Bibaleze.si

celostni

Malček
03. 03. 2025 05.00

Otrok ne dela nalog - lenoba ali nekaj drugega?

Marsikateri starš se srečuje z otrokovim pomanjkanjem motivacije, ki se lahko kaže kot izogibanje preživljanju časa zunaj, zavračanje obveznosti ali preprosto pretirano poležavanje za ekrani. Ob tem se lahko sprašujejo: je moj otrok preprosto len ali se za tem skriva kaj drugega? V nadaljevanju preverite, kaj se lahko skriva za lenobo, zakaj se je pomembno izogibati temu izrazu in kako starši otroku lahko pomagajo.

Prosti čas
19. 02. 2025 05.00

Gozd je najboljša igralnica in učilnica za otroke

Otroci v gozdu nabirajo nepozabne izkušnje z objemi mogočnih dreves, prvimi koraki v blato, opazovanjem živali in rastlin, preskakovanjem štorov in pogumnim rezljanjem lesa. Gozd spodbuja zdrav razvoj, krepi okoljsko zavest, socialne veščine in ustvarjalnost. Če postane del šolskega in družinskega vsakdana, otrokom odpira vrata v svet pristnega učenja, svobodnega gibanja in tesne povezanosti z naravo. Starši in učitelji jim lahko omogočimo dragocene dogodivščine v naravi, preko katerih pridobivajo izkušnje, ki jih bodo obogatile za vse življenje.

Malček
05. 02. 2025 05.00

Nevarnosti, pasti in posledice pretirane uporabe zaslona pri otrocih

Če ste starš malce večjim otrokom, potem ste zelo verjetno odraščali še v času analogne dobe ali že v zametkih digitalnega sveta. Danes pa je vse drugače – priča smo neverjetno hitremu razvoju elektronskih naprav, aplikacij, spletnih mest in vsega, kar prinaša sodobni svet. Nič čudnega torej ni, da otroci preživijo veliko več časa pred zasloni kot nekoč, kar pa ima lahko številne negativne vplive.

Vzgoja in vrtec
27. 11. 2024 04.00

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad

Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Prehrana
25. 09. 2024 05.00

Se vaš otrok bori z debelostjo? Tako mu lahko pomagate

Ko otroci rastejo in se razvijajo, je povsem naravno, da pridobivajo na teži. Včasih je težko oceniti, ali otrok pridobiva preveč teže, saj se pri nekaterih otrocih dodatni kilogrami porazgubijo, ko se sčasoma raztegnejo v višino. A pri drugih otrocih se lahko prekomerno pridobivanje teže nadaljuje, kar lahko privede do debelosti. Neustrezna prehrana in prehranjevanje v prevelikih količinah sta ena najpomembnejših dejavnikov, ki prispevata k tej težavi. Kot starši ali skrbniki lahko pomembno prispevate k zdravju svojega otroka tako, da mu pomagate osvojiti zdrave prehranske navade, ki so ključne za ohranjanje primerne telesne teže.

Družinsko življenje
02. 08. 2024 05.00

5 nasvetov, kako na preprost način preživeti več časa v naravi

Preživljanje časa na prostem je koristno za ljudi vseh starosti, še posebej v današnjem svetu, kjer nas delo in tehnologija pogosto zadržujeta v zaprtih prostorih. Čas, preživet v naravi, ni dober le za naše fizično in duševno zdravje, temveč je tudi odlična priložnost za krepitev družinskih odnosov in ustvarjanje nepozabnih spominov.

Malček
09. 05. 2024 05.00

To so igrače, ki spodbujajo razvoj raznolikih spretnosti

Otroštvo je čas, ko se svet odpira v vsej svoji polnosti, ko otroci odkrivajo svoje sposobnosti in se učijo skozi igro. V tem obdobju je izbira igrač ključna, saj igra ne predstavlja zgolj zabave, temveč temeljni gradnik otrokovega razvoja. Igrače so orodje, ki pomaga oblikovati otrokov um, telo in dušo. V tem članku bomo raziskali temeljne spretnosti, ki jih morajo otroci razviti v prvih letih življenja, in predstavili igrače, ki jim lahko pri tem pomagajo.

Malček
30. 11. 2023 07.56

Nadarjeni otroci - kdo so in kako jih prepoznamo?

Nekateri otroci že zelo zgodaj začnejo kazati zanimanje za glasbo, bodisi za petje bodisi za igranje kakšnega inštrumenta. O tem, zakaj je pomembno, da starši znamo prepoznati in predvsem spodbujati glasbeni talent pri otroku, in kakšen vpliv pravzaprav ima glasbeno udejstvovanje na sam razvoj, kreativnost in izražanje čustev, smo se pogovarjali z Ninom Ošlakom, priljubljenim slovenskim pevcem, avtorjem glasbe in besedil, producentom ter glasbenim pedagogom.

