvije v zarodek. Čeprav je to lahko čustveno zahtevno za bodoče starše, je razmeroma pogost vzrok zgodnje izgube nosečnosti. To stanje se običajno pojavi v prvem trimesečju in se pogosto odkrije med rutinskim ultrazvokom.

Zdrav otrok
20. 09. 2024 02.30

Tako boste okrepili imunski sistem svojega otroka

Močan imunski sistem je za otroke ključnega pomena, saj jih pomaga zaščititi pred boleznimi in okužbami. Krepitev otrokovega imunskega sistema je eden najučinkovitejših načinov, da zagotovimo, da ostanejo zdravi in srečni. A kako? Za vas imamo nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Porod
18. 09. 2024 03.30

Zato je dobro počakati s prerezom popkovine

Nekoč so tako delale že naše babice. Vmes je bilo obdobje hitrega in takojšnjega prereza popkovine, danes pa v vseh slovenskih porodnišnicah počakajo na konec utripa, če je le mogoče. Zakaj je pomembno, da je ne prerežemo takoj, je razložila izkušena obporodna spremljevalka Špela Peternel, pozitivne učinke pa so pokazale tudi raziskave.

Po porodu
16. 09. 2024 03.30

Sheehanov sindrom se lahko pojavi po porodu

Sheehanov sindrom je redko, a resno stanje, ki prizadene predvsem ženske po porodu. Povzroča jo velika izguba krvi ali izjemno nizek krvni tlak med porodom ali po njem, kar povzroči uničenje ali disfunkcijo hipofize. Stanje, znano tudi kot poporodna nekroza hipofize, je poimenovano po britanskem patologu Haroldu Leemingu Sheehanu, ki ga je prvi opisal leta 1937.

Prehrana v nosečnosti
30. 08. 2024 05.00

Najboljši predlogi za zajtrk nosečnice

Nosečnica potrebuje pestro in uravnoteženo prehrano, s katero zadovolji vse potrebe po energiji in hranilih tako zase kot tudi za svoj plod. V izogib prevelikemu nihanju krvnega sladkorja in da so vsa hranila na voljo takrat, ko jih organizem potrebuje, je za nosečnico pomembno, da uživa redne in enakomerno porazdeljene dnevne obroke, in sicer med pet do šest dnevnih obrokov. Prvi obrok v dnevu naj bo zajtrk.

Spanje in dojenje
21. 07. 2024 05.00

Do katerega leta je priporočljivo dojiti otroka?

Aleksandra Klopčič je družinska terapevtka, deluje kot svetovalka za dojenje in vodi priprave na porod. Prav tako je avtorica knjige o Dojenju po prvem letu, snuje srečanja skupin za mamice in vodi številna predavanja s področja odnosov. Z njo smo se pogovarjali o tem, zakaj je dojenje najboljše tako za mamo kot za otroka.

Nosečnost
03. 06. 2024 03.30

Hiperemeza in druga bolezenska stanja v nosečnosti

Nosečnost lahko poteka brez vsakršnih zapletov, lahko pa se med nosečnostjo pojavijo določena bolezenska stanja, ki ogrožajo tako zdravje nosečnice kot še nerojenega otroka. Za vas smo pripravili sežetek nekaj najpogostejših bolezenskih stanj, ki se lahko pojavijo v tem občutljivem obdobju.

Recepti za malčke
27. 05. 2024 05.00

8 vrst sadja, ki veljajo kot najboljša izbira za malico

Izbira zdrave malice za otroke zna biti včasih pravi izziv, a sadje je pri tem izjema. Katero je tisto, ki bi ga bilo najbolje ponuditi otroku za malico in zakaj? Preverite.

Zdrav otrok
14. 05. 2024 03.45

Ali moj otrok pridobiva premalo vitamina D?

Z izrazom vitamin D označujemo skupino v maščobi topnih molekul z več biološkimi učinki. Pomembno vlogo ima pri mineralizaciji kosti in razvoju skeleta in zobovja ter uravnava dejavnost celic imunskega sistema. Njegova glavna fiziološka funkcija je, da povečuje zmožnost tankega črevesja, da absorbira kalcij in fosfor iz prehrane in s tem pomaga vzdrževati ustrezno koncentracijo teh dveh najpogostejših mineralov v našem telesu.

Prehrana v nosečnosti
06. 05. 2024 04.15

Kaj, koliko in kako mora jesti nosečnica?

V obdobju nosečnosti ima pravilna prehrana ključno vlogo pri podpiranju zdravja in razvoja tako matere kot odraščajočega otroka. Uravnotežena prehrana, ki ustreza posebnim prehranskim potrebam med nosečnostjo, je bistvena tudi za dobro počutje. Preverite zdrave smernice prehranjevanja tekom nosečnosti.

Zanositev
28. 04. 2024 04.15

Endometrioza: Tihi ubijalec materinstva

Čeprav naj bi z njo živela kar vsaka deseta ženska, je endometrioza mnogokrat spregledana. Kaže se lahko z vrsto simptomov, ti pa se od ženske do ženske razlikujejo. Obsežnost oz. intenzivnost simptomov ni odvisna od stopnje endometrioze in pogosto lahko bolezen poteka povsem asimptomatsko. Več o endometriozi je tokrat zapisala Maja Henigman, IVF koordinatorka klinike Unica in mama dveh sinov, ki vso svojo energijo usmerja v to, da izobražuje ljudi na področju težav z neplodnostjo, med katere spada tudi soočanje z endometriozo. Več pa v spodnjih vrsticah.

Družina in odnosi
09. 04. 2024 12.23

To je drugi najpogostejši vzrok smrti pri otrocih

Za rakom letno zboli okrog 15.000 Slovenk in Slovencev. Med njimi je skoraj 8.000 moških, več kot 7.000 žensk ter od 70 do 80 otrok. Slednji so zaradi bolezni običajno prikrajšani za pomemben del otroštva in mladosti, zato je pomembno, da smo jim v oporo in jim pomagamo, kolikor je v danih okoliščinah pač mogoče. Izjemno pomembno vlogo pri tem imajo Junaki 3. nadstropja, društvo staršev otrok, obolelih za rakom, ki se trudi izboljšati življenja otrok z rakom in njihovih družin. Na srečo pri tem niso sami ...

Prehrana v nosečnosti
05. 04. 2024 03.30

Kalcij – bistveno hranilo v nosečnosti

Kalcij je zelo pomemben mineral za trdnost kosti. Med nosečnostjo pa ga je za rast in razvoj dojenčka še posebej treba zagotoviti v zadostnih količinah. V katerih živilih ga najdemo?

Zanositev
30. 03. 2024 04.15

Kakšni so znaki spontanega splava?

Kakor je lahko novica o nosečnosti čudovita in vesela, tako tudi lahko prinese mnogo negotovosti in skrbi, še zlasti v zgodnjem obdobju, ko je tveganje za spontani splav večje. Za tiste, ki gredo skozi izkušnjo spontanega splava, je to zelo zahtevno in čustveno obdobje.

Vzgoja in vrtec
29. 02. 2024 05.00

Dr. Rajović: "Nobena tablica ali telefon ne moreta zamenjati starša!''

Dr. Ranko Rajović, specialist endokrinologije in ustanovitelj združenja Mensa Jugoslavije, danes Srbije, je prepričan, da za agresijo in razvajenostjo otroka stojijo starši, ki so mu omogočili vse, na drugi strani pa svojo ljubezen izkazovali s prekomerno zaščito.

Prehrana v nosečnosti
25. 02. 2024 05.00

7 vrst sadja, ki bi ga morale jesti v nosečnosti

Kako zelo pomembna je zdrava in uravnotežena prehrana v času nosečnosti, nam verjetno ni treba posebej poudarjati. Vsebovati mora veliko sveže zelenjave in sadja, ki vsebuje vitamine, minerale in vlaknine. Katero sadje je v nosečnosti najbolje uživati, razkrivamo v nadaljevanju ...

Zdrava nosečnica
22. 02. 2024 04.15

Vitamini in hranila, ki jih potrebujete za zdravo nosečnost

Nosečnost je izjemno obdobje, ki zahteva posebno nego in pozornost, s katerima zagotovimo zdravje matere in razvoj otroka. Eden od pomembnih vidikov predporodne nege je tudi zagotavljanje pravilne prehrane z osnovnimi prenatalnimi vitamini. V tem članku bomo predstavili vitamine in hranila, potrebna za zdravo nosečnost, njihove prednosti in v katerih živilih jih lahko najdete.

Zdrav otrok
10. 02. 2024 05.00

Sladkorna bolezen pri otrocih: bodite pozorni na te simptome

Sladkorna bolezen ali diabetes že dolgo velja za svetovno epidemijo, saj število obolelih v svetu v zadnjih desetletjih nenehno narašča. Prvi simptomi bolezni so pogosto uriniranje, pretirana žeja, hujšanje in utrujenost.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863