Družina in odnosi
13. 10. 2023 10.00

Odličen način, da se otroci umirijo in izrazijo svojo kreativnost

Pravijo, da otroška domišljija ne pozna meja. Starši moramo v tem videti prednost in najti način, da otrokom pomagamo, da znajo misli, ki se jim podijo pa nadobudnih glavicah, tudi izraziti – bodisi skozi govor bodisi skozi mimiko ali katero koli obliko umetnosti. Na ta način bodo namreč lahko prepoznali svoje talente in gradili ustvarjalnost, hkrati pa bodo v kasnejših letih tudi bolj uspešni in se bodo lažje znašli v različnih življenjskih situacijah.

Zdrav otrok
14. 08. 2023 05.00

Kako lahko prepoznamo Aspergerjev sindrom pri otroku?

Kakšni so znaki Aspergerjevega sindroma? Kdaj lahko starši posumijo, da ga njihov otrok ima, in kam se lahko obrnejo po nasvet, pomoč, svetovanje? Pojasnjuje direktorica Zavoda Centra za pomoč otrokom in staršem Žalec, Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in Floortime terapevtka.

Vzgoja in vrtec
23. 07. 2023 05.00

Zato bi vsi otroci morali biti "gozdni potepini"

"Gozdne palice, rože, žuželke in žabe so igrače, ki jih otroci potrebujejo, da napolnijo svoj svet z zgodbami. Drevesa in gozdni teren brez vsakega naročila in gradbenega dovoljenja lahko postanejo tobogani, plezala in gugalnice. Hoja po neravnem terenu, visenje z dreves, kotaljenje po hribu, preskakovanje vej, prosta igra so dejavnosti, ki ključno vplivajo, da otrok v šoli ne bo imel učnih težav ter da bo imel dobro razvito koncentracijo in pozornost. In ne, ne moremo pričakovati, da bo otrok, ki preživi tri do štiri ure dnevno pred ekranom, na primerni razvojni ravni za svojo starost," pravi mag. Natalija Györek, vodja projektov na Inštitutu za gozdno pedagogiko in Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije.

Vzgoja in vrtec
16. 06. 2023 05.00

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami

Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Zdrav otrok
06. 03. 2023 08.44

Kakšne so dobrobiti Bownove terapije za otroke?

Odkrijte številne koristi, ki jih prinaša uporaba edinstvene tehnike energijskega zdravljenja Bownova terapija. Spoznajte holistični pristop k zdravju in dobremu počutju ter kako lahko deluje na otroka.

Vzgoja in vrtec
14. 09. 2022 08.44

Kakšen starš ste glede na 4 vzgojne stile?

Vzgoja zajema celostni razvoj osebnosti, ki poteka na kognitivni, emotivni in vrednostni ravni. Znotraj vzgoje pa lahko govorimo tudi o vzgojnih stilih, ki vključujejo sistem metod, sredstev in postopkov, s katerimi starš vzgaja svojega otroka. Poznamo 4 ključne stile: avtoritarni, avtoritativni, permisivni in nevključeni.

Bibini svetovalci
07. 12. 2021 15.51

Damjan Baš, diplomirani vzgojitelj predšolskih otrok

Diplomirani vzgojitelj Damjan Baš nam daje vpogled v vrtčevsko življenje, vzgojo in razvoj malčkov ter nam svetuje na področju predšolskih otrok. Njegove dolgoletne izkušnje v različnih starostnih skupinah vrtčevskih otrok so podlaga za izjemno razumevanje delovanja malčkov. Z njim se pogovarjamo o temah, ki se nanašajo na razvoj in vzgojo predšolskih otrok, njihovo samostojno ali medsebojno igro, delovanje in razmišljanje.

Novice
02. 04. 2021 15.44

Glasbena šola za dojenčke po finski metodi

V najzgodnejšem življenjskem obdobju pridobimo prvo, najpomembnejše znanje in izkušnje o življenju. Vzpostavitev glasbe v zgodnjem otroštvu poleg razvoja glasbenih veščin in pridobivanja znanja vpliva tudi na oblikovanje celostne osebnosti posameznika. Glasbena vzgoja je vseživljenjski proces, nanjo pa vplivajo otrokove prve izkušnje. Glasbeno izobraževanje za dojenčke in malčke na Finskem je sestavni del ponudbe večine glasbenoizobraževalnih programov že več kot 50 let.

Razvoj
16. 10. 2020 21.38

Že poznate MNRI metodo?

Ste se kdaj vprašali na kakšen način bi lahko pomagali dojenčku pri težavah s kolikami, s spanjem ali požiranjem? Vas zanima kako uravnovestiti hormone v času po porodu, kako odpraviti stresorje? Pri vsem tem naj bi pomagala tehnika MNRI, ki nam jo je predstavila Uršula Turnšek.

Spanje in dojenje
22. 01. 2020 09.03

Kako dojiti otroka s priraščenim jezičkom ali priraščeno ustnico?

V zadnjem času, ko se matere vse bolj odločajo za dojenje, je opaziti porast otrok s priraščenim jezičkom ali ustnico. Dojenje otroka, ki ima kratko podjezično ali ustnično vez, je namreč lahko za mamo zelo boleče, pri otroku pa lahko pride do slabšega napredka s težo in slabega razpoloženja ter prebavnih težav, zato matere poiščejo pomoč in ugotovijo, da je vzrok za težave ravno priraščen jeziček, lahko pa tudi priraščena ustnica.

Prehrana
15. 11. 2019 07.56

Zajtrk, ki je zaznamoval mladost

Pri nas doma nikoli nisi odšel v vrtec, šolo, službo, ne da bi zajtrkoval. Starši so vztrajali pri tem, da z bratom tudi v najstniških letih, ko sva vstajala zadnjo minuto pred šolo, pojeva vsaj nekaj, kar nama bo dalo moč in energijo. In sva ubogala ... tudi v študentskih letih. Danes imava oba družino in sva ohranila tradicijo zajtrkovanja, ne glede, kako zgodaj zjutraj je.

Novice
12. 09. 2017 09.38

Osveščanje mladih o pomenu voda

Pod okriljem ministrstva za okolje in prostor sta v preteklih mesecih potekala natečaja Postani donavski umetnik in Vodni detektiv, ki sta namenjena osveščanju mladih o pomenu voda. Danes bo na Bledu potekala zaključna prireditev obeh natečajev, ki sta bila letos tematsko posvečena ohranjanju čistih rek in problemu mikroplastike.

Novice
29. 06. 2016 08.09

Knjiga Joga mami in dojenček – prvi jogijski priročnik v Sloveniji za mamice

Joga za mamice z dojenčkom je vadba, ki je zasnovana za dobro počutje mamice in njenega otročka. Priporočljiva je za mamice, ki bi rade, poleg navzočnosti dojenčka, nekaj storile tudi zase in za dobro počutje malčka.

Novice
14. 07. 2015 08.00

Obvezen drugi tuji jezik v osnovni šoli?!

Iniciativa za ohranitev obveznega drugega tujega jezika v osnovni šoli, sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture ter združenje ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva pozivajo ministrstvo za izobraževanje k celostni ureditvi položaja drugega tujega jezika v osnovni šoli. Predlagajo, da rešitve pripravi delovna skupina.

Zdrav otrok
25. 02. 2014 09.39

Zbolijo lahko že nekajmesečni otroci!

Razprava glede oskrbe bolnikov s kronično vnetno črevesno boleznijo (KVČB) se je doslej vrtela zlasti okoli dostopnosti do zdravil. A da lahko bolnik s KVČB dobro obvladuje svojo bolezen in da bolezen ne obvladuje njega, je nujna celostna obravnava, pri čemer pa so razlike med državami EU velike.

Novice
02. 06. 2013 07.59

Dieta ni rešitev za debelost vas in vaših otrok!

Koliko člankov ste že prebrali o dietah, koliko ste jih že sami preizkusili in kakšni so dejanski rezultati diete? Je to sploh zdravo?

Novice
02. 10. 2012 12.03

Zaživel je center za otroke z Downovim sindromom!

V Koštaboni na Primorskem so odprli center za otroke z Downovim sindromom, za katerega smo zaposleni na PRO PLUS lani na pobudo Sveta pretekli Slovenijo.

Nosečnost
27. 02. 2012 07.41

Kdaj govorimo o rizični nosečnosti?

Že res, da je vsaka nosečnost posebna in edinstvena, a vendarle nekatera posebna stanja zahtevajo natančnejši nadzor, zato da sta zagotovljena dobro počutje in varnost tako bodoče mamice kot dojenčka.

Novice
12. 12. 2011 08.53

Multisenzorna soba za celostni razvoj otrok

Otroci s posebnimi potrebami iz Zavoda za usposabljanje Janeza Levca bodo kmalu dobili multisenzorno sobo, ki bo vplivala na njihov celostni razvoj, saj bo pomagala pri pridobivanju osnovnih čutnih izkušenj, spodbujala raziskovanje, gibanje, učenje, razumevanje, zviševanju koncentracije …

Malček
03. 12. 2010 16.23

VIDEO: Znakovni jezik za dojenčke

Z uporabo znakovnega jezika otrokom, ki še ne govorijo, omogočamo, da na enostaven in tudi nam razumljiv način izražajo svoje doživljanje, želje in potrebe. To olajša komunikacijo in omili frustracije zaradi nerazumevanja, ki so lahko v prvih letih življenja pogoste.

Družina in odnosi
06. 09. 2010 16.31

Prvi slovenski družinski in porodni center

Leta 2012 bomo dobili v Sloveniji Družinski in porodni center. Taki centri so v tujini nekaj običajnega, zato je bil že čas, da ga zgradimo tudi pri nas. Center bo stal sredi narave, tudi na pogled bo izjemen.

Malček
09. 02. 2009 19.39

Čudežne homeopatske kroglice

Veliko je staršev, ki pomoč za bolnega otroka poiščejo pri homeopatu. Nekateri še oklevajo, drugi pa niti ne vedo, kakšno je homeopatsko zdravljenje. Dr. Živan Krevel, ki je pri nas eden izmed najbolj iskanih homeopatov in ima veliko izkušenj z zdravljenjem otrok, je za naše bralce pojasnil osnove homeopatije.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